#anevrizmaölümoranı

Beyin Anevrizmaları

İlyas Başbu

20 Eylül 2020, Pazar 13:46

Anevrizma, genel anlamda vücuttaki atardamarlarda ve aort damarlarında oluşan çıkıntı ve baloncuklardır.
Beyin anevrizması beyindeki kan damarlarında çıkıntı ya da balonlaşma olmasıdır. Beyin anevrizmaları atardamar duvarında incelme nedeniyle oluşurlar.
Beyin MR ya da tomografisine bakıldığında bu çıkıntı ya da balonlaşmalar genellikle dalında asılı meyve görüntüsü verirler.

Beyin anevrizması olan her 10 kişiden birinde de baloncuğun patlaması sonucu, beyin kanaması gelişir. Çok şiddetli baş ağrısı, çift görme ve göz kapağı düşüklüğü beyin kanaması belirtileridir.

Her ne kadar beyin anevrizmaları endişe verici olsa da birçok beyin anevrizmasın belirti vermez ve sağlık sorunlarına neden olmaz. Ancak ailede anevrizma öyküsü varsa düzenli sağlık kontrolünden geçmek ve ilerde oluşabilecek sorunlara karşı önem almak çok önemlidir.

Anevrizmaların nedeni tam bilinmese de sigara, yüksek tansiyon ve ailesel etkenlerin rol oynadığı tahmin ediliyor.

Nedenleri

Birçok etken atardamar duvarında zayıflamaya yol açarak anevrizma gelişimine sebep olabilir. Beyin anevrizmaları erişkinlerde sık görülür. Ayrıca kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür.

-İleri yaş (40 yaş sonrası)
-Sigara kullanımı: Sigara damar yapısını eskiterek, zaten var olan sorunun daha da erken gelişmesine ve kanamaya neden olabilir.
-Ateroskleroz (damar sertliği)
-Uyuşturucu madde kullanımı (özellikle kokain)
-Kafa travmaları ve diğer travmalar sonrası damarların zedelenmesi
-Kanser ya da kafa ya da boyunda tümör varlığı
-Alkolizm
-Bazı kan enfeksiyonları

Doğumsal Risk Faktörleri

-Bağ doku hastalıkları (Ehler- Danlos hastalığı gibi)
-Polikistik böbrek hastalığı
-Romatizmal hastalıklar
-Marfan Sendromu
-Aort koarktasyonu
-Beyinde arteriovenöz malformasyon (beyin damar yumağı) olması
-Ailede daha önce beyin anevrizması geçiren kişi olması.

Belirtiler

Beyin anevrizmaları iki şekilde belirtilerini gösterebilirler. Bunlardan birincisi, kitle etkisi nedeniyle beyin dokusunda herhangi bir bölgeyi sıkıştırması sonucunda ortaya çıkar. Böyle durumlarda sıkıştırılan bölgenin fonksiyonu tam olarak yerine getirilemez ve ilgili aksaklıklar ortaya çıkar. Örneğin anevrizma göz kapağını hareket ettiren önemli bir sinirin yanında oluşabiliyor.

Anevrizmanın bu sinire baskı yapması sonucu da hastanın göz kapağında düşüklük ya da göz bebeğinde büyüme gelişebiliyor. Bu nedenle göz kapağındaki düşüklük anevrizmanın habercisi olabileceği için mutlaka dikkate alınması gerekiyor.

Yırtılmamış anevrizma küçükse hiç semptom vermeyebiliyor. Ancak büyük yırtılmamış anevrizmalar beyin dokusu ve sinirlere baskı yaparak şu belirtileri verebilir:

-Göz arkasında ağrı
-Geniş göz bebeği
-Görme alan bozuklukları, çift görme
-Yüzün bir tarafında uyuşma, kuvvetsizlik, paralizi (yüz felci)
-Göz kapağında düşme

#Beyinanevrizmasıbelirtileri
#Beyinanevrizmaölümoranı
#anevrizmaekşi
#Beyinanevrizmaameliyatısonrasıkomplikasyonlar
#Beyinanevrizmaameliyatıolanlarınyorumları
#SerebralanevrizmaNedir
#Anevrizmaölümoranı
#Beyinanevrizmaanjiyosonrası

Toplam 1 yorum bulundu.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.