Gamsız Bacı

Gamsız Bacı @gamsizbaci

Gebelik devresi eşliğinde hamile kadınların bedenen ve ruhen hayat sürdürdükleri değişik farklılıkların yanı sıra derhal hepsinde "Cildimde neler oluyor?" dedirtecek oluşumlar görülebilir. #Gebelik müddetince cildinizde karşılaşacağınız değişiklikler ilk başlarda sizin moralinizi bozmaya yetse de zaman içinde bebeği dünyaya getireceğiniz coşkusu ve mutluluğu bu olumsuzlukları görmezden gelmenizi sağlayacaktır. Gebelikte sık karşılaşılan cilt meseleleri arasında en fazla çatlaklar görülmektedir. Gebe fazlası kadında görülen çatlaklar göğüs, karın ve kalça yerlerinde oluşabilmekle beraber cildin aşırı gerilmesi sonucunda meydana çıkmaktadırlar.

Hamilelikte ciltte oluşan çatlaklar kaşıntı yapabilmekle beraber kırmızı olarak kendisini gösteren bu çatlaklar doğumun sonrasında gümüş renge dönüşerek kalabilmektedirler.
Cilt kuruması şikayeti gebe kadınların ortak meselesi olarak yaşanırken bilhassa gebeliğin 5. ve 6. aylarında kaşıntı şeklinde rahatsızlık verebilir. Cilt kurumalarına karşı nemlendirici kremler uygulanması önerilebileceği gibi kaşıntıları gidermesi için doktorunuzun tavsiye edeceği kremleri kullanmanız yararını gösterecektir. Gebelikte varisler en çok rast gelinen cilt meseleleri arasında öne çıkarken bilhassa fazla zaman ayakta kalmak mecburiyetinde kalan bayanlarda görülmektedir.

Genetik olarak aileden de geçebilen varisler bacaklarda görülmekle birlikte aşırı kilo alımı sonucunda de oluşabilmektedir. Hamilelik döneminde varise karşı uzun yürüyüşler yapmanız ve fazla zaman ayakta kalınmaması tavsite edilir. Hamile kadınların karın bölgesin kara tek çizgi durumunda görülen linea nigra da cildinizdeki farklılıklar arasında görülebilir. Doğumun sonrasında çoğunlukla kaybolan linea nigra hamileliğin kaçıncı haftasında olduğunuzu da anlamanızda yardımcı olma özelliğindedir.

Hamilelikte ödem oluşumu da sık sık rastlanan cilt meseleleri arasında yer almakla birlikte el, ayak, surat yerlerinde görülmektedir. Sabah saatlerinde kesif olarak görülen ödemler gün içerisinde etkisini azaltarak yok olurlar. Hamilelikte ödem oluşumunu azaltmak için tuz kullanımını disipline faktörüz önerilirken derli toplu egzersizlerinde kesinlikle yararı olacaktır.


#gebelikhesaplama
#hamilelikteağlamaküzülmek
#hamileliktestreskadınlarkulübü
#gebeliktetehlikelidurumlarbroşür
#hamilelikteüzülmekağlamakbebeğinasıletkiler
#hamileliktepsikolojibozulurmu
#hamileliktecinsellik
#gebelikteayayruhhali
Gebelikte bebeğin gelişebilmesi için beslenme fazlaca önemli sayılmaktadır. Doğru, bilinçli bir beslenme programı inşa etmek lazım olur. Doktorlar ve aile doktorları bu hususta gebelere ihtiyaç duyulan uyarıları yaparlar. Bu uyarıları kulak ardı etmemek lazım olur. Gebeler kendileri fazlaca yediklerinde bebeğin de kilo aldığını düşünmemelidir. Önemli olan fazlaca yemek değildir. Amaç sıhhatli ve ölçülü beslenmek olması gereklidir. Anne adayının aldığı kilolar ile bebeğin sıhhatli beslenmesi aynısı tarafta değildir.
Bu manada hangi yiyeceğin ve içeceğin ne kadar tüketileceğini bilmek lazım olur. Gebelerin tüketirken ilgi etmesi lüzumlenen gıdalardan bir tanesi de ciğerdir.
Ciğer fazlaca sıhhatli bir yiyecektir fakat gebeler için sakıncaları da bulunmaktadır. Ciğer A vitamini yönünden epey varlıklıdır bu arada demir, protein ve folik asit içermektedir.
Bu kadar yararlı olan bir gıdanın gebeler için ne zararı olabileceği meseleye cevap olarak içindeki A vitamini oranının çok olması denilebilir.
A vitaminin çoğunluğu doğum kusurlarına neden olabilir.

