Bayram Ali Düğü

Bayram Ali Düğü @bayramalidugu

Kısa bilgi için kısacık da olsa yazacak birşey bulamadım. :)
Neredeyse tüm kuruyemişlerden daha yararlı olan cevizin insan yaşamına kattığı kıymet epey çoktur. Ceviz yemek bireyi dinç meblağ, efor kazandırır. Bu yüzden kıymetini anlatmakla bitiremeyiz. Ceviz, kabuklu kuru yemişler arasında en güzide özelliğe sahiptir. Tadı harika mümkün oldukça seveni de epey çoktur. Zeka gelişimine oldukça katkıda tespit edilen, her insanın kesinlikle tüketmesi lüzumlenen bir besindir. Cevizin içerisinde epey yağ yer almaktadır.
Biliyoruz şimdi bu duyduğunuz şey sizi korkutuyor. Fakat bu yağ başka yağlara benzemiyor.
Sadece bunu bilmenizi isteriz ki ceviz yağı yararlı bir yağdır. Doymamış bir yağ asidi içerdiğinden şahsa zarar adına yarar sağlıyor. 100 gram kadar cevizin içerisinde 15 gram protein yer almaktadır. Cevizin içerisinde tespit edilen şeker ise 3 gram kadardır.
Ceviz gıda kıymeti itibariyle epey sıhhatli bir gıdadır. Güçsüz ve ivedi yorulan insanların ceviz yemesi lazım olur. Ceviz bedende meydana gelen yorgunluğu alarak bireyin daha güçlü olmasını karşılamaktadır. Ayrıca insana enerji sağlayarak günlük potansiyelini en yüksek seviyelerde tutuyor. Bu da bireyin gün içerisinde daha hareketli olmasını sağlayarak mukavemetli bir şeklinde yaşamasına vesile oluyor. Ceviz yemenin insan sıhhatine yararları neler bir de size onlardan bahsedelim.

Cevizin Içerisinde Tespit edilen Elementler
Besin kıymeti itibariyle epey varlıklı olan cevizin yararları epey çok tek şeklinde yer almaktadır.
Fazla diyoruz zira ceviz şu zamana kadar gelmiş geçmiş tüm kuruyemişlerden en güzide ve kalifiye olanıdır. Yanlızca 100 gram cevizin içerisinde tespit edilen 15 gram kadar protein ve 3 gram kadar şekerin dışında birde kalsiyum, omega 3 ve omega 6 aşırı derecede C ve D vitamini ayrı olarak E vitamini ve başka vitamin guruplarından yer almaktadır.

Lif itibariyle varlıklı olan bu kuruyemişin yanlızca 100 gramında 7 gram kadar lif kıymeti yer almaktadır.
Doğmamış yağ içerdiğinden mümkün kabızlık durumlarının önüne geçer hem de kabızlık meselesi sahip olunan ise 100 gram kadar ceviz yemek bu meselesi yok edecektir.

İçinde Alfa -lionelik asit yer almaktadır.
Yani başka isimiyle omega 3 ve tipleri yer almaktadır.
Omega 3 epey toparlayıcı ve efor verici tek maddedir.
Bu maddeler bireyin daha zeki olmasını sağlıyor.
Algı sorunlarında daha süratli kavrama , vakası daha süratli manaya yetisini meydana seriyor.
Okul çağı çocukların daha iyi manaya ve öğrenme sağlayabilmeleri için ceviz yemeleri lazım olur. Ceviz yiyen tek çocuk konuyu daha süratli kavrar ve o konuya adapte gerçekleşir.

Cevizde tespit edilen gama â€"tokoferol maddesi B1- B6 ve folik asidi ele alır.
Buda zeka gelişmeyi için defa faydaları maddeler gurubuna girmektedir.
Özellikle B vitamin gurubu hafızanın daha iyi güçlenmesine vesile olmaktadır.
B vitamini bu arada sinirsel rahatsızlıklarda iyi gelir.
Özellikle içinde B vitamini tespit edilen lif muhtevalı besinlerin kullanımı epey faydalıdır.
Birde cevizde kesif miktarda E,C,D,K vitaminleri yer almaktadır.
Özellikle E vitaminin olması cilde ayrı tek güzellik sağlamakta karaciğer yağlanmasını önlemektedir.

Mineraller ve vitaminler itibariyle epey varlıklı tek gıdadır.
Protein, kalsiyum, demir, bakır, çinko, magnezyum, sodyum gibi muhtelif varlıklı elementler ile insana efor karşılamaktadır.
Cevizin içerisinde tespit edilen elementler ve moleküller vasıtası ile "ceviz" güzide ve kıymetli tek besin olarak defa sevilmeye ve tüketilmeye devam etmektedir.

Cevizin İnsan Sıhhatine Mucizevi Yararları
Bundan birkaç yıl evvel uygulanan tek çalışmada ceviz için zayıflatan iksir ismi bulunduğu söyleniyordu.
Daha ardından bu mevzu aydınlığa kavuştu çoğu ilmi tıp bölgede bu mevzu ile ilgili ayrıntılı incelemeler yapıldı.
Cevizin harbiden zayıflatma özellikli tek çerez olup bulunmadığı ile ilgili bulgular verildi.
Evet, olağanüstü tek şeklinde cevizin zayıflattığı muhtevalı elementler bulunduğu söylendi.
Bu harbiden doğru tek buluştu.
Cevizin içerisinde tespit edilen doymamış yağ asidi ve varlıklı muhtevalı lif süratli tek şeklinde enzim sağladığından zayıflatma etkisini meydana serdiği net çözüme kavuştu.
Ceviz harbiden zayıflatan hem de nihai vakitler diyetisyenlerin tavsiye listesinde bulunan tek kuruyemiş bulunduğu bildirildi.
Birde sizlere cevizin tek başka faydalarından soz edelim.

Zeka gelişmeyi üstüne pozitif etkiler yaratan cevizin çocuk gelişmeyi ve beyin gelişmeyi hem de kemik gelişmeyi için katkıları epey büyüktür.
Uzmanların önerdiği ceviz bu arada unutkanlığa iyi geliyor.
Hafızanızı daha süratli geliştirmesine katkıda yer alıyor.

Sindirim sistemini düzenleyerek bağırsak kanallarında var olan tembelliği süratlendiriyor.
Böylece bağırsaklar daha süratli ve derli toplu tek şeklinde çalışıyor.
Bu da bireyin kabızlık gibi haller yaşamaması için tesirli tek formül olarak cevizin kıymetini günden güne çoğaltmaktadır.
Ceviz bağırsak kanallarını düzene sokar ve kabızlık meselelerinin önüne geride bıraktığımız tek gıdadır.

Yoğun tek şeklinde salgıladığı folik asit ve B12 ailesi ile bireyin henüz zeki ve sıhhatli tek şeklinde düşünmesine katkıda yer almaktadır.

İçinde tespit edilen varlıklı enzimler ve lifler vasıtası ile daha süratli tek şeklinde sindirim vakasını gerçekleştirerek birçok mide hastalıkları, midede ekşime mümkün gaz vaziyetleri, kabızlık, ishal gibi bağırsak problemlerini düzene sokmaktadır.

İçinde tespit edilen E vitamini vasıtası ile cilt güzelliğini koruyarak, henüz genç ve dinç görünmesine vesile oluyor.
Antioksidan vazifesini sağladığında bedende tespit edilen kötü ve zehirli bakterileri eskiden belirleyerek aut atılmasına ve bireyin henüz sıhhatli olmasına yardımcı olmaktadır.

Gençlik iksiri olarak malum ceviz bu arada yorgunluğa, halsizliğe, muhtelif adale ve mafsal ağrılarını alarak bireyin henüz kuvvetli olmasına katkıda yer alıyor.

Kemik gelişmeyi için en uygun tek gıdadır.
Özellikle okul çağındaki tek çocuğun kesinlikle cevizden yemesi hem zeka gelişmeyi hatta kemik gelişmeyi için en uygun tek gıda takviyesidir.

Ceviz kilo yapmaz.
İçinde defa çok yağ olsa da bu yağ başka yağlardan değişiktir.
Doymamış yağ seviyesi sindirimi hızlandırmaktadır.

Bağışıklığı kuvvetlendirebilir.
Her türlü hastalığın önüne geçer.
Özellikle kanser hastalarının efor kazanmaları için ceviz yemeleri lazım olur.
Cevizin insan sıhhatine mucizevi yararları yer almaktadır.
Fakat asla aşırısını tüketmenizi tavsiye etmiyoruz.
Bunu unutmamalısınız ki tümşeyleri çoğu insana zarar verir.
Sağlıklı ve dinç görünmek istiyorsak, hem de ceviz yiyerek zayıflamak istiyorsak ceviz yiyerek sıhhatli tek şeklinde zayıflayabilir, kuvvetli tek şeklinde ayakta durabilirsiniz.
Cevizin insan sıhhatine yararları epey büyüktür. Çoluk, çocuk, genç, ihtiyar her yaş gurubunun cevizden yemesi lazım olur. Ceviz yemek sağlıklıdır. Birden çok yararını göreceğiniz cevizin yararlarını saymakla bitiremeyiz. Kuru yemişler arasında en fazla kıymet gören ve pahallı olan tek gıdadır.


