Bayram Ali Düğü

Bayram Ali Düğü @bayramalidugu

Kısa bilgi için kısacık da olsa yazacak birşey bulamadım. :)

Yüz Felci Geçirenler Ne Yapmalı?

(id: 85)

19 Ocak 2019, Cumartesi 07:49

Yüz felci basit bir rahatsızlık olarak görünse de aslında yüzümüzdeki kasların veya insan mimiklerinin ne kadar önemli olduğunu anlamamızda etken olan bir çeşit rahatsızlık.
Buradan bunu yazmamın sebebi ise bu rahatsızlığı benimde geçiriyor olmam.
Başıma gelenleri araştırıp neler yapılabilir, neler yapılamaz sorularına bende cevap aradım.
Araştırmaları mı da kendimce paylaşmaya çalışacağım.

Sorunun başlıca sebebi Aşırı Soğuk ve Stress.

Tedavi yöntemi olarak da kimsenin tavsiye etmediği ve insanın aşırı şekilde kilo almasına neden olan kortizon.

İlaçları kullanmama rağmen ilk 1 haftalık sürede çok bir ilerleme kaydedemedim. Tabiki günden güne ister istemez farklar oluyor. Benim en büyük yaşadığım problem ise biraz uzun konuştuğum zaman yüz şeklimin değişmesi. Ama asıl sorun normal olarak göz kırpması. İnanın o kadar önemi varmış ki bu göz kırpmasının. Gözümü kırpamadığım için sürekli göz kuruluğu oluyor. Bu da ister istemez göz yaşarmasına ve sürekli kanlanmış bir göze neden oluyor.

Yüz Felci'nin en büyük yardımcısı yüz kaslarını sürekli hareket ettirmek. Bunun da en kolay yolu sakız çiğnemek.
Sürekli beğensenizde beğenmesenizde, hoşunuza gitse de gitmese de sakız çiğnemeyi eksik etmeyin. Normalde büyük sakız çiğnemeninde zararları olduğu söylenir ama. Bunun en güzel ve başarılı yolu büyük sakız çiğnemek.

Çok basit bir rahatsızlık olarak da görenler var. Büyük problem olarak görenlerde var. Bana göre de büyük bir problem. Çünkü yüz şeklinizin değişmesi. O şekilde kalması ister istemez sizi rahatsız ediyor. Sürekli insanlar yüzünüze gözünüze bakıyor gibi hissediyorsunuz.

Umarım bu yazımın bu rahatsızlığa yakalanan birilerine faydalı olması dileği ile.
Hepimize geçmiş olsun.

#yüzfelci #yülfelcitedavisi #yüzfelciocağı #yüzfelcisebebleri #yüzfelcisonuçları #yüzfelcitedavisüreci #yüzfelcinekadarsürer #yüzfelcigeçirenlerneyapmalı #yüzfelciolanlarbanyoyapabilirmi

Pekiyamaçı Kimvurdu

(id: 84)

19 Ocak 2019, Cumartesi 03:35

Arkadaşlar bu yıl başı vs muhabbetinden ötürü yok reklamdı, yok yayın saatiydi derken 3 hafta boyunca diziler yayınlanmadı.
Bu arada dizilerin olmaması ile birlikte sürekli film izleyen birisi olarak söylüyorum. İzlediğimiz filmleri tekrar sil baştan bir de tv'den izledik :) Sanki hiç görmemiş gibi. Nihayet sonunda diziler başlıyor. Herkes deli gibi heyecanlı. İster istemez teri soğuyanlarda oldu.
Şu dönemlerdeki izlediğim tek dizi olan Çukur Dizisinde olaylar karışıktı. Durduk yere vurdular oğlanı. Yamaç'ı.
Bir de kendi sitelerinden fragman çıktı. Celesun vurdu vs gibi ama. Ben buna hiç ihtimal vermiyorum. Öyle bi ipnelik yapmaz. Zorda kaldığı için bazı şeyleri yapmak zorunda kalmış olabilir. Ama bunu da yapacağını zannetmiyorum. Çeto diyor sürekli ya avradın avradın diye.
Avradı dedesinde. Sorun yok. Bence o arkasını kulluyor ve onu vuranı vuruyor. Öyle düşünüyorum yani. Kalbimi bozmak istemiyorum. İnşallah celesun değildir. Çok söverim yoksa.

