Bayram Ali Düğü

Bayram Ali Düğü @bayramalidugu

Kısa bilgi için kısacık da olsa yazacak birşey bulamadım. :)
A Vitamini Nedir?
A vitamini, karaciğerde depolanan ve yağda çözünen tek vitamin türüdür. Normal gıdalarda iki tip A vitamini bulunur. Bunlardan ilki eskiden oluşturulmuş (premade) A vitaminidir. Aynı vakitte retinol isimiyle da bilinir ve aktif tek A vitamini tipidir.
Et, balık, kümes hayvanları, tam ihtiyar süt ve süt ürünleri gibi hayvansal besinlerde bulunur. İkinci A vitamini tarzı ise provitamin A olarak tanımlanır ve meyveyle sebze gibi nebat bazlı besinlerde bulunur.
İkinci tipin başka ismi karotenoidlerdir ve şunlar yiyeceklere koyu rengini verirler, başka bir deyişle pigmentlerdir. Bu tip aktif A vitamini formuna dönüşebilir. 500'den çok malum karotenoid vardır.
En süregelen provitamin A tipinin ismi beta-karotendir. Vitaminler genel olarak ya beden doğrulusunda hiç üretilmeyen veyahut negatif sıhhat neticelerini ya da hastalıkları önlemek için yetersiz miktarda üretilebilen esas besinlerdir.
Bu sebeple makul beslenmeyle ve yanlızca tıbbi yönden ihtiyaç duyulan bulunduğu hallerde vitamin takviyeleriyle bedene vitamin sağlamak gereklidir.
A vitamini tablet olarak ve diyet takviyesi olarak satılan ürünler durumunda de mevcuttur. Fazlası vakit retinil asetat ya da retinil palmitat (önceden oluşturulmuş A vitamini) durumunda, beta-karoten (provitamin A) durumunda ya da ikisinin tek kombinasyonu şeklinde takviyelere eklenir.

A Vitaminin Yararları Nelerdir?
A vitamini diş, kemik, yumuşak doku, mukus zarları ve cilt yapılarının sıhhatli tek şeklinde oluşturulmasına ve korunmasına yardımcı olur. Göz retinasında renk veren pigmentleri ürettiği için bu arada retinol şeklinde de bilinir.
A vitamini, bilhassa düşük ışıkta iyi görüş elde etmeyi sağlar. Aynı vakitte sıhhatli gebelik ve gebelik ertesi anne sütü ile emzirmede devasa rol oynar.
Beta-karoten tarzı A vitaminleri antioksidandır. Antioksidanlar hücreleri serbest kökten ismi verilen maddelerin yol açtığı hasarlardan korur.
Serbest radikallerin kimi süreğen ve uzun müddette izleyen hastalıklara katkıda yer aldığı ve yaşlanmada rol oynadığı bilinmektedir. Beta-karoten sahibi olan besin kaynaklarının tüketilmesi kanser tehlikesini azaltabilir. Ancak Beta-karoten sahibi olan takviyelerin kanser tehlikesini azaltmadığı görülmüştür.

A Vitamini Eksikliği
Vücutta A vitamininin noksan olması halinde muhtelif göz ve görme meseleleri meydana çıkabilir. Bu meseleler arasında düzelebilir gece körlüğüyle geri dönüşü olmayan kornea hasarı olan kseroftalmi bulunur. A vitamini eksikliği bu arada hiperkeratoza ya da kuru, pullu cilde yol açabilir.

A Vitamini Fazlası
A Vitamininin çoğu da hastalanmaya sebep olabilir. Yüksek dozlarda A vitamini doğum kusurlarına sebep olabilir. Akut A vitamini zehirlenmesi çoğunlukla tek fert doğrulusunda birkaç surat bin IU, başka bir deyişle beynelmilel ünite A vitamini alındığında meydana çıkar. Süreğen vitamin A zehirlenmesi ise derli toplu olarak gün içerisinde 25.000 IU’dan çok alan yetişkin kişilerde meydana çıkabilir.
Bebekler ve çocuklar A vitaminine karşı henüz duyarlıdırlar. Henüz ufak dozlarda A vitamini ya da retinol gibi A vitamini sahibi olan ürünler aldıktan ardından da hasta olabilirler.
Çok miktarda alınan beta-karoten fertleri genellikle hasta etmez. Ancak, aşırı derecede beta-karoten cilt rengini sarı ya da turuncuya döndürebilir. Beta-karoten kullanımı azalınca cilt rengi normale döner.

A Vitamini Sahibi olan Gıdalar Nelerdir?
Önceden oluşturulmuş A Vitamini alabalık, beyaz peynir, ciğer, kral uskumru, morina ciğeri yağı, somon, tavuk ciğeri, tereyağı, yumurta sarısı, ihtiyar süt, peynir, krema, böbrek, pisi balığı ve balık yağı gibi hayvansal besinlerden elde edilir.
Provitamin A ise balkabağı, brokoli, havuç, ıspanak, kara lahana, karahindiba yeşillikleri, kırmızı biber, lahana, maydanoz, pazı, brüksel lahanası, tatlı patates, portakal gibi sarı meyveler ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur.
Sebze veyahut meyvenin rengi ne kadar koyuysa, o kadar defa beta-karoten içerir. Bitkisel beta-karoten kaynakları yağ ve kolesterol içermez. Bu kaynaklar yağla beraber yenilirse, onlardan elde ettikleri A vitamininin emilimi artar.
Vücudun A vitamini de dahil olmak suretiyle başka ehemmiyetli vitaminler için de günlük ihtiyacını elde etmenin en iyi yolu defa muhtelif meyve, sebze, destek edilmiş süt ürünleri, kuru fasulye gibi baklagiller, mercimek ve kepekli tahıllar ile beslenmektir.

#Avitaminifaydaları
#Avitaminibesinleri
#Avitaminiözellikleri
#Avitaminimeyveler
#Avitaminieksikliği

John Wick: Chapter 3

(id: 281)

05 Nisan 2019, Cuma 07:01

John Wick: Bölüm 3; başrolünü Keanu Reeves'in üstlendiği 2019 yılında vizyona girecek Amerikan yapımı bir aksiyon filmidir. John Wick ve John Wick: Bölüm 2'nin devam filmidir. İlk ve ikinci filmdeki zincirleme devam eden olayların son bulacağı final filmi olacaktır.

İlk gösterim tarihi: 17 Mayıs 2019

John Wick filmine kısaca değinecek olursak, kendisi genel itibari ile kötü adamlar için çalışmış, yani kötü bir adamdır. Ama damarına basıldığı zaman hiç bir şekilde geri vitesi olmayan. Sonuna kadar inen bir insan.

John Wick ve Sofia'nın bir grup isimsiz kötü adamı hakladıkları sahnede köpekler de kendi üstlerine düşeni yapıyorlar. Filmin senaryosuna göre bu köpeklerin, birilerini öldürmek ya da etkisiz hale getirmek üzere eğitildikleri çok belli. Gerçekten ileri düzey eğitim almış gerçekten mükemmel köpekler.

Kale gibi bir yerde geçen dövüşte köpeklerden biri, bir adamın üzerine atılarak duvara çarpıyor. Bir diğeri ise silahlı bir saldırganı boğazından ısırarak etkisiz hale getiriyor.