#tazecevizinfaydaları
#cevizinbeynefaydası
#cevizincildefaydaları
#cevizinfaydalarımaranki
#cevizsuyununfaydaları
#bademinfaydaları
#ceviznedir
#fındığınfaydaları
Yaygın Adı: Baykuş papağanı
Bilimsel Adı: Strigops habroptilus
Familya: Psittacidae
Takım: Psittaciformes
Boyutları:
Uzunluk: 63,5 cm; Kanat Açıklığı: 89 cm; Ağırlık: 1-3 kg
Fiziksel Özellikleri: Dev, uçamayan papağan; defa kısa, körelmiş kanatlar; uzun kuyruk; uzun, sert tüylü baykuş aynısı surat; ince çizgilerle süslü elma yeşili tüy örtüsü; uçuş tüyleri ve kuyruğu kahverengi; gözün gerisinde sarı meç.
Alışkanlıkları: Münzevi, esrarengiz ve noktürnal; yanlızca yerde veyahut ağaçlara tırmanarak yiyecek arar.

Yaşam Çizgisi: Yuva ağaç kökleri ve kayalar arasındaki bir oyuktur ve ot, yaprak ve tüylerle kaplıdır; 1-2 bazı durumlarda 3 yumurta; kuluçka müddeti 30 gün; yavru 90 gün ardından tüylenir; 1 kuluçka, ama her sene üremez.
Sesi: Erkekler dişileri cezbetmek için boru sesi çıkartır; her iki tür "çing"ler şeklinde öter.
Beslenme Tarzı: Kabuklu yemişler, yosun ve eğreltiotu dahil defa muhtelif nebatlar.
Yaşam Alanı: Açık alanlara yakın Nothofagus (yalancıkayın) ormanları.
Yeryüzünde Dağılımı: Yeni Zelanda: bir vakitler her iki ada süresince bulunuyordu, fakat bu gün ardından salındığı karaya yakın üç ufak adada yaşıyor.

Türün Durumu: Kritik.
Hem en ağır hatta uçma yetisini kaybetmiş tek papağan olan baykuş papağanı, eşi benzeri olmayan bir üreme tekniği, emsalsiz bir beslenme şekli ve bir dizi etkileyici ötüş stiline sahiptir.
Fakat istisnai şeklinde hassastır ve nesli halihazırda ciddi şeklinde tehlike altındadır.

Yeni Zelanda dünyada yerüstünde yaşam sürdüren yerli memeli türünün olmadığı birkaç yerden bir tanesidir. Bu ücra ortamda sonsuz sene evvel uçma yetisine gereksinim duymayan dev bir papağan evrimleşmiştir. Bu kuş kivi (Apteryx species), weka (Galirallus australis), takahe (Notomis mantelli) ve çoğu moa türü gibi aynısı evrimsel basamaklardan geride bıraktığımız defa muhtelif kuşlara katılmıştır. Uçamayan bu kuşların kimileri hala varlığını sürdürürken, baykuş papağanının da içerisinde yer aldığı kimi çeşitler yok olmanın eşiğindedir.

Gece Gezgini
Baykuş papağanı, ufak bir kaz boyutlarında, dev bir papağandır.
Erkeğinin ağırlığı 3 kg'ye kadar çıkabilir. Cüsseli bir bedeni, uzunca bir kuyruğu ve yüzünde baykuş aynısı dairevi hatların yer aldığı, epey yuvarlak bir kafası bulunmaktadır. Kısa gagası, yüzüne sakallı bir manzara kazandıran dik, kılımsı tüylerle kaplıdır. İri, kavrayıcı pençeleri ve kuvvetli baldırlarını ağaçlara tırmanmak emeliyle kullanır. Sadece geceleri aktiftir, gündüzleri yaşadığı çukurun güvenliğini geceleri yiyecek aramak için ormanda dolaşmak emeliyle terkeder.
Yüzündeki titiz tüyler yolunu bulmasına ve dokunarak yiyecek aramasına yardım eder.

Büyük Lokma Yiyen Otobur
Baykuş papağanı bütünüyle sebzelerle oluşur; nebat materyalinin sindirimi zor bulunduğu için de yeteri kadar gıda alması güçtür. Baykuş papağanı bunun üstesinden gelebilmek için devasa miktarlarda yer ve yediklerini dev bir yutakta biriktirir. Meyveler, böğürtlengiller, tohumlar, sürgünler, tomurcuklar, kökler, ağaç kabukları, saplar, yosun ve mantar gibi otobur bir kuş alışılmamış bir çeşitlilikte yiyecek tüketir.

Beslenme ve Üreme
Baykuş papağanının yaşadığı ormanlarda sıklıkla ehemmiyetli bir hadise ortaya gelir: rozet yapraklılar olarak hatıralan kimi orman ağaçlarındaki yemiş miktarında yaşanan patlama.
Bu hadise baykuş papağanının üreme devresine eşit gelir. Baykuş papağanları çiftleşme evvel en çok tercih edilen yemişleriyle tıka basa beslenir; kimileri haftalar içerisinde ağırlıklarının iki katına çıkabilir. Erkekler varlıklarını baykuş ulumasına veyahut boru sesine benzer sesler çıkartarak ilan eder. Başarılı erkekler eşlerini yanlızca çiftleşmeye girdiği anlar içerisinde görür, ardından ise kendisi ömürlerine geri dönerler. Baykuş papağanı yuvası bir ot öbeğinin altına kazılmış sığ bir çukurluk veyahut seçenek olarak bir ağacın kök sistemi gibi tabii bir kovuktan meydana gelir.
Yuvanın içi ot parçaları, yaprak, veyahut tüylerle kaplanır. Civcivler, dişilerin ağızlarından geri çıkartıp direk gagalarına yerleştirdiği nebat materyaliyle beslenir. Baykuş papağanları gezegenin en uzun yaşamlı kuşları arasında bulunur. Bazı yetişkinlerin 60 yaşına kadar yaşayabildiği ön görü edilmektedir.


#kakapofiyat
#papağantürleri
#papağanfiyatları
#kakapoyaşamsüresi
#kakapofiyatları
#kakadupapağanı
#sultanpapağanı
#jakopapağan
Günümüzde en çok merak edilen konulardan bir tanesi de hukuki sicil kaydı konusudur.
Halk arasında sabıka kaydı şeklinde de malum hukuki sicil kaydı ile ilgili genel bulgular sunarken bu arada esas özellikleri ile ilgili da sizlere bulgular sunacağız.
Dilerseniz makalemizin ana hususu olan hukuki sicil kaydının özellikleri nelerdir ile ilgili bulgular sunmadan evvel hukuki sicil kaydının genel tanımlaması ile ilgili sizlere bulgular sunalım.

Adli Sicil Kaydı Nedir?
Adli sicil kaydı; Vatandaşın devlet nezdinde tutulan suç kaydına hukuki sicil kaydı ismi verilmektedir.
Sabıka kaydı şeklinde de malum hukuki sicil belgesinde ferdin 18 yaştan ileri süreçlerde işlemiş bulunduğu suç ve fiiler bulunmaktadır.

Adli Sicil Kaydı Kimlere Verilmektedir?
Adli sicil kaydı herkese verilmemektedir.
Adli sicil kaydının verildiği kimseler ise şu kimselerdir; Ferdin kendine Vekalet verilen kanuni temsilcisine 18 yaşından ufak ise anne ya da babasına
Adli Sicil Kaydı Nerelerden Temin Edilmektedir?
Adli sicil kaydı şu devlet kurumlarından temin edilmektedir; Hukuki sicil müdürlüklerinden Kaymakamlıklardan Yurtdışından büyükelçiliklerden temin edilmektedir.
Bununla beraber nihai dönemlerde hizmete sunulan e-devlet programı vasıtası ile de web dünyası üstünden temin edilebilmektedir.

Adli Sicil Kaydına Bütün Suçlar İşlenir Mi?
Birçok kişiler hukuki sicil kaydına bütün suçların işlendiğini sanmaktadırlar.
Oysa ki hukuki sicil kaydına kimi fiiler mutlaka işlenmemektedir.
Adli sicil kaydına işlenmeyen fiiller ise şunlardır; Hukuk davaları işlenmemektedir.
Örneğin boşanma davaları gibi hukuk davaları mutlaka hukuki sicil kaydına işlenmemektedir.
İcra dosyaları ve haciz vaziyetleri da hukuki sicil kaydına işlememektedir.
18 yaşından ufak çocuklar ise tekilce savcılık müessesesinin irade görmesi halinde hukuki sicil kaydına işlemektedir.

Hangi Hallerde Hukuki Sicil Kaydına Gereksinim Duyulmaktadır?
Günümüzde lüzum kalifiye kurumlar ve lüzum de kamu kurumları olsun fertleri işe almadan evvel hukuki sicil kayıtlarını istemektedirler.
Uygun görülmesi halinde fertler işe alınır.
Dolaysıyla hukuki sicil kaydına şu gibi hallerde gereksinim duyulmaktadır; Fertlerin işe alınması halinde Askerlik gibi yapması mecburî olan kamu görevlerine başlandığı hallerde hukuki sicil kaydına gereksinim duyulmaktadır.

Makalemizde de gördüğünüz emeliyle hukuki sicil kaydının çoğu nitelikleri yer almaktadır.
Sizler de hukuki sicil kaydına gereksinim duyduğunuzda yapmanız lüzumlenen tek şey ptt şubenizden e-devlet şifrenizi alabilmek ve web dünyası üstünden hukuki sicil kaydınıza ulaşmaktır. Artık hukuki sicil kaydınızı almak için alakalı kurumlara şahsen başvurmanıza lüzum mevcut değildir. Adli sicil dokümanı ile ilgili sizlere bu verileri de sunduktan ardından hukuki sicil kaydının özellikleri nelerdir ile ilgili makalemizi burada tamamlamaktayız.


