Bayram Ali Düğü

Bayram Ali Düğü @bayramalidugu

Kısa bilgi için kısacık da olsa yazacak birşey bulamadım. :)
Teknolojik ilerlemeler bütün süratiyle sürmesine, her geride bıraktığımız gün insanoğlunun faydasına yeni ürünler çıkarılmasına karşın kimi gereksinimlere yönelik farklı çalışmalar tam gaz devam ediyor.
Üzellikle bugünkü dünyasının belki de aktüel ve en ehemmiyetli gündem maddesi olan enerji ve bilgilerine yönelik çalışmalar epey ilgi çekmekte.
2000’li senelerde dahi enerji politiklarına yönelik olarak savaşların çıktığını , çoğu inceleme şirketinin projeksiyonlara göre 2020 senesi eşliğinde dünyanın enerji ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşayacağını hem de 2030’lı seneler eşliğinde ülkemizin içerisinde yer aldığı jeostratejik ehemmiyeti tartışılmaz olan sıcak alanda, su bilgilerine yönelik savaşların ortaya gelebilme şansına değin senaryoları dahi düşündüğümüzde enerji ciddi tek mevzu olarak karşımızda durmakta.
Günümüzde dünya enerji talebinin devasa tek bölümü birincil enerji kaynağı olarak malum fosil yakıtlardan karşılanıyor.
Ama birincil enerji kaynaklarının dünya üzerindeki rezervleri çok az, az olmasının yanısıra ilk olarak etraf kirliliği olmak suretiyle kimi ehemmiyetli olumsuzuklara sahip olması da teknoloji firmalarını yeni arayışları doğru zorlamakta.
İşte bu noktada kullanmak mümkün enerji kaynağı olarak varsayılan ehemmiyetli meziyetelere bulunduran hidrojen, önemli oranda popülerleşmeye başladı.
Hidrojen’in ilk öneme alınması lüzumlenen noktası, süregelen biçiminde bulunabilen elemet olmasının dışında kendisinden elde edilecek enerji verimliliği yada miktarı yönünden de en verimli materyallerden biri olması geliyor.
Hidrojen mutlaka tabii tek yakıt tarzı yada türü değil.
Başta su olmak suretiyle farklı hammaddelerden elde edilebilen sentetik tek yakıt tarzı.
Hidrojenin nihai senelerde ehemmiyet kazanmasının sebepleri arasında, sektörel eksprlerin altını çizdiği en ehemmiyetli noktalar, etraf arkadaşı olması ve zehirli tek tesiri bulunmaması, tükenmez başka bir deyişle yenilenebilir tek enerj kaynağı olması, bilhassa depolanabilme ve taşınabilme imkaanı sunması ve başka enerji çeşitlerine kolaylıkla çevrilebilir olması eşliğinde bu yazımızda da ağırlıkla bahsedeceğimiz emeliyle benzine göre yanma enerjisinin nerdeyse 2,5 kat daha çok olması ve depolanabilmesi (gaz yada sıvı olarak tanklarda saklanabiliyor) ile Hidrojen önemli oranda ilk olarak araç şirketleri olmak suretiyle muhtelif teknoloji şirketlerine göz kırpmaya sürüyor.

BMW Hydrogen 7 Modelini Gün Yüzüne çıkardı
Dünyanın önde gelen araç şirketlerinden bir tanesi olan BMW (Bayerische Motoren Werke) uzun vakittir tabiat arkadaşı araç projesi ve firmanın kendisi temiz enerji stratejisi kapsamında farklı incelemeler yapamktaydı.
Üzellikle firmanın son günlerde incelemelerini Hidrojen ile gayret gösteren araçlara doğru kaydırdığı sektör doğrulusunda biliniyordu.
Firma 1-10 Aralık 2006 tarihleri arasında Las Vegas’da yapılacak araç fuarı evvel yeni Hydrogen 7 modelini gün yüzüne çıkardı.
Firmanın tepe model serisini meydana getiren 7 serisi ürün gamına dahil olan Hydrogen 7’yi firma “Ultimate Hydrogen Machine” olarak tanımlamakta.
Hidrojen tabanlı, performansa dönük ve lüks gereksinimleri karşılamaya yönelik hazırlanmış dünyanın ilk sedanı olacak olan Hydrogen 7 BMW’nin temiz enerji startejisinin tek parçası olarak tasarlandı.
13 Kasım’da üretimine başlanan vasıta limitli sayıda üretilecek ve sıkı tek araştırma neticeninde tespit edilen alıcı ya da sürüclere 2007 senesi içinde teslim edilmeye başlanacak.
Hydrogen 7 gücünü 12 silindirli 260HP (HP: Horse Power / At Gücü) motordan almakta.
Bu motor bilhassa BMW 7 serisinin ağırlıına karşın aracı 0-100KM’ye tahminen olarak 9,5 saniye’de çıkabilmekte.
Aracın maksimum hızı 143 mil olarak belli ve elektronik olarak sınırlandırılmış.
Zira bilindiği emeliyle BMW ve başka kimi devasa yapımcılar yüksek hacimli ve kuvvetli motor ile donattıkları araçlarında çoğunlukla 250KM’yi eşik olarak kabul ederler ve ertesi için elektronik limitleyici kullanırlar.
Bunda esas emel yüksek hızlara karşı sürücüyü ve yolcuları koruyabilmek.
Hydrogen 7’nin mevcut motorun gücünü ve performanasını benzinli sürümüne karşı kavramak yönünden yeniden BMW’nin 760Li modelinde sarfedilen 6 litre V12 motora bakarsak, 438 at üretebilen bu motor BMW 760Li’yi 0-100KM’ye yakaşık olarak 5,7 saniyede çıkarabilmekte.
BMW Hydrogen 7 üstünde bulunan çift modlu efor üntesi vasıtası ile aracı dilerseniz Hidrojen ile dilerseniz herkezin bildiği benzin ile kullanabilirsiniz.
Araç tek tek tuş yardımı ile kullanım olarak hidrojenden benzine yada benzinden hidrojene geçebiliyor üstelik bu geçis esnasında efor ve tork değerlerinde de herhangi bir farklılık olmuyor.
Yani 2 moddan rastgele birine geçmek, aracın sürüş dinamiğinden yada performansından herhangi bir şey kaybettirmiyor.
Bu noktada aracın yaşadığı belkide en ehemmiyetli mesele Hidrojen ihtiyacını giderebileceği istasyon yada istasyon şebekesi yaygınlığında yaşanılan külfet.
Başta Amerika olmak suretiyle kimi G8 ülkelerinde hudutlu sayıda tespit edilen hidrojen istasyonlarının sayısındaki azlık aracın gereksinim duyduğu su’dan üretilmiş hidrojen temini ile ilgili külfet yaşatabiliyor.
Gerçi bu noktada aracın Hybrid yapıda olması tek avantaja dönüşerek benzinli motora geçilebiliyor fakat hidrojen tüketiminin yaygınlaşması hedeflendiği için henüz istasyon sorunu epey ilgi çekmekte bu sebeple araçların bu istikamette kolay kullanımlarını şu an için bir miktar uzak gibi gözüküyor.
Her ne kadar BMW Hydrogen 7 eşliğinde kimi yapımcıların benzer desenleri olsa dahi bu modeller şu an için kaptan model olma fonksiyonunu görmekteler.
Zira araç yapımcıları için fosil yakıtlar hala ön tasarıda.
Başını Daimler Chrysler ve Audi’nin çektiği, dizel motor tüketiminin yaygınlaşmasını amaç alan BlueTEC ismi altında uygulanan ortak kimi çalışmalarda yok değil.
Bu çalışmada emel gezegenin en temiz ve tabiata minimum zararı dokunabilecek dizel yakıtını araçlarda kullanabilmek.
Bunu sağlayabilmek içerisinde kesinlikle ki teknolojinin nimetlerinden faydalanılıyor.
Kullanılan oldukça ilerlemiş filitreler ve kalifiye kimyasallar ile nitrojen bazlı emisyon değerlerinin düşürülmesi hedefleniyor.