Bu özelliği sayesinde de gerçekten heyecan ve aksiyon dolu bir film izleniyor... İzlemeye de değiyor. Serinin son filmi ile 17 Mayıs 2019'da gösterime girecek olan film serinin son filmi olacak...

Hikayesi de bir köpekle başlayan John Wick filminin son bölümünde köpekler intikamlarını alıyor.

#johnwick3fragman
#johnwick3fullizle
#johnwick3izle
#johnwick3nezaman
#johnwick3fragmantürkçe
#johnwick3imdb
#johnwick3türkçedublaj
#johnwick3parabellumizle
Google, etkileşimli e-posta özelliğini Gmail tarayıcı kullanıcıları için yayınlamaya başladı. Bu özellik ile birlikte şirketler ve kullanıcılar, daha fazla etkileşim içeren e-postalar gönderebilecek. AMP (Accelerated Mobile Pages) özelliğini kullanacak olan Google, bu sistemi geliştirebilmek için bir çok şirketle ortak çalışmalar yaptı.

Şirketler, etkileşimli e-posta özelliğini Despegar, Bookingcom, Doodle, Ecwid, Freshworks, Nexxt, OYO Rooms, Pinterest ve RedBus gibi platformlarda kullanabiliyor. Bu platformlar arasından en popüler olan Pinterest adlı sosyal ağ açısından bakacak olursak etkileşimli e-posta özelliği sayesinde Pinterest, gelen kutunuzdan yeni paylaşımları daha rahat keşfetmenize ve bunları kolaylıkla kaydetmenize olanak sağlıyor. Farklı işletmeler bu özelliği farklı şekillerde kullanacak olsa da, genel olarak bakıldığında Gmail gelen kutusu içerisinde sadece birkaç tık aracılığı ile işlemleri halledilebiliyor. Bu özellik, tanıtılacak olan yeni sistemin en önemli özelliği olarak göze çarpıyor. Google, şu an için Gmail’in tarayıcı sürümüne gelen bu özelliğin çok yakında mobil cihazlara da geleceğini söyledi. Özellik iOS ve Android platformlarında kullanılabilecek olmasına karşın net bir tarih vermek şu an için mümkün değil. G-Suite kullanan işletmeler ise birkaç gün içerisinde admin panelinde etkileşimli e-posta özelliğini aktif edebilecek.


#gmailmail #gmailaç #gmailsignin #gmailgirişyapmakistiyorum #gmailşifremiunuttum #gmailyardım #epostaaç #gmailacc #gmailetkileşimlieposta #gmailyeniözellik #gmailetkileşim #gmailetkileşimnedir
Konya’nın Merkez ilçesindeki göl gölet ve akarsularda sazan, yayın, tatlı su kefali, kadife türü balıkların 15 Mart – 15 Haziran tarihleri arasında avlanılmasının yasak olduğu duyurusu yapıldı. Av yasaklarının amacının, balık neslinin korunması olduğu belirtildi.
Olta balıkçılığında yasak dönemin, gelecek nesillere balık bırakılmasında çok önemli olduğunu belirten amatör olta balıkçısı Mustafa Düğü, “15 Haziran’da başlayan sazan balıkçılığı 15 mart’ta sona erecek. Bitmeden önce biz de arkadaşlarımızla birlikte kapatmak amaçlı geldik. Son kez oltalarımızı suya bırakacağız. Olta balıkçılığında bizim için en geçerli kural, yakala – bırak. Yakala bırak ki bu tutku hiç bitmesin. Tuttuğumuz balıkları geri bırakıyoruz, daha fazla üreyip, daha fazla balık olsun diye. Olta balıkçılığında en önemli husus sabır. Bütün düzeneğimiz hazırlayıp geldik. Çadırımız, malzemelerimiz ve oltalarımızla birlikte tam takım geldik. Bu balıkçılı da herkese öneriyoruz” dedi.
Amatör olta balıkçısı Mustafa Düğü, Amaçlarının herkese olta balıkçılığını sevdirmek olduğunu söyledi. Düğü “Balıkçılıkta ağ ile avlanmayı unutturup, sportif balıkçığı sevdirmek. Bizim buradaki amacımız balık yemek değil, bu işi spor olarak yaymak. Yakaladığımız balıkların kilosunu boyutunu görüp, tekrar balıkları suya iade ederek ilerki nesillere de balık tutturmayı sevdirmek. Bu şekilde herkes duyarlı olursa, bundan başka güzel bir şey olamaz” diye konuştu.
Amatör balıkçı, Mustafa Düğü sezonun son kapanış avında tutulan balıklar göle geri bırakılırken, sezon boyunca yapılan balık avları ile ilgili anılar anlatıldı. Sezonun son hatıra fotoğrafları çekildi.


#sazanavısezonu2019
#sazanavyasağı2019
#sazanavinezamanbaşliyor2019
#sazanavıyasağı2019
#sazansezonu2019
#sazanavinezamanbaşliyor2019
#2019balıkavyasağıtarihleri
#tatlısubalıkavyasağı2019
SIFIR BİR ALTINCI SEZON NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
13 Mart Çarşamba akşamı blutv'de yayınlanan 5. sezon 8. bölümüyle sezon finali yapan Sıfır Bir Dizisinin yeni sezon bölümlerinin ne zaman başlayacağı en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Cihangir Ceyhan ve Özgür Meriç'in ayrılığının ardından eskisi gibi izlenmeyeceği düşünülen dizi, eski başarısını yayınlanan 5. sezon da da sürdürmeyi başarırken, 6. sezon için hazırlıklar da başladı.

Savaş ve dostlarının, uyuşturucu ve kadın ticareti yapanlara karşı başlattığı mücadeleyi konu alan Sıfır Bir 6. sezonuyla 8 Mayıs Çarşamba günü blutv'de yayınlanmaya devam edecek.


#sıfırbir6sezon #sıfırbir6sezon6bölüm #sıfırbir6sezon6bölümizle #sıfırbir6sezonizlebedava #sıfırbir6sezon6bölümlink #sıfırbir4sezon1bölümizleücretsiz #sıfırbir6sezon1bölümkaçakizle #sıfırbir6sezon2bölümkaçakizle #sıfırbir5sezon #sıfırbir5sezon6bölüm #sıfırbir5sezon6bölümizle #sıfırbir5sezonizlebedava #sıfırbir5sezon6bölümlink #sıfırbir4sezon1bölümizleücretsiz #sıfırbir5sezon1bölümkaçakizle #sıfırbir5sezon2bölümkaçakizle #sıfırbir6sezonnezamanbaşlayacak #sıfırbir6sezonnezamanyayınlanacak #sıfırbir6sezonnezamançıkacak #sıfırbir6sezonkaçbölümolacak #sıfırbir6sezonizlebedava #sıfırbir6sezonfragman #sifirbir6sezon1bolumlink #sıfırbir5sezonnezamanbaşlayacak #sıfırbir5sezonnezamanyayınlanacak #sıfırbir5sezonnezamançıkacak #sıfırbir5sezonkaçbölümolacak #sıfırbir5sezonizlebedava #sıfırbir5sezonfragman #sifirbir5sezon1bolumlink #sıfırbirizle
İstanbul Nişantaşı'nda aracının park edilmesiyle ilgili tartıştığı polis memuruna küfür ederek tehditte bulunduğu iddiasıyla yargılanan gazeteci Fatih Altaylı, "Kamu görevlisine karşı alenen hakaret" suçundan 16 bin 620 lira adli para cezasına çarptırıldı. Mahkeme, polis memurunun şikayetinden vazgeçmiş olması nedeniyle Altaylı hakkında "Tehdit" suçu yönünden ise davanın düşürülmesine karar verdi.
İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık #FatihAltaylı ile müşteki polis memuru ****. katılmadı. Duruşmada olayı görerek cep telefonuyla kayda alan tanık dinlendi. Tanık, Fatih Altaylı'nın bir polis memuruyla tartışırken gördüğünü, polis memurunun "Bu aracı buraya park edemezsiniz bir tur atıp gelin" demesi üzerine aralarında sözlü tartışma yaşandığını ve Altaylı'nın polis memuruna küfür ettiğini söyledi.