#adlisicilkaydınedir
#adlisicilkaydıneredenalınır2018
#çiftsorguluadlisicilkaydınasılalınır
#adlisicilkaydınınsilinmesi
#adlisicilkaydıkaymakamlıktanalınırmı
#çiftsorguluadlisicilkaydıneredenalınır
#çiftsorguluadlisicilkaydıedevlet
#tcilesicilsorgulama
Sağlıklı ve zeki çocukların en fazla tüketilmesi lüzumlenen tek besindir ceviz.Yapılan incelemelera göre cevizin kötü kolesterol için varlıklı tek kıymet bulunduğu belirlendi.Özellikle 0-6 Yaş çocuklara zeka gelişmeyi için olağanüstü kıymetler mevcut gözlemlenmektedir.
Ceviz sıhhat itibariyle epey kuvvetli tek gıdadır.
Bu nedenle ceviz yemeyi bağımlılık durumuna getiren şahıslar cevizin mucizevi faydalarından yararlanacak ve bu faydalar vasıtası ile uzun seneler kuvvetli tek duruş sergileyeceklerdir.Ceviz yemenin sıhhat yönünden binbir yararı yer almaktadır.
Şimdi biz sizlere cevizde var olan zenginliklerden soz edeceğiz.
İsterseniz hep beraber bu zenginliklerin neler olduğunu öğrenelim.

Çocuklarda Ceviz Yemenin Kattığı Olağanüstü Kıymetler
Ceviz kalp ve damar hastalığı olanlara sanki mucizevi tek iksir vermektedir.
Kötü kolesterolü atarak kan ve damar sağlığını en üst civara ulaşmasına yardım eder.Damarlar elastik kaldıkça kan dolaşımı vazifesini henüz sıhhatli tek şeklinde sürdürür.Tansiyonun artmasına önler.

Günlük olarak ceviz ihtiayacının karşılanması ve tek yemek kaşığı değerinde ceviz yenmesi kalbin sağlığını korumaktadır.
Üstelik beyin gelişiminde epey etkilidir.
Çocukların günlük olarak yedikleri cevizin zeka gelişimine katkısı büyüktür.
Okul çağı çocukların bu cevizden günlük olarak tüketmeleri onların daha iyi olmasını destekler.
Cevizin başka yararları ise,içerisinde var olan antioksidanlar vasıtası ile kanser rizkini en aza düşürerek kanserli hücrelerin oluşumunu engellemesdir.Kronik oksidatif stresini ceviz en iyi şeklinde dengeleyerek bu gerilimin azalmasına yardım eder.

Bütün bedeni adale ve iskelet dokusunu,sinir dokuyu,epitel ve bağ dokusunu sağlamlaştırmak hasılı hücrelerin yenilenmesini sağlar.Bu nedenle eksperler kesinlikle ceviz yenilmesini belirtiyor.
Sağlığınızı sağlamlaştırmak ve bağışıklığınızın en üst civara ulaşmasını sağlamak için ceviz yemeyi bağımlılık durumuna getirmelisiniz.Çocuklarda zeka gelişmeyi için oldukça ehemmiyetli olduğunu unutmayınız.
Günlük tek avuç ceviz yiyen çocuk oldukça yetenekli ve zeki gerçekleşir.
İlerde defa güzel başarıla yelkenler açar.

Ceviz Yiyen Çocuklarda Ne Gibi Farklılıklar gerçekleşir ?
Ceviz yemeyi bağımlılık durumuna getiren tek fert sıhhatli tek gelişim izler ve toplumda kıymet gören tek kimlik gerçekleşir.
Bunun sebebi kanaat akışının kuvvetlenmesi suallere doğru ve akilane yanıt verme yetisinin gelişmesidir.Zekası gelişir ve hastalıklara karşı mukavemetli gerçekleşir.
Kalp sıhhati en iyi şeklinde sağlanır ve mümkün kalp krizleri eskiden önlenmiş gerçekleşir.Ayrıca çocuk hem sıhhatli tek beyine hatta güçlü kemiklere sahip gerçekleşir.
Neredeyse süt kadar ehemmiyetlidir ve tüketilmesi gerekmektedir.

Cilt sıhhati eskisinden henüz enerjik gerçekleşir.
Daha doğru düşünür ve en ehemmiyetlisi stresi ceviz vasıtası ile yenersiniz .
Ceviz yiyen tek şahıs hep zeki gerçekleşir hatta sıhhatli tek şeklinde yaşamını sürdürür.
Sizlere ceviz yemenin yararlarını anlattık.
Sizlerde gün içerisinde tek avuç kadar ceviz tüketebilir .Sağlık sorunlarınızı en aza indirebilirsiniz.


#bebeklerdeceviztüketimi
#fındığınçocuğafaydaları
#bebeklergundekaccevizyemeli
#cevizinfaydaları
#cevizinezamanyemeliyiz
#cevizaçkarnınamıyenmeli
#günlükceviztüketiminekadarolmalı
#yoğurtlucevizfaydaları
Bazı durumlarda bedende meydana gelen ufak kesikler dahi, (özellikle yumuşak deri bölgeleri gibi titiz noktalarda defa çok kan akışının bulunduğu ve kanın zor durdurulduğu yerler) canımızı yakmaktadır.
Çoğu halde, kanın bileşenleri kendisi başına pıhtılaşır ve kan akışını durdurmak için tek pıhtı oluştururlar. Hassas noktalardaki kan akışının em hızlıca durdurulması gereklidir.
Bazı ananesel müdahaleler kanın pıhtılaşmasını ve kanamanın daha süratli durdurulması yerine şahsa yardımcı olmaktadır.

Herhangi tek ebat ya da derinlikteki kesiklerde ilk ismim her vakit, kanayan noktaya basınç tatbik etmek ve kanayan bölgeyi yüksekte tutmaktır.
Ani ilerleyen ilçeler neticesi meydana gelen yaralanmalara bazı durumlarda anlık muayene edilmesi gereklidir.
En yakın sıhhat kuruluşuna gidnceye kadar hanesel diye tanımladığımız ananesel müdahaleler uygulanmaktadır.
Bu müdaheleler genellikle aile kültüründe edinilmektedir.
Ancak, bu müdahaleler sağlık kurumu gibi resmi sıhhat kuruluşlarında yapılmadığından mümkün tek kötü senaryoda hukuk yolları kapalı olacaktır.
Yapılacak her müdahale evveli sakin olmalı ve düşünceli tek şeklinde hareket edilmelidir.

1. Basınç tatbik etmek ve kanamalı bölgeyi arttırmak
Kanamanın ilk aşaması yaraya sıkıca baskı tatbik etmek ve yarayı kalbinizin üstüne çıkarmaktır.
Kan basıncını temiz tek bez ya da gazlı bezle uygulayabilirsiniz. Bir kompres için kullandığınız bezin ne kadar temiz bulunduğu ehemmiyetli değildir.

Kan sızması halinde, basıncı kesmemeniz gereklidir. Basıncın defa erken bırakılması, oluşacak kan pıhtısını açarak kanamayı artırabilir.
Böyle halde sakin olmalı ve baskıya devam edilmelidir.
Kanamanın yavaşladığını ya da durduğunu muayene etmeden evvel 5 ila 10 dakika süresince yaraya basınç uygulanmalıdır. Kanamanın durmaması durumunda, beş dakika henüz basınç uygulanması gerekmektedir. Kanama hala durmuyorsa, en yakın sıhhat birimine gitmeniz gerekecektir.

2. Buz
Özellikle ağız ilçesinde kanayan tek yaraya buz tatbik etmek, kanamayı durdurmak için tanınmış tek ananesel müdahale yöntemidir.
Aynı vakitte buz şişmeyi azaltmaya da yardım eder. Yapılan tek çalışmada, ağız ilçesinde meydana gelen kanama müddetinin başka bölgelere göre henüz uzun bulunduğu belirlendi ve beden sıcaklığının da tek o kadar yüksek bulunduğu belirlendi. Bu sebeple buz programı beden sıcaklığınızı aşağı çekerken, kanın pıhtılaşma süreyi da erken tek süreçte gerçekleşmiş gerçekleşir.

Nasıl kullanılır: Gazlı bezle sarılmış tek buz parçasını direk yaraya uygulayın. Ani şoklama da olarak bilinen bu formül sarfedilen classic tek müdahaledir.

3. Çay
Kanamayı durdurmak için tanınmış tek başka formül de, büyülenen noktaya ıslak çay poşeti uygulamaktır. Çaydaki tanenlerin kan pıhtılaşmasını teşvik ettiği ve büzücü kabiliyetleri bulunduğu tahmin edilmektedir. Tanenler, efkâr aromasını çaya veren tabii kimyasallardır.
Bu sebeple kan akışında yavaşlama ortaya oluşturmaktadır.

2014 seneninde yapılan bir araştırmaya göre yeşil çay diş çekildikten ardından meydana çıkabilen ağrı ve kanama için en tabii ilaçlardan biridir. Yapılan tek deneysel çalışmada, yeşil çay posası ve gazlı bez ile uygulanan müdahalenin, diş yuvasında oluşan kanamayı ve ağrıyı durdurduğu belirleme edilmiştir.