Ford Yeşil Pencereden Bakıyor
Birçoğumuz gazete yada ekonomi yayını yapmış televizyon kanallarında görmüşüzdür.
Ford son günlerde bilhassa içerisinde yer aldığı ekonomik sıkıntılar ile gündeme gelmekte.
Üyle yada bu tür otomotiv sektörünün gelişmesinde ehemmiyetli hissesi ve piyasa içerisinde hala ciddi tek yeri olan firma, içerisinde yer aldığı bütün ekonomik sıkıntılara karşın teknolojik çalışmalara ve Ar-Ge’ye yatırım yapmaya tam gaz sürüyor.
Firma Los Angeles araç fuarında etraf arkadaşı iki yeni SUV ( Spor Utility Vehicle / Spor Etkinlik Aracı ) modelinin tanıtmını yapmaya hazırlanıyor.
1960 ve 70’li senelerde Mustang gibi araçların altınza imza atan ki bu araçların fanatikleri bilir, genellikle Mustang gibi “Amerikan Kası” olarak isimlendirilen araçlara, yolların uzun-boş ve benzinin ucuzu bulunduğu dönemlerın araçları da adı verilir.
İşte benzin canavarı ve etrafa duyarlılık ile ilgili nerdeyse katagoride kalan o araçların yapımcısı Ford, bu gün teknolojinin nimetlerini bitimine kadar kullanarak bilhassa gücünü hidrojen esaslı yakıt hücrelerinden alan 2008 model Hybrid Escape modelinin ayrıntıları da gün yüzüne çıktı.
6 seyahat kapasiteli yeni Explorer 17,000 mil süren deneme sürüşleri neticeninde şu zamana gelebildi.
Araç üstünde 50 kW’lık hybrid batarya ve 2 gelenek 65 kW’lık elektrik motoru yer alıyor.
Motorlar herhangi bir şeklinde yolcuların hareket alanını etkilemiyor.
Zira motolar aracın genel mimarisi içerisinde başka transfer uzuvları ile yakın konumlanırıldığı için kabinde herhangi bir külfet oluşturmuyor.
Yakıt hücreleri ile gayret gösteren yeni Explorer tek tank hidrojen ile tahminen 350 mil gidebilmekte.
Karşılaştırma inşa etmek icabında bu gün 4 çeker V6 motorlu Ford Explorer, tek tank benzin ile 337,5 / 450 mil (şehit içi / Otoyol) gidebilmekte.
Aynı aracın V8 motorlu sürümü ise yeniden tek tank/depo benzin ile 315 / 450 mil (şehit içi / Otoyol) yol kat edebilmekte.