HAKARETTEN CEZA VERİLDİ
Mahkeme, sanık Fatih Altaylı'yı "Polis memuruna karşı alenen hakaret" suçundan 16 bin 620 lira adli para cezasına çarptırdı. Mahkeme, Altaylı hakkında mağdurun şikayetinden vazgeçmiş olması nedeniyle "Tehdit" suçu yönünden davanın düşürülmesine karar verdi.


#fatihaltaylıkimdir
#fatihaltaylıyazıları
#fatihaltaylıeşi
#fatihaltaylıboşandı
#fatihaltaylısporyazıları
#fatihaltaylıhakaret
#fatihaltaylıceza
#fatihaltaylıeşikimdir
#fatihaltaylıcezaaldı
#fatihaltaylıtutuklandı
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Robert Koch tarafından M. tuberculosis basilinin keşfedildiği gün olan 24 Mart 1882 gününe ithafen 1996 yılından itibaren her yıl 24 Mart tarihini dünya genelinde “Dünya Tüberküloz (Verem) Günü” olarak belirlenmiştir.

Tüberküloz yani verem; solunan hava ile akciğerlere giren Tüberküloz basilinin (mikrobunun) yol açtığı, asıl olarak akciğerlerde yerleşen fakat kan ve lenf yolu ile tüm vücuda dağılabilen çeşitli bölgelerde hastalık oluşturduğu önemli mikrobik bir hastalıktır.

Verem aşısı yani BCG özellikle çocuklarda kanla yayılan ve ağır seyreden verem hastalığını (menenjit ve miliyer TB) önlemede çok etkilidir. Ülkemizde BCG aşısı doğumdan sonra 2. ayını bitiren bebeklere aile sağlığı merkezleri ve verem savaşı dispanserlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Aşı zamanı geçirilirse, 6 yaşa kadar yapılabilir, ancak bu durumda önce tüberkülin deri testi (TDT-PPD) yapılması gerekir.

Verem hastalığı, kalıtsal değil bulaşıcı bir hastalıktır. Hastaların öksürme ve hapşırmaları sırasında etrafa saçtıkları verem mikroplarının sağlam kişiler tarafından solunması ile bulaşır. Ailemizde, yakınımızda tedavi almayan aktif tüberküloz hastasının bulunması sağlam bireyler için büyük risk oluşturmaktadır. Ülkemizde verem hastalığının teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Tanı klinik yani şikayete bağlı semptom ve bulgular ile laboratuvar tetkiklerinin yani akciğer grafisi (röntgen) ve balgam ve/veya doku tahlilinin (kültür, ARB, TDT) birlikte değerlendirilmesiyle konulmaktadır.

Tüberküloz tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tüberküloz hastaları ilaçlarını düzenli kullandıklarında %90’nın üzerinde iyileşebilmektedir. Tedavi süreci en az 6 ay süren bu hastalıkta düzenli ve eksiksiz ilaç kullanımı önemlidir. İlaç tedavisine başladıktan 15-20 gün sonra bulaştırıcılık büyük oranda azalmaktadır. Tedavinin tamamlanmadan bırakılması mikrobun ilaçlara karşı direnç geliştirmesine yani çoklu ilaca dirençli tüberküloza neden olabilmektedir, bu nedenle de tedavinin aksatılmadan ilacın bir kişi gözetiminde alınarak kayıt altına alınması büyük önem arz etmektedir. Özellikle çok ilaca dirençli tüberküloz (ÇİD-TB) (İzoniyazid ve Rifampisin’e direnç) tüm dünyada önem arz etmektedir.

Ülkemizde uygulanan başarılı tedavi programı ile yeni tüberküloz hasta sayısı her yıl yaklaşık %6-7 oranında azalmaktadır. 2016 yılında verem savaşı dispanserlerine kayıtlı toplam tüberküloz hasta sayısı 12.417’dir. Bireylerin ve dolayısıyla toplumun tüberküloz hastalığından korunmasında en önemli husus; tüberküloz hastalarına erken tanı konması ve en kısa sürede tedaviye başlanmasıdır. Bu nedenle iki-üç haftadan uzun süren öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, nefes darlığı, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi şikâyetleri olan vatandaşlarımızın verem açısından kontrollerinin yapılabilmesi için aile hekimine, Verem Savaş Dispanserine, hastanede göğüs hastalıkları uzmanına ya da en yakın sağlık kuruluşuna beklemeden müracaat etmesi gerekmektedir. Bulaştırıcı olan hastaların yakın çevresindekilere koruyucu ilaç tedavisi verilmektedir. Koruyucu ilaç tedavisi tek ilaçla ve 6 ay süreyle verilir.

Ülkemizde bütün sağlık kuruluşlarında tüberküloz hastalığının teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Tüberküloz ve dirençli tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan ilaçlar, Bakanlığımızca temin edilerek ücretsiz olarak hastalara ulaştırılmaktadır.Yeni verem hastalarının tedavisinde standart tedavide genellikle iki ay 4 farklı ilaçla ve dört ay 2 ayrı ilaçla olmak üzere 6 aylık tedavi uygulanmaktadır.


#veremsavaşhaftası2019
#veremsavaşhaftasınezaman
#veremsavaşhaftasıileilgilişiirler
#veremlesavaşhaftası
#veremsavaşhaftasıileilgiliyazı
#veremsavaşderneğiankara
#türkiyedeveremsavaşı2017raporu
#veremhaftası2019
21 Mart Down Sendromu Günü toplumu bilinçlerdirmek için ilan edildi. Tüm dünyada 6 milyondan fazla Down sendromlu birey bulunuyor. Türkiye'de yaklaşık 70 bin Down sendromlu kişi olduğu tahmin ediliyor. İnsan vücudunda bulunması gereken kromozom sayısı 46 iken Down sendromlu bireylerde bu sayı 47'dir. Bu bir hastalık değil, genetik farklılıktır. Down Sendromu hastalığının maalesef tedavisi mümkün değildir. Down Sendromu genetik bir farklılıktır. 35 yaşüstü hamileliklerde Down sendromlu bebek sahibi olma riski artar. Ancak genel olarak genç kadınlar daha fazla bebek sahibi olduğundan Down sendromlu çocukların %75-80'i genç annelerin bebekleridir. Ülke, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı yoktur. Ortalama her 800 doğumda bir görülür.

DOWN SENDROMU NEDİR, ETKİLERİ NELERDİR
Down Sendromlular'da görülen bazı fiziksel özellikler; Çekik küçük gözler, basık burun, kısa parmaklar, kıvrık serçe parmak, kalın ense, avuç içindeki tek çizgi, ayak baş parmağının diğer parmaklardan daha açık olmasıdır. Bu özelliklerin hepsi veya birkaçı görülebilir.