Nasıl kullanılır: Bitkisel (Fabrikada katkısal olarak işlenmiş ya da kafeinsiz çayların yarar sağlamadığı belirleme edilmiştir) Kafeinli yeşil ya da kara çayların tanenlerine gereksinim duyulmaktadır. Örneğin, diş çekiminden ardından kanamayı durdurmak için, yeşil ya da kara tek çay poşetini ıslatın ve gazlı bezle sarın. Bezi sıkıca sıkıp yavaşça kanayan kazanın üstüne bastırın.
Bu prosedürü 30 dakika süresince devam ettirin. Kanamayı durdurmak için, bezi kuru yeşil ya da kara çay poşetine bastırın. Dengeli tek basınç kullanarak ve kalbinizin üstüne bölgeyi yukarıya kaldırarak kuru gazlı bez ile tutabilirsiniz.

4. Civanperçemi
Tüm dünyada civanperçeminin muhtelif çeşitleri yer alır. Aşil, Yunan mitolojisinde muhabere esnasında askerlerinin yaralarında kanamayı durdurmak için civanperçemini kullandığını belirtmektedir. 2011 seneninde uygulanan çalışmada, civanperçemi bitkisinin farelerde yaraların süratli iyileşmesine yardımcı olabilecek kadar tesirli bulunduğu yer almıştır.

Nasıl Kullanılır: Civanperçemi, kuru civanperçemi otu öğütülerek yapılır. Kanamayı durdurmak için yaraya taze civanperçemini yaprakları ve çiçekleri ile serpiştirin ve ardından noktaya basınç uygulayın ve yarayı kalbin üstünde tutarak bekletin.

5. Cadı Elağı
Cadı elağının büzücü özelliği, ufak çentiklerde ve kesiklerde kanamayı durdurmaya yardım edebilir. Büzücü özelliği cildi sıkılaştırmaya ve yanında çekmeye, kan akışını azaltmaya ve pıhtılaşmayı sağlamaya yardım eder. Büzücü özelliğinin kanamayı durdurduğunu ispatlamak için daha çok inceleme yapılmasına gereksinim bulunmaktadır, ancak 2007'de yapılan bir çalışmada cadı elağı merheminin belirli cilt bozuklukları için tesirli tek rehabilitasyon bulunduğu yer almıştır.
Kanamayı durdurabilecek kimi büzücü özellikli nebatlar, beygir kuyruğu, muz ve güldür.

Nasıl kullanılır: Kanamayı yavaşlatmak için cadı elağını tek gazlı beze az miktarda sürerek noktaya uygulayın. Saf cadı elağı, herhangi bir ek içki ya da farklı içerikler olmadan tabii olarak fazlası eczanede ve aktarcıda yer almaktadır.

6. C vitamini tozu ve çinko pastilleri
Bir olay çalışmasına göre, c vitamini tozu ve çinko pastilleri uzun süreli kanamayı durdurabilir ve sonrasında kanın pıhtılaşmasına yardım eder. Çalışmada, C vitamini tozunun gazlı bez üstüne sürülmesi ve kanama alanlarına uygulanması, aheste kanamaya yardımcı meydana gelmiştir. Tozu direk kanama olan kazanın üstüne serpmek, çevresel dokuların kanamasını durdurmuştur.

Nasıl kullanılır: Şeker veya tatlandırıcı ile karıştırılmamış saf C vitamini tozu kullanıldığından emin olunmalıdır. Tozu doğrudan kanama olan bölgeye serpiniz, sonra çinko pastili emdiriniz. Çoğu eczanede çinko pastilleri bulunmaktadır.

Göktaşı Filmi 2018

(id: 249)

06 Mart 2019, Çarşamba 09:54

Yönetmen koltuğuna 1982 Erzurum doğumlu ”Mar (2011), Yeni Dünya (2015), Yaşam Çizgisi Suriye (2016)” filmleri ile tanıdığımız Caner Erzincan oturmuş.
Yönetmenin yukarıda adlarını açıkladığım filmlerin üçü de dram filmiydi.
”Yeni Dünya” filmini seyredip beğenmiş ve yorumunu da yazmıştım.
Ancak, ilk defa denediği bu komedi filmi tek yıkım.
Her futbolcu komedi oynayamadığı gibi her yönetmen de komedi çekemez.
Bu tecrübe etmiş tek gerçektir.
Bu ”Göktaşı” filmini görmezden gelip dram çekmeye sürmesi kendine naçizane tavsiyemdir.
Kırklareli’nin tek köyüne Göktaşı düşüyor ve köy halkı ne oluyor demeden Amerika’sı, Alman’ı, Rusya’sı taşı bulup satın alabilmek için köye üşüşüyor.
Gram başına verecekleri parayı duyan köylülerde birbirine kanaat curcuna başlıyor.

Filmin kısaca özeti bu.

Eleştirmeye evvel filmin şivesinden başlayalım.
Sevgili yönetmenim, memleketin Erzurum tamam da anladık da hiç mi Trakya şivesine vakıf değilsin? Hiç mi ön hazırlık yapmadın? Hadi sen bilmiyorsun, oyuncularına Trakya yöresinin şivesini öğretecek, ezberlettirecek tek danışmanda mı bulamadın? Senin yardımcıların ne işe yarar?
Ben, Trakya halkının bu kadar aşağılandığı tek film şu zamana kadar izlemedim.
Trakya’da, yüreğinde iyilik olmayan, üçkağıtçılık, düzenbazlık, cahillik, birçok melanet ve ananın, babanın, erkek çocuğunun birbirine madik attığı kaç köy var acaba? Ya, her konuşmalarında ağızlarından düşürmedikleri yakası açılmadık küfürlere ne demeli! Bu mudur

Trakya köylüsü?
Küfürden beslenen ve seyirciyi a.la, g.tle güldürmeye gayret gösteren mantığı tek türlü anlayabilmiş değilim. Evet, kimi filmlerde yerinde kullanıldığı vakit kabul görüyor, mevzu içinde sırıtmıyor da fakat iş olsun torba dolsun diye yerli abes seyirciyi güldüreceğim diye her komedide küfür kullanılmaz ki.. Diğer tek mevzu ise, Türkiye’nin tek köyünde geride bıraktığımız hikayede Türk yetkililerin dışında uçan kuşun haberi oluyor, hem de uzaylılar dahi geliyor fakat bizimkilerde tık yok.
Sadece, hikayenin sonlarına doğru, futbolcu pazarında kıtlık varmış gibi binbaşı yapılmış 60 yaşında olan tek mizaç oyuncusu 2-3 er ile gözümüze sokulmaya çalışılıyor.
Türk Hükümeti, komedi filmi de olsa bu kadar alakasız ve ufak gösterilmemeli.

Bir çift sözüm de bu filme destekçi olan firmalara.
Filmin karelerine reklamınızı yapmış sahneler eklenmiş, isminiz ve firma logonuz da görünüyor.
Buraya kadar güzel.
Sayın firma yetkilileri bu filmin yapımı için para ödüyorsunuz hiç mi senaryoyu okumadınız? Hiç mi filmin çekimlerinde bulunmadınız? Hadi söylediğim iki şeyi yapmadınız, çekimler bittikten ardından hiç mi filmi izlemediniz? Yok ise siz de filmi, bizim gibi galasında mı izlediniz? Gülünç olarak yerlerde sürünen bu filme sebep destekçi oldunuz anlayabilmiş değilim doğrusu.
Yoksa siz de, filmin nihayetinde imamın köy halkına dediği sınıftan mısınız?
Kurgusunda külfet göremediğim ve müziklerini beğenmediğim filmin oyunculukları ise tam tek yıkım.
Ben, Şafak Sezer’in hiç bu kadar erkek sende tipinde oynadığını hiç görmemiştim.
Sanki rol yapma kabiliyetini yitirmiş.
Çekimler bitse de gitsek havasında.
Mimikleri soğuk ve duygusuz.
Diğer oyuncularında bedenleri var ruhları yok.
Bunda, genç yönetmenin oyuncularını iyi yönetememesinin tesiri olduğuna inanıyorum.
Oyuncuları ayrı ayrı ele aldığınızda hepsi kendisini kanıtlamış oyuncular fakat ne yazık ki bu filmde ne yazık ki yoklar.
İçlerinde oyunculuk olarak öne çıkanlar ise külüstür kurt Yılmaz Gruda, Bülent Çolak ve Mehmet Esen.

Sözün Özü : Izleyici dağarcığına, ne mevzu, ne komedi, ne de oyunculuk olarak hiç birşey katamayan filmi belki Şafek Sezer hayranları ne olursa olsun deyip izleyebilir.
Diğer komedi seven seyirciler için 90 dakika, güleyim derken işkenceye dönüşebilir.

Not : Küfürlü sahneler sebebi ile çocuklarla izlenmesi mahzurlu olabilir.

Filmi izlemek isterseniz buyrun linki de burada... Aşağıda.#göktaşıfilmiyorumları
#göktaşıfilmiindir
#göktaşıfilmifragmanı
#göktaşıfilmioyuncuları
#göktaşıfilmişafaksezer
#göktaşıfilmiizleşafaksezer
#göktaşıfilmifulizle
Okulların ikinci döneminin başlamasının üstünden 1 ay geçti.
Baharın gelişi havaların biraz biraz ısınmasıyla beraber yaz tatilinin tarihi de bazı zamanlar aratılıyor. Peki, #Okullarnevakitkapanacak? #Yaztatilinezaman?
2018-2019 eğitim öğretim senenin ikinci devresi 4 Şubat Haftanın ilk günü günü başladı.
Bugün okullarının açılmasının üstünden 1 ay geçti.
Öğrenciler sınavlara hazırlanırken tek yandan da yaz tatiline hasret duymaya başladılar.
Haziranda milyonlarca talebe tatile girecekler ve şuandan "Okullar ne vakit kapanacak?" suali en fazla aratılan konuların başında geliyor.


