#ağızboşluğukanserigörüntüleri

Ağız Kanseri

Enes Eyup

16 Eylül 2020, Çarşamba 22:55

Ağız Kanseri Nedir?
Erkeklerde bayanlara göre 2 kat daha çok görülen ağız kanserlerinin erken dönemde yakalanabilmesi için derli toplu olarak hekim ve diş hekimi muayenesinden geçmek gerekiyor.

Ağız kanserleri; genellikle alt dudak olmak suretiyle ağzın içerisinde, gırtlak bademcikler ya da tükürük bezlerinin arkasında meydana gelen kanserleri kapsıyor. En çok gördüğünüz bölgeler; ağız zemini ve dil. Aşağı yukarı tümü; ağız, dil ve dudakları kaplayan mukozadan, defa katlı yassı epitelyum (skuamoz) hücrelerden kaynaklanıyor.

Kanserler, Kulak-Burun-Boğaz ve Baş-Boyun cerrahlarının uzmanlık alanına giriyor. Ağız kanserleri, erkeklerde, bayanlara nispeten 2 kat daha çok görülüyor.

Ağız Ili Kanserlerinden Savunma Yolları
Sigara ve alkol gibi kanser yapıcı maddelerden kaçınmak,
Düzenli hekim ve diş doktoru muayenesinden geçmek,
Ağızda sahip olunan ise yaraya sebep olabilecek diş ve protezleri rehabilitasyon ettirmek.

Ağız Ili Kanseri Riziko Faktörleri
Benzer hayat tarzlarına sahip kimi insanlarda ağız kanserlerinin görülmesi ile tek diğerinde görülmemesi ile ilgili net tek ilmi yorumlama yoktur. Fakat iyi malum tek mevzu, bulaşıcı olmadığıdır. Başka bir deyişle tek insan, kanseri farklı tek insandan alamaz! Fakat çalışmalar kimi faktörlerin kanser teşekkülünde tesirli olduğunu gösteriyor.

Tütün
Hemen derhal bütün ağız kanseri sebeplerinin başında geliyor. Uzun süreli ve kesif tütün ve tütün ürünleri kullanıcılarında riziko defa yükseliyor. Ağız kanseri olma rizikosu, bilhassa alkol alışkanlığı da olan bu tip ağır tiryakilerde henüz da artıyor. Ağız kanserlerinin yüzde 90'ı tütün kullananlarda meydana çıkıyor.

Alkol
İçenlerin içmeyenlere nispeten daha fazla karşılaştığı biliniyor. Riziko, alkol alımının çokluğu ile doğru orantılı olarak artıyor.
Güneş Işınları: Bütün cilt kanserlerinde bulunduğu gibi dudak kanserlerinde de ehemmiyetli tek hisseye sahip. Bilhassa sigara tiryakilerinde ehemmiyeti henüz da artıyor.

Ailede kanser hikayesi olması
Ailede kanser hikayesi olması, kötü beslenme, kötü hayat koşulları ve sıhhat sorunlarının zenginliği rizikosu yükseltiyor. Henüz evvel baş-boyun kanseri rehabilitasyon görmüş ve sigara içmeye devam eden şahıslarda riziko yükseliyor.
Ağızda kırık, keskin kenarlı protez ya da dişlerin oluşturduğu süreğen yaraların varlığında ve özelikle sigara içmeye devam eden şahıslarda ağız kanserleri için riziko epey yüksektir.#İlerlemişağızkanseri
#Ağızkanseriekşi
#Ağızkanseritaraması
#Ağızkanserievreleri
#Ağızkanseriolanlarınyorumları
#Ağızboşluğukanserigörüntüleri
#Damakkanseribelirtileri

Toplam 1 yorum bulundu.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.