Down sendromu bir hastalık değildir. Genetik bir farklılıktır. Down sendromunu iyileştirecek veya yok edecek bir tıbbi tedavi yoktur. Tek yol eğitimdir.

Her çocuk gibi Down sendromlu çocuklar da farklı zeka seviyesine, yetenek ve kişiliğe sahiptirler. Burada kilit nokta çocuğunuzun kapasitesini maksimum düzeyde kullanabilmesi için zamanında ve doğru desteği alabilmesidir. Erken eğitim programları, fizyoterapi, dil terapisi, alternatif terapiler, oyun grupları gibi seçenekler aileler tarafından iyice değerlendirilmeli ve doğru kaynaklara ulaşılarak karar verilmelidir.

Eğer çok ciddi bir sağlık sorunu yoksa 0-2 ay içerisinde erken müdahale ve fizyoterapi başlamalı. Tüm çocuklar için eğitim doğduğunda başlar. Down sendromlu bebekler diğer bebeklerden daha fazla desteğe ihtiyaç duyarlar. Ama diğer bebekler gibi onlar da ailenin kabullenmesine, sevgisine, iletişimine ihtiyaç duyarlar. Aileler bebeklik döneminde çocuğun gelişimde kilit rol oynamaktadırlar. Bebekle oynamak, konuşmak, şarkılar söylemek, yeterli uyaran almasını ve sosyal ortamlara sokarak farklı çevreleri tanımasını sağlamak önemlidir.

Ama bütün bunlarla birlikte doğumdan itibaren fizyoterapist ve özel eğitim uzmanı desteği almak da gerekmektedir. Down sendromlu bebeklerin gelişim geriliği yaşadığı bilinen bir gerçektir. Bu sebeple çocuğun geri kalmasını bekleyip bir yaşından sonra müdahaleye başlamak doğru değildir. Hedef gecikme başlamadan desteğe başlayarak zaman içinde yaşıtları ile arasında açılacak makasın mümkün olduğunca dar tutulması olmalıdır.

Down sendromlu bebekler her bebek gibi her şeyden önce beslenme, temizlenme, sevilme ihtiyacı duyan, acıkınca, sıkılınca ağlayan, kızan, küsen, gülen, geceleri sizi uyutmayan bebeklerdir. Down sendromlu gençler de cinsel kimlikleri bulunan, ergenlik bunalımı yaşayan, aşık olan, kalbi kırılan, kardeşi ile kavga eden, kapıları vurup bangır bangır müzik dinleyen, gülen, dans eden gençlerdir. Bizler gibi onlar da tüm duyguları yaşarlar.


#downsendromuderneğigönüllü
#downsendromluokulları
#downsendromuileilgilikısayazılar
#downsendromubağış
#izmirdownsendromlularokulu
#fonzipdownturkiye
#downsendromuözellikleri
#downsendromubelirtileri
#downsendromugünü
#downsendromutedavisi
#downsendromugenetikmi
#downsendromuderneği
#downsendromuyaşamsüresi
#downsendromuçeşitleri
Amerika’nın yeni nesil süper bilgisayarının detayları, Enerji Bakanı Rick Perry ve Argonne Ulusal Laboratuarı’ndaki Senatör Dick Durbin’in katıldığı bir törenle açıklandı . Enerji Bakanlığı’nın yeni süper bilgisayarı Argonne’de Intel tarafından inşa edilecek ve Amerika Birleşik Devletleri’nde türünün ilk örneği olacak. Aurora Pancake’nin ismini alan Aurora adlı süper bilgisayar 2021 yılının sonuna kadar tam olarak faaliyete geçmesi planlanıyor. Amerika yaptığı açıklamada dünyanın en hızlı bilgisayarını bulunduran Çin’in unvanını önüne geçeceğini söyledi. Çin Yerli çip teknolojisi kullanılarak inşa edilen bilgisayarı şuan dünyada eşi benzeri bulumuyor. (TaihuLight, her biri 260 işlemci çekirdeğine sahip 41.000 çipten oluşuyor.)#auroraaksnes
#aurorasinger
#auroramusic
#auroraşarkıcı
#auroraekşi
#auroraborealis
#auroraintel
#aurorarunaway
Android cihazlarda açık kaynaklı sunulan Google’ın Chromium kullanıcıları tarayıcıda bulunan güvenlik açığı kişisel verilerinizin çalınmasına neden olabilir.

Araştırmacılar, Google’ın Chromium tarayıcısında kişisel verileri çalmak için kullanılabilecek kritik bir güvenlik açığı olduğunu keşfetti . Positive Technologies araştırmacısı Sergey Toshin, geçen yıl Aralık ayında ki hatayı ortaya çıkarmış bir kaç hafta sonra hatayı Google tarafından onaylanmıştı.

Positive-Technologies’de siber güvenlik esnekliği lideri Leigh-Anne Galloway yaptığı açıklamada;

Bilgisayar korsanları, kullanıcıları bir telefonun donanımına erişebilecek küçük bir dosyayı çalıştıran kötü amaçlı bir anlık uygulamaya bağlayarak bu güvenlik açığından yararlanabilir. Oradan, saldırganlar kullanıcı verilerini engelleyebilir. “Kötü amaçlı bir yük içeren güncellemeden sonra, bu tür uygulamalar WebView’dan bilgi okuyabilir. Bu, tarayıcı geçmişine, mobil uygulamalarda oturum açmak için yaygın olarak kullanılan kimlik doğrulama simgelerine ve diğer önemli verilere erişim sağlar.”

Android 7.0 ve üstü işletim sistemine sahip tüm kullanıcılar, Google Chrome tarayıcılarını Ocak ayında tekrar güncellemişken, Android’in önceki sürümlerini kullanan kullanıcıların WebView’ü Google Play üzerinden güncellemeleri gerekiyordu. Google Play’de bulunmayan Android kullanıcılarının bir cihaz üreticisinden güncelleme beklemesi gerekecektir.

Kaynak : https://www.r10.net/browser-dunyasi/2012743-google-chromium-kullananlar-dikkat.html

#googlechromiumindir
#chromiumos
#chromiumnedir
#googlechrome
#googlechromeindir
#googlechromium64bit
#googlechromium32bit
#chromiumkaldırma
İdrar yollarında yanma veya ağrılı idrar yapmaya dizüri ismi verilir. İdrar torbası ve idrar yolları iltihabının belirtisidir. Özellikle cinsel hayatın daha aktif olduğu genç kadınlarda daha sıktır. Ateş ve yan ağrısı varsa üst idrar yolu iltihabıdır. Akıntı ve kaşıntı varsa vajina iltihabı (vajinit) düşünülür. Erkeklerde mesane ve idrar yolu iltihabının yanında prostat bezi büyümesi de rol oynar. İdrar yollarında yakınma menopoz dönemindeki kadınlarda da sık görülür.

Kadınlarda sık görülmesinin nedeni idrar yolunun kısalığı ve anatomik özelliklerdir. Üreme organında bulunan mikroorganizmaların mesaneye ulaşması daha kolay olmaktadır.

İdrar torbası iltihabına en sık sebep olan mikroorganizma Eschericia coli isimli bakteridir. Bu, kalın bağırsakta bulunan bir bakteridir. Cinsel ilişki ile idrar yolu ağzına taşınarak mesaneye ulaşabilir. Diğer mikroorganizmalarla da iltihap gelişebilir. Mesaneye ulaşan bakteri sayısı fazla olduğu zaman enfeksiyona neden olur.