Sonuç
Teknoloji geliştikçe ve bu gelişim doğru yönlendirildikçe insanlığa yaptığı katkıda gelişerek artıyor.
Bugün teknoloji kendimize Hidrojen ile gayret gösteren tabiat arkadaşı, etrafa ve cebe duyarlı vasıta kullanma imkaanı gerçekte sağlayabiliyor.
Tabii uluslar arası arenada o kadar defa değişikliğe uğrayan balans ve paraemetre varki teknolojik gelişimlerin önü bazı zamanlar değişik nedenler ile kesilebiliyor.
Hidrojen ile gayret gösteren araç, metnin girişinde belirtiğimiz emeliyle bütün insanlığa sağlayacağı ortak yararların dışında ülkemiz yönünden de ayrı tek ehemmiyeti var.
Zira bildiğiniz üzere dünya bor rezervi’nin miktar değişik kaynaklar doğrulusunda farklı olarak gösterilse dahi minimum %60’ı yaklaşık ise %75-80’inin ülkemiz topraklarında yer aldığı biliniyor.
bor hidrojen için çok önemli çünkü hidrojen defa düşük sıcaklıklarda sıvılaşmakta (-252 derece), gaz halindeyken defa yer kaplamakta, patlayıcı tek gaz olması nedeniyle taşıma ve depolama işlemleri esnasında tehlikeli vaziyetlere sebep olabilmekte.
Bu sebeple, bor bileşiklerinin hidrojen taşıma kapasiteleri, bu bileşiklerin yakıt taşıyıcısı olarak kullanılabilirliğini göstermekte.
Bilim adamları doğrulusunda meydana eklenilen genel kanaat, bor’un yakıt olarak kullanılmaktan ziyade, yakıt taşıyıcısı olarak misyon yapmaya henüz elverişli ve yeniden yeniden kullanılabilme avantajına mevcut söyleniyor.
Sodyum bor hidritli otomobiller, normal otomobillerin yaptığı kilometrenin iki katına kadar çıkabilmektedir.
Akaryakıtla çalışana göre henüz güvenilir olmakta, etraf kirliliği yaratmamakta.
Hidrojen ile gayret gösteren otomobillerin adedinin her geride bıraktığımız gün yükselmesi bor’a olan gereksinimi da arttıracak buda ilk olarak ekonomi olmak suretiyle ülkemize muhtelif açılardan yarar sağlayacaktır.

#hidrojenarabaçalışmaprensibi
#yakıthücreliaraçlar
#hondahidrojen
#toyotamirai
#hidrojencar
#toyotafcv
#hidrojenarabasınedirnasılçalışır
#hidrojenüretimi

Sıfır Bir Dizisinin Konusu

(id: 210)

27 Şubat 2019, Çarşamba 12:55

Savaş, Cio ve Özgür, Adana'nın Hürriyet Mahallesi'nde doğup büyümüş, 20 li yaşlarında 3 gençtir.
Savaş hem yaşı bakımından, henüz de ehemmiyetlisi cesareti, gözükaralığı, zekası ve kiritik zaman aldığı doğru kararlar hasebiyle ''Abi'' pozüsyonundadır.
Zamanla bu özelliği vasıtası ile kendisinden yaşça büyüklerin dahi 'Abisi' olacaktır.

Cio ise bir miktar azamet meraklısı, gücüyle ve yaptıklarıyla övünmeyi seven, fakat bunları dahi hep tasarılı şeklinde yapmış birisidir. Zekidir. Anlık gibi verilen reaksiyonlar dahi gerçekte planlıdır ve tek emele görev eder. Hem fiziksel, hatta zihinsel gücünü doğru kullanmaya çalışır.
Yaptıkları işlerde kendisini fonda tutabilmeyi iyi becerir.

Özgür ise, şair ruhlu, suskun, sakin birisidir.
Aynı vakitte yeri geldiği zaman tek o kadar da cani olabilecek bir yapıdadır.
Örneğin birisini vursa, öldürdüğünden güvenilir alabilmek için gidip tek de kafasına sıkabilir.
Ama yaralı tek kediye yardım edebilmek için de herşeyi yapabilecek birisidir.
Soygun veyahut hırsızlık gibi işlerde, genellikle parayı alan şahıs olmak adına işin farklı tek yönüne yardımcı olur.

Bu üç yakın dostun, tek de yeri geldiği zaman kendilerine yardımcı olan, onlarla suç ortaklığı yapmış akrabaları ve kankaları bulunmaktadır.
Ama esas kadro genellikle bu üç kişidir.
Savaş'ın önderliğinde ve diğerlerinin desteği sayesinde...
Türkiye'de işsizliğin en yüksek bulunduğu kent olan Adana'nın Hürriyet Semti gibi tek yerinde büyüyen tek çocuk için çok tercih yoktur.
Hayatları tek şeklinde illegal yollara girmiştir.
Hırsızlık, gasp, yaralama gibi suçlardan değişik zaman cezaevine girip çıkmışlardır.
Yaşadıkları semtte illegal işlerle geçimini gerçekleştiren birçok küme bulunmaktadır.
Ve tabi ki bunların aralarında da tek efor balansı bulunmaktadır.

İyi seyirler arkadaşlar. Şiddetle izlemenizi tavsiye ederim.


#sıfırbirblutv #sıfırbir4sezon #sıfırbir5sezon #sıfırbirtümbölümler #sıfırbir4sezonizle #sıfırbirizleücretsiz #sıfırbir1sezon1bölümfulizle #sıfırbiroyuncuları #sıfırbirizle5sezon1bölüm #sıfırbirizle5sezon2bölüm #sıfırbirizle5sezon3bölüm #sıfırbirizle5sezon4bölüm #sıfırbirizle5sezon5bölüm #sıfırbirizle5sezon6bölüm #sıfırbirizle5sezon7bölüm #sıfırbirizle5sezon8bölüm #sıfırbirizle5sezon9bölüm #sıfırbir5sezon6bölümizle #sıfırbir3sezon #sıfırbir1sezon #sıfırbir5sezon6bölüm #sıfırbirsözleri #sıfırbir5sezonizlebedava #sıfırbir2sezon #sıfırbir1sezon #sıfırbirtümsezonlar

Güneş Enerjisi Nedir?

(id: 209)

27 Şubat 2019, Çarşamba 12:27

Güneş’in Özellikleri ve Enerji Kaynağı Olarak Güneş
Güneş ve etrafında dolanan gezegenlerden meydana gelen güneş sistemi dünya için, esas tek enerji kaynağıdır.