Kanser hücrelerini geliştirebilir.
Özellikle dana ciğerinde A vitamini seviyesi henüz da yüksektir. Ciğerdeki A vitamini retinol biçimdedir başka bir deyişle hayvansal A vitaminidir. Hayvansal A vitamini suda çözünmez yağda çözünür. Bu yüzden çoğu vücuttan idrarla atılamayacağı için karaciğerde depolanır. A vitamini kimi sebze ve meyvelerde de bulunmaktadır. Eğer A vitamini içerlemek isteniyorsa ciğer adına havuç, balkabağı, lahana, kayısı, brokoli tüketilebilir. Bitkilerdeki A vitamini daha düşük bulunduğu ve suda çözünebildiği için bilhassa hamilelik döneminde ciğer adına bu sebze ve meyveler seçilmelidir.
Ciğerdeki yüksek miktardaki retinol kolesterolü olanlar için de epey zararlıdır. Bir porsiyon dana ciğerde günlük alınması lüzumlenen A vitaminin 3 katı A vitamini bulunmaktadır. Bu yüzden herhangi ve kulaktan dolma bilgilerle beslenmek bebeği negatif etkiler. Gebelikte doğru beslenme her şeyden az az yemektir. Riskli yiyeceklerden uzak durmaktır. #Gebelik döneminde anne adayı sık sık acıkır ve bazı zamanlar kimi şeyleri yemek için kalifiye bir gayret içerisine girer. Aynı yiyecekten fazlaca yemenin illaki zararı olacaktır. Bebeğin sıhhatli olması için bu 40 haftalık hamilelik süreci doğru değerlendirilebilir. Eğer gebenin canı fazlaca ciğer çekiyorsa hekime danışmak faydalı olacaktır. Ciğerle alakalı olarak hamilelik sürecinde yendiği vakit bebekte lekeler oluşacağı kanaati bulunmaktadır.

Ama ön plandaki zararı A vitaminin fazlalığıdır. Çoğu hayvansal ciğer de bulunmaktadır.
Tavuk ciğeri, dana ciğeri, sığır ciğeri, kuzu ciğeri. Hepsinin içerisinde A vitamini bulunmaktadır fakat hepsinde dozajı değişiktir. Ama ciğerin içindeki A vitamini az da olsa dikkatli olmak lazım olur. Çağın getirmiş bulunduğu malumat birikimden ve istihparata basit ulaşmanın avantajlarından yararlanılarak gebeler ne yemeleri ne yememeleri ile ilgili inceleme yapmalı ve bilinçli hareket etmelidir. Yoksa beslenmeden dolayı olarak bebek de ciddi meseleler meydana çıkabilir. Bebeğin bütün yaşamını etkilememek için doğru beslenmek kuraldır.


#hamilelikteciğeryiyenler
#hamileykenciğeryiyenvarmı
#gebeliktetavukciğerifaydaları
#gebelikteciğerinfaydaları
#hamilelikteedirneciğeri
#hamileliktedanayüreğiyenirmi
#hamilelikteretinol
#hamilelerçiğköfteyermi
1 kişi beğendi.
Sevinç beklentisi insanoğlunun, en süregelen arayışlarından biri olmasıyla beraber bu arada zor tek emel olma eğilimindedir. Neyse ki, bizim açımızdan, "mutluluk" tecrübesi gerçekte çoğu şeklinde olabilir. Çeşitli davranışlardan ve hayat koşullarından kaynaklanabilir. Araştırmalar şimdi yaşamlarımızdaki bu muhtelif sevinç biçimlerini bulabileceğimiz ya da geliştirebileceğimiz somut yollara işaret edebilir.

Sevinç
Sevinç; sahip olduklarınızı takdir etmekten gelir.
Olayları defa çok irdeler ve defa çok çözümleme etmeye çalışırsanız bazı durumlarda kaybolabilir. Şayet doğru davranış ve bakış açısına sahipseniz çoğu yerde mutluluk duygusunu bulabilirsiniz, bu da bu duyguyu aranması basit tek erişilebilirliğe getirmiştir. Sevinme duygusuna ulaşmanın en basit yolu, çoğunlukla size sevinç getirecek aktivitelere katılmaktır. Bu, yogadan eğlenmek parklarına ve en sevdiğiniz müziklere kadar her şey olabilir.
Yeni sevinçler bulabilmek için yeni şeyler tecrübe etmek lazım olur.