Böbrekte iltihap, apse varlığında mikroorganizmalar mesaneye ulaşıp sistite neden olabilir. Genel iltihabi durumlarda kan yolu ve böbrek yolu ile mesaneye bulaşabilir.

Şeker hastalarında, idrar yolu taşlarında, idrar miktarının azaldığı böbrek yetmezliklerinde, menapozda, genel vücut direncinin düşmesinde, idrarın tutulmasında, genital bölge hijyenin yeterli olmamasında, idrar sondası olmasında, tümör gibi tıkayıcı kitle varlığında, genital bölge temizliğinin hatalı yapılmasında daha sık karşımıza çıkmaktadır.

BULGU, BELİRTİ VE YAKINMALAR
İdrar yaparken yanma veya ağrı şikayeti olur. İdrar başında, ortasında veya sonunda ağrı olabilir. Basit bir idrar tetkiki ile tanı konur. Bol iltihap hücresi, kan hücresi ve mikroorganizma ile iltihap varlığını işaret eden nitrit olumlu bulunur. Sık tekrarlayan idrar yanmasında etken mikroorganizmayı saptamak için idrar kültürü yapılır. Gerekirse idrar yollarını görüntülemek için ürografi yapılabilir.

TIBBİ TEDAVİ
Verilecek ilaç tedavisi ile kısa sürede iyileşme olur. Tedavi ile iltihabın böbreğe ilerlemesi önlenir. Trimetoprim-sülfametoksazol, amoksisilin-klavunat, ciprofloksasin, sefaklor gibi antibiyotikler verilir. Tek doz fosfosimin kullanımı da mevcuttur. İdrar kültürü yapıldıysa kültür sonucuna göre antibiyotiğe başlanır.

DİYET DEĞİŞİKLİKLERİ
Yeterli su içilmediği zaman idrar daha konsantre olur, koyu ve kokuludur. Konsantre idrar ağrılı idrar nedeni olabilir. Günde 8-10 bardak su tüketilmeli, terleme olduğu zaman ek su tüketilmelidir. Bol su içilmesi idrar yollarında mekanik etki ile mikropların tutunma ve böbreklere ilerleme riskini azaltır.

Alkol ve kafeinli içecekler idrar söktürücü etkileriyle mesaneyi tahriş edebilir. Kafein, mesaneyi tahriş etmesinin yanı sıra mesane spazmlarına neden olabilir. Alkol ve kafeinli içecekler tüketilmemelidir.

Limon, limonata, greyfurt ve portakal gibi asidik besinler mesaneyi tahriş edip idrar yakınmalarına neden olabilir. Domates de asidik olup idrar yakınmalarına neden olabilir.
Nedeni saptanamayan idrar yolu yakınmaları olanlarda süt ürünleri, beyaz un ve mısır gibi olası alerjen gıdalar diyet listesinden çıkarılır. Karbonatlı içecekler, mısır şurubu içeren gıdalar, yapay tatlandırıcılar, çikolata, kahve ve çay gibi mesaneyi tahriş edici gıdalar tüketilmemelidir.
Kızılcık suyu idrar yolları yakınmalarında yararlı olup günde 100-150 mililitre içilebilir. Özellikle kadınlarda daha yararlıdır. Bazı kişilerde mide yakınmaları ve ishale neden olabilir. Warfarin gibi kan sulandırıcı alanlarda kanama riskini artırabileceği için kızılcık suyu içilmemelidir.

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ
Genital bölge hijyenine dikkat edilmelidir.

Günlük olarak iç çamaşırı değiştirilmelidir. Aşırı terleme olduğu zaman iç çamaşırı gün içinde değiştirilmelidir.
İdrar geldiği zaman yapılmalıdır, idrar tutulmamalıdır. İdrar yaptıktan sonra, tekrar idrar yapıyor gibi tekrar yapılmalıdır. Böylece mesanede az da olsa kalan idrarın çıkışı sağlanır.
İdrar yolu ve mesane yakınmalarını azaltmak için karna ılık havlu konması yararlıdır. Sıcak uygulama yerine ılık havlu tercih edilir.
Dışkılama sonrasında makat bölgesi önden arkaya doğru silinmelidir. Böylece makat bölgesindeki mikroorganizmaların idrar yolu ağzına taşınması önlenmiş olur.

Cinsel ilişki sonrasında mesanenin boşaltılması idrar yollarına bakterilerin yerleşme riskini azaltır. Birkaç bardak su içilebilir.
Kadınlarda cinsel bölge ve idrar yollarını tahriş edecek pudra, parfüm veya vajina yıkaması gibi işlemlerden kaçınılmalıdır.

ÖNERİLEN BİTKİSEL İÇERİKLİ TAKVİYELER
Aromatik droglardan, ardıç meyvesi, yabani kereviz kökü ve maydanozdan yararlanılır. Kronik idrar yolları enfeksiyonlarında idrar artışı yanında güçlü antimikrobiyal etki gösterirler.
Yabani kereviz kökü: 2 gram drog 1 bardak kaynamış su içinde 5-10 dakika ağzı kapalı olarak demlenir ve süzülür. Öğün aralarında günde 3-5 kez birer bardak içilir. Müzmin üriner sistem hastalıklarında etkilidir. Uyarı: Furanokumarin içermesi nedeniyle özellikle açık tenli kişilerde ışığa hassasiyet oluşturabilir.

Ardıç meyvesi: 1 tatlı kaşığı ardıç meyvesi hafifçe ezilir ve 1 bardak kaynamış su içinde ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenip süzülür. Günde 3 kez birer bardak içilir. Tentürü de hazırlanabilir. 20 g meyve 80 gram %70'lik etanol içinde 8 gün bekletilip süzülür. Günde 2-3 kez 20-30 damla tentür 1 bardak su içinde karıştırılıp içilir. 6 haftadan daha uzun süre alınmamalıdır.
Maydanoz: 2 gram maydanoz bir bardak kaynamış su içinde ağzı kapalı olarak 20 dakika demlenip süzülür. Günde 2-3 kez birer bardak içilir. İdrar yolunda antiseptik etki için gün içinde en az 2 litre su içilmelidir. Maydanozun toprak üstü kısımları (herba), meyvesi ve köleleri üriner antiseptik etkili ve diüretik etkili diğer bitkisel droglarla da kombine edilir.

Diüretik (idrar söktürücü) çay:
Ardıç meyvesi
Altınbaşak otu
Yabani kereviz kökü
Meyan kökü
Her birinden 25'er gram alınıp karışım hazırlanır. 1 tatlı kaşığı drog karışımı 150 ml bardak kaynamış su içinde ağzı kapalı olarak 5-10 dakika demlenip süzülür. Günde 3-5 kez 1 bardak içilir.

İdrar yollarının yıkanması için karışımı-1:
Maydanoz meyvesi
Kırkkilit otu
Kekik
Her birinden 30'ar gram alınıp karışım hazırlanır. 2 tatlı kaşığı drog karışımı 150 ml su içinde kısık ateşte kaynatılır. 20 dakika ağzı kapalı olarak demlenir ve süzülür. Günde 3 kez birer çay fincanı ılık olarak içilir. Uyarı: Kalp ve böbrek hastalarında ödeme neden olabilir. Bol su içilmelidir.