OKULLAR NE Vakit KAPACAK?
Yeni eğitim öğretim senesi 17 Eylül 2018 Haftanın ilk günü günü başladı.
Birinci devre 18 Ocak 2019 günü sona erdi. 4 Şubat 2019 günü 2. dönem başlarken 14 Haziran 2019 günü okullar kapanacak.

2019 RESMİ TATİLLER TAKVİMİ

01 Ocak 2019 Salı Yılbaşı
23 Nisan 2019 Salı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
01 Mayıs 2019 Çarşamba Emek ve Dayanışma Günü
19 Mayıs 2019 Pazar Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
15 Temmuz 2019 Pazartesi Demokrasi ve Direnme Hakkı Günü
30 Ağustos 2019 Cuma Zafer Bayramı
28 Ekim 2019 Pazartesi Cumhuriyet Bayramı Arefesi
29 Ekim 2019 Salı Cumhuriyet Bayramı

2019 DİNİ TATİLLER

#2019RAMAZANBAYRAMI
03 Haziran 2019 Pazartesi Ramazan Bayramı Arefesi
04 Haziran 2019 Salı Ramazan Bayramı (1.Gün)
05 Haziran 2019 Çarşamba Ramazan Bayramı (2.Gün)
06 Haziran 2019 Perşembe Ramazan Bayramı (3.Gün)

#2019KURBANBAYRAMI
10 Ağustos 2019 Cumartesi Kurban Bayramı Arefesi
11 Ağustos 2019 Pazar Kurban Bayramı (1.Gün)
12 Ağustos 2019 Pazartesi Kurban Bayramı (2.Gün)
13 Ağustos 2019 Salı Kurban Bayramı (3.Gün)
14 Ağustos 2019 Çarşamba Kurban Bayramı (4.Gün)


#buyılkisömestrtatilinezaman
#2018okultatilinezaman
#okullarsömestrtatilinezaman
#okullarnezamanaçılacakyarıyıltatili
#3aytatilnezaman2019
#yaztatilikacgun
#yaztatilikaçgün2018
#2019-202015tatilnezaman
#20182019okullarnezamankapanacak
#20192020okullarnezamankapanacak
#okullarnezamankapanacak2018
#okullarnezamankapanacak2019gerisayım
#okullarnezamankapanacaksayaç
#okullarnezamankapanıyoryaztatili2019
#20192020okullarnezamanaçılacak
#2019yaztatilinezaman
Galler, Avrupa kıtasıyla direk kara irtibatı olmasa da kıtanın en önde gelen devletleri arasında bulunan Birleşik Krallık'ın adli olarak ögesidir. Birleşik Kraliyet, bakıldığında birden fazla devletin bir araya gelmesi neticesi kurulmuş bir ülkedir. Bu ülke gerçekte kendisi iç bünyesinde 4 değişik ülkeyi daha barındırır.

Bu ülkeler büyüklüklerine göre sırayla İngiltere, İskoçya, Galler ve de Kuzey İrlanda şeklinde sıralanır. Ülkeler, kendisi içişlerinde bağımsız bir yapıda olup, beynelmilel manada Ingiltere çerçevesi altındadır. Başka bir ifadeyle bu ülkeler beynelmilel kontrat akdetme yetkisini haiz değildirler. Bu yetki özellikle ülkelerin iç iradesi doğrulusunda dış istem ismi altında Birleşik Krallık'ın tüketimine terk edilmiştir. Aslında bu Avrupa Birliği'nin esas aldığı türde bir devlet yapılanması şeklinde de ifade edilebilir. Bu 4 ülkenin 3'ü ki şunlar İngiltere, İskoçya ve de Galler'dir, Devasa Britanya olarak sayılan Britanya Adası'nın da bir ögesidir. Galler bu ülkeler arasında en ufak olanı pozüsyonundadır. Birleşik Kraliyet 1973 seneninde resmi olarak Avrupa Birliği'nin bir parçası durumuna gelmiştir. Bu birliktelik tabii olarak Galler'in de Avrupa Birliği'ne mensup olması mananına gelir. Tabii bu azalık endirekt bir üyeliktir ve de geçerliliği Birleşik Krallık'a bağlıdır.

Galler, Ingiltere topraklarının en önde gelen devletlerindendir.
Söz hususu bu ülke, bir manada İngiltere ve de İskoçya ardından ada için en ehemmiyetli sayılan 3'üncü devlet olarak tanımlanır. Galler, halen Birleşik Krallık'ın bir parçası olup, bunu da bitimine kadar müdafaa eden ehemmiyetli bir devlettir. Bu manada Galler, İskoçya'dan bir miktar ayrışır ve de daha birlik yanlısı olarak göze çarpar. Galler, Ingiltere topraklarının güneybatısında bulunur ve de başşehir olarak Cardiff kenti ile ilgi çeker. Söz hususu bu kent, ülke için oldukça ehemmiyetlidir. Bu, kentin her manada ülkeye merkezlik etmesinden kaynaklanır.

Galler, başşehir Cardiff'den yönetilir ve de içişlerinde İngiltere, İskoçya ve de Kuzey İrlanda'dan ayrışır. Galler'in içişleri her ne kadar serbest olarak düzenlense de dışişlerinde delegasyon yetkisi Birleşik Krallık'ta olup, buranın başkenti Londra olmasından, İngiltere doğrulusunda yönetilir. Aslında global manada esas muhatap İngiltere gibi kabul edilir. Bunun sebebi gerçekte defa açıktır. Çünkü İngiltere, Ingiltere topraklarında bulunan en devasa devlettir. Bu büyüklük lüzum nüfus lüzum de iktisadi manada soz konusudur. Bu her iki değişken de tabii olarak ülkeye defa ciddi bir imtiyaz tanır.

Birleşik Kraliyet denildiğinde aklımıza İngiltere gelse de gerçekte Galler de bu ittifakın ehemmiyetli parçalarındandır. Galler, hudutları içerisinde çoğu ehemmiyetli yerleşim konumunu barındırır. Şehirlerin içerisinde en önemlileri kuşkusuz ki, başşehir Cardiff ve de Swansea'dir.
Bu iki kent, Galler'in en teknolojik yerleşim yerleri olarak kabul edilir.
Günümüzde ülkenin nüfusunun 3 milyon seviyesi bulunduğu ön görü edilmektedir.
Ancak nihai sayım sonrasından şu zamana kadar dek geride bıraktığımız müddette ciddi bir nüfus yaftası da kayıtlara geçmiştir.

Şu lâhza için Galler'in nüfusunun 3,2 milyon seviyelerine vardığı ön görü edilmektedir.
Galler, Ingiltere fikrinin en benimseyen ve de bunu aktif olarak yaşatmaya gayret gösteren en ehemmiyetli ülkeler arasındadır. Kraliyet Ailesi'nin Gallerli oluşu bu halde defa ciddi bir rol alır.
Galler'e ulaşmak dilerseniz, bu halde 4,5 saatlik yolculuk neticeninde Cardiff'e yolcu edebilirsiniz. Ya da İngiltere'ye uçup oradan da Galler'e geçmek başka bir seçenektir.


#gallerhakkındailginçbilgiler
#gallerşehirleri
#gallerharita
#gallergezilecekyerler
#gallernüfusu
#gallerbaşkenti
#galleriklimi
#gallermaç

Çukur 2. Sezon 22. Bölüm

(id: 243)

05 Mart 2019, Salı 10:32

Mahallede bu sefer olaylar büyüdü iyice.
Çeto'nun zaafını tespit ettiler.
Mahsun Çeto'nun gerçek yüzünü gördü.

Vartolu Saadettin adamın dibi. Medet için dünyaları yakacağını söyledi. Güzel bir sahne yapmışlar. Aslında orada Mahsun biraz yara alsaydı. Hastanelik felan olsaydı güzel olabilirdi.

Yeni katılan bir karakterimizde Şenol Reyis. Değişik bir adam. Komik aslında. LAZ ve Deli bir karakteri canlandırıyor. Sevimli bi yanı da var aslında. Ama kendince o da psikopat arkadaş.

Kara Kuzular bu bölümde gerçekten çok ama çok fazla zarar verdiler.
Uluç Reyis'e ait Lokantayı yaktılar.
TIR Parkındaki araçları havaya uçurdular. Tershane'deki gemileri bombaladılar.
Kimse yara almadı belki ama. Açılan maddi hasar çok ama çok fazla oldu bu sefer.
Tabi bu olay da Uluç Reyis ve İdris Baba'nın akraba olmalarına sebep oldu.
Ama durum hiçte göründüğü gibi güzel ve iç açıcı değil

Sultan Ana'nın sözlerine uyuz olan Cuma Ali dayanamayıp evlenme kararı aldı.
Hem de YILDIZ ile. Yıldız kötü bir insan değil ama. İmkansızlıklardan ötürü bu durumda.

Salih kendi işini kuruyor. Yine eski kadrosunu topladı yanına.
İnşallah herkes için hayırlısı olur :)

Buyrun size izlemek için adres : https://pnd.tl/ZMIJxnAr


#çukuryoutube #çukuroyuncular #çukurfragman #çukursonbölüm #çukur2sezon #çukur2sezon53bölüm #çukur2sezon20bölüm #çukurmedetkimdir #çukurson #çukursonbölüm #çukurizle #çukurfragman #çukursonbölümizle #çukuryenibölüm19 #çukur2bölüm19 #çukur50 #çukur2sezon19 #çukur50bölüm18 #çukursonbölüm50 #çukurpuhu #çukur52 #çukuryoutube #çukur52bölüm #puhutvçukur #çukur51 #çukurshow #çukuryenibölümfragmanı #çukur2bölüm20 #çukur2bölüm21 #çukur2bölüm22 #çukur2bölüm23 #çukur2bölüm24
#çukur2bölüm50 #çukur2bölüm51 #çukur2bölüm52 #çukur2bölüm53 #çukur2bölüm54 #çukur2bölüm55 #çukur2bölüm56
Işın rehabilitasyonu, X ışınları ve radyoaktif maddelerin ışınlarının, dokulardaki iyonlaştırıcı etkilerinden rehabilitasyon esnasında yararlanma biçimidir. Radyasyon ışınları, bedendeki muhtelif dokulara değişik şekillerde tesir edebilir. Zaten ışın tedavisinin ana prensibi de budur. Işın, tabi olarak ışın yayan maddeler, yapay olarak radyoaktif duruma kazançlan maddeler, x-ışını yayan tüpler gibi üç tür kaynaktan temin edilebilir.

Işın Rehabilitasyonu Hangi Hallerde Gereklidir?
Işın rehabilitasyonu tıp literatüründe en fazla deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
Öte yandan kimi farklı sistemlerde oluşabilecek iltihabi hallerde da ışın tedavisine başvurulmaktadır. Tüm bunların yanında ışın rehabilitasyonu dendiğinde ilk akla gelen hastalık kanser tedavisidir. Her ne kadar kanser tedavisinde ilaç ve hormonlar kullanılıyor olsa da, hala cerrahi ve ışın rehabilitasyonu en kuvvetli kanserle muhabere yöntemleridir. Işınların kanserli dokuya sebep tesir ettiği daha bilinmemektedir. Kanser hücrelerinin içerisinde tespit edilen moleküllerin iyonlaşması neticeninde kimi fiziko-kimyasal farklılıklar ortaya gelmekte ve bu da ölü hücrenin ölümüne ya da üreyememesine sebep olmaktadır. Ayrıca normal dokular da aynı anda etkilendikleri durumda, süratle büyüyen ve artan kanser hücresi kadar etkilenmemektedir.
Kanser hücreleri etrafındaki sıhhatli hücrelerde oluşan ilerlemeler, kanserin etrafa yayılmasını endirekt yoldan durdurmaktadır.

Işın Tedavisinin Yan Tesirleri Nelerdir?
Işın rehabilitasyonu gören hastalarda muhtelif açıklanan ortaya gelmesi doğaldır.
Çünkü bu rehabilitasyon epey ağır ve hastayı her istikametten etkileyecek güce sahiptir.
İlk yan tesiri deride medyana gelen kızarıklıklardır. Bu kızarıklıklar on gün ile iki hafta kadar zirveye ulaşır ardından ise biraz biraz düzelir. Bir başka yan tesiri ise; toplum arasında da sık sık malum saç dökülmeleriyle kendisini eleverir ve saç çekilince defa basit çıkar.
Işın rehabilitasyonu gören bayanlarda sık görülen şikâyetlerden biri yumurtalıkların ışından etkilenmesi neticeninde görülen tanenin kesilmesidir. Dalak, timus, lenf bezleri gibi lenfatik organlar ışın rehabilitasyonu neticeninde dumura uğramaktadır. Eğer geniş tek alan ışınlanırsa, ışınım hastalığına kadar neden olabilir. Bu manada ışının dozuna eksper hekimin iyi hüküm vermesi kuraldır. Radyasyon hastalığı tıpkı deniz tutulması gibi halsizlik, bulantı ve kusma ortaya getirir. Işın rehabilitasyonu neticeninde bazı durumlarda saç dökülmeleri kalıcı olabilir.
Uzun zamanlı ışına etki altında kalan şahıslarda deride koyu ya da açık lekelenmeler, incelme, sertleşme ve damarlaşma meydana çıkmaktadır.

Kanser Hastalığında Işın Tedavisi
Kanser tedavisinde iki tür ışın rehabilitasyonu bulunmaktadır. Bunlardan ilki rehabilitasyon edici ve rahatsızlıkları gidericidir. Tedavi edici ışınlanmanın muhtelif tehlikeleri bulunmaktadır.
Rahatlatıcı olanı, süregelen tümörlerin sıkıntılarından hastayı kurtarmak için yapılır.
Bir başka rehabilitasyon tekniği de radyum ya da radon diye malum muayenehane rehabilitasyon yöntemidir. Son olarak radyoaktif kobalt temin edilebilir ve o da radyum gibi yapılır. Radyum tedavisinde radyum uzaktan kullanmak mümkün buna teleradyum rehabilitasyonu de olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca çekirdek ya da iğneler şeklinde dokular sokulabildiği gibi radyum plakları gövde yüzeyine de yerleştirilebilmektedir. Radyum rehabilitasyonu yıllarca rahim boğazı, rahim dil, dudak, ağız, mesane kanserlerini tedavide başarı ile kullanılmaktadır.

Işın Tedavisinin Avantajları
Işın rehabilitasyonu cerrahi ile aynısı neticesi vermesine karşın, bedenden parça çıkarılmadı için epey avantajlıdır. Örneğin, birinci derecedeki rahim, boyun kanseri ve gırtlak kanserinde cerrahiye göre seçenek edilmektedir. Birinci ve ikinci devre prostat kanserinde de seçenek edilmekte olup, kısırlık yapma tehlikesi azdır. Birinci ve ikinci devre Hodgkin kanserinde % 80 olayda 5-10 sene rehabilitasyon edici tesir gösterebilmektedir.


#ışıntedavisinekadarsürer
#ışıntedavisiilekemoterapiarasındakifark
#akciğerkanserindeışıntedavisinekadarsürer
#prostatkanserindeışıntedavisininyanetkileri
#prostatkanserindeışıntedavisinekadarsürer
#radyoterapialanlarınyorumları
#radyoterapigörenlerinyorumları
#beyintümöründeışıntedavisininyanetkileri

Lif Deposu 10 Besin

(id: 236)

03 Mart 2019, Pazar 16:12

Günlük beslenmemizde devasa ehemmiyet taşıyan lifli gıdalar, kişiler doğrulusunda çok tüketilmeseler de sıhhatli tek beslenme biçimi için vazgeçilmezler.
Birçok yararı tespit edilen lifli besinler; kabızlığı engel olur, kanserle maç eder, tok tutma özelliği vasıtası ile çok kilo alımını önler, damar hastalığı, şeker hastalığı, hemoroid ve bağırsak hastalıklarının tedavisine yardım eder.
Uzmanlar erkeklerin gün içerisinde 30-38 gram, kadınların ise gün içerisinde 20-25 gram lif tüketmesi gerekliliğini söylemektedir.
Lif istikametinden varlıklı olan gıdalar defa çok ve ulaşılabilir olduğu halde, kişiler günlük lif ihtiyacını karşılayacak kafi besini alamamaktadırlar.
Peki günlük lif gereksinimizi hangi gıdalardan karşılayabiliriz? İşte bünyesinde en fazla lif tespit edilen 10 gıda.

1. Kuru incir: 5-6 gelenek kuru incir 15 gr lif barındırmaktadır. Bu da günlük olarak almanız lüzumlenen lif gereksiniminin yarısından çoğunu sağlamaktadır. Kuru incir, çözünebilen ve çözünemeyen lifleri birlikte barındırması itibariyle defa faydalıdır. Çözünebilen lifler kan şekerini ve kolesterolü dengelerken, çözünemeyen lifler ise sindirim sistemi meselelerini tertip eder. Aynı vakitte kuru incir; potasyum, manganez, B6 vitamini itibariyle varlıklıdır.
2. Brokoli: Suda çözünmeyen lifli besinler kategorisinde bulunan brokoliden, 4 yemek kaşığı kadar yediğinizde 4,4 gram lif almış bulunursuzunuz. Bu da sağlığınız için brokoliyi ehemmiyetli tek gıda durumuna getiriyor.
3. Armut: Bilhassa kabuğuyla tüketildiğinde ehemmiyetli tek lif kaynağıdır. Büyük tek armutta 9,9 gram lif yer almaktadır. A, C ve K vitaminleri, Omega 6 yağ asitleri ve potasyum itibariyle varlıklı olan armutun, kalp ve damar hastalıkları için tüketilmesi eksperler doğrulusunda önerilmektedir.
4. Bezelye: Tek kase pişmiş bezelyede 16,3 gram lif yer almaktadır. Ayrıca A, C, B6 ve K vitaminleri, tiamin, manganez, folik asit ve protein yönünden varlıklıdır. Günlük C vitamini gereksiniminin tamamını, tiamin ve folik asitin %25'ni günün tek öğününde bezelye yiyerek karşılayabilirsiniz. Yeşil bezelye, kuvvetli antioksidanlar ve anti inflamatuar özellikler barındırmaktadır. Mevsiminde taze olarak veyahut konserve şeklinde marketlerden temin ederek tüketebilirsiniz.
5. Mercimek: Tek kabında 10.4 gram lif tespit edilen pişmiş mercimek, bizim fazla zaman tok kalmamızı karşılamaktadır. Aynı vakitte yüksek oranda protein, demir, fosfor ve folik asit barındırmaktadır. Bu nedenle hamileler ve karaciğer hastalığı olan şahıslar için sıklıkla tüketilmesi lüzumlenen tek besindir.
6. Enginar: Yüksek antioksidan özelliği hasebiyle sofralarımızdan noksan etmememiz lüzumlenen enginar, iyi tek lif kaynağı olarak sayılabilir. Bir gelenek enginarda 10,3 gram lif yer almaktadır. Ayrıca A, C, E, K ve B vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi mineralleri barındırmaktadır.
7. Bamya: Hafta içerisinde minimum 1 gün tüketilmesi lüzumlenen bamyanın 1 kabında 8,2 gram lif yer almaktadır. Lif ve antioksidan bolluğu nedeniyle kansere karşı engelleyici tesiri yer almaktadır. Zengin tek A ve C vitamini kaynağı olan bamya; kalsiyum, magnezyum, demir ve manganez minerallerini de barındırmaktadır.
8. Şalgam: Tek kase şalgamda, tahminen 9 gram lif yer almaktadır. Kalsiyum ve potasyum itibariyle epey varlıklı olan şalgam nebatı, yemeklerinizde ve salatalarınızda noksan etmemeniz lüzumlenen kıymetli tek bitkidir.
9. Badem: Kuruyemişler içinde en çok lif barındıran bademin, 100 gramında 12 gram lif yer almaktadır. Karbonhidrat, protein, doymamış yağ, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum yönünden varlıklıdır. Yüksek enerjili olması nedeniyle çok tüketildiğinde kilo almaya neden olabilir.
10. Avokado: Ufak tek kase avokado yediğinizde; 10,5 gram lif almış bulunursuzunuz. C, E, K ve B6 vitaminlerinin yanında folik asit ve potasyum barındırmaktadır.