Heyecan
Heyecan duygusu sevinme duygusuna göre henüz kısa sürse dahi, bu duygu kesif hissedilen tek duygudur. Heyecan epey ivedi dağılır ve can sıkıntısına dönüşebilir.
Ancak, motive edici tek etmen olabilir. Örneğin, yeni tek işle alakalı heyecan, sizi daha fazla çalışmaya motive edebilirken, yeni tek temas ile ilgili heyecan, sizi zorluklarla çalışmak için daha çok gayret göstermeye motive edebilir. Bu duygu size yardım edebilir. Araştırmalara göre; eğer kendinize kaygılı veyahut gergin olduğunuzdan defa heyecanlandığınızı söylerseniz, potansiyel olarak rahatsız edici enerjiyi henüz yapıcı tek etkinliğe yönlendirmeniz mümkün.
Heyecan, tek faaliyetten edindiğiniz pozitif hisleri da uzatabilir. Ayrıca beklenti hislerinize odaklanırsanız, tatilin keyfi ayrılmadan evvelki günlere ve haftalara kadar uzanabilir.
Heyecanlanmak zor bulunmadığı gibi takip edilmesi basit tek olgudur.

Şükür
Şükür duygusu ehemmiyetli tek sevinç biçimi olduğu halde aktif olarak odaklanmazsanız kaybolur. Araştırmaya göre derli toplu olarak şükür duyanlar, bu hislere daha düşük eğilimli olanlardan henüz neşeli ve sıhhatli olma eğilimindedir.
Dahası, şükür duygusunu beslemek defa kolaydır. Şükür duygunuzu aktif tutmak için şükredeceklerinizin listesini tutabilir, sevgiyle yoğrulan nezaket duygularınızı besleyebilirsiniz.
Hatta hayatınızdaki insanlara onları takdir ettiğinizi söyleyebilir ve sıklıkla yapabilirsiniz. Bu şükran hislerini geliştirmenin başka şeylerin yanında çöküntü hislerini engellediği belirleme edilmiştir. Şükür duygusunda mutluluğu yeniden yeniden hayata talihi olabilir.

Gurur
Kendini beğenmiş ya da rekabetçi tek gurur negatif bişi olsa da başarılarınızdaki gurur hisleri içe dönük tek minnettarlık şekli olabilir.
Ve sevinç hissinin coşkusunu çoğaltmak için tesir tek yol olarak izlenebilir. Kendinizle ailenizle evinizle, işinizde gurur duyabilirsiniz.
Kendinizle alakalı her şeye itina, gayret ve sevginizi verin. Şükür günlüğünüze şahsi başarılar ilave ederek ya da her gün bitimlerinde "kazananlar" listesini tutarak sıhhatli olarak gurur duygusu geliştirebilirsiniz.
Bu övünmek veyahut kibirlenmek olmakla aynısı şey değildir. Başarılarından kaynaklı başkalarından henüz iyi olduğunu söylemiyorsun, gerçekte kendisini sevdiğini ve bunu takdir ettiğini söylüyorsun.


İyimserlik
Çalışmalar ayrı olarak iyimserliği yaşamdaki henüz devasa neticelerle bağdaştırıyor.
İyimserler olasılıklara odaklanma eğilimindedir, şükür ve gururun tek kombinasyonuna sahiptir. İyimser olan kişiler; hayatın sunmuş olduğu bütün olanaklara minnettarlar, bu kaynakları kullanma kabiliyetleri ile gurur duyuyorlar ve kendilerine kuvvetli tek inanç duyuyorlar.
Ve etkin oldukları hedeflere ulaşmak için girişimlerini yapma kabiliyetleri var. İyimserler, hüsrana uğradıklarında bunu en aza indirgeme eğilimindedir, tek dahaki sefere sebep henüz iyi yapabileceklerini tam anlamıyla belirler ve negatif neticelerine meydan veren hafifletici etkenleri görürler. Başarılı olduklarında, kendilerine kredi verir ve bunu henüz iyi şeylerin işareti olarak alırlar. İyimserlik genellikle neşeli olmak için tek nedeni bulma eğilimidir, bu sebepten başka sevinç biçimlerinden henüz kalıcı ve fazla zaman alan.