İdrar yollarının yıkanması için karışımı-2:
Altınbaşak otu, 25 gram
Nane yaprağı, 20 gram
1 tatlı kaşığı drog karışımı 150 ml kaynamış su içinde ağzı kapalı 10 dakika demlenip süzülür. Günde 2-3 kez birer bardak çay ılık olarak içilir.


#erkeklerdeidraryaparkenyanma
#idraryaptıktansonrayanma
#idraryaparkenvajinadayanmaveağrı
#idraryaparkenyanmakadınnasılgeçer
#idrarbiterkenağrı
#idraryaparkenyanmavekanama
#idraryoluenfeksiyonuevdetedavisi
#idraryollarıenfeksiyonuilaçları
Gebelikte yaşanan sorunlardan bir tanesi mide yanmasıdır. Mide yanması, göğüs kemiğinin altından genize kadar bölgede hissedilir. Bu bölgede yakıcı bir rahatsızlık hissedilir. Birçok bayan da bu sorun gebelikte ortaya çıkar. Gebelik sona erdiğinde de bu sorun ortadan kalkar. Gebelikte mide yanmasının sebebi hormonlardır. Ayrıca rahim büyüdükçe mide baskılanır. Mide asidi yukarı kaçar.
Mide yanmasının önüne geçmek için neler yapılır:
1- Beslenmeye dikkat edilmelidir. Hamile bayanlar hangi yiyeceğin ya da içeceğin mide yanmasına yol açtığını tespit etmeli ona göre o yiyecek ya da içecek kesilmelidir. Bu da deneme- yanılma yoluyla bulunabilir.
2- Kahve, çikolata ve asitli içecekler tüketilmemelidir. Çay da çok tüketilmemelidir. Zaten bu içecekler hamile bayanlar için yararlı değildir. En az miktarda hatta hiç tüketmemek gerekir. Bu içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları çok daha yararlıdır.
3- Kızartmalar, yağlı yiyecekler yenmemelidir. Kızartma gibi yağlı yiyecekler hamile bayanın kilo almasına da sebep olur. Fazla yağlı yiyecek kimse için yararlı değildir.
4- Az az sık sık yemek yenmelidir. Tıka basa yemek yemek mideyi rahatsız eder. Midedeki yanma hissinin daha çok artmasını sağlar. Porsiyonlar küçültülmelidir.
5- Yemek esnasında fazla sıvı tüketilmemelidir.
6- Sıvı ihtiyacı yemek aralarında karşılanmalıdır. Çünkü hamile bayanların su içmesi gereklidir.
7-En etkili çözümlerden biri ise sakız çiğnemektir. Sakız çiğnemek mide yanmasını çok rahatlatır.
8- Soda içilebilir.
9- Süt, yoğurt tüketimi yemek borusundaki yanma hissini azaltmada etkilidir. Süt ılık tercih edilmelidir.
10- Yatmadan önce yemek yenmemelidir.
11- Sebzeler iyi pişmiş olarak tüketilmelidir.
12- Elma, armut gibi meyveler de iyi gelir.
13- Badem yemek de rahatlatır.
14- Fazla kilo alınmamalıdır.
15- Sigara içilmemelidir.
16- Dar kıyafetler giyilmemelidir.
17- Sıkıntı ve stresten uzak durulmalıdır. Sıkıntı ve stres durumunda direk mide etkilenir. Ve mide de rahatsızlık başlar. Sağlıklı bir gebelik için huzurlu olmak gerekir. Tüm sıkıntılardan bebek de etkilenir.
18- Uyurken yastık yüksek olmalıdır.
19- Oturur pozisyonda uyunabilir.
20- Hareket edilmeli, egzersiz yapılmalıdır.
21- Yürüyüş yapmak da yararlıdır.

Anne adayı kendisi ve bebeği için kendine, sağlığına , beslenmesine çok dikkat etmelidir. Sağlığı ile ilgili tüm problemleri doktoruna söylemeli ve doktor kontrolü altında tedavi uygulanmalıdır. Mide yanması gebelikte çok sık rastlanan bir rahatsızlık olduğu için tedavi amaçlı ilaçlar doktorlar tarafından verilmektedir. Ama çoğu zaman sadece ilaç çözüm olmamaktadır.


#gebeliktemideyanmasınezamanbaşlar
#gebeliktemideyanmasıbebeğinsaçı
#hamileliktemideyanmasınekadarsürer
#hamileliktemideyanmasınabitkiselçözüm
#hamileliktemideyanmasınezamanbaşlaruzmantv
#hamileliktemideekşimesiveyanmasıkadınlarkulübü
#hamileliktemideyanmasınaneiyigelirkadınlarkulübü
#31haftagebeliktemideyanması

Francesco Totti Kimdir?

(id: 269)

19 Mart 2019, Salı 07:13

Francesco Totti, İtalyan futbolcudur. Ve çoğu zaman ülkenin en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilir. Totti, profesyonel yaşamı boyunca bir kulüpte oynadığı ve şu an 24. sezonunda Romanlarla AS Roma Futbol Kulübü) oynadığı birkaç oyuncudan biridir. Totti, çocukluğundan beri futbolun keskin bir takipçisiydi ve Romanların gençlik kadrosuna 13 yaşında katıldı. Yirmi yılı aşkın bir süredir Roma'nın en ikonik oyuncularından biri olarak kabul edilir. Totti, bir orta saha oyuncusu olarak başladı ve aynı zamanda hem kariyeri hem de ülkesi için ünlü kariyeri boyunca bir forvet olarak oynadı. 2006 yılında Almanya'da düzenlenen turnuvanın galibi olan İtalyan Dünya Kupası kazanan takımının en önemli üyelerinden biriydi.

Francesco Totti, 27 Eylül 1976'da, İtalya Roma'da Lorenzo Totti ve eşi Fiorella Totti tarafından dünyaya geldi. Totti'nin anne ve babasının mesleği hakkında çok fazla şey bilinmezken, annesinin futbolcu oğlu üzerinde kariyeri boyunca aktif bir ilgisi vardı. İtalyan futbolcu Giusseppe Giannini'nin hayranıydı ve çocukken futbol oynamaya başladı. Çocukluğunda sokak futbolcusu olarak yerel takımlarda oynadı ve 8 yaşından önce Fortitude adlı kulübün gençlik sistemine katıldı. Daha sonra Smit Trastevere ve Lodigani'deki gençlik ekipleri için oynadı.

Totti, 1989'da birkaç kulüp izcilerini etkiledikten sonra Romanlara kurulan gençlere girdi. Aslında, AC Milan da onunla ilgileniyordu, ancak annesi Milan'da yaşamasına izin vermedi ve Roma'daki diğer Roma kulübü Lazio'nun onu almasına rağmen, gençlik antrenörlerinden biri ailesini ve onu ikna etmeyi başardı. Sonrasında Roma'ya katıldı. Roma'da gençlik takımları için oynadıktan sonra, Totti ilk maçına 28 Mart 1993'te başladı ve ilk kez 16 yaşında ve iki yıl sonra takımda düzenli oldu. Bu dönemde kulüp için Roma hattının ayrılmaz bir üyesi oldu.