Özellikle, dünyada yaşam sürdüren canlılar için vazgeçilmez tek kaynaktır.
Bugün sarfedilen muhtelif enerji kaynaklarının devasa bölümü, güneşin neden bulunduğu hadiseler neticesi meydana çıkar.
Günlük güneş enerjisi ile dünya aydınlatılabilmekte; yağışlar ile su döngüsü sağlanabilmekte ve en ehemmiyetlisi de, fotosentez ile işlek hayat sürdürülebilmektedir.
Hayati önemdeki bu yıldızın saniyesel anlamda enerji üretimi de olasıdır.
Güneş yarıçapı 700.000 km (dünya yarıçapının tahminen 109 katı),kütlesi 2×1030 kg (dünya kütlesinin tahminen 330.000 katı)olan tek yıldızdır.
Güneş kendisi ekseni etrafında dönmektedir.
Bu dönüş, güneş ekvator ilçesinde 24 gün içerisinde, kutup yerlerinde de 30 gün içerisinde olmaktadır.Güneşin ortasında, temel olarak hidrojen çekirdeklerinin kaynaşmasıyla füzyon tepkiyi oluşur.

Güneşin ortasında ve tahminen 15-16 milyon derecedir.
Güneşin tahminen % 90’ı hidrojendir.
Güneşin korunda hidrojen çekirdekleri füzyon yaparak helyum çekirdekleri oluşmakta ve bu?tepkimeler neticesi devasa tek enerji meydana çıkmaktadır.
Güneşin toplam ışıması 3.8×1026 J/saniye?olduğundan, güneşte tek saniyede tahminen 600 milyon ton proton, başka bir deyişle hidrojen tüketilmektedir.


Bu sayı ilk bakışta korkutucu gibi gelse de, güneşin kütlesi ve bu kütlenin %90’ına yakın bölümünün protonlar bulunduğu düşünülürse, güneşteki hidrojen yakıtının tüketilmesi için henüz, tahminen 5 milyar senelik bir müddet bulunduğu meydana çıkar.
Bu istikametiyle güneş, insaniyet için tükenmez tek enerji kaynağıdır.
Dünyaya ulaşan güneş enerjisi, güneşin henüz serin (yaklaşık 6000K) ve birkaç surat kilometrelik dar tek bölgesinden gelmektedir.
Bu mevki, düşük yoğunlukta (yaklaşık deniz yüzeyindeki hava yoğunluğunun 10-4 katı) iyonlanmış gazlardan meydana gelir ve görünür ışığı pek geçirmeyen tek bölgedir.
Bu bölgedeki atomlar, sıcaklıklarıyla orantılı olarak ışıma yaparlar ve böylelikle bu kazanın ışımasına yol açarlar.
Dünya, güneşten tahminen 150 milyon km. uzakta yer almaktadır.
Dünya hem kendisi etrafında dönmekte, hatta güneş etrafında eliptik tek yörüngede dönmektedir.
Bu istikametiyle, dünyaya güneşten gelen enerji hem günlük olarak değişmekte, hatta sene süresince değişiklik göstermektedir.
İlave olarak, Dünyanın kendisi etrafındaki dönüş ekseni, güneş etrafındaki dolanma yörüngesi düzlemiyle 23.5? lik tek açı yaptığından, yeryüzüne düşen güneş şiddeti yörünge süresince (yıl boyunca) değişmekte ve mevsimler de böylelikle oluşmaktadır.
Dünyaya, güneşten saniyede, tahminen 4×1026 J’lük enerji, ışınımlarla gelmektedir.
Güneşin saldığı toplam enerji göz önüne alındığında bu defa ufak tek kesirdir; fakat bu meblağ Dünyada insanoğlunun bu gün için kullandığı toplam enerjinin 15-16 bin katıdır.
Dünyaya gelen güneş enerjisi muhtelif dalga boylarındaki ışınımlardan meydana gelir ve güneş-dünya arasını tahminen 8 dakikada aşarak dünyaya ulaşır.(ışınımlar saniyede 300.000 km’lik tek süratle, başka bir deyişle ışık süratiyle yol alırlar.)
Dünyanın dışına, başka bir deyişle havakürenin (atmosfer) dışına güneş ışınlarına dik tek metrekare alana gelen güneş enerjisi, Güneş Değişmezi (S) olarak adlandırılır ve bunun kıymeti S=1373 W/m2 dir.

Bu kıymet, tarif gereği, sene süresince değişmez alınabilir.
Çünkü her vakit, gelen güneş ışınlarına dik yüzey göz önüne alınmalıdır.
Ancak, dünyanın güneş etrafındaki yörüngesi tek çember olmayıp tek elips olmasından, sene süresince bu değerde %3.3 ‘lük tek değişim soz konusudur.
Yeryüzüne bu enerjinin soğurma ve yansıma olaylarından kaynaklı 832 W/m2 lik bölümü ulaşır.

Güneş Enerjisinin Avantajları ve Dezavantajları
Güneş enerjisinin avantajları şöyle sıralanabilir:
– Güneş enerjisi tükenmeyen tek enerji kaynağıdır.
– Güneş enerjisi, arı tek enerji türüdür.
– Gaz, duman, toz, karbon ya da kükürt gibi zararı dokunabilecek maddeleri
yoktur.
– Güneş, bütün dünya ülkelerinin yararlanabileceği tek enerji kaynağıdır.
Bu sayede ülkelerin enerji açısından alışkanlıkları ortadan kalkacaktır.
– Güneş enerjisinin tek başka özelliği, hiçbir ulaştırma harcaması olmaksızın her yerde
sağlanabilmesidir.
– Güneşi az ya da defa gören yerlerde bir miktar randıman farkı olmakla beraber, dağların tepelerinde vadiler veyahut ovalarda da bu enerjiden istifade etmek olasıdır.
– Güneş enerjisi doğabilecek birçok bunalımın tesiri dışındadır.
Örneğin, ulaşım şebekelerinde
yapacakları tek farklılık bu enerji tümünü etkilemeyecektir.
– Güneş enerjisi hiçbir komplike teknoloji gerektirmemektedir.
Hemen derhal tüm ülkeler, yerel
sanayi kuruluşları vasıtası ile bu enerjiden rahatlıkla yararlanabilirler.