#lifiçermeyenyiyecekler
#liflinedemek
#ençoklifiçerenbesinler
#liflibesinlerzayıflama
#lifligıdalarbağırsak
#çözülemeyenliflibesinler
#liflietler
#liflibesintakviyesi
Angiospermlerin (kapalı tohumlular) hayat döngüsünde, gimnospermlerinkinden (açık tohumlular) değişiklik gösteren esas özellikler alttaki şeklinde özetlenebilir:
1. Üreme uzuvları kozalakların adına çiçeklerden meydana gelir.
Çiçeklerin sporofılleri (stamenler ve pistiller), kozalaklarınkinden daha düşük yapraksıdır.
2. Tohum taslakları, kozalak pullarını n üst yüzeylerine yerleşmeyip dişi sporofilin dokuları içerisine gömülmüştür.
3. Gametofitler, gimnospermlerinkinden daha çok indirgenmiştir.
Erkek gametofitte (polen danesi ve tüpü) tekilce üç çekirdek yer alır.
Dişi gametofıt ise çoğunlukla sekiz çekirdeklidir.
4. Tozlaşma esnasında polen daneleri, gimnospermlerdeki gibi tohum taslağı açıklığının yakınında değil, stigma üstünde birikir.
Bu nedenle, angiospermlerde polen tüpü daha çok büyümek zorundadır.
5. Angiospermlerde "çift döllenme" görülür.
Spermlerden biri yumurta hücresini döllerken, öteki triployit çekirdeği meydana getirmek emeliyle kutup çekirdekleri ile birleşir.
Gimnospermlerde tekilce tek döllenme görülür.
Spermlerden biri yumurta hücresini döller, öteki ise hızlıca yok gerçekleşir.
Gimnospermlerin tohumunda toplanan gıda, dişi gametofitin haployit dokusunu oluşturur.
Dolayısıyla, gelişimsel olarak, angiospermlerin triployit endosperminden net değişiklik gösterir.
6. Angiospermlerin tohumları, ovaryumlardan ve temaslı yapılardan ilerleyen meyveler doğrulusunda kuşatılmıştır; gimnospermlerde ise meyve yoktur.
Angiospermler, gimnospermlerden tekilce üreme organlarında değil, başka binalar yönünden de değişiklik gösterirler.
Örneğin, angiosperm ksilemlerinde genellikle trakeler yer aldığı durumda, bunlara gimnospermlerde seyrek rastlanır.

Stilisun aşırı ölçüde uzun olması, polen danesinin, kendisi büyümesini desteklemek için stiluğun içindeki birikmiş gıdaları kullanmasını gerektirir.
Bu hadise, polendeki genleri ciddi tek imtihana sokar; kimi hesaplamalara göre, danede tespit edilen 40.000 genden tahminen yarısı bu büyüme esnasında, aktifleşmektedir.
Polen haployit tek gamet olmasından, metabolizma ve sentezden mesul bu genlerin esas birimleri çevresinden herhangi bir kusurlu mensup direk ifade olacaktır.
Sonuçta, birçok mutantallel oluşabilir.
Böcekle tozlaşan bitkilerde etkiler henüz aşırı olabilir.
Gündüzleri, rüzgarla tek kaç polen danesi ulaşırken, tek arı veyahut farklı tek tozlaştırıcı yanında binlerce polen taşır.
Bunun neticeninde, hem genomun canlılığı sınanır, hatta uzun stilüse ulaşmak için polen daneleri arasında tek yarış başlar.
Hızlı ve tesir tek şeklinde büyümek için tekilce ilk ulaşanlar, stilüsün sağladığı kaynakları kullanabilme istikametinde avantaj sağlayarak az sayıdaki yumurtayı döllemeyi başarırlar.
Bu nedenle, bu tür bitkilerde seçilim, potansiyel olarak defa henüz şiddetlidir.
Angiospermler genel olarak iki alt sınıfa ayrılırlar; çift veyahut iki çenekliler (dikotiller) ve tek çenekliler (monokotiller).

Çiftçenekliler, meşeleri, elmaları, karaağaçları, söğütleri, gülleri, fasülyeleri, yoncaları, dometesleri, yıldız çiçeklerini ve karahindibaları kapsar.
Tek çenekliler ise, çimleri, mısırı, buğdayı, çavdarı, soğanları , nergisleri, zambakları, süsenleri ve palmiyeleri kapsar.

Tahılların fazlası ve ilkbaharda çiçek açan soğanlı nebatlar de tek çeneklidirler.
Bu iki küme arasında esas değişiklikler vardır:

1. Çift veyahut iki çeneklilerde embriyo, iki embriyonik yaprağa kotiledon sahiptir, oysa, tek çeneklilerde tek çenek yer alır.
2. Çiftçenekliler çoğunlukla değişik iklimlere sahip bölgelerde halkaların oluşmasını gerçekleştiren demet kambiyumuna sahiptirler ve ikincil büyüme gösterirler tek çeneklilerde bu görülmez.
3. Çiftçenekli genç bitkilerin gövdelerinde mesajım dokusu, ya tek halka şeklinde düzenlenmiş veyahut tüpsü tek mesajım silindiri meydana getirmek emeliyle birleşmiştir; tek çeneklilerde ise, derbeder mesajım demetler henüz çoktur.
4. Çiftçeneklilerin yaprakları çoğunlukla ağsı damarlı, tek çeneklilerin yaprakları ise paralel damarlıdır.
5. Çiftçenekli bitkilerin yaprakları çoğunlukla saplı, tek çeneklilerin yaprakları ise sapsızdır.
Tek çeneklilerde yaprak (mısırdaki gibi) gövdeyi sararak çıkar.
6. Çiftçeneklilerin çiçek kısımları, genellikle dört ya da beş ya da bunların katları (örneğin, dört sepal, dört petal, dört stamen); tek çeneklilerinki ise üç ya da üçün katları şeklindedir.


#açıkvekapalıtohumlubitkilerinortaközellikleri
#kapalıtohumlubitkilernelerdir
#kapalıtohumlubitkileringenelözelliklerivefamilyaları
#kapalıtohumluçiftçeneklibitkiler
#tohumlubitkilervetohumsuzbitkilerarasındakifarklar
#damarlıtohumlubitkilerinözellikleri
#tohumlutohumsuzbitkilerinfarkları
#damarlıtohumlubitkilerörnek

Telsiz Nedir?

(id: 215)

01 Mart 2019, Cuma 08:55

Telsiz, son zamanlarda haberleşmede sarfedilen hem alıcı hatta verici tek radyo türüdür.
Herhangi tek kabloya veya kablo türü veri aktarımlarına gereksinim duymadan yanlızca radyo sinyallerini kullanarak radyo sinyallerinin üstünden haberleşmenin yapılabilmesini gerçekleştiren ilerlemiş teknolojik cihazlardır.
Günümüzden telsizleri normal radyo alıcılarından ayıran en ehemmiyetli ise herhangi bir telsizin aynısı vakitli olarak yayın yapabilme özelliğidir. Birçok telsizin değişik çoğu özelliği yer almaktadır. Bu bilhassa telsiz fiyatlarına göre değişebilmekte ve ihtiyaçlarınıza göre değişiklik gösterebilmektedir. Telsiz modellerini seçerken telsizin frekans aralığına ve çoğu değişik özelliklerine bakmak her vakit ehemmiyetlidir.
Bir telsizi kullanabilmeniz için frekans aralığı bilinmelidir. Çünkü her telsiz belirli tek frekans aralığında kullanılarak çalışır. Bağlantıya geçmek dilediğiniz kişiyle veya şahıslar ile aynısı frekansta bulunmanız gereklidir. Böylece sizde karşı doğrultuda basitçe iletişime geçebilirsiniz.
Her ülkede bu tür cihazların frekans aralıklarını belirleyen resmi müessese ve kurumlar bulunmaktadır.
Türkiye’de ise bu frekans aralığını belirleyen müessesenin ismi ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’dur.