Totti, 1997'de Romanların antrenörü olarak Zdenak Zeman'ın atanmasını takiben bir orta saha oyuncusu olarak gelişti ve bu sezonda takım için bir takım hedefler belirledi ve Roma'nın dördüncü sırada sezonunu bitirmesiyle birlikte 8 gol attı. Ertesi yıl 31 Ekim'de, Totti kulübün kaptanlığına atandı. 1998'de İtalyan milli takımı için Avrupa Şampiyonası için eleme maçında ilk çıkışını yaptı. İki yıl sonra, Avrupa Şampiyonasında, Totti iki golle İtalya'yı sırtladı. 2002 yılında Totti, Japonya ve Kore'deki Dünya Kupası'nda tek bir gol atamadı. 2001 yılında Totti, Romanın İtalya lig şampiyonluğunu kazanmasına yardımcı oldu. Zira ligde 8 gol atarken, orta sahaya hücum edip lig şampiyonluğunu 18 yaş aradan sonra kulübe geri getirdi. Fabio Capello'nun yöneticisi ayrılana kadar önümüzdeki dört yıl boyunca, Totti, Romanlar için üretken bir forvet olmaya devam etti ancak kulüp herhangi bir büyük kupa kazanamadı.

2004'te İtalya'yı Avrupa Şampiyonası'nda yönetti, ancak yarı final aşamasına kadar, Danimarka ve İtalya'ya karşı oynanan bir oyunla yaptığı tükürüğün ardından turnuvanın ilk turunda çöktü. İki yıl sonra Almanya'daki Dünya Kupası'nda Totti, bir gol attığı sırada İtalya'nın en önemli oyuncularından biri oldu, ancak milli takım galip geldiğinde 4 tane daha oynadı. Ertesi yıl uluslararası futboldan emekli olacağını ve takım için hiç oynamadığı farklı zamanlarda İtalya'ya oynamaya ilgi duyduğunu açıkladı. 2005 yılında başlayan sezondan itibaren, Totti, Romanın golcü olduğu için çok daha önemli bir rol oynamaya başladı. Takip eden sezonda 26 golü hedefledi ve kulübün ikiye geri döndüğü Coppa Italia başlıklarına da yardımcı oldu. Sonraki üç nedenden ötürü, Totti yaralanmadan ve form eksikliğinden muzdaripti ancak kulüpte en etkili kişilik olarak kaldı.

2011 yılının sonlarına doğru, takımda başlangıç noktasını geri verdikten ve bir sonraki sezon yöneticisi Luis Enrique tarafından geri döndü ve o taraf için ‘playmaker' olarak oynamaya başladı. Önümüzdeki 3 sezon boyunca, Totti, Roman tarafının bir parçası olmaya devam etti, ancak kulüp o dönemde herhangi bir kupa kazanmadı. Totti, 748 maç sayısı ile Romanlar için en yüksek sayıya sahip olan rekoru elinde tutuyor ve aynı zamanda bugüne kadar tüm yarışmalarda 300 gollük bir taktikle kulüp için en yüksek golcü.

Ödüller ve Başarılar
En büyük yaşayan futbolcuların listesi olan Pele tarafından FIFA 100'e dahil edildi. Serie A olarak bilinen İtalyan lig tarihinde 244 golle ikinci en yüksek golcüdür. Totti, İtalyan liginde en yüksek 3. sırada 593 maç yaptı.

Francesco Totti, 19 Haziran 2005'te televizyon programı sunucusu Ilary Blasi ile evlendi. Bir oğlu, (Cristian) ve bir kızı (Chanel) vardır.#francescotottistats
#francescotottikitaplar
#francescotottiuncapitano
#francescotottitransfermarkt
#francescotottiinstagram
#cristiantotti
#francescotottihayatı
#chaneltotti
Elma sirkesi, kehribar renkli görünümü, damağı okşayan tadı ve çekici kokusuyla, salata soslarında, marinatlarda, tatlı-ekşi hint soslarında kullanılır. Elma suyuna maya eklenerek başlatılan fermantasyon işlemi sonunda şekerler alkole dönüştürülür. İkinci bir fermantasyon işlemiyle de, alkol, asetik asit oluşturucu bakteriler (asetobakterler) ile sirke haline dönüştürülür. Asetik asit ve malik asit, elma sirkesine o eşsiz hafif ekşi tadını verir.

Yararları Ve Kullanım Yerleri
Elma sirkesi, pektin, B1, B2 ve B6 vitaminleri, C vitamini, biyotin, folik asit, niasin, pantotenik asit ve az miktarda sodyum, fosfor, potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum, ayrıca önemli miktarlarda asetik asit ve sitrik asit içerir. Elma sirkesi, saf olarak veya bal ile karıştırılarak, kemik zayıflıkları (osteoporoz), kilo kaybı, bacak krampları, mide ağrısı, boğaz ağrısı, sinüs problemleri, yüksek tansiyon ve artrit sorunlarının tedavisini desteklemek için kullanıldığı gibi, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olmak, zihinsel aktiviteyi canlandırmak, yaşlanma sürecini yavaşlatmak, kan basıncını düzenlemek, kolesterolü düşürmek ve enfeksiyonla savaşmak amacıyla da kullanılmaktadır.

Elma sirkesinin, sivilcelere, güneş yanığına, zonaya, böcek ısırıklarına, saçlardaki kepeğe karşı cilde uygulandığı da bilinmektedir. Yiyeceklere lezzet veren elma sirkesi, diyabetli kişilerde, gıdaların bağırsaklardaki emilimini etkileyerek kan şekeri düzeylerini düşürmeye de yardımcı olabilmektedir. Yapılan bazı araştırmalarda sirkenin kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı ve tümörleri küçülttüğü görülmüştür.

Kullanma Miktarı
Uygun elma sirkesi "dozu", kullanıcının yaşı, sağlık sorunları gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Elma sirkesi için uygun kullanma miktarını belirleyen yeterli bilimsel bilgi bulunmamaktadır. Doğal ürünlerin her zaman ve tamamen güvenli olmadığı ve kullanılan miktarların tehlikeli olabileceği unutulmamalıdır. Elma sirkesinin yaygın olarak kullanılan miktarı, bir çay kaşığı ile iki yemek kaşığı arasında değişmektedir. Bir diyete elma sirkesini dahil etmenin en iyi yolu, salata soslarında ve ev yapımı mayonezde yararlanmaktır. Herhangi bir tedavi amacıyla kullanmadan önce de bir eczacıya veya doktora danışılmalıdır.

Yan Etkileri
Elma sirkesinin, çoğu yetişkin için ve kısa süreli olarak tıbbi amaçlarla kullanılmasının güvenli olduğu bildirilmiştir. Ancak, bazı durumlarda elma sirkesinin fazla tüketilmesi güvenli olmayabilir ve düşük potasyum değerleri gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca, içerdiği asetik asit ve sitrik asit ses tellerinde hassasiyet ve boğaz ağrısı oluşturarak yutmayı güçleştirebilir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde, elma sirkesinin tedavi amaçlı kullanılmasının güvenilirliği hakkında yeterli araştırma bilgisi yoktur. Diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürebildiğinden, kan şekeri düzeylerinin yakından izlenmesi gerekmektedir. Alınan diyabet ilaçları için de doz ayarlamaları gerekli olabilir.

