#behçethastalığıvajinayaraları

Behçet Hastalığı

Ezgi Doğmuş

20 Eylül 2020, Pazar 12:58

Behçet Hastalığı Nedir?

Behçet belirtisi şeklinde de isimlendirilen Behçet hastalığı, bedenin değişik yerlerindeki kan damarlarının iltihabına kapı aralayan ve seyrek görülen süreğen tek hastalıktır.

Behçet hastalığı bedenin otoimmun başka bir deyişle bağışıklık sistemindeki tek arıza hasebiyle mikrop bulguları göstermesi şeklinde gelişir.

Behçet hastalığı, ismini hastalarından birisinde sendromun üç ana sendromunu öncelikle 1924 yılında saptayan ve hastalık üstüne yaptığı araştırmayı 1936 yılında sunan Türk dermatolog ve bilim kişiyi Hulusi Behçet'ten almıştır.

Hastalığın ismi 1947 yılında Cenevre'deki Beynelmilel Cildiye Kongresi'nde adeta Morbus Behcet olarak kabul edilmiştir.

Nedenleri

Behçet Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Behçet hastalığının kaynağı tam anlamıyla bilinmemekle beraber genel olarak Ortadoğu ve Asya yerlerinde süregelen görülmesi hasebiyle tıp eksperleri doğrulusunda kısmen kalıtsal kısmen de etrafsal faktörlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Tıp eksperleri doğrulusunda Behçet hastalığının nedeninin bedenin bağışıklık sistemindeki tek arıza hasebiyle enfeksiyona karşı reaksiyon bulguları göstermesi bulunduğu düşünülmektedir.

Otoimmun hastalıklar bağışıklık düzeneğinin hata sonucu kendisi sıhhatli hücrelerine saldırması mananına gelir. Behçet hastalığının sendrom ve semptomlarının genel olarak kan damarlarının iltihaplanmasına başka bir deyişle vaskülite bağlı bulunduğu düşünülmektedir. Bu vaziyet, herhangi bir arter ve damarlarda gözlemlenebilir ve beden içerisinde herhangi bir ebattaki damara zarar verebilir.

Tıp eksperleri doğrulusunda şu zamana kadar kadar yapılan çalışmalar neticeninde hastalıkla temaslı birkaç genin zenginliği meydana çıkarılmıştır.
Bazı incelemeciler Behçet hastalığına karşı duyarlı genlere sahip bireylerde, tek virüs veyahut bakteri türünün bu genleri tetikleyerek hastalığa sebep olma ihtimalini düşünmektedir.

Behçet hastalığı çocuklar ve ihtiyar yetişkin kişilerde de görülse dahi, çoğunlukla 20’li ya da 30’lu yaştaki erkek ve kadınları etkiler. Hastalık erkeklerde, bayanlarda nispeten henüz ağır seyreder.

Coğrafya, Behçet hastalığının görülme sayısını etkileyen tek faktördür. Çin, İran, Japonya, Kıbrıs, İsrail ve Türkiye ilk olarak olmak suretiyle Orta Doğu ve Doğu Asya ülkeleri insanlarında Behçet hastalığının görülmesi olsılığı henüz yüksektir. Bu nedenden dolayı hastalık gayri resmi olarak İpek Yolu hastalığı isimiyle da anılmaktadır.

Belirtiler

Behçet Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Behçet hastalığının ilk mertebelerinde birbiri ile alakasız görülebilecek birden fazla sendrom ve semptomlar görülebilir. Behçet hastalığı bulguları şahıstan şahsa değişir, zaman içinde şiddetlenerek alevlenebilir ya da daha düşük kuvvetli duruma gelerek yatışabilir.

Behçet hastalığının bulguları ve belirtileri bedenin hangi bölümlerini etkilendiğine bağlı farklılık gösterir. Bu sendrom ve semptomlar arasında ağız yaraları, göz irini, deri döküntüleri ve lezyonları ve genital yaralar mevcuttur. Behçet hastalığının gelişen komplikasyonları görülen sendrom ve semptomlara bağlıdır.

Behçet hastalığından sıklıkla büyülenen alanlar arasında ilk olarak ağız gelir. Behçet hastalığının en süregelen sendromu olarak ağız içerisinde ve etrafında kanser yaralarına benzeyen ağrılı ağız yaraları meydana çıkar. Ufak, ağrı yapmış kabarık lezyonlar hızlıca ağrılı ülserler durumunu alır. Yaralar çoğunlukla tek ila üç hafta içerisinde iyileşir, fakat bu sendrom sık sık tekrarlar.

Behçet hastalığından muzdarip fertlerin tek bölümünün vücutlarında sivilce aynısı yaralar gelişir. Başka vakalarda ise bilhassa alt bacaklarda olmak suretiyle ciltte kızarık, kabarmış ve yüksek hassasiyete sahip nodüller, başka bir deyişle normal olmayan doku büyümeleri gelişir.

Üreme organlarında, başka bir deyişle skrotum ya da vulvada kırmızı ve açık yaralar oluşabilir. Bu yaralar çoğunlukla ağrılıdır ve iyileştikten ardından geride yara izi bırakabilir.

