#bağırsaktangelenağızkokusu

Ağız Kokusu

Enes Eyup

16 Eylül 2020, Çarşamba 23:02

Ağız kokusu kişiyi rahatsız ederek utanç verici duruma gelebilecek tek durumdur. Ağızda koku olmasının nedeni, çoğunlukla kişinin ağız hijyenini tam anlamıyla sağlayamamasından kaynaklıdır. Ama ağız hijyeninin sağlanmasına karşın uzun zamanlı ve rahatsız edici tek koku varsa bu, başka hastalıklara bağlı da gelişebilir.

Uzun devre geçmeyen ağız kokusunun nedenlerinin kesinlikle araştırılması gereklidir. Çoğunlukla sabahları rahatsız edici tek koku olması fizyolojik olarak normal kabul edilmektedir.

Akşam yenilen ya da içilen besinlerin diş aralarına girmesi ve dilde birikmesi neticesi olmaktadır. Bu koku kalıcı değildir ve dişler fırçalanarak ağız bakımı gerçekleştirdikten ardından geçecektir.

Bazı kişilerde ise herhangi bir ağız kokusu olmamasına karşın, ağzının koktuğunu
düşünmektedir. Bu durumdan rahatsızlık duyan kişi tek diş doktoruna gözükebilir. Yeniden ağız içerisinde oluşan diş ve diş eti rahatsızlıklarına bağlı şeklinde de ağız kokusu gelişebilir.

Bazen ağız dışından kaynaklanan kokularda olabilir; şunlar mide, burun eti ve üst solunum
yollarına bağlı hastalıklardan dolayı ortaya gelebilir. Bu hallerde ilk olarak altta yatan sebebin araştırılıp rehabilitasyon edilmesi gerekmektedir.

Nedenleri
Ağız kokusu diş sıhhati alışkanlıklarından kaynaklanabilir ve başka sıhhat problemlerine da işaret edebilir. Ağız kokusu, yediğiniz yiyecek çeşitlerine ve başka sağlıksız hayat tipi alışkanlıklarına göre henüz da kötüleştirilebilir.

Günlük olarak dişlerin fırçalanması, diş ipi ve gargara uygulanması ağız bakımı yönünden oldukça önemlidir. Fırçalanmayan, diş ipi ve gargara kullanılmayan dişlerde besin parçacıkları ağızda kalabilir.

Dişlerin arasında kalan yemek artıkları, diş etlerinin etrafında ve dilde bakteri üremesine sebep gerçekleşir ve bu halde nefesin kötü kokmasına yol açar. Antibakteriyel ağız gargaraları kokuyu azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrı olarak takma dişler de kokuya kapı aralayan bakteri ve yiyecek parçacıklarının makul şeklinde temizlenmemesi halinde kötü kokuya sebep olabilir.

Kalıcı ağız kokusu ya da ağızda kötü tek tat, diş eti (periodontal) hastalığının tek işareti de olabilir. Dişlerdeki plak birikimi ve diş etlerini tahriş eden toksinler diş eti rahatsızlıklarına neden olabilir. Şayet ağız kokusu diş eti hastalığından kaynaklanıyorsa en hızlıca rehabilitasyon edilmelidir. Rehabilitasyon edilmeyen diş etline bağlı rahatsızlıklar diş ve çene kemiğine zarar verebilir.

Ağız Kokusuna Neden Olabilecek Başka Nedenler

Ağıziçi mantar enfeksiyonları
Diş çürükleri (oyuklar)
Sinüzit
Bademcik iltihabı
Mide ve bağırsak sistemleri hastalıkları
Uzun zamanlı açlık
Alkol kullanımı
Sigara ve tütün ürünleri
Ağız kuruluğu
Diyabet
Böbrek rahatsızlıkları
Burun ve burun eti rahatsızlıkları sayılabilir.

Belirtiler

Ağız kokusu tek hastalık olmamakla birlikte çoğu hastalığın belirtisidir. Fizyolojik olarak yediğiniz yemeğe göre oluşabilen ağız kokuları normal olarak kabul edilir. Tek de patolojik durumlardan oluşan ağız kokuları bulunmaktadır. Bunlar;
Diş çürükleri
Sinüzit
Faranjit
Geniz eti gibi boğaz hastalıkları
Reflü ve mide rahatsızlıkları gibi sindirim sistemi hastalıkları
Şeker hastalığı
Karaciğer yetmezliği
Böbrek yetmezliği gibi sistemik hastalıkların sendromu de olabilir.
Özellikle şeker hastalarındaki aseton-meyve kokusuna benzer ağız kokusu ile böbrek hastalıklarında meydana çıkan amonyak aynısı ağız kokusu epey karakteristiktir.

Tanı Yöntemleri

Koku diş eti hastalığından kaynaklanıyorsa, diş doktorunuz hastalığı rehabilitasyon edebilir. Ağız kokusu kişinin yanlızca kendini değil bir müddet ardından etrafındaki kişileri da rahatsız edecek boyutlara gelebilir.
Ağız kokusu varlığında, ağız kokusunda kapı aralayan vaziyetin tanısını koymak epey önemlidir. Diş çürüklerini belirlemek için tek ağız-diş kontrolü ve röntgen çekimi yapılabilir. Bunun yanında, diş eti hastalıklarının tanısı da kontrol ile konabilmektedir.
Ağız kokusuna sebep olabilecek başka durumların araştırılmasında yapılacak muayenenin sonrasında muhtelif kan tetkikleri istenebilir.
#Midedengelenağızkokusuilacı
#Evdeağızkokusutesti
#Evlenincesabahağızkokusu
#Tarçınağızkokusu
#Yıllardırgeçmeyenağızkokusu
#Bağırsaktangelenağızkokusu
#Ünlülerinağızkokusu
#Sabahuyanıncaağızkokusunasılgiderilir

Toplam 1 yorum bulundu.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.