#avitaminimeyveler

A Vitamini Nedir?
A vitamini, karaciğerde depolanan ve yağda çözünen tek vitamin türüdür. Normal gıdalarda iki tip A vitamini bulunur. Bunlardan ilki eskiden oluşturulmuş (premade) A vitaminidir. Aynı vakitte retinol isimiyle da bilinir ve aktif tek A vitamini tipidir.
Et, balık, kümes hayvanları, tam ihtiyar süt ve süt ürünleri gibi hayvansal besinlerde bulunur. İkinci A vitamini tarzı ise provitamin A olarak tanımlanır ve meyveyle sebze gibi nebat bazlı besinlerde bulunur.
İkinci tipin başka ismi karotenoidlerdir ve şunlar yiyeceklere koyu rengini verirler, başka bir deyişle pigmentlerdir. Bu tip aktif A vitamini formuna dönüşebilir. 500'den çok malum karotenoid vardır.
En süregelen provitamin A tipinin ismi beta-karotendir. Vitaminler genel olarak ya beden doğrulusunda hiç üretilmeyen veyahut negatif sıhhat neticelerini ya da hastalıkları önlemek için yetersiz miktarda üretilebilen esas besinlerdir.
Bu sebeple makul beslenmeyle ve yanlızca tıbbi yönden ihtiyaç duyulan bulunduğu hallerde vitamin takviyeleriyle bedene vitamin sağlamak gereklidir.
A vitamini tablet olarak ve diyet takviyesi olarak satılan ürünler durumunda de mevcuttur. Fazlası vakit retinil asetat ya da retinil palmitat (önceden oluşturulmuş A vitamini) durumunda, beta-karoten (provitamin A) durumunda ya da ikisinin tek kombinasyonu şeklinde takviyelere eklenir.

A Vitaminin Yararları Nelerdir?
A vitamini diş, kemik, yumuşak doku, mukus zarları ve cilt yapılarının sıhhatli tek şeklinde oluşturulmasına ve korunmasına yardımcı olur. Göz retinasında renk veren pigmentleri ürettiği için bu arada retinol şeklinde de bilinir.
A vitamini, bilhassa düşük ışıkta iyi görüş elde etmeyi sağlar. Aynı vakitte sıhhatli gebelik ve gebelik ertesi anne sütü ile emzirmede devasa rol oynar.
Beta-karoten tarzı A vitaminleri antioksidandır. Antioksidanlar hücreleri serbest kökten ismi verilen maddelerin yol açtığı hasarlardan korur.
Serbest radikallerin kimi süreğen ve uzun müddette izleyen hastalıklara katkıda yer aldığı ve yaşlanmada rol oynadığı bilinmektedir. Beta-karoten sahibi olan besin kaynaklarının tüketilmesi kanser tehlikesini azaltabilir. Ancak Beta-karoten sahibi olan takviyelerin kanser tehlikesini azaltmadığı görülmüştür.

A Vitamini Eksikliği
Vücutta A vitamininin noksan olması halinde muhtelif göz ve görme meseleleri meydana çıkabilir. Bu meseleler arasında düzelebilir gece körlüğüyle geri dönüşü olmayan kornea hasarı olan kseroftalmi bulunur. A vitamini eksikliği bu arada hiperkeratoza ya da kuru, pullu cilde yol açabilir.

A Vitamini Fazlası
A Vitamininin çoğu da hastalanmaya sebep olabilir. Yüksek dozlarda A vitamini doğum kusurlarına sebep olabilir. Akut A vitamini zehirlenmesi çoğunlukla tek fert doğrulusunda birkaç surat bin IU, başka bir deyişle beynelmilel ünite A vitamini alındığında meydana çıkar. Süreğen vitamin A zehirlenmesi ise derli toplu olarak gün içerisinde 25.000 IU’dan çok alan yetişkin kişilerde meydana çıkabilir.
Bebekler ve çocuklar A vitaminine karşı henüz duyarlıdırlar. Henüz ufak dozlarda A vitamini ya da retinol gibi A vitamini sahibi olan ürünler aldıktan ardından da hasta olabilirler.
Çok miktarda alınan beta-karoten fertleri genellikle hasta etmez. Ancak, aşırı derecede beta-karoten cilt rengini sarı ya da turuncuya döndürebilir. Beta-karoten kullanımı azalınca cilt rengi normale döner.

A Vitamini Sahibi olan Gıdalar Nelerdir?
Önceden oluşturulmuş A Vitamini alabalık, beyaz peynir, ciğer, kral uskumru, morina ciğeri yağı, somon, tavuk ciğeri, tereyağı, yumurta sarısı, ihtiyar süt, peynir, krema, böbrek, pisi balığı ve balık yağı gibi hayvansal besinlerden elde edilir.
Provitamin A ise balkabağı, brokoli, havuç, ıspanak, kara lahana, karahindiba yeşillikleri, kırmızı biber, lahana, maydanoz, pazı, brüksel lahanası, tatlı patates, portakal gibi sarı meyveler ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur.
Sebze veyahut meyvenin rengi ne kadar koyuysa, o kadar defa beta-karoten içerir. Bitkisel beta-karoten kaynakları yağ ve kolesterol içermez. Bu kaynaklar yağla beraber yenilirse, onlardan elde ettikleri A vitamininin emilimi artar.
Vücudun A vitamini de dahil olmak suretiyle başka ehemmiyetli vitaminler için de günlük ihtiyacını elde etmenin en iyi yolu defa muhtelif meyve, sebze, destek edilmiş süt ürünleri, kuru fasulye gibi baklagiller, mercimek ve kepekli tahıllar ile beslenmektir.

#Avitaminifaydaları
#Avitaminibesinleri
#Avitaminiözellikleri
#Avitaminimeyveler
#Avitaminieksikliği

Toplam 1 yorum bulundu.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.