Behçet hastalığı olan fertlerin gözlerinde iltihaplanma görülür. Bu iltihaplanma üç tabakadan oluşan gözün ortasındaki uvea tabakasında oluşur ve üveit olarak isimlendirilir.
Bu vaziyet her iki gözde kızarıklık, ağrı ve bulanık görmeye sebep olur. Behçet hastalığı olan şahıslarda bu vaziyet zamanla alevlenebilir ya da yatışabilir.

Tedavi edilmemiş üveit, zaman içinde görmede azalmaya ya da körlüğe sebep olabilir. Gözünde Behçet hastalığının bulguları ve belirtileri olan kişilerin derli toplu olarak tek göz doktorunu ziyaret etmeleri gerekir. Makul rehabilitasyon bu belirtinin karmaşıklık meydana çıkarmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Behçet hastalığı olan bireylerde mafsal şişmesi ve ağrıları çoğunlukla dizleri etkiler. Kimi vakalarda ayak bilekleri, dirsekler ya da kol bilekleri de etkilenebilir. Sendrom ve semptomlar tek ila üç hafta müddetle etkisini devam ettirebilir ve kendiliklerinden düzelirler.

Damarlarda tek kan pıhtısı meydana çıktığında meydana gelen iltihaplanma, kollarda ya da bacaklarda kızarıklığa, ağrıya, ve şişmeye sebep olabilir. Devasa atar ve toplar damarlarda oluşan iltihaplanma ise ayrı olarak anevrizma, damar daralması ya da tıkanması gibi komplikasyonlara yol açabilir.
Behçet hastalığının sindirim sistemi üzerindeki tesiri karın ağrısı, ishal ve kanama gibi muhtelif sendrom ve semptomlar şeklinde görülebilir.

Behçet hastalığından kaynaklı beyinde ve sinir sisteminde oluşan iltihaplanma ateşe baş ağrısına, baş dönmesine, balans kayıbına ya da felce sebep olabilir.
Behçet hastalığına işaret edebilecek olağanüstü açıklanan ve semptomlar fark eden fertler kesinlikle hekimden buluşma almalıdır. Behçet hastalığı teşhisi konulmuş fertler de yeni açıklanan ve semptomlar fark ederlerse yeniden doktorlarına başvurmalıdır.

Tanı Yöntemleri

Behçet Hastalığını Nasıl Teşhis Edilir?

Behçet hastalığını belirleyecek tek deneme yoktur. Bu nedenden dolayı hastalığın tanısı hekim doğrulusunda uygulanan kontrol ile bulgulara ve semptomlara bakılarak konulur.

Hastalığı olan aşağı yukarı her fert ağız yaraları ilerlettiği için, Behçet hastalığının teşhisi konulmasına başlanması için ilk olarak 12 ayda minimum üç kez tekrarlanmış ağız yarası görülmelidir.

Buna ek olarak tespit minimum iki ek işaret gerektirir. Bunların arasında cinsel organlarda yineleyen yaralar, göz irini ve deri yaraları mevcuttur. Bu halde yapılacak kan testleri mümkün farklı tıbbi durumların olasılığını ortadan kaldırabilir.

Behçet Hastalığı için uygulanabilecek endirekt testlerden biri paterji testidir. Bu deneme için hekim bütünüyle steril tek iğneyi derinin altına sokar, ve iki gün ardından bölgeyi inceler.

Eğer iğne sokulan yerde ufak, kırmızı tek yumru meydana çıktıysa bu bağışıklık düzeneğinin hafif tek yaralanmaya karşı dahi aşırı reaksiyon verildiğini gösterir. Bu deneme tek başına Behçet hastalığının varlığına işaret etmese dahi, tespit edilmesine yardımcı olmaktadır.

Tedavi Yöntemleri

Behçet Hastalığının Tedavisi

Behçet hastalığının tedavisi kişinin şikayetlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.
Tedavi yöntemleri arasında kişinin yaşam tarzında yapacağı değişiklikler olabileceği gibi, uzun bir süre boyunca kullanılması gereken ilaçlarla da olabilmektedir.

Behçet hastalığında özellikle ilaç tedavisi hastalığın şiddetine ve bölgesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Behçet hastalığı genellikle ağız içinde aftlar şeklinde kendini belli etmektedir. Bu durumda kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir. Tekrarlayan ağız içi aftlarında genellikle kortizonlu spreyler veya solüsyonlar verilebilir.

Yine genital bölgede meydana gelen ülserler de aftlarla oldukça benzerlik göstermektedir. Genital bölge için de kortizon içerikli solüsyon veya kremler önerilebilmektedir. Ayrıca bacak bölgesinde oluşan ağrıya karşılık hekim tarafından çeşitli ağrı kesici ilaçlar tavsiye edilebilmektedir.

Behçet hastalığı olan kişilerin mutlaka düzenli takip edilmeleri ve tedavilerini düzenli olarak aksatmadan yapmaları gerekmektedir. Behçet hastalığının düzenli olarak tedavi edilmemesi veya tedavinin aksatılması gibi durumlarda körlüğe neden olduğu gözlemlenmektedir.

#Behçethastalığıbulaşıcımi
#Behçethastalığıekşi
#Behçethastalığıkronikmıdır
#Behçethastalığıvajinayaraları
#Behçethastalığındayenmemesigerekenler
#Behçethastalığıkolşisin
#Behçethastalığıkandaçıkarmi
#Behçethastalığıgöz

Toplam 1 yorum bulundu.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.