Enes Eyup

Enes Eyup @cano

Ağız Kokusu

(id: 288)

16 Eylül 2020, Çarşamba 23:02

Ağız kokusu kişiyi rahatsız ederek utanç verici duruma gelebilecek tek durumdur. Ağızda koku olmasının nedeni, çoğunlukla kişinin ağız hijyenini tam anlamıyla sağlayamamasından kaynaklıdır. Ama ağız hijyeninin sağlanmasına karşın uzun zamanlı ve rahatsız edici tek koku varsa bu, başka hastalıklara bağlı da gelişebilir.

Uzun devre geçmeyen ağız kokusunun nedenlerinin kesinlikle araştırılması gereklidir. Çoğunlukla sabahları rahatsız edici tek koku olması fizyolojik olarak normal kabul edilmektedir.

Akşam yenilen ya da içilen besinlerin diş aralarına girmesi ve dilde birikmesi neticesi olmaktadır. Bu koku kalıcı değildir ve dişler fırçalanarak ağız bakımı gerçekleştirdikten ardından geçecektir.

Bazı kişilerde ise herhangi bir ağız kokusu olmamasına karşın, ağzının koktuğunu
düşünmektedir. Bu durumdan rahatsızlık duyan kişi tek diş doktoruna gözükebilir. Yeniden ağız içerisinde oluşan diş ve diş eti rahatsızlıklarına bağlı şeklinde de ağız kokusu gelişebilir.

Bazen ağız dışından kaynaklanan kokularda olabilir; şunlar mide, burun eti ve üst solunum
yollarına bağlı hastalıklardan dolayı ortaya gelebilir. Bu hallerde ilk olarak altta yatan sebebin araştırılıp rehabilitasyon edilmesi gerekmektedir.

Nedenleri
Ağız kokusu diş sıhhati alışkanlıklarından kaynaklanabilir ve başka sıhhat problemlerine da işaret edebilir. Ağız kokusu, yediğiniz yiyecek çeşitlerine ve başka sağlıksız hayat tipi alışkanlıklarına göre henüz da kötüleştirilebilir.

Günlük olarak dişlerin fırçalanması, diş ipi ve gargara uygulanması ağız bakımı yönünden oldukça önemlidir. Fırçalanmayan, diş ipi ve gargara kullanılmayan dişlerde besin parçacıkları ağızda kalabilir.

Dişlerin arasında kalan yemek artıkları, diş etlerinin etrafında ve dilde bakteri üremesine sebep gerçekleşir ve bu halde nefesin kötü kokmasına yol açar. Antibakteriyel ağız gargaraları kokuyu azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrı olarak takma dişler de kokuya kapı aralayan bakteri ve yiyecek parçacıklarının makul şeklinde temizlenmemesi halinde kötü kokuya sebep olabilir.

Kalıcı ağız kokusu ya da ağızda kötü tek tat, diş eti (periodontal) hastalığının tek işareti de olabilir. Dişlerdeki plak birikimi ve diş etlerini tahriş eden toksinler diş eti rahatsızlıklarına neden olabilir. Şayet ağız kokusu diş eti hastalığından kaynaklanıyorsa en hızlıca rehabilitasyon edilmelidir. Rehabilitasyon edilmeyen diş etline bağlı rahatsızlıklar diş ve çene kemiğine zarar verebilir.

Ağız Kokusuna Neden Olabilecek Başka Nedenler

Ağıziçi mantar enfeksiyonları
Diş çürükleri (oyuklar)
Sinüzit
Bademcik iltihabı
Mide ve bağırsak sistemleri hastalıkları
Uzun zamanlı açlık
Alkol kullanımı
Sigara ve tütün ürünleri
Ağız kuruluğu
Diyabet
Böbrek rahatsızlıkları
Burun ve burun eti rahatsızlıkları sayılabilir.

Belirtiler

Ağız kokusu tek hastalık olmamakla birlikte çoğu hastalığın belirtisidir. Fizyolojik olarak yediğiniz yemeğe göre oluşabilen ağız kokuları normal olarak kabul edilir. Tek de patolojik durumlardan oluşan ağız kokuları bulunmaktadır. Bunlar;
Diş çürükleri
Sinüzit
Faranjit
Geniz eti gibi boğaz hastalıkları
Reflü ve mide rahatsızlıkları gibi sindirim sistemi hastalıkları
Şeker hastalığı
Karaciğer yetmezliği
Böbrek yetmezliği gibi sistemik hastalıkların sendromu de olabilir.
Özellikle şeker hastalarındaki aseton-meyve kokusuna benzer ağız kokusu ile böbrek hastalıklarında meydana çıkan amonyak aynısı ağız kokusu epey karakteristiktir.

Tanı Yöntemleri

Koku diş eti hastalığından kaynaklanıyorsa, diş doktorunuz hastalığı rehabilitasyon edebilir. Ağız kokusu kişinin yanlızca kendini değil bir müddet ardından etrafındaki kişileri da rahatsız edecek boyutlara gelebilir.
Ağız kokusu varlığında, ağız kokusunda kapı aralayan vaziyetin tanısını koymak epey önemlidir. Diş çürüklerini belirlemek için tek ağız-diş kontrolü ve röntgen çekimi yapılabilir. Bunun yanında, diş eti hastalıklarının tanısı da kontrol ile konabilmektedir.
Ağız kokusuna sebep olabilecek başka durumların araştırılmasında yapılacak muayenenin sonrasında muhtelif kan tetkikleri istenebilir.
#Midedengelenağızkokusuilacı
#Evdeağızkokusutesti
#Evlenincesabahağızkokusu
#Tarçınağızkokusu
#Yıllardırgeçmeyenağızkokusu
#Bağırsaktangelenağızkokusu
#Ünlülerinağızkokusu
#Sabahuyanıncaağızkokusunasılgiderilir

Ağız Kanseri

(id: 287)

16 Eylül 2020, Çarşamba 22:55

Ağız Kanseri Nedir?
Erkeklerde bayanlara göre 2 kat daha çok görülen ağız kanserlerinin erken dönemde yakalanabilmesi için derli toplu olarak hekim ve diş hekimi muayenesinden geçmek gerekiyor.

Ağız kanserleri; genellikle alt dudak olmak suretiyle ağzın içerisinde, gırtlak bademcikler ya da tükürük bezlerinin arkasında meydana gelen kanserleri kapsıyor. En çok gördüğünüz bölgeler; ağız zemini ve dil. Aşağı yukarı tümü; ağız, dil ve dudakları kaplayan mukozadan, defa katlı yassı epitelyum (skuamoz) hücrelerden kaynaklanıyor.

Kanserler, Kulak-Burun-Boğaz ve Baş-Boyun cerrahlarının uzmanlık alanına giriyor. Ağız kanserleri, erkeklerde, bayanlara nispeten 2 kat daha çok görülüyor.

Ağız Ili Kanserlerinden Savunma Yolları
Sigara ve alkol gibi kanser yapıcı maddelerden kaçınmak,
Düzenli hekim ve diş doktoru muayenesinden geçmek,
Ağızda sahip olunan ise yaraya sebep olabilecek diş ve protezleri rehabilitasyon ettirmek.

Ağız Ili Kanseri Riziko Faktörleri
Benzer hayat tarzlarına sahip kimi insanlarda ağız kanserlerinin görülmesi ile tek diğerinde görülmemesi ile ilgili net tek ilmi yorumlama yoktur. Fakat iyi malum tek mevzu, bulaşıcı olmadığıdır. Başka bir deyişle tek insan, kanseri farklı tek insandan alamaz! Fakat çalışmalar kimi faktörlerin kanser teşekkülünde tesirli olduğunu gösteriyor.

Tütün
Hemen derhal bütün ağız kanseri sebeplerinin başında geliyor. Uzun süreli ve kesif tütün ve tütün ürünleri kullanıcılarında riziko defa yükseliyor. Ağız kanseri olma rizikosu, bilhassa alkol alışkanlığı da olan bu tip ağır tiryakilerde henüz da artıyor. Ağız kanserlerinin yüzde 90'ı tütün kullananlarda meydana çıkıyor.

Alkol
İçenlerin içmeyenlere nispeten daha fazla karşılaştığı biliniyor. Riziko, alkol alımının çokluğu ile doğru orantılı olarak artıyor.
Güneş Işınları: Bütün cilt kanserlerinde bulunduğu gibi dudak kanserlerinde de ehemmiyetli tek hisseye sahip. Bilhassa sigara tiryakilerinde ehemmiyeti henüz da artıyor.

Ailede kanser hikayesi olması
Ailede kanser hikayesi olması, kötü beslenme, kötü hayat koşulları ve sıhhat sorunlarının zenginliği rizikosu yükseltiyor. Henüz evvel baş-boyun kanseri rehabilitasyon görmüş ve sigara içmeye devam eden şahıslarda riziko yükseliyor.
Ağızda kırık, keskin kenarlı protez ya da dişlerin oluşturduğu süreğen yaraların varlığında ve özelikle sigara içmeye devam eden şahıslarda ağız kanserleri için riziko epey yüksektir.#İlerlemişağızkanseri
#Ağızkanseriekşi
#Ağızkanseritaraması
#Ağızkanserievreleri
#Ağızkanseriolanlarınyorumları
#Ağızboşluğukanserigörüntüleri
#Damakkanseribelirtileri

Aft Nedir ?

(id: 286)

16 Eylül 2020, Çarşamba 22:48

Aft Nedir?
Aft veyahut tek farklı söylemle aftöz ülser, ortası beyaz kenarları kırmızı buton şeklinde delinmiş gibi gözüken ağız içerisinde oluşmuş ağrılı yaralara aft denir. Ağızda dil, diş eti, yanak, damak gibi titiz bölgelerde görülür ve bireyin yemek yemesini, tek şeyler içmesini imkansız duruma getirir. En çok görülen ağız hastalıklarından biridir. İstatistiklere göre, toplumda görülme sıklığı tahminen %20’ye tekabül eder.
Zayıf bağışıklık sistemi, vitamin ve mineral yetersizliği, ergenlikte hormonsal etkenler ve çölyak hastalığı aftöz ülsere neden olabilmektedir. Bulaşıcı tek hastalık değildir. Bayanlarda henüz sıklıkla görülür. Irinli tek doku ile çevrili olan aft yaraları kısa vakitte kendi kendine geçer. Fakat ciddi aftların iyileşmesi 1.5 ayı bulabilir.
Büyüklüğüne göre 2 kategoriye ayrılır; yarım saatten ufak olanlara minor aft, yarım santimden devasa olanlara ise majör aft denir. Minörler kendi kendine 10 gün içerisinde geçebilir. Majör olanlar insanların hayat niteliğini düşürebilmektedir. Sebepli veyahut sebepsiz ağzınızda çıkabilir. Senede 3 ataktan çok geçiriyorsanız altında yatan nedene bakmak emeliyle doktora danışılmalıdır.

Nedenleri

Aft Sebepleri Nelerdir?Ağız içi yaraların nedeni tam anlamıyla bilinmese de nedenleri şöyle sıralanabilir:
Düşük bağışıklık sistemi ve beden direncinin düşmesi
Genetik yatkınlık
Hormonal bozukluklar ve değişiklikler
Gıdalara karşı alerjik zayıflık
Alkol ve nikotin gibi kötü alışkanlıklar
Behçet hastalığı, Çölyak hastalığı
Bilinçsiz diş fırçalama neticesinde doğan tahribatta
Stres, çöküntü ve endişe gibi psikolojik rahatsızlıklarda
C ve D vitaminleri eksikliğinde
Asidik meyve ve baharatların aşırı tüketilmesi sonrası
Bazı ilaçların yan etkilerinden
Yanak ve dil ısırma alışkanlıkları
Demir, folik asit ve B12 vitamin eksikliği


Aft Bulguları Nelerdir?
Dilde ve ağzın arkası ile yumuşak damakta görülen şiddetli ağrı ve yaralar,
Yara evvel karıncalanma ve sızlama hissiyatı,
Kenarları kırmızı renkli olan, beyaz, gri ve sarı renkli yuvarlak şekilli yaralar,
Konuşurken hissedilen ve henüz da çoğalan ağız içerisinde ağrı,
Ağzın dış bölümüne kadar yayılabilen yaralar,
İlerleyen aft vakalarında; şişmiş lenf düğümleri, ateş, yorgunluk ve fiziksel halsizlik görülmesi de muhtemeldir.
#Boğazdaaftkekiksuyu
#Dildeaft
#Majöraft
#Sağsolbademcikteaft
#Aftkremi
#Aftneiyigelir
#Aftnasılgeçerekşi
#Aftpatlatmak

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.