Digoksin ile etkileşime girdiğinden, atrial fibrilasyon veya kalp yetmezliği tedavisi için bu ilacı kullanan kalp hastalarının dikkatli olmalarında yarar vardır. Elma sirkesi, vücuttaki potasyum düzeyini düşürmesi nedeniyle, digoksinin toksik yan etkilerini güçlendirebilir. Elma sirkesi insülin ve diüretik ilaçlar ile de etkileşime girdiğinden, bu ilaçları kullanan hastaların elma sirkesi kullanmayı sınırlandırmaları önerilmektedir.


#elmasirkesininfaydalarıibrahimsaraçoğlu
#elmasirkesininfaydalarınelerdir
#elmasirkesininfaydalarınelerdiribrahimsaraçoğlu
#elmasirkesininfaydalarıvezararları
#elmasirkesininfaydalarıcilde
#elmasirkesininfaydalarısaça
#elmasirkesininzararları
#elmasirkesininyapılışı
Diş ağrıları diş çürükleri, irinli diş etleri, diş eti sorunları, diş apseleri gibi birçok sorundan kaynaklanabilmektedir. Genellikle kötü diş hijyeni ve diş bakımı eksikliği diş meselelerinin arkasındaki nedendir. Ağrı çoğunlukla dişin pulpa boşluğu (sinir uçlarını ve ufak kan damarlarını sahibi olan bölge) etkilendiği zaman hissedilir.

Eğer şu zamana kadar herhangi bir diş ağrısı yaşamadıysanız kendinizi bahtlı hissetmelisiniz.
Ancak eskiden bunu ne vakit yaşayabileceğinizi bilemezsiniz. Bu nedenle ani tek diş ağrısı ile karşınıza çıkan vakit diş ağrınızı azaltacak süratli ve tesirli kimi ev ilaçları bilmeniz yararlı olacaktır. Bu halde diş doktorunu ziyaret faktörüz kaçınılmaz olsa da, diş doktoruna gidene kadar zaman içinde faaliyeti ispatlanmış bu ev reçeteleri size anlık tek deşarj olma sağlayacaktır.

Diş Ağrısı İçin Tesirli Ev Reçeteleri:
-Etkilenen noktaya içki tatbik etmek bu bölgeyi uyuşturarak, diş ağrısını rahatlatabilir.

-Tadı kötü olmasına ve yakıcı tek tat bırakmasına karşın kekik yağı tabii antibiyotik özelliklerine sahiptir ve ağrıyı azaltabilir.

-Diş ipi bütün dünyadaki diş doktorları doğrulusunda tekliflen tek faaliyettir fakat bunu uygulayanların adedi tek elin parmaklarını geçmez. Diş ipi dişler arasında kalan gıda parçacıklarının çıkarılmasını sağlar. Diş etleri ve dişler arasında ne kadar defa parçacık kalırsa bu vaziyet basıncı ve mikrop ilerleme tehlikesini çoğaltır ve ağrıya neden gerçekleşir.
Ancak diş etlerinizin tahriş olmaması için diş ipi kullanırken nazik olmalısınız.

-Buğday çimi yapraklarını çiğnemek veyahut ağzınızı buğday çimi suyu ile çalkalamak diş ağrısını azaltmada mükemmeller yaratabilir.

-Ilık nane çayı ağız çalkalama suyu olarak kullanılabilirken, büyülenen bölgedeki diş etlerine yapılan ufak tek oran nane özütü diş ağrınızı rahatlatabilir. Nane çayı kullanımının de bu emel için yararlı bulunduğu söylenmektedir. Bu bitkinin kurutulmuş yaprakları dahi deşarj olma elde etmek için, minimum 20 dakika müddetle ağrıyan dişin üstüne yerleştirilebilir.

-Soğan dilimleri çiğneyebilir veyahut büyülenen mevki üstüne soğan dilimleri koyarak diş ağrınızı azaltabilirsiniz.

-Karanfil muhtelif tıbbi özelliklere sahip tek baharattır.
Eğer karanfil yağınız varsa, büyülenen diş ve diş etleri üstünde birkaç damla uygulayın icabında karanfil yağını sulandırabilirsiniz.
Karanfil tabiatta analjezik özelliktedir bu nedenden dolayı ağrı ve sancıyı azaltır.
Eğer karanfil yağı bulamazsanız büyülenen noktaya tüm tek karanfil koyabilir veyahut bu alanda tek karanfil çiğneyebilirsiniz. Unutmamalısınız ki karanfil yağı yanlızca dikkatli kullanıldığında faydalıdır şayet hata sonucu çok miktarda yutulursa solunum meseleleri veyahut karaciğer hasarına yol açabilir.

-Ilık tuzlu su ile gargara inşa etmek da diş ağrısını rahatlatabilir.

-Eğer diş ağrısı eşliğinde tek apsenin de varlığından şüpheleniyorsanız bu noktaya yulaf yerleştirin. İrinin aut atılması için faydalı bulunduğu söylenmektedir. Bununla beraber ağrı da azalacaktır.

-Günde iki sefer yapılan tek tutam tuz ile karıştırılan karabiber tozu diş ağrısını deşarj olmak için kuvvetli tek karışım getirmektedir.

-Yatıştırıcı tesir için büyülenen dişin çevresine kalın salatalık dilimleri yerleştirin.
Salatalık dilimlerini uygulamadan evvel bölgedeki sinirleri uyuşturması için dondurabilirsiniz.
Ancak dişleriniz oldukça ağrılı ise salatalık dilimlerini normal oda ısısında kullanın.

-Etkilenen dişin üstüne vanilya özütü tatbik etmek da ağrıyı rahatlatabilir.
Bir parça pamuk alın üstüne realite vanilya özütü koyun.
İltihaplı noktaya uygulayın bu bölgeyi uyuşturarak ağrınızı azalttığını hissedeceksiniz.

-Asafoetida (şeytantersi) adlı nebat diş ağrısını azaltan mucizevi tek bitkidir.
Bundan yarım kaşık alın ve tek macun inşa etmek için bir miktar limon suyu ile sallayın.
Bu macunu makul sıcaklığa gelene kadar tek oran ısıtın ve tek pamuk yardımı ile büyülenen noktaya sürün.

-Sarımsak ve kaya tuzu ile tek macun hazırlayarak büyülenen noktaya uygulayabilirsiniz.
Sarımsak alerjisi olan şahıslarda soluk alamama, baş dönmesi ve aşırı terleme görülebilir bu sebepten dikkatli uygulanması lazım olur.

Yukarıda söz edilen ev reçetelerini tecrübe edinebilirsiniz fakat açıklanan kötüleşiyorsa veyahut geçmiyor ise kesinlikle tek diş doktoruna görünmelisiniz.
Uyguladığınız ev reçeteleri ile ağrınız düzelse dahi yeniden de tek diş doktoru ile fikir alışverişi yapıp bu bulgulara neden olan altta yatan nedeni tespit faktörüz gerekmektedir.

Diş Ağrısını Önlemek:
Diş ağrısının meydana çıkmasına karşı tesirli tek şeklinde kullanılabilen birkaç engelleyici önlem yer almaktadır. Her yemekten ardından ve yatmadan evvel ağzınızı ılık tuzlu su ile çalkalayın.
Bunun yanısıra diş ipi kullanın. Her sabah nazikçe diş etlerinize masaj yapın ve tabi ki en ehemmiyetlisi derli toplu olarak dişlerinizi fırçalamak ve derli toplu olarak diş doktoru kontrollerine gitmektir.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.