10yearchallenge

(id: 83)

16 Ocak 2019, Çarşamba 11:39

'10 year challenge' sosyal medyanın yeni trendi oldu!
Sosyal medyada popüler olan bir trend ile dünyaca ünlü isimler 10 yıl öncesinde çekilen fotoğraflarını paylaştı. '10 year challenge' başlığı altında paylaşılan fotoğraflar ünlülerin yaşadığı değişimleri gözler önüne seriyor

Kısa bir süre önce ortaya çıkan ve sosyal medyayı sallayan Falling Stars ve bornozlu fotoğraf trendinden sonra ünlüler yeni bir akıma merak saldı. Sosyal medyada popüler olan bir trend ile dünyaca ünlü isimler 10 yıl öncesinde çekilen fotoğraflarını paylaştı. '10 year challenge' başlığı altında paylaşılan fotoğraflar ünlülerin yaşadığı değişimleri gözler önüne seriyor. Demet Şener, Çağla Şikel, ünlülerin fotoğrafçısı Mert Alaş, Beşiktaş'ın kalecisi Loris Karius, Anne Hathaway, Jennifer Lopez ve daha pek çok ünlünün Instagram'da paylaştığı fotoğraflarla ünlüler yıllara meydan okuduğunu kanıtladı.

#10yearchallengeaccepted #10yearchallenge #10yearchallenge???? #10yearchallenge????#10yearchallengealmost

Sevgililer Günü

(id: 82)

16 Ocak 2019, Çarşamba 10:13

Rivayete göre Roma İmparatoru II.Claudius ülkesini zalimce yöneten biridir. İmparatorun en büyük problemi ise ordusunda savaşacak asker bulamaması. Bu sorunun nedenini erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmamaları olarak gören Claudius çareyi evlilikleri yasaklamakta bulur. Fakat Claudius zamanında yaşayan bir papaz olan Aziz Valentine gizlice gençleri evlendirmeye devam eder ve aşıkların buluşmalarına vesile olur. İmparator bir süre sonra bu durumu öğrenir ve Aziz Valentine’i idam ettirir. İşte birçok kişiye göre her yıl 14 Şubat’ta kutladığımız Sevgililer Günü böyle ortaya çıkar.

Günümüze döndüğümüzde ise hediye fuarlarının açıldığı, markaların bu özel gün için kampanyalarını hızlandırdığı, sevgililerin/eşlerin hediye telaşına girdikleri bir atmosferde bir Sevgililer Günü’ne doğru ilerliyoruz.

Milli Eğitim Vakfı Kuruluş Günü

(id: 81)

16 Ocak 2019, Çarşamba 10:10

19 Şubat Milli Eğitim Bakanlığı Vakfı kuruluş günüdür. Her yıl bu gün okullarımızda, vakfın kuruluş amaçları anlatılır. Vakfın ülke, il, ilçe düzeyindeki çalışmaları sergilenir. Bu çalışmalardan örnekler sunulur.

Milli Eğitim Bakanlığı, anaokulundan üniversiteye kadar öğrenci ve yurttaşların her tür eğitimi ile görevlidir. Eğitim hizmetleri, diğer hizmetlere göre daha pahalı olduğundan bakanlık bütçesi bu konuda yetersiz kalmaktadır. Halkın ve öteki kuruluşların yardımlarını sağlamak amacı ile 19 Şubat 1981 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Vakfı kurulmuştur.

Vakfın kurucuları gerçek kişilerle, Öğretmenler Bankası, İş Bankası, T.C.Ziraat Bankasıdır. Vakıf, kuruluşunu izleyen kısa sürede, il ve ilçe düzeyinde şubeler açmıştır. Eğitime katkıda bulunacak sosyal ve fiziki yapının geliştirilmesine yardımcı olur.