İyimser Olmak İçin Adımlar
Hoşnutluk başka bir deyişle memnuniyet, sahip olduklarınızdan neşeli olmak demektir.
İyimser olanlar hayatlarının aksi giden noktalarında daha düşük hüsrana uğrarlar ve yaşamlarında olanlara sahip oldukları için kendilerini bahtlı hissederler.
İnsanlar sahip oldukları memnunluk duygusunu hissetmek için çabalarlar. Bu gayret karşısında aldıkları ödüllere de şükrederler.
Başarılarınız da ve sahip olduğunuz her şeyde memnuniyet duygusu geliştirin, bu sebepten sahip olduklarınıza odaklanmak, neşeli olarak kalmanın mükemmel tek yoludur.Aşk, sevgi ve mutluluğun; bazı durumlarda birbirinin adına geçebileceği söylenir. Aşkın ebedi tek sevinç kaynağı bulunduğu ve mutluluğun kendisinin tek sevgi şekli bulunduğu bahsedilir. Ancak ona bakarsanız, her ikisinin de yaşamınızda olması defa ehemmiyetlidir. Gerçek aşkın bulunmasının defa zor bulunduğu söylense de aslında her kısımda aşk bulunabilir. Bu duygu aile, dostlar, tabiat hem de evcil hayvanların hepsi sevgi kaynağı olabilir ve bütün bu ilişkilere odaklanmak hayatınızı büyük oranda zenginleştirebilir. Bu hudutsuz arzla gelebilecek tek sevinç biçimidir. Gerilimli ilişkiler kendimize sevinç verebilse dahi, sıhhatli ve destekleyici ilişkiler devasa ve kalıcı sevinç getirebilir.


#mutlulukyazıları
#mutluluknedir
#mutlulukkompozisyon
#mutluluküzerineyazılar
#mutlulukekşi
#mutluluksozleri
#uplifersmutluluk
#mutlulukşiirleri
1 kişi beğendi.
Gövde yüzeyinin farklı bölgelerine yapıştırılan elektrodlar vasıtasıyla kalpteki elektriksel aktivitenin(kalp ritmi, kalp frekansı) grafik olarak kaydedilmesine elektrokardiyogram (EKG), bu prosedürü yapmak için sarfedilen alete ise elektrokardiyograf adı verilir. Bu elektrodlardan elde ettikleri mesaj, kablolar vasıtasıyla EKG aletine bağlanır. EKG aleti bu mesajları kağıda döker. Kağıt üstünde görünen tek dizi grafik, hastanın EKG'si olarak adlandırılır.

EKG Neden Çekilir?
EKG; kalp hastalıklarının, ritim ve mesaj bozukluklarının tanımlanması ve kimi ilaçların etkilerin değerlendirilmesi emeliyle çekilir.
Kalp duvarlarındaki kalınlaşmayı belirlemek ve takılı kalp pilinin fonksiyonlarını belirleme emeli ile çekilir. Ayrıca EKG ile; direk kalp kasılmaları görülebileceğinden, kalbin fonksiyonunun değerlendirilmesinde aydınlatıcı malumat elde etmek mümküdür.
EKG tüketiminde ki en süregelen sebepler bunlardır.

EKG Nasıl Çekilir?
Hastanın göğsünü, açması, kollarını sıyırması gereklidir.
Standart tek EKG'de; sağ sol el ve ayak bileklerine birer adet, göğüse altı adet olmak suretiyle toplam on gelenek elektrodlar bağlanır. İletinin güçlendirilmesi için elektrodların altına kalifiye EKG jeli sürülür. Elektrodlar ilk kullanıldığında vücuta soğuk tek his oluşturabilir.
İşlem ardından geçici hafif kızarıklık görülebilir.
Tamamen ağrısız olan ve herhangi bir rizikosu bulunmayan bu prosedür, güvenilirdir ve ortlama 8-10 dk arası sürmektedir. EKG çekiminde hastaların yaşadığı en devasa problem; EKG'de parazitlenme sebebi ile çekim olayının defaatle tekrarlanarak işlemin uzamasına neden olmasıdır. Bunu önlemek için hastanın yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile ferah tek pozisyonda uzanması sağlanarak, iskelet kaslarının oluşturacağı elektriksel etkinlik azaltılmalıdır.


#ekgneişeyarar
#ekgyorumlama
#ekgnasılçekilirerkek
#sağekgnasılçekilir
#ekgdalgaları
#ekgpdf
#ekonasılçekilir
#ekgcihazı
1 kişi beğendi.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.