#bifazikanafilaksinedir

Anafilaksi

Batuhan şapsu

17 Eylül 2020, Perşembe 00:01

Anaflaksi Nedir?

Anafilaksi, derhal tedavi edilmesi lüzumlenen ciddi, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden alerjik tek reaksiyondur. Bu tepkin alerjik tek ferdin yer fıstığı ya da arı sokması gibi alerjisi olan tek nesneye maruz kalmasından birkaç saniye, birkaç dakika ardından meydana çıkabilir.

Anafilaksi, bağışıklık sistemi doğrulusunda ferdin girmesine sebep olabilecek kimyasallar salması hasebiyle gerçekleşir. Ferdin tansiyonu birdenbire düşer ve solunum yolları daralır, bu da hem soluk almayı hatta bedenin oksijen ihtiyacını karşılamasını engeller.

Anafilaksinin Nedenleri Nelerdir?

Normal şartlar altında bağışıklık sistemi vücudu yabancı maddelere karşı savunan antikorlar üretir. Bu, vücut içinde zararlı bakteri veya virüsler olduğunda gerekli ve iyi bir durumdur. Ancak bazı bireylerin bağışıklık sistemleri normalde alerjik reaksiyona neden olmayan maddelere de aşırı tepki gösterir.


Alerji semptomları genellikle hayatı tehdit edecek kadar vücuda zarar vermez, ancak ağır bir alerjik reaksiyon anafilaksiye yol açabilir.


Çocuklarda en yaygın anafilaksi tetikleyicileri genellikle fıstık ve ceviz, balık, kabuklu deniz ürünleri ve süt gibi besinlerden kaynaklanan gıda alerjileridir.

Yetişkinlerde anafilaksi için yaygın olarak görülen tetikleyiciler arasında, yine aynı besinlerin yanı sıra, antibiyotikler, aspirin, diğer reçetesiz ağrı kesiciler ile bazı görüntüleme testlerinde kullanılan intravenöz kontrast maddesi içeren bazı ilaçlar, eşek arısı, bal arısı veya ateş karıncası gibi böcek türlerinin sokması, çeşitli örümcek zehirlenmeleri ve özellikle lateks bulunur.


Çok nadiren görülse bile, bazı bireyler aerobik egzersizlerden, yürüyüş gibi daha az yoğun fiziksel aktiviteden veya koşudan kaynaklı anafilaksi geliştirir.

Egzersizden önce belirli yiyecekleri yemek ya da hava sıcak, soğuk veya nemli olduğunda egzersiz yapmak bununla bağlantılıdır. Egzersiz yaparken alınacak önlemler hakkında önceden doktora başvurmak gereklidir.


Alerjik tepkimeyi neyin tetiklediği bilinmiyorsa, bazı testler alerjen maddeyi tanımlamaya yardımcı olabilir ancak bazı vakalarda ise anafilaksinin nedeni tanımlanamaz. Bu duruma idiyopatik anafilaksi adı verilir.


Anafilaksi riskini arttıran az sayıda faktör mevcuttur. Bunlar arasında geçmişte anafilaksi görülmesi vardır. Eğer bir birey geçmişte anafilaktik reaksiyonu hafif geçirmiş olsa bile, alerjiye neden olan maddeye tekrar maruz kaldıktan sonra daha şiddetli anaflaktik reaksiyon geçirme riski vardır.

Astım ya da halihazırda var olan alerjiler bireyleri anafilaksi reiski altına sokar. Bunların yanı sıra çeşitli kalp hastalıkları ve mast adı verilen bir tür akyuvar hücresinin anormal birikimi olan mastositoz da anafilaksi riskini arttırır.

Anafilaksi Nasıl Önlenir?
Anafilaktik tepkiyi önlemenin en etkili yolu bu ciddi reaksiyona neden olan maddeler ve nesnelerden kaçınmaktır. Buna yardımcı olmak için belirli ilaçlara veya diğer maddelere karşı alerji durumunu belirten bir tıbbi uyarıyı içeren kolye veya bilezik takılabilir.

Birey her zaman içinde reçeteli ilaçları bulunan bir acil durum kitini yanında taşımalıdır. Doktor, bu kitin içinde neler bulunması gerektiğine dair tavsiyelerde bulunacaktır. Eğer bir epinefrin, yani adrenalin otoenjektörü mevcutsa, son kullanma tarihi kontrol edilmeli ve süresi dolmadan tekrar reçeteyle yenilenmelidir.


Her türlü tıbbi müdahalede ve başvuru esnasında sahip olunan ilaç reaksiyonları konusunda tıbbi personel bilgilendirilmeli ve uyarılmalıdır.

Eğer alerji sokan ve ısırgan böceklere karşı ise, bu hayvanların yakınında dikkatli olmak gereklidir. Çimlerin üzerinde veya doğrudan toprak üzerinde çıplak ayakla yürünmemelidir. Giyim için uzun kollu gömlek ve pantolon türleri tercih edilmelidir.

Kıyafetlerde parlak renklerden kaçınılmalı, parfüm, kolonya veya kokulu losyonlar kullanılmamalıdır. Özellikle açık havada bir süre açık kalmış, içi gözükmeyen bardaklar ve kutulardan bir şey içilmemelidir. Isırgan bir böceğin yakınında sakin kalınmalı, yavaşça uzaklaşılmalı ve böceğe vurmaktan kaçınılmalıdır.


Eğer bireyin gıda alerjisi varsa, alınan ve yenilen tüm yiyeceklerin uyarılarıyla etiketleri dikkatlice okunmalıdır. Geçmişte güvenilir besinlerin bile üretim süreçleri zaman içinde değişebilir, bu nedenle sık sık yenilen yiyeceklerin bile etiketlerini periyodik olarak tekrar kontrol etmek önemlidir.


Dışarıda yemek yerken, her yemeğin nasıl hazırlandığını sormak ve içerdiği malzemeleri öğrenmek gereklidir. Alerjik tepkimeye neden olan çok az miktarda yiyecek, ya da bu yiyeceğin hazırlanmasında kullanılan gereçlerin ve mutfağın düzgün temizlenmeden bireyin tüketeceği yiyecekleri hazırlamada kullanılması bile ciddi bir reaksiyona neden olabilir.

Anaflaksi Belirtileri Nelerdir?

Anafilaksi semptomları genellikle bir alerjene maruz kaldıktan birkaç dakika sonra ortaya çıkar. Ancak bazı vakalarda maruziyetten yarım saat veya daha uzun süre sonrasında da ortaya çıktığı görülmüştür.

Anaflaksi belirti ve semptomları arasında hızlı ve zayıf nabız görülebilir. Bunun yanı sıra döküntü, kurdeşen, kaşıntı ve kızarıklık veya soluk cilt dahil cilt reaksiyonları ile düşük tansiyon, yani hipotansiyon da görülebilir.

Nefes borusunun ve genel olarak solunum yollarının daralması, şişmiş bir dil veya boğaz yaygın bir belirtidir ve bu hırