alper obyas

alper obyas @cesuryurek

Sadece Görseller

Akut Pankreatit

(id: 294)

16 Eylül 2020, Çarşamba 23:38

Akut Pankreas İltihaplanması Nedir?

Akut pankreatit akut olarak, yani aniden oluşan bir pankreas iltihabıdır. Bu pankreas hücrelerinin hasar görmesine ve bu da geçici olarak bir işlev bozukluğuna neden olur. Akut pankreatit gelişimine bağlı olarak hayatı tehdit edebilir. İk farklı akut pankreatit tipi vardır:

-Akut ödematöz pankreatit
-Akut nekrotize edici pankreatit

Akut Ödematöz Pankreatit

Bu pankreas iltihabının hafif şeklini teşkil eder. Hastaların yaklaşık %85’i bu klinik görüntüye sahiptir. Burada pankreasın geçici bir hasarı söz konusu olur ve diğer organlar bundan çoğunlukla zarar görmezler. Kural gereği hastalar bu iltihaptan tamamen kurtulurlar. Burada pankreasta kalıcı hasarlar oluşmaz.

Akut Nekroz Edici Pankreatit

Pankreasın bu en ağır iltihabı hastaların yakl. %15’inde görülür. Burada pankreas dokusunun aniden, geniş kapsamlı bir hasarı söz konusu olur. Bu diğer organların işlevinin geçici kesintisi ile bir sepsise (kan zehirlenmesine) ve böylece akut hayati bir tehlikeye yol açabilir.

Yoğun bakımda bazen haftalarca veya aylarca tedavi gerekli olabilir. Doku tahribatının kapsamına bağlı olarak pankreasın kalıcı işlev bozukluğu söz konusu olabilir.

Akut Pankreas İltihabının Sonuçları

Sindirim enzimlerinin eksik üretimine dayalı sindirim bozuklukları ile insülinin az üretimine dayalı olarak gelişen Diabetes mellitus (şeker hastalığı) gibi pankreasın işlevsel hasarlarının yanı sıra daha sonra daha ayrıntılı açıklanacak olan psödokist oluşumu veya pankreas apseleri gibi sorunlar da ortaya çıkabilir.

Psödokist Oluşumu

Pankreasın doku hasarından dolayı (pankreasın kısımlarının ölümü) pankreas yol sisteminde yırtıklar oluşabilir. Açığa çıkan pankreas suyu yavaş yavaş pankreasın içinde veya etrafında toplanır. Pankreas suyunun bu birikimlerine psödokist denilir.

Psödokistler sıklıkla zaman içinde tedaviye gerek kalmadan yok olurlar, yani vücut tarafından spontane bir iyileşme gerçekleştirilir. Ancak gittikçe büyüyen ve nihayetinde mide bulantısına, kusmaya, ağrılara ve kilo kaybına neden olabilecek psödokistler de mevcuttur.

Aynı şekilde mide, ince veya kalın bağırsakta yemek lapasının pasajdan geçişi veya safra akışının çıkışı da engellenmiş olabilir. En nihayetinde psödokistlerin patlama ve içeriklerinin karın boşluğuna boşalma riski de mevcuttur.

Şikayetlere neden olan psödokistlerde çoğu zaman endoskopik bir müdahale veya bir ameliyat gerekli olur. Burada kist sıvısı ince bağırsağa aktarılır. Bu kistin doğrudan bağırsağa bağlanması yoluyla gerçekleşir, ki bu kist sıvısının bağırsağa akabilmesi için böylesi bir kiste bir bağırsak kısa yolunun uygulanması anlamına gelir.

Pankreas Apsesi

Bazen akut enfeksiyon baskısının azalmasından sonra pankreas çevresinde iltihap birikmesi görülebilir (pankreas apsesi). Bu tekrar tekrar ateş ataklarına neden olabilir. Çoğu zaman apsenin konumunu röntgen kontrolü (ultrason veya BT) ve lokal anestezi ile belirlemek ve küçük bir hortum (kateter) üzerinden tahliye etmek mümkün olur.

Bunun mümkün olmaması halinde bir ameliyat gerekli hale gelir. Buna ilave olarak çoğu zaman belirli bir süre antibiyotik tedavisi de gerekir.

Nedenleri

Batı Avrupa’da, böylece Almanya’da da safra taşları ve aşırı alkol tüketimi akut pankreas iltihaplarının %90’ınından sorumludur. Bunun yanı sıra safra taşları safra ve pankreasın safra kesesinden ortak çıkışlarının değiştirilmesi yoluyla akut pankreas iltihabına neden olabilir.

Diğer nedenler enfeksiyon hastalıkları, çeşitli ilaçlar, pankreas yollarında yanlış oluşumlar ve genetik bozukluklar olabilir.

Belirtiler

Ani başlangıç
Sıklıkla kemer şeklinde sırta yansıyan yoğun, soluk üst karın ağrıları
Mide bulantısı, kusma

(bkz: Tedavi Yöntemleri)
Akut pankreatitin tedavisinde her şeyden önce hastanın şikayetleri göz önünde bulundurulur. Prensip olarak akut pankreatit bulunan her hasta bir hastanede gözlemlenmek ve tedavi görmek durumundadır.

Akut pankreatitin terapisinin en önemli temel unsurları ağrı tedavisi ve sıvı dengelenmesidir. Akut pankreatitin ağır bir şeklinin görülmesi durumunda hasta yoğun bakım ünitesine alınacaktır. Şikayet görüntüsüne ve diğer organların (örn. Akciğer, böbrek) işlev dışı kalmasına bağlı olarak kişilerin tedavisi burada devam eder.

Ağır akut pankreatitte bir ameliyat hastaların %20 ila %25’inde gerekli olur. İlerleyen gidişatta, diğerlerinin yanı sıra nekrotik dokunun enfeksiyonu durumunda bir drenaj yerleştirilmesi veya bir ameliyat dahi gerekli olabilir.

Burada karın açılır ve enfekte olan ve ölmüş pankreas kısımları alınır. Sonunda takip eden günlerde pankreasın etrafındaki alanın müteakip enfeksiyonları engellemek için yıkandığı birden fazla hortum yerleştirilir.

Bağırsağın yükünün hafifletilmesi için bazen hastanın iyileşmesinden sonra (kural gereği hastaneden tahliye edildikten yaklaşık 3 ay sonra) tekrar alınabilecek olan suni bir bağırsak çıkışı yerleştirilir. Akut şikayet görüntüsünün tedavisinin yanı sıra akut pankreatitin sebeplerinin tespit edilmesi gerekmektedir.

Akut pankreatitin oluşmasına bir safra yolu taşının sebep olması halinde mümkün mertebe erken safhada endoskopik retrograd kolanjiyopankeatografi (ERCP) vasıtasıyla bunun giderilmesine çalışılır. Daha sonra semptomsuz bir aralıkta safra kesesi alınır. Ayrıca alkol tüketimi de azaltılmalıdır.#AkutpankreatitAcilci
#Akutpankreatitnedir
#Akutpankreatittedavisi
#AkutpankreatitBelirtileri
#Akutpankreatitdiyeti
#Kronikpankreatityaşamsüresi
#Akutpankreatitiyileşmesüreci
#Akutpankreatitpdf

Akne

(id: 293)

16 Eylül 2020, Çarşamba 23:33

Akne (Sivilce Nedir?)

Akne, kıl köklerinin ve yağ bezlerinin (deri altındaki yağ üreten bezlerin) tıkanmasıyla sonuçlanan ve sivilcelere neden olan yaygın bir cilt durumudur .

Eğer vücut çok miktarda sebum üretiyorsa (cildimizi nemli tutan yağ), ölü deri hücreleri gözeneklerin içine sıkışabilir ve beyaz ya da siyah noktalara neden olabilir. Ciltte yaşayan bakteriler de gözenek içinde sıkışıp kalır, iltihaplı sivilcelerin çıkmasına neden olur. Genellikle yüz, alın, göğüs, üst sırt ve omuzlarda görülür. Akne her yaştan insanı etkilemekle birlikte, gençler arasında en yaygın olanıdır.

Sivilce, ergenlik dönemindeki gençlerin yüzde 85’inde görülmekle birlikte 30’lu 40’lı ve daha ileri yaşlarda da görülebilen bir deri hastalığıdır. Tipik bir sivilce, kırmızı renkte ucu sarı iltihaplı veya iltihapsız küçük kabarcıklar, açık komedon denen siyah noktalar ve kapalı komedon denen beyaz küçük kabartılar ve bazen daha iri kist benzeri yapılar şeklindedir.

Akne hormonlar, ilaçlar ve karbonhidrat açısından zengin gıdalar tarafından tetiklenebilir veya ağırlaşabilir.


Nedenleri

Akne Sivilce Nedenleri

Cilt gözenekleri tıkandığında, gözenek içerisinde tespit edilen bakteriler için makul tek üreme ortamı oluşturur; bu bakteriyel çoğalma zaman içinde iltihaba neden olur. Akne oluşumunun birkaç nedeni olabilir.

Akne oluşumuna etki eden bazı ilaçlar:

-Bir tür hormonun aşırı etkinliği (androjenler)
-Cİildin çok yağ üretmesi
-Yağ ve ölü deri hücreleri doğrulusunda tıkanmış gözenekler
-Sivilce sıkma, tahriş
-Kirlilik (bakteri oluşumuna bölge hazırlar)
-Sigara tüketimi akne oluşumunu tetikler
-Nemden veyahut güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan tahriş
-Hormon Seviyesindeki Değişiklikler
-Ergenlik dönemi
-Adet döngüsü
-Hamilelik
-Doğum muayene hapları

Stres

Özellikle ergenlikte değişikliğe uğrayan hormonlar kişilerin cildinde de değişimlere neden olabiliyor. Bu hormonsal tesir ile deride imal edilen yağ miktarı artıyor. Yağ bezlerinde faaliyetin yükselmesi da bu bezlerin aut açılan kısımlarında hücrelerin birikmesine ve tıkanmasına neden olarak akne oluşumunun ilk evresini başlatıyor.

Daha ardından bakterilerin üremesi ile iltihabi vaziyet meydana çıkıyor. Bu tablo kişide kara ve beyaz noktalara, üzeri iltihaplı şişliklere, kırmızı lekelere hem de fındık büyüklüğünde kistik yapıların oluşumuna yol açıyor. Sivilce döküntüleri surat, sırt, omuz ve göğüs gibi yağlı bölgelerde görülüyor.

Kozmetik malzemeler ve kesif kozmetik tüketimi buluğ ertesi ilerleyen aknelerin en ehemmiyetli nedenlerinden. Kimi kozmetik ürünler kullanılmaya başlanmasından aylar ardından da ciltte akne oluşumuna neden olabiliyor. Kozmetik ürün seçiminde akne yapıcı potansiyellerin iyi incelenmesi ehemmiyet taşıyor.

Aşırı gerilim tek başına akne oluşumuna neden olabiliyor. Bunun yanında şahıs bilhassa kesif gerilim altındayken de bazı durumlarda farkında olmadan derisinde buluş küçük tek akneyi ya da pürüzü tırnakları ile kazıyıp tek yara durumuna getirebiliyor. Bu da akne tedavisine yanıt alınmayan, iz ve leke bırakan tek tabloyu meydana çıkartıyor. Bu tür tek halle karşılaşıldığında akne tedavisinin yanında psikolojik takviye alınması da rehabilitasyonun başarısı için ehemmiyet taşıyor.

Akne (Sivilce Belirtileri)

Sivilce bulguları ve semptomları durumunuzun şiddetine bağlı olarak değişir:
-Uçları beyaz sivilceler
-Siyah noktalar
-Küçük kırmızı, titiz yumrular (papüller)
-Cildin yüzeyinin altında devasa, katı, ağrılı olabilen topaklar (nodüller)
-Cildin yüzeyinin altında ağrılı olabilen, iltihap dolu topaklar (kistik lezyonlar)
-Sıklıkla, akne irini genel kızarıklık ve hassasiyete neden olur. Akne geliştikçe, ek semptomlar koyu lekeler ve yara izleri içerebilir. Erken rehabilitasyon, akne kistlere ve nodüllere ilerlemeden evvel, kuvvetli koyu lekelerin ve yara izlerinin gelişmesini engelleyebilir.


#Bitkiselaknetedavisi
#Nodülerakne
#Kistikakne
#İltihaplıakne
#Yüzdekiaknetedavisi
#Kalıcıaknetedavisi
#Püstülaknenedir
#Aknenasılgeçer

Akdeniz Anemisi (talasemi)

(id: 292)

16 Eylül 2020, Çarşamba 23:26

Akdeniz Anemisi Talasemi, genellikle Akdeniz bölgesinde görülen ve genetik faktörlerle sonraki nesillere geçebilen bir tür kansızlık hastalığıdır. Ülkemizde 1, 4 milyon taşıyıcı ve 4500 civarında talasemi hastası bulunmaktadır.
Kadın ve erkeğin taşıyıcı olması durumunda çocuğun yüzde %25 oranında hasta olması ihtimali vardır. Tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu olan ve ülkemizdeki en sık görülen genetik hastalıklardan biri olan talasemi, tarama testleri ile saptanabilir. Bu nedenle önlenebilir bir hastalıktır.

Hastalığın en ciddi formu olan beta talasemi, bebek 6 ayını doldurduktan sonra ortaya çıkar ve organların hasar görmesine yol açabilir. Hastalık, saptandığı andan itibaren kan nakilleri ile kontrol altına alınır.

Günümüzde kök hücre nakli hastalığın kesin tedavisidir. Ancak organların hasar görmemiş olması kök hücrenin başarısında önemli rol oynar.

Akdeniz Anemisi (Talasemi) taşıyıcısı olan kişilerde ise kansızlık dışında önemli bir bulguya rastlanmaz ve tedaviye gerek duyulmaz.
Günümüzde tıp dünyasındaki gelişmeler sayesinde hastaların hayat kalitesini ve yaşam süresini artırarak talasemi kontrol altına alınabilmektedir.

Nasıl Oluşur?
Talasemi hastalığında kırmızı kan hücrelerinde oksijeni taşıyan hemoglobin maddesinin yapımıyla alakalı genlerde arıza veyahut yetersizlik vardır:
Kanımızda kırmızı kan hücreleri içerisinde bulunan hemoglobin, dokular için ihtiyaç duyulan olan oksijeni taşır. Hemoglobin yapımında yetersizlik veyahut arıza durumunda oksijen taşıma işi yeteri kadar yapılamaz, doku ve organlarda oksijenin azalması neticesi solukluk, halsizlik, ivedi yorulma, çarpıntı, ilerleme geriliği gibi kötü geri bildirimler gelişir.

Nedenleri
Akdeniz Anemisi (Talasemi), tekilce genetik nedenlerle oluşur. Türkiye çapında her 40-50 şahıstan biri, Antalya, Adana ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise her 10 şahıstan biri talasemiye yol verebilecek genleri taşır.

İnsanlarda tek özelliğe ilişkin genlerden iki gelenek yer alır, biri anneden, öteki babadan geçer.
Akdeniz anemisinin meydana çıkması içinse iki ebeveynin de taşıyıcı olması gerekir. İkisi de talasemi taşıyıcısı olan bayan ve erkekten doğan her tek çocuğun %25 hastalıklı doğma, yüzde 50 taşıyıcı olma ve %25 sıhhatli doğma olsılığı vardır.

Bir beta talasemi taşıyıcısı, taşıyıcı olmayan tek şahıs ile evlenirse doğacak her tek çocuk için %50 taşıyıcı, %50 sıhhatli olma mümkünlülüğü vardır. Taşıyıcılık halinde hastalık meydana çıkmaz. Tekilce taşıyıcı olan kişilerin gelecekte sıhhatli çocukları olması için bilgilendirme yapması önemlidir.

Özellikle akraba evliliklerinde talasemi rizikosu yüksek olmasından bu kişilerin evlilik evveli lüzumlenen tetkikleri yaptırmaları defa devasa ehemmiyet taşır.
Anne ve babada taşıyıcılık saptanırsa Preimplentasyon Kalıtsal Tanı (PGT) yöntemiyle elde ettikleri sıhhatli embriyolar aşılama veyahut tüp bebek tekniği ile enjekte edilerek sıhhatli çocuklar doğabilir.

Beta talasemili hastalar izdivaç edip çocuk sahibi olabilir mi?

Düzenli kan transfüzyonu ve demir birikimi için rehabilitasyon yapılan hastalar çocuk sahibi olabilir. Beta talasemi hastası olan tek şahıs ile taşıyıcı olmayan tek bireyin çocukları taşıyıcı olur. Taşıyıcı tek şahıs ile evlenirse her tek çocuk için %50 talasemi hastası, %50 taşıyıcı olma olsılığı vardır.

Çeşitleri

Talasemi Majör

Akdeniz anemisinin en ağır şeklidir ve tüm bulguların gördüğünüz tek hastalık tipidir.
Hastalar, anneden ve babadan geride bıraktığımız 2 talasemi geni taşırlar. Talasemi hastalarında ağır kansızlık dışında sarılık, dalak büyüklüğü, halsizlik, çevreye alakasızlık, iltihaplanmalara basit yakalanma, büyüme geriliği, kemiklerde genişleme ve incelme, burun kökü basıklığı, alın ve başka surat kemiklerinde çıkıntı ile anormal surat manzarası meydana çıkabilir.

Hastalar yaşam boyu kan nakli ve vücuttaki çok demiri atacak ilaçlara ihtiyaç duyar. Net rehabilitasyonu son zamanlarda kemik iliği naklidir.

Talasemi Intermedia
Hastalığın ara formudur. Bayan ve erkek taşıyıcıdır fakat talasemi majörden değişik olarak genlerdeki değişim henüz orta derecede kansızlığa yol açar. Hastalar çoğunlukla kan transfüzyonu gereksinimi duymaz. Kötü geri bildirimler 2-4 yaşlarında bariz olur. Sarılık, dalak-karaciğer büyüklüğü, büyüme geriliği olabilir. Enfeksiyonlar esnasında destekleyici kan transfüzyonlarına ihtiyaç olabilir.

Talasemi Minör (Talasemi Taşıyıcılığı)

Kişilerde talasemi geni bulunmaktadır fakat başka dayanıklı gen hasebiyle sağlıklıdır. Fakat şahıs farklı tek taşıyıcı ile çocuk yaparsa, çocuğun talasemi hastası olma olsılığı vardır. Talasemi taşıyıcılığı hastalık değildir fakat hafif kansızlık ve halsizlik görülebilir.

Talasemi Minima

(Talasemi taşıyıcılığı): Bilgiler talasemi minördeki gibidir, fakat hemoglobin elektroforezi normal saptanır, tanı gen analizi ile konur.


#AkdenizanemisiTAŞIYICILIĞI
#Yetişkinlerdetalasemibelirtileri
#Alfatalasemi
#AkdenizanemisitaşıyıcısınasılBeslenmeli
#Akdenizanemisitaşıyıcısıkanverebilirmi
#Akdenizanemisizararları
#Akdenizanemisibulaşıcımi
#Talasemitesti

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.