Sivil Savunma Günü

(id: 79)

31 Aralık 2018, Pazartesi 04:21

Sivil savunma; düşman saldırıları ve afet halinde halkın can ve mal kaybının en az düzeye indirilmesi için yapılacak her türlü silahsız, koruyucu, kurtarıcı önlem ve çabalara verilen genel bir isimdir.
Ne yazık ki savaşlar, yıkıcı etkilerini sadece silahlı kuvvetler ve stratejik noktalar üzerinde göstermezler. Günümüzde cephe savaşları dönemi tamamen bitmiş ve yerini biyolojik, teknolojik savaşlar almıştır.
İşte bu şartlar içinde silahlı kuvvetlerimizi destekleyebilmek, ulusal ve bireysel varlığımızı sürdürebilmek için bilinçli, organize ve nitelikli bir sivil savunma yani halk savunması oluşturmak önemli bir gereklilik olmuştur.
Sivil savunma önlemleri ve etkinlikleri bir bütündür; Deprem, yangın, su baskını, kaza gibi büyük felaketler sivil savunma önlem ve etkinliklerinin belirgin biçimde kullanıldığı durumlardan birkaçıdır.

Sivil Savunmanın Başlıca Amaçları:
- Savaş zamanında halkın can ve mal güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olmak,
- Doğal felaketlerde halkın canının ve malının kurtarılmasına yardımcı olmak,
- Büyük yangınlarda can ve mal kaybının azaltılmasına yardımcı olmak,
- Hayati öneme sahip resmi ve özel kurumların, tesislerin korunması, onarılması,
- Cephe gerisindeki vatandaşların moral olarak desteklenmesi,
- Her türlü afet veya benzeri durumda diğer ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmak.


Sivil savunma; bireye, aileye, topluma ve kurumlara sorumluluk duygusu ve gerekli bilinçlendirmenin yeteri kadar verilmesi sayesinde etkili olabilir. Bu amaçla içişleri Bakanlığının bünyesinde Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, Sivil Savunma Koleji, Sivil Savunma Birlikleri ikaz ve alarm Merkezleri bulunur. Çalışmaları yürütmek üzere illerde Sivil Savunma Müdürlükleri, ilçelerde de Sivil Savunma Memurlukları kurulmuştur
Sivil Savunmada Sorumluluğu Bulunan Kişiler: 17 - 60 yaş arası erkekler, 20 - 50 yaş arası kadınlar ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları, yasa gereği Sivil Savunma hizmetinde görev yapmak zorundadır.
Unutmayın Sivil savunma ihtiyaç duyulduğu zaman insanların seçme şansı olmayan zorunlu yerine getirilmesi gereken bir görev türüdür.

Not : En büyük Sivil Savunma ekibinin ismininde AFAD olduğunu biliyor muydunuz?

Sivil Savunmadan Muaf Tutulacaklar: Güvenlik Kuvvetleri ve Emniyet Mensupları, Sağlık kurulu raporu olanlar, Hastası ve 14 yaş altı çocuğu olanlar, Servis personeli, Yasalarca muaf olan diğer kişiler.

İkaz Alarm ve Çeşitleri:
SARI İKAZ: Hava saldırısı ikazıdır. Üç dakika düz siren sesi.
KIRMIZI İKAZ (ALARM) : Düşman saldırısı. Üç dakika dalgalı siren sesi.
RADYOAKTİF SERPİNTİ : Radyoaktif serpinti. Kesik kesik
KİMYASAL SİLAH SALDIRISI: Kimyasal silah saldırısı. Kesik kesik siren sesi.
BEYAZ İKAZ :Tehlikenin geçtiğini bildiren haber (Tehlike geçti ikaz! TV, Radyo, Hoparlör, Megafon gibi araçlarla duyurulur).
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin Suriye'de Fırat'ın doğusuna gerçekleştireceği olası operasyonu değerlendirdi.

ABD’nin Suriye’de hangi amaca ulaşmaya çalıştığını anlamanın zor olduğunu belirten Lavrov, ABD'nin her zaman verdikleri sözü yerine getirmediğini, Tanaf'tan da daha önce ayrılacaklarını duyurdukları halde daha sonra fikir değiştirdiklerini hatırlattı.

Moskova’nın Washington’un mevcut kanallar aracılığı ile Suriye’den asker çekme planlarını açıklayacağını umduğunu aktaran Lavrov, ABD’nin askerlerini geri çekme planına rağmen koalisyonun Suriye’de kaldığını anımsattı. Lavrov, “Görünüşe göre, Washington sorumluluğu koalisyon ortaklarına kaydırmak istiyor.” dedi.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine ilişkin olası operasyonu hakkında da değerlendirmelerde bulunan Lavrov, “Ankara’nın Suriye’nin kuzeydoğusunda ilave terörle mücadele operasyonuna, terörün ortadan kaldırılması, Suriye’nin toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin yeniden sağlanması açısından yaklaşıyoruz. Türkiye Dışişleri Bakanı ve Savunma Bakanı Moskova’ya geldiğinde Türk ortaklarımızla ABD’nin Suriye’den askeri birliklerini çekmesi ile ortaya çıkan bu konuyu tartışacağız. Sonra ne hakkında konuştuğumuzu açıklayacağız.” ifadelerini kullandı.


#FıratınDogusunaKadroluGirelim #FıratKalkanı #Suriye #BirOperasyonVarBugece #Kadro
Kadınların yaptığı en büyük yanlışları düşünürken, bir anda yazmaya karar verdim.
Buradaki bir çok görüş bana ait olduğu için asla bir genelleme yapmak doğru olmaz. Yazdıklarımdan dolayı kırılan bayanlar olabilir. Onlardan şimdiden özür diliyorum. Bunlar sadece bana ait görüşler. Kimseyi ve hiç bir şeyi asla ama asla bağlamaz ve bağlamamalıdır.

Kadınların yaptığı yanlışlara gelecek olursak bunları böyle bir kaç ana madde de sıralayıp sayabiliriz.

Bu yüzden bana göre ilk sırayı her zaman

1- Doğru erkeğe bağlanmama

alır. Kadınların yapısı gereği değer verdikleri erkek için hizmetkar ve iteatkar olurlar. Ama hizmet edilen, yani sevilen kişi yanlışsa. Püffff o zaman işin gerçekten zor. Hemde çok zor.

2- Para'ya aldanmaları

ikinci seçenek olarak gelebilir. Birinci madde ile aynı gibi görünse de ilk maddede bazen erkeğin parasının pulunun olmasının ya da olmamasının hiç bir önemi yoktur. Ama Paraya aldananlar vardır ki. Bunların çok afedersiniz para için yapmayacakları yoktur. Bu da kadınların yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi.

3- At gözlüğü ile dolaşmaları

Bazen filmlere konu olur. Çevrenizde vardır belki böyle birisi. Sizin için ölür ama siz hala o kişiyi görmez ve başkasının peşinde koşarsınız.Aynı şey erkekler içinde olabiliyor bazen.

Benim aklıma gelenler kabaca bunlar. Aslında kadınların yaptığı yanlışlar diye adlandırmakta çok mantıklı değil. İnsanların yaptığı yanlışlar diye bunu genelleyebiliriz de.

#KadınlarınYaptığıYanlışlar #kadınlarbilir #kadındizisi #kadıngiyim #kadınlar #kadınhakları #kadınhakkı #kadınlarınyanlışları

Pekiyamaçı Kimvurdu

(id: 76)

26 Aralık 2018, Çarşamba 13:52

Twetter'de ortalık karıştı. PekiYamaçı KimVurdu Dizi ekibinden bir açıklama gelmedi. Youtube'da yüzlerce fake videosu var. Ama hala o soruya bi cevap alamadık, bulamadık. Hala bizde arıyoruz.

Diziyi takip edenler olarak bunu gözden geçirelim. Seçenekleri sıralayalım.

1- Çeto olabilir?
Çeto çünkü hainlik yapmadan dişe diş, kana kan savaşacak gibi görünüyor. Ama aslında ekmeksizin teki. PekiYamaçı KimVurdu

2- Mahsun olabilir?
Yok o tam bi şerefsiz. Ekmeksiz demek az bile kalır. Ulen şerefsiz evli olduğunu bile bile sena'nın peşind ene işin var? PekiYamaçı KimVurdu

3- Çukur'dan birileri?
Çukurda ister istemez seven kadar sevmeyen de var. O yüzden çukurdan birileri olma ihtimali var.. PekiYamaçı KimVurdu

4- 3 Harfli olabilir mi?
S1f1r B1r Adana dizisinden vurularak ayrılan ve orada beğeni toplayan, insanların Çukur'a geçecek dediği "CİO" olabilir mi? PekiYamaçı KimVurdu

5- Bir de gizli adam çıktı acaba o mu?
Çeto denen lavuğun surların altında görüştüğü birisi vardı. Acaba o mu? Ve oysa, o kim? PekiYamaçı KimVurdu

Bu arada PekiYamaçı KimVurdu demişken müzik de güzel. Buyrun onu da dinleyin.

Yamaç vurulurken çalan müziğin ismi : ERIK SATIE Gnossienne 1 - Alessio Nanni, piano

Şenol Güneş İstifa

(id: 75)

25 Aralık 2018, Salı 12:07

Spor Toto Süper Lig’de deplasmanda Kasımpaşa’ya 4-1’lik sonuçla mağlup olan Beşiktaş’ta Teknik Direktör Şenol Güneş basın toplantısında konuştu. Güneş, istifa edip etmeyeceği sorusuna, “Ben görevimin başındayım. Bu konuları siz daha iyi biliyorsunuz” yanıtını verdi.

İlk devre sonunda topladıkları puanın kendilerine yakışmadığını belirten Güneş, “İkinci yarının ne olacağını ilk devreden alınan sonuçlara göre bakmak lazım. Aldığımız puan bize yakışmayan bir durum. Bunun sebeplerini konuşacağız. Anormal hatalar yaptık bugün top bizdeyken rakibe verip basit gol yiyoruz. Sahada daha iyi oynamamız gerekiyordu. Oyun olarak üst seviyeye çıkan oyuncumuz sahada yoktu. Bu kadar rahat gelen bir rakibe karşı yakaladığınız pozisyonları değerlendir lazım. Bugün eksiklere rağmen sahaya çıkan oyun yüzde 100’nü vermesi gerekirdi. Bu durum yoktu. Rakiplerin şampiyonluk iddiası varsa Beşiktaş’ın da şampiyonluk iddiası vardır. Ama teslim olmayan takım olmalıyız. Burada ilk yarının değerlendirmesini yapmıyoruz. Maçı konuşuyoruz. Bunu paramı almadım, az aldım, az çalıştım gibi bahanelere sığınılmamalı. Kulübün sorunları ilgili kişiler konuşur. Bu durum takımı etkilemez mi etkiler. Şu an oyuncuların para konusunun konuşmama doğru olmaz. Şu gerçek oyuncularımın performansı azdı, verimsizlerdi. Burada benim de sorumluluğum var. Sorumlu olan benim. Takımı yöneten benim. Elimdeki kadroya göre oynatıyoruz takımı” ifadelerini kullandı.


Olayı özetleyecek olursak. Beşiktaş taraftarı Şenol hocaya çok ama çok büyük tepkili. Twitter'de bile gündemden düşmüyor 3 gündür #ŞenolGüneşİstifa hastag'i. Şenol hoca şahsiyet olarak gerçekten ama gerçekten üst düzey bir kişi. Emekleri asla ama asla görmezden gelinecek gibi değil. Bazen de şansını fazla zorlamamak gerekiyor.

#şenolgüneş #şenolgüneşiyedirmeyiz #şenolgüneşonurumuzdur #şenolgüneşistifa #şenolgüneşonurumuzdur #şenolgüneşekoymauzmanı #şenolgüneşfarkı #şenolgüneşgöreve #şenolgüneşgitmesin

Tarih'in En Soğuk Olayı: Sarıkamış

(id: 74)

22 Aralık 2018, Cumartesi 11:56

22 Aralık 1914 tarihinde başlayan Sarıkamış Harekatı toplamda 18 gün sürdü. 60 bin kahraman Osmanlı askerinin donarak ve hastalanarak hayatını kaybettiği harekatın üzerinden 102 yıl geçti. Harekatın ilk 2 gününde Osmanlı askerleri Rus birliklerine karşı kahramanca mücadele etti. Enver Paşa'nın emriyle başlayan harekatın amacı ise Rusları kuşatmak ve Kars, Ardahan, Artvin gibi Doğu illerini geri almaktı.

-- Sıfır Bir 5. Sezon Ne Zaman Çıkacak --

Enver Paşa'nın önderliğinde gerçekleşen bu olay. Tarihin en soğuk olayları arasında yüz yıllarca hatırlanacak. Asla ama asla unutulmayacaktır. Bugün 22 Aralık 2018 ve Sarıkamış'da şehit olan ecdadımızı, yani dedelerimizi rahmetle anıyoruz. İnanın bu vatanın hala ayakta durmasındaki en büyük destek, bu ülke için. Bu vatan için canını vermiş ve halen de vermeye devam eden vatan evlatlarıdır.

-- İnsan Hakları Ve Demokrasi Haftası --

Şimdi gelelim asıl mevzuya. Bu günün değerini gerçekten biliyor muyuz? Bilmiyor muyuz? Bence burası tartışılır. 18 gün süren bir harekaatta 60.000 Kahraman Osmanlı Askeri ya hastalanmış ya donarak hayatını kaybetmiş. Vurularak şehit olunmaz sadece. Bunu unutmayın. Vatan için birşeyler yapıyorsan. Allah için birşeyler yapıyorsan ve bu yolda illaki silahla değil. Doğal yollarla, afetlerle, kazalarla da canını veriyorsan. Yine de şehit mertebesine erişirsin.

Çünkü yaptığın işin amacı belli. Ülkene, vatanına, Anana, Babana, Kardeşine, Karına, Komşuna, Çocuğuna, Akrabana kısacası hayırlı olan herkese bir güzellik yapma derdindesin.
Bugünün anlam ve önemini gerçekten unutmayın arkadaşlar.

Bu arada da izlemeyenler için aşağıdaki videoyu izlemelerini tavsiye etmiyorum. Videolar Rus Askerleri tarafından çekilmiş ve gerçek Sarıkamış videosudur.

#Sarıkamış Mazhar Alanson #DülgeroğluylaBağımızYok #Cumartesi Edin Visca ÇokHoşKızlar TwitarttirComda TÜGVA 3 Holiday Asteroidini #BahisnowileKaybetmekYok #özgürpatilerdevam

Sound4life Müzik Krallığı

(id: 73)

22 Aralık 2018, Cumartesi 09:11

Bugün size uzun süredir yararlandığım bir forum'dan bahsedeceğim arkadaşlar.

https://www.sound4life.net

Nedir bu Sond4life Müzik Krallığı
Arkadaşlar burası herkese açık bir müzik forum sitesi. Ama bu sitenin en güzel özelliği yerli kullanıcı kadar da yabancılarında ziyaret etmesi. Yerli veya Yabancı ağırlıkla remixleri bulacağınız bir site. Şuna inanın en güzel parçaları burada bulabilirsiniz. Benim burayı kullanma amacım. Mağazalardaki çalan müzik listelerini bu sitede 1 gün geçirerek, değişik kategorilerdeki parçaları indirerek geçiyor.

İnanın bana bir birinden güzel remix parçalar için öyle sayfa sayfa site site gezmenize gerek yok. Bu forum yeter de artar bile. Dinlemekle veya indirmekle asla bitiremezsiniz.

Buyrun size de bi faydam olduysa ne mutlu.

Youtube Kanalı : https://www.youtube.com/channel/UC0ceQrqWbqEa2xOSlwfdtPw/videos
Instagram Adresi : https://www.instagram.com/sound4lifeofficial/

#2019remix #2018remix #remixindir #müzikindir #muzikindir #güncelmüzikler #mp3indir #remixmp3indir #remixler #sound4life
Evet arkadaşlar. Herkesin merakla sorduğu, beklediği, rüyalarına bile giren S1f1r B1r dizisinin 5. sezonunun 1. bölümü ne zaman yayınlanacak sorusuydu.

Büyük gün 23 Ocak 2019 Çarşamba günü Blu TV platformunda yayınlanacak.
Bende dizinin taaaaa ilk sezonundaki youtube yayınlarından ve yanlış olmasın 2. bölümünden itibaren izleyenlerdenim. Hala arşivimde geçmiş bölümleri duruyor. Sürekli takip ediyorum.

Nedir peki bizi bu diziye çeken?
Bence herşeyin doğal olması. Kendimizden birşeyler bulmamızdan ötürü o kadar çok sevdik. Adanalı mıyım? Hayır. Ama izliyorum. Çünkü o mahalleye özgü bir mevzu değil dizide işlenenler. İster istemez Türkiye'nin her ilinde var bu tür mahalleler. Mesela bizim Konya'da Doğanlar Mahallesi var. Bir süre önce yıkılan ve dağıtılan Yeni Mahalle vardı.

Ama gerçek şu. Dört gözle bekliyordum. Bu haberi alır almazda sizinle paylaşmak istedim..


Büyük gün 23 Aralık Çarşamba. Blu TV platformunun ücretli bir platform olduğunu hatırlatayım. Ama üyelik alınmayacak kadar da pahalı değil. Üyelik almak için buyurun size link..

https://www.blutv.com.tr/kayit


Buyrun size Blu TV'nin orjinal yayınadığı video. İnanın ilk fragman çıkar çıkmaz paylaşacağım.

#sıfır1 #s1f1rb1r #sıfır15sezon #s1f1rb1r5sezon #ssifirbir23ocak #5sezon1bolum

Dünya Gümrük Günü

(id: 48)

06 Aralık 2018, Perşembe 07:37

ümrük sözcüğü, Osmanlı döneminden gelen “Lehçe-i Osmaniye” adlı terimler sözlüğünde Rumca kökenli olup ticaret mallarından alınan vergiler olarak karşılık bulmuştur. Ama kelimenin buradan değil de Latince “Commercium” (ticaret anlamına gelir) kelimesinden geldiği ortaya çıkmıştır. İngilizce “Customs”, Fransızca ise “Douane” denilmektedir. Ticaret konusunda devrin en gelişmiş ülkelerinden olan Venedik’te ise İtalyanca “Dogana” adı hem bu verginin adı hem de bu vergiyi toplayan kurumun adı olarak kullanılmıştır.

Dünya Gümrük Günü Ne Zaman Kutlanır?
Dünya Gümrük Günü, Gümrük İşbirliği Konseyi ismiyle kurulan örgütün üye 17 ülke ile ilk toplantısını yaptığı 26 Ocak 1953 tarihinden dolayı her yıl 26 Ocak günü kutlanır. Merkezi Brüksel’de olan konseyin ismi 1994 yılında Dünya Gümrük Örgütü (İngilizce World Customs Organization-WCO, Fransızca ise Organisation Mondiale des Douanes-OMD) değiştirilmiştir. Örgütün resmi dili İngilizce ve Fransızcadır.

1 Ekim 1994 tarihinden itibaren de adını “Dünya Gümrük Örgütü” olarak değiştiren “Gümrük İşbirliği Konseyi“, ilk toplantısını gerçekleştirdiği 26 Ocak 1953 tarihinden esinlenerek, her yıl 26 Ocak gününü, Dünya Gümrük Günü olarak ilan etmiştir.

Bilmiyorum gerekli bir gün mü? Bize gümrüğün ne kadar faydası var. Ne kadar zararı var bilmiyorum. Aslında ülkemizdeki çoooook ağır olan gümrük vergileri. Yurt dışından bir çok ürünü direkt getirmemize ve kullanmamıza da engel olmaktadır.
Netice de eskiden yurt dışından tanıdıklarımız vastırası ile cep telefonu getiretebiliyorduk. Ama şuanda getirtsek bile kayıt vs işlemleri yapmak gerekiyor. Yani yurt dışındaki ürünlerin ucuzluğundan artık yararlanamıyoruz. Onunda bir faydası kalmadı.

Yani kutlamalımıyız bilmiyorum :)

Buyrun bu da 2018 Dünya Gümrük Günü'nde yapılmış etkinlikler.

#dünyagümrükgünü #gümrükgünü #dünyagümrük #gümrüknedir #gümrükgünüetkinlikleri #2019dünyagümrükgünü #2019gümrükgünü

Dünya Cüzzam Günü

(id: 47)

06 Aralık 2018, Perşembe 07:31

Halk arasında Cüzzam adıyla da bilinen Lepra veya Hansen hastalığı, Mycobacterium leprae tarafından oluşturulan, başta deri ve sinir sistemi olmak üzere, tüm organ ve sistemleri etkileyebilen, bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Tarih boyunca bu hastalığı taşıyan kişiler toplum dışına itilmiştir. Günümüzde ise dünyanın geri kalmış ülkelerinde, açlık, yoksulluk, yaşam ve temizlik koşullarının kötülüğü, sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama, iyi beslenememe, aşırı üreme, iç savaşlar ve sürekli göçler gibi nedenlerle cüzzam (Lepra) hastalığı tamamen yok olmuş değildir.

CÜZZAM HASTALIĞI NEDİR?
1876'da Norveçli bilim adamı Armauer Hansen tarafından keşfedilen cüzzam basili (=Hansen Basili veya Mycobacterium cüzzame) tarafından oluşturulan öncelikle, deri ve siniri tutarak belirtilerini gösteren kronik seyirli bir enfeksiyon hastalığıdır.
Cüzzam, Cüzam, lepra, hansen hastalığı aynı anlama gelmektedir.

Çocuklar hastalığa karşı daha duyarlıdır. Kuluçka süresi 3-12 yıl arasında değişir; ortalama 2-4 yıldır. Belirtilerin görülmesi bazen 25 yılı bulabilir. Hastalık belirtileri, hafif deri belirtisinden, geniş yayılımlı çevresel sinir sistemi, göz, kemik, adale ve diğer dokuların tutulduğu, şekil bozuklukları ve sakatlıkların geliştiği bir tabloya kadar değişir.

2019 Yılında Cüzzam Hastalığı 27 Ocak, Pazar Günü olarak hatırlanacaktır.

Kısacası şunu söyleyebilirim. allah dert verip derman aratmasın. Hastalığın iyisi kötüsü yoktur. Emin olun tüm hastalıklar kötüdür. Sıkıntılıdır. Üzücüdür. Sorunludur. Allah herkese acil şifalar versin.

CÜZZAMDAN KORUNMA VE TEDAVİ
Günümüzde cüzzam korkulacak bir hastalık olmaktan çıkmıştır. Tanı koyulduğunda tedavisi kesin olarak yapılabilmektedir. Birçok hastalıkta olduğu gibi erken tanı önemlidir. Erken tanı yapıldığı durumlarda hiçbir kalıcı sakatlık oluşmadan tedavi mümkündür. Tedavi bakterinin duyarlı olduğu antibiyotikler ile yapılır. Çocukların hastalık olan çevreden uzaklaştırılmaları en uygun tedbirdir.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.