Bugünkü bu enerjinin karşılaştığı meseleler ise şöyledir:
– Güneş enerjisinin yoğunluğu azdır ve daimi değildir.
İstenilen anda istenilen yoğunlukta
bulunamayabilir.
– Güneş enerjisinden istifade etmek için yapması lüzumlenen düzeneklerin yatırım giderleri bugünkü
teknolojik evrede yüksektir.
– Güneşten gelen enerji miktarı bizim isteğimize bağlı değildir ve muayene edilemez.
– Birçok kullanım alanının, enerji arzı ile isteği arasındaki vakit farkı ile karşılaşılmaktadır.
- Güneş enerjisinden elde ettikleri radyasyon talebinin kesif bulunduğu zaman kullanılmak üzere
depolanmasını gerektirir.
Enerji depolaması ise çoğu mesele yaratmaktadır.
Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları
Güneş enerjisinin depolanabilmesi ve başka enerji türlerine dönüşebilmesi ısıl ,mekanik, kimyevi ve elektrik yollarla gerçekleşir.
Isı depolama ya da çevrimde: Özgül ısı kapasitesi yüksek ve basit yer alır ucuz maddeler tüketilir.Su , yağ, çakıl taşı yatakları şunlar arasındadır.
Mekanik depolamada güneşle çalıştırılan tek pompa yada kompresör doğrulusunda basılan yüksek basınçlı akışkan, makul tek ortamda toplanır.
Kimyasal depolamada hidrat tuzlarından yararlanılır.
Elektrik depolamada ise enerji depolaması bataryalarla (akü) yapılır.
Güneş enerjisi bu çevrimlerle ya da direk : Kullanım suyu ısıtılması, yüzme havuzu ve limonluk ısıtılması ; kaynatma ve pişirme ; bitkisel ürünlerin kurutulması , su damıtılması , yapıların ısıtılması ve soğutulması (iklimlendirilmesi) ; soğutma, toplam enerji sistemleri ile ısı ve elektriğin beraber üretilmesi ; sulama suyu pompalanması saniyesel prosedür sıcaklığı üretilmesi , elektrik üretilmesi ve fotokimyasal ve fotosentetik çevrimlerin gerçekleştirilmesi emeliyle tüketilir.


#güneşenerjisinedirnasılçalışır
#güneşenerjisinedirmakale
#güneşenerjisinedirneişeyarar
#güneşenerjisifiyatları
#güneşenerjisisistemleri
#güneşenerjisinedir6sınıf
#güneşenerjisinedirslayt
#güneşenerjisinedirnerelerdekullanılır
Titan Arum namıdiğer ceset çiçeği adını yaydığı leş kokusundan almıştır. Dünyanın en kötü kokusuna sahip olmasının yanında devasa büyüklüğü ile ilgi odağı olan bir çiçek türüdür. İlk olarak 1878 yılında İtalyan botanikçi Odoardo Beccari, Sumatrayı araştırırken Titan Arum bitkisini keşfetmiştir. Tohumları toplayıp öğrenim gördüğü Kew’deki kraliyet botanik bahçelerine yollamıştır. Bu türün ilk çiçeği Kew kraliyet bahçesinde 1889 yılının ekim ayında açmıştır.

Ceset Çiçeği Nereden Geliyor?
Endonezya’nın Sumatra yağmur ormanlarına özgü bir çiçektir. Vahşi ortamda yetişen çiçek, yağmur ormanlarının tarım arazisine dönüştürülmesiyle hızlı yok olmaya başlamıştır. Titan’lar uluslararası doğa koruma birliği (IUCN) tarafından koruma altına alınmıştır.

Yaşam Döngüsü
Tohum çimlenerek bitki soğanını oluşturur, hızla küçük bir yaprak çıkartır. 12-18 ay sonra ilk çıkan yaprak dökülerek bitki 3-6 ay arası sürecek bir uyku dönemine girer. Uyku sonrasında çıkan yeni yaprak, önceki yapraktan daha büyük olacaktır. Bu arada yer altındaki bitki soğanın gelişimi devam etmektedir. 40 yıl ömrü boyunca pek çok kez uyku ve yaprak döngüsünden geçer. Bitki çiçek açması için en az 7-10 yaş arasında olması gerekmektedir. Ağırlığı çiçek açmadan önce, 15 kg civarında olur. Nadir olarak bu bitkinin çiçek açma sıklığı 4-10 yaş arasındadır. Çiçek ömrü 24-48 saat aralığındadır ve akşamları açar. Çiçek açtığında bitki soğanının ağırlığı 70 – 90 kg civarına ulaşır.

Ceset Çiçeği Nasıl Görünür?
Yaprak sapı koyu yeşil renkte olup beyaz beneklidir. Çiçeğin ortasında yer alan sert kısım, sarı renkli içi boş ve 2 metre uzunluğundadır. Bu kısmın çevresindeki çiçeğin rengi, açık yeşil ve beyaz beneklidir. Çiçeğin iç kısmı koyu kırmızı renktedir. Çiçekten sonra çıkan tek yaprak 4 metreyi genişliğini geçebilir.

Leş kokusunun Sebebi Nedir?
Çiçeğin yaydığı sülfür kokusu, et kokusuna benzer. Bu da böcek ve sinekler için cazip bir kokudur. Çiçek açtığı ilk akşam, dişi çiçeklerin ve böceklerin yumurtalarını bırakması için açık olduğu dönemdir. Çünkü bu dönemde çiçek kokusu en üst safhadadır ve böcekler için davetkar bir dönemdir. Çiçeğin ortadaki sert ve uzun kısmı çiçek kokusunu uzak mesafelere yaymak için ısınır. O an ulaştığı ısı değeri, insan vücudu ile aynı sıcaktadır.

Ceset Çiçeğini Bu Kadar Özel Kılan Nedir?
• Titan Arum, yani ceset çiçeği dünyanın en büyük dalsız çiçeklenmesine örnektir.
• Dünyanın en büyük çiçeğidir en fazla 10 metre uzunluğundadır.
• Çiçeklerin sadece güzel kokmayacağının ispatı olan bu çiçek, leş kokusu ile farklılık yaratır.
• Bitki dünyanın en büyük yaprak boyutuna sahiptir.

Nadir olarak çiçek açan ceset çiçeği, leş kokusuna rağmen çiçek açtığı dönemlerde ziyaretçi akınına uğruyor.

#cesetçiçeğikokusu
#amorphophallustitanum
#rafflesiaçiçeği
#dünyanınenbüyükçiçeği
#leşçiçeği
#yarasaçiçeği
#nadirbulunançiçekler
#hayaletorkide

Çukur 2. Sezon 21. Bölüm

(id: 190)

25 Şubat 2019, Pazartesi 11:13

Arkadaş başından beri belliydi bu karaktersizin intikam peşinde olduğu.
Bir de ben Çiyan değilim. Veyselim diyordu.
Yine Çukur'da yürekler yanıyor. Yine çukurda ortalık karışıyor.

Yamaç, Salih, Cuma Ali ve Selim birlikte omuz omuza savaşıyor.
Yine has adamları Kemal, Metin, Medet, Celesun yanlarında.
Mermiler yağıyor.

Ama Vartolu Saadettin Vuruluyor. İnşallah ölmez. Zannetmiyorum dizinin ortasında böyle birşeylerin olacağını.

Netice de sürekli sahalarda olmuyor. Hastanede postanede de sahneler lazım.
Biraz heyecan katmak lazım.

Ama çiyan yine yaptı yapacağını. Salih'in çocuğunu kaçırıyor.
İyi seyirler arkadaşlar.

Buyrun burada da Çukur 2. Sezon 21. Bölüm İzleme Linki : https://pnd.tl/Q1QsB3c


#çukuryoutube #çukuroyuncular #çukurfragman #çukursonbölüm #çukur2sezon #çukur2sezon53bölüm #çukur2sezon20bölüm #çukurmedetkimdir #çukurson #çukursonbölüm #çukurizle #çukurfragman #çukursonbölümizle #çukuryenibölüm19 #çukur2bölüm19 #çukur50 #çukur2sezon19 #çukur50bölüm18 #çukursonbölüm50 #çukurpuhu #çukur52 #çukuryoutube #çukur52bölüm #puhutvçukur #çukur51 #çukurshow #çukuryenibölümfragmanı #çukur2bölüm20 #çukur2bölüm21 #çukur2bölüm22 #çukur2bölüm23 #çukur2bölüm24
#çukur2bölüm50 #çukur2bölüm51 #çukur2bölüm52 #çukur2bölüm53 #çukur2bölüm54 #çukur2bölüm55 #çukur2bölüm56

Mehmet Sami Saraç

(id: 188)

19 Şubat 2019, Salı 06:48

Mehmet Sami Saraç Kimdir?
Ülkemizi 2011 yılından beri Dünya'ya tanıtmak için elinden gelen gayreti göstermiş ve amacında da başarıya ulaşmış Milli Sporcumuz.
1995 Doğumlu Mehmet Sami Saraç, Konya'nın Akşehir ilçesinde dünyaya gelmiştir.
5 Yaşında geçirdiği bir kaza sonucunda bir kolunu kaybeden Saraç, ilk ve ortaokul eğitimini Akşehir Cumhuriyet İlkokulunda tamamlamıştır.
Lise hayatını Akşehir İmam Hatip lisesinde tamamladıktan sonra Selçuklu Spor Bilimler Fakültesini kazanan Saraç, 2. sınıftan sonra eğitimine ara vermek zorunda kalmıştır.

Sami Saraç, Evli ve 1 çocuk babasıdır.
2011 Yılından günümüze kadar her yıl aralıksız Türkiye şampiyonluğu bulunan Saraç, yine 2011 Yılından bu yana her sene milli takımda yer almış ve ülkemizi gururlandırmıştır.
61 Kilo'da K42 kategorisinde 2011, 2013, 2014 Avrupa şampiyonluğu ve 2015 Yılında Avrupa 2.'si ve IWAS oyunları şampiyonu olmuştur. Ayrıca 2013 ve 2015 yılında dünya şampiyonluğu ve 2017 yılında ise açık turnuva şampiyonluğu da bulunmaktadır.
Saraç 2016 Yılında Avrupa şampiyonu ve Dünya 3.'sü olmuştur.
75 Kilo K42 kategorisinde 2018 Avrupa şampiyonu ve son olarak da Para Tekvando 2019 Dünya şampiyonluğuna sahiptir.

12 Yıllık sporculuk hayatında Saraç'ın karşısına farklı zorluklar çıkmış.
"Diğer spor branşlarında uygun olmadığını söyleyip" onu bu işten vazgeçirmek istemişlerse de gösterdiği azim ile ve bir arkadaşının ona Taekwando'yu tavsiye etmesiyle bu branşta karar kılmıştır.

Kendisine tüm hayatı boyunca başarı ve şampiyonluk dolu bir ömür diliyoruz.
Mehmet Sami Saraç Para Tekvando’da Dünya Şampiyonu Oldu

Konya Büyükşehir Belediyesporlu tekvandocu Mehmet Sami Saraç, Antalya’da düzenlenen Para Tekvando Dünya Şampiyonası’nda altın madalyanın sahibi oldu.
Dünya Para Tekvando Şampiyonası Antalya’da gerçekleştirildi.