#uhftelsiznedir
#telsizçeşitleriveözellikleri
#analogtelsiznedir
#pmrtelsiznedir
#simplextelsiznedir
#cbtelsiznedir
#gmrstelsiznedir
#kısadalgatelsiznedir

Kuantum Bilgisayarlar

(id: 214)

01 Mart 2019, Cuma 08:26

Kuantum Bilgisayarların çalışma sistemleri ve bugünkü bilgisayarlarından farkları:

Temel Farklılıklar
Bu yönden classic ve kuantum bilgisayarları arasındaki, alçakta bildirime çalışacağımız, üç ana farkı anlamak kuantum bilgisayarlarının sebep çalıştığını anlamamıza yardımcı olur umarız.
İlk esas değişiklik iki düzenin malumat işleme ünitelerinde gözlemlenir.
Klasik bilgisayarlar en ufak malumat gizleme ve işleme ünitesi olan bit’lerden yapılandırılmıştır.
Bu fiziksel birimler “0” ve “1” ile simgelediğimiz hallerden yanlızca birisinde olabilirler.
Kuantum bilgisayarları ise kübit’lerden meydana gelir.
Kübitler fiziksel sistemler olarak classic bilgisyar sistemlerindeki 0 ve 1 durumlarına sahip olabilmekle birlikte 0 ve 1 arasındaki hudutsuz farklı durumları de bulundururlar.
Bu ara durumlar, çakışma (İng., superposition) durumları olarak adlandırılmaktadır.
Bu ara hallerin zenginliği vasıtası ile tek kübit, sıradan classic tek bit’e nispeten defa daha çok bulguyu aynısı büyüklükteki fiziksel tek alana sığdırmamıza imkan karşılamaktadır.
Klasik bilgisayarlar ve kuantum bilgisayarları arasındaki ikinci ehemmiyetli farkı üzerlerinde icra edebileceğimiz mantıksal işlemlerin havsalası ve kapsamı belirlemektedir.
Klasik bilgisayarlar çift mantığa göre çalışırlar.
Mesela, VE kapısı gibi mantık kapıları kullanıldığında girdi olarak iki bit içerler ve çıktı olarak yanlızca tek bit elde edilir.
Kuantum mantık kapıları ise girdi olarak tek yada daha çok kübit alır ve çıktı olarak tek veyahut daha çok kübit imal ederler.
Kübitlerin, classic 0 ve 1 durumlarına tekabül eden durumlarda de bulunabildiklerini öneme aldığımızda, onların classic mantık kapılarına rahatlıkla öykünebileceklerini söyleyebiliriz.
Hatta, classic mantık kapılarının, henüz genel olan, kuantum mantık kapılarının birer kalifiye durumları olduğunu varsayabiliriz.
Oysa, kübitlerde 0 ve 1 arasında başkaca çakışma ara hallerinin zenginliği, mümkün kuantum mantık kapılarının havsalasını ve miktarını epey artırmaktadır.
Sözgelimi, girdi olarak 0 ve 1 alıp tekabülen 0 ve 1 arasında değişik çakışma durumları yapan kuantum mantık kapıları kullanabiliriz.
Böylesi tek kuantum mantık kapısının classic tek sistemde hiç tek aynısı mevcut değildir.
Kuantum mantık kapılarının bu genişletilmiş yelpazesinden faydalanıldığında kuantum bilgisayarları ile görkemli tek malumat işleme kuvveti başarılabilir.
Klasik bilgisayarlar ve Kuantum bilgisayarları arasındaki üçüncü ehemmiyetli fark ise gayret gösteren tek bilgisayarın hangi durumda olduğunu öğrenmeye çalıştığımızda belirir.
Klasik tek bilgisayarda istediğimiz lâhza bilgisayardaki bitlerin hangi durumda olduğunu tam doğrulukla öğrenebiliriz. Tuhaf belki, fakat, tek kuantum bilgisayarının hangi durumda olduğunu bilmek kuramsal olarak olanaksızdır.
Kuantum bilgisayarını meydana getiren kübitlerde hangi çakışma halinin gizli tutulduğunu tam anlamıyla belirleyemeyiz. Yani, bilgisayarın herhangi bir andaki durumu ile ilgili yanlızca kısmi tek istihparata sahip olabiliriz.
Böylelikle, kuantum bilgisayarları için algoritma tasarlamak, tek taraftan kuantum mantık işlemlerinin ve hallerinin geniş yelpazesinden faydalanmaya çalışırken diğer yandan bilgisayarın içindeki istihparata erişim kısıtlılığı arasındaki titiz dengeyi tutturma uğraşı mananına gelecektir.

#kuantumbilgisayarneişeyarar
#kuantumbilgisayaryapımı
#kuantumbilgisayargaziantep
#kuantumbilgisayareğitimi
#kuantumbilgisayarbitcoin
#kuantumbilgisayarkullanımalanları
#süperbilgisayar
#kuantumbilgisayarsunum
Ulaşım teknolojisindeki en enteresan tasarımlardan bir tanesi olan hovercraft, geleceğin aracı olmaya aday. Hareket ettiği zeminin üzerinde süzülerek uçan bu ekstrem makine, hem karada hem denizde yol alabilmesi hasebiyle hiçbir coğrafi hudut tanımadan gezegenin en ücra köşelerine ulaşabilme becerisine sahip. Hovercraft’ın çalışma prensibi, aracın tek hava yastığı üstünde ilerlemesidir. Normal hava basıncından henüz yüksek basınçlı hava, motorlar doğrulusunda zemine doğru püskürtülür ve aracın yerle ilişkisinin kesilmesi sağlanır.
Böylelikle vasıta yerin bir miktar üzerinde hareket eder.
Dikey hareketin yanısıra, aracın ileriye olan hareketi, tabana dik olacak şeklinde yerleştirilmiş pervaneli motorlar doğrulusunda sağlanmaktadır.
Manevra yeteneği ise yeniden bu motorlarının kendisi ekseni çevreninde döndürülmesi ve aracın arka doğrultusunda tespit edilen kanatlar ile sağlanmaktadır.
Alt kısım, etek ismi verilen elastik tek gereç ile çevrilmiştir, böylece hava yastığı tek noktada tutulur ve hava kaçışı engellenir.
Hovercraft kanaati öncelikle 1700’li senelerde İsveçli bilim kişiyi Emanuel Swendenborg doğrulusunda şekillendirildi.
Swendenborg, tersine çevrilmiş tek kayığın altına doğru yeteri kadar basınca sahip havanın verilmesi halinde, bu aracın suyun üstünde kalabileceğini iddia etmişti.
Fakat devresinin teknolojik düzeyi bu projenin yaşama geçirilmesi yönünden daha defa geriydi.
Daha ciddi çalışmalar 1870’li senelerde İngiliz mühendis Sir John İsaac Thornycraft doğrulusunda yapılmıştır.
İngiliz mühendisin kimi deneyler yaptığı ve fikrin patentini aldığı bilinmektedir.
Birçok değişik bilim kişiyi muhtelif tasarımlar yapsa da hiçbiri kuramı kanıtlamaya yetecek kadar etkin olamamıştı.
Ama İngiliz mucit Christoper Cockerel bütün dizayn meselelerini çözerek ilk etkin prototipleri 1950’li senelerde meydana koydu.
Bu başarısından kaynaklı “Sir” unvanına layık görülen Cockerel, 1959 seneninde SR-N1 ismi verilecek olan ilk etkin hovercraftın da üretilmesini sağlamış oldu.
Günümüzde tek kişilik araçlardan dev SR-N4 seyahat hovercraftına kadar defa geniş tek yelpazede üretilmiş olduklarını görüyoruz hovercraftların.
SR-N4, 1970’lerden ardından Manş Denizi’ni oldukça süratli tek şeklinde geçerek Fransa-İngiltere seyahatlerinde en fazla seçenek edilen araçlardan biri olma özelliğini sürdürüyor.
Bu büyük vasıta, 450 yolcuyu ve 65 aracı rahatlıkla taşırken vakitte 90-100 kilometre gibi hızlara da rahatlıkla ulaşabiliyor.
Askeri alanlarda da sarfedilen bu vasıtalar, bilhassa çıkarma emeliyle kullanılmaya defa elverişli olmasından çoğu ülkenin deniz kuvvetlerinde tesir görevler alıyor.
Zemine ilişki etmedikleri için deniz ve kara mayınlarından etkilenmeyen bu vasıtalar, bilhassa Körfez Savaşı’nda aktif olarak bulundu.
Hovercraftın esas üstünlüğü süratli olması, bu arada herhangi bir yola ya da limana gereksinim duymaması.
Sürtünme kuvvetine maruz kalmadığı için yakıt sarfiyatı da epey düşük.
1960’ların başında süratli hovercraftlardan denizlerde, çöllerde veyahut buzlarla kaplı bölgelerde yararlanılabileceği düşünülmüştü.
Fakat hızlıca meselelerin farkına varıldı; tuzlu suyun tesiriyle sık bozulan parçalar ve manevra güçlükleri, bu aracın tam anlamıyla bekleneni vermemesine neden oldu.
Fakat teknolojideki ilerlemeler vasıtası ile bu tasarımın henüz da geliştirileceğine net gözleri ile bakılıyor.
Zaaflarından arındırılıp, iyi bulunduğu konularda geliştirilme aşaması durumunda hovercraftların ulaşımda eşi benzeri olmayan tek yer edineceği şuandan özetlenebilir.

#hovercraftnedir
#hovercrafttürkiye
#hovercraftyapımı
#hovercraftvideo
#hovercraftnedirnasılçalışır
#hovercraftoyuncak
#hovercraftrc
#hovercraftın

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.