#bebeğipilorstenozuolanlarkadınlarkulübü

Kusma ile başlar. İki haftalık ile iki aylık arasındaki bebeklerde görülen, sebebi tam anlamıyla meçhul tek problemdir. Kusma safrasız beyaz renkle ve kesilmiş süt tarzındadır. Bebek anneyi iştahla emer veyahut mamasını yer. Fakat bir müddet ardından fışkırır tarzda kusar.

Anneler bebeklerin kusacağını karın bölgesindeki hareketlenmeden anladıklarını söylerler. Fakat bebeğin açlık hissi ve iştah devam eder. Bu bebekler kilo almakta zorlanırlar ve hem de bir müddet ardından zayıflayarak doğum kilolarına kadar gerilerler.

Uygun eksper doğrulusunda görülene kadar da bu vaziyet sürer gider. Kusmanın sebebi mide çıkış kanalının çevrenini saran kaslardaki aşırı kalınlaşmadır. Kalınlaşma o kadar artar ki kanal gittikçe incelir ve gıdalar mideden oniki parmak barsağına geçemezler.

Tanı Yöntemleri

Tanısı muayene ile konulur. Muayenede üst karın bölgesinde kalınlaşan kas bir zeytin tanesi gibi hissedilir. Ultrasonografik olarak kas kalınlığı ölçümü tanıda giderek daha fazla kullanılmaya başlamıştır. Şüpheli durumlarda ilaçlı mide filmi çekilmesi nadiren kullanılan bir yöntemdir.

Tedavi Yöntemleri

Tedavisi cerrahidir. Ameliyatta kalınlaşan kas tabakası kesilerek içteki mukoza adı verilen tabakaya kadar aralanır. Böylece geçiş yeniden sağlanmış olur. Tedaviden sonra bu bebekler hızla kilo almaya ve akranlarını yakalamaya başlarlar.

#Yetişkinlerdepilorstenozubelirtileri
#Yetişkinlerdepilorstenozupdf
#Bebeklerdepilorstenozuameliyatıizle
#Bebeğipilorstenozuolanlar
#BebeğipilorstenozuolanlarKadınlarKulübü
#Yetişkinlerdemideçıkışıdarlığıameliyatı
#Pilorstenozupdf
#Pilorstenozuameliyatısonrasıbeslenme

Toplam 1 yorum bulundu.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.