8’incisi ülkemizde düzenlenen Para Tekvando Dünya Şampiyonası’na 69 ülkeden 258’i erkek 396 sporcu katıldı. Turnuvada Konya Büyükşehir Belediyespor’dan K42 kategorisinde +75 kiloda katılan Mehmet Sami Saraç, 1 bay atlayarak yarı finale çıktı. Yarı finalde Rus rakibini 22’ye 2 yenerek nakavt etme başarısı gösteren sporcumuz bu sonuçla adını finale yazdırdı. Finalde de İranlı rakibini 20-0 sayı nakavtıyla mağlup eden Saraç, şampiyon olarak altın madalyanın sahibi oldu.


PARA TEKVANDO DÜNYA ŞAMPİYONASINDA KONYA’DAN 2 ALTIN
Öte yandan Konya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Kulübü sporcularından Nurgül Bilek’te şampiyonada altın madalya kazanan bir diğer sporcu oldu. Türkiye’nin 7 altın, 4 gümüş, 7 bronz toplam 18 madalyayla bayanlarda dünya birincisi erkeklerde de dünya ikincisi olduğu organizasyonda Konya’dan 2 altın madalya gelmiş oldu.

Çukur 2. Sezon 20. Bölüm

(id: 186)

18 Şubat 2019, Pazartesi 08:38

Bugün çooooook eğleneceyüüükkk. İdris Baba Çukar'a dönüyor. Cuma Ali Kemal ve Metin'i yanına alıyor. Birlikte bi bayram traşı oluyorlar. Medet ve Vartolu düğün halayı çekiyorlar. Gençler birlikte el ele, omuz omuza oluyorlar. Çukur eski günlerdeki ihtişamını kazanıyor.

Ama hala akıllarda soru işaretleri var.

1. Mahalleye getirdikleri eski Kara Kuzu kim? Neden bu kadar kin dolu?
2. Yüzüklü kim? Neyin nesi?
3. Beyfendi yine aynı adam mı? Aynı adamsa nasıl ölmedi bu adam?

Yine bir çok soru işareti yine bir çok aksiyon ve macera ile dopdolu bir bölüm.
Heyecanla izleyeceğiz yine. Dizi saatinden sonra kaçıranlar olursa aşağıda da izlime linkini paylaştım.


Arkadaşlar Buyrun ;
Çukur 2. Sezon 20. Bölüm İzlemek İçin Tıklayınız : https://pnd.tl/12MJJDLo

#çukuryoutube #çukur39bölüm #çukur34bölüm #çukur52bölüm #çukur53bölüm #çukuroyuncular çukurfragman #çukursonbölüm #çukur2sezon #çukur2sezon53bölüm #çukur2sezon20bölüm #çukurmedetkimdir #çukurson #çukursonbölüm #çukurizle #çukurfragman #çukursonbölümizle #çukuryenibölüm19 #çukur2bölüm19 #çukur50 #çukur2sezon19 #çukur50bölüm18 #çukursonbölüm50 #çukurpuhu #çukur52 #çukuryoutube #çukur52bölüm #puhutvçukur #çukur51 #çukurshow #çukuryenibölümfragmanı

Konya Hava Durumu

(id: 185)

16 Şubat 2019, Cumartesi 16:53

Özellikle büyüklerin takip ettiği, her haber sonrasında "Aman aman dursun kanal değiştirmeyin. Hava durumuna bi baklım" diye uyardıklarını asla unutmayacağız. Dediğim gibi özellikle, anneler ve babalar sürekli takip eder hava durumunu. Bense size bu hizmetten bahsetmek istiyorum. Konya.Life olarak sizlere bir ücretsiz hizmet daha sunmaktan mutluluk duyuyorum.
Konya Hava Durumu : https://havadurumu.konya.life adresinden günlük be haftalık olacak şekilde hava durumuna detaylı basınç, nem, rüzgar bilgilerine ulaşabilirsiniz. Sadece Konya'ya özgü değil. Arzu ettiğiniz il'i ilçeyi arayarak. Hava durumunu görüntüleyebilirsiniz. Veriler 15 dakikalık güncellenmektedir.
Bizi tercih ettiğiniz için tekrar teşekkür ederiz.

#konyahavadurumu25günlük #konyahavadurumumeteoroloji #konyahavadurumu10günlük #konyahavadurumu45günlük #konyahavadurumu14günlük #konyahavadurumu30günlük #konyahavadurumu90günlük #konyahavadurumuntv
Sonradan aklıma geldi paylaşmak istedim.

Ne kadar çok reklam yaptınız bu bölümde yav :) Eyvallah geçiminizi siz de reklamdan sağlıyorsunuz da.

Biraz komik geldi. Netice de bir mafya dizisi değil mi?
Ünlü oyuncuların başrolünü oynadığı ve yayınlanacağı tarih iple çekilen 'Organize İşler 2: Sazan Sarmalı' filminin ilk hafta yaptığı gişesi belli oldu. Film, ilk hafta 1,5 milyon seyirciye ulaştı.

'Organize İşler' serisinin ikinci filmi, ilk 7 günde 1 milyon 497 bin 202 tarafından izlendi. Bin 400 salonda gösterilen yapım, bu sürede 22 milyon 937 bin 633 TL hasılat elde etti. 2005 yapımı serinin ilk filmi, ilk 3 günde 583 bin 870 kişi tarafından izlenmiş, toplam 2 milyon 618 bin 244 kişiyi sinema salonlarına çekmişti.

Oyuncu kadrosunda Yılmaz Erdoğan Kıvanç Tatlıtuğ, Ezgi Mola, Bensu Soral, Rıza Kocaoğlu, Okan Çabalar, Güven Kıraç, Ahmet Mümtaz Taylan, Ersin Korkut, Erdem Baş, Mahir İpek, Ekin Türkmen, Atakan Çelik ve Safa Sarı'nın yer aldığı yapım 'Organize İşler 2: Sazan Sarmalı' filmi, 1 Şubat Cuma günü vizyona girdi. Sinemaseverlerin merakla beklediği yapım, daha ilk haftadan hem yönetmen Yılmaz Erdoğan'ı hem de yapımcı şirket BKM'yi mutlu etti.

#organizeişler2sazansarmalıoyuncuları
#organizeişler2vizyon
#organizeişler2oyuncular
#organizeişlersazansarmalı
#organizeişler2sazansarmalınezaman
#organizeişler2cemyılmaz
#organizeişler2sazansarmalıfragman
#organizeişler2fragmanı

Bardonun Annesi Hangi Hayvandır?

(id: 179)

09 Şubat 2019, Cumartesi 19:42

Dünyanın ve Türkiye'nin en çok izlenen bilgi ve kültür yarışması Kim Milyoner Olmak İster yeni bölümüyle Atv ekranlarında seyirci ile buluşuyor. Kim Milyoner Olmak İster'de az önce sorulan soru izleyenleri televizyon ekranlarına kilitledi ve "Bardo"nun annesi hangi hayvandır? sorusu merak konusu oldu.

İşte az önce Kim Milyoner Olmak İster'de sorulan "Bardo"nun annesi hangi hayvandır?

"Bardo"nun annesi hangi hayvandır?"
A)Katır
B)Öküz
C)Eşek
D)Manda


Tabiki cevap C şıkkı. Yani Eşek. Bardo'nun annesi Eşektir.


#melezhayvanlarlistesi #bardonedir #melezhayvannedir #zebrat #melezhayvanlarüreyebilirmi #aslanvekaplanınçiftleşmesisonucudoğandevliger #aslankaplanmelezi #evanikedi #bardonunannesi #bardonunannesieşek #bardonunannesihangihayvandır

Spoiler

(id: 178)

08 Şubat 2019, Cuma 08:11

Resimde spoiler'in ne olduğunu o kadar güzel anlatmış ki arkadaş. Başka olmaz.

Spoiler Nedir?
Şahinlerde standart fabrika çıkışı takılması gereken aksesuar.

Aslında doğru. İsminin bir anlamı da bu. Ama bize lazım olan o değil.
Bizim kullandığımız, özellikle konularda yer alan.

Spoiler : Basit bir dille. İzlenilen filmin, kitabın veya başka bir oyunun hakkında, onu okuyacak, izleyecek, dinleyecek kişilere ip ucu verip bu olayın tadını kaçırmaktır.

Örnek bir spoiler vermek gerekirse.
Gittiğimiz bir sinema filmindeki tüm komik sahneleri arkadaşlarımıza anlatıp. Onlara para vermelerine gerek yok der gibi filmi izlemiş hissi verebiliyorsak. O zaman en kaliteli spoiler'i vermişiz demektir.

Aslına bakılırsa kötü bir olay. Kötü bir huy diyebiliriz.
:) Tavsiye etmiyorum açıkçası
Yine sonradan eklemeden geçmek istemedim. Bazı sahnelerde insan kendinden birşeyler bulunca daha çok etkileniyor. Belki de bu dizileri sevmemizin en büyük nedeni budur.

Kimileri aşk dizilerine bayılıyor. Çektiklerini kendilerine sormak lazım. Kendilerini mi buluyorlar acaba?

Kimileri tarihi seviyor. Kimileri askeriyeyi. Kimileri vurduyu kırdıyı. Kimileri komediyi.
Gülmek her zaman en güzeli tabiki de. (bkz: Gelmiş Geçmiş En Güzel Yerli Efsane Komedi Filmleri Tavsiyesi) kısmına göz atmanızı isterim. Benim gibi komedi ağırlıklı seviyorsanız.

Gelelim yazma sebebine.

İdris Baba ve Selim'in sahnesi varya. Hastanedeki nasihat sahnesi. Gerçekten de insanın içini burkuyor. Güzel senaryo ne diyeyim. Yazanın, oynayanın, yayınlayanın emeğine sağlık.

Baba Nasihatı çok önemli. Gerçekten altından daha değerli. Bunu unutmayın.
Yamaaaaç yamaçç. Hasta halinle ne gerek varda öyle show yapıyorsun? Ulen Selim'de de lüzumsuzluk var. Niye götürüyorsun.

Meke, Ferhat harbiden önce bi konuşup sorsaydınız.

İdris baba'da yamaç gibi show yapıyor Cuma Ali ve Salih'e.

Bölüm yine tek kelimeyle mükemmel. Ben gerçekten severek beğenerek izliyorum. Zaten Leyla İle Mecnun dizisinden sonra izlediğim 3. dizi.

2. Dizi ne diye soracak olursanız S1f1r B1r :) Reklamı da yapalım hemen.

Çukur'un 2. Sezon daki son bölümünü yani 51. bölümü izlemek istiyorsanız buyrun burada da size linkini vereyim.

https://puhutv.com/cukur-51-bolum-izle

Takipte kalın ortalık karışacak. Bir de başımıza Uluç Reyis çıktı. Kimse o artık. Merakla bekliyoruz.

#çukursonbölümyenisezon #çukursonbölümizleshowtv #çukursonbölümizle45 #çukursonbölümizle39 #çukuryenibölüm #çukursonbölümfullizle360p #çukur39bölüm #çukur48bölüm #çukursonbölümyenisezon51 #çukursonbölümizleshowtv #çukursonbölümizle50 #çukursonbölümizle51 #çukuryenibölüm #çukursonbölümfullizle360p #çukur50bölüm #çukur51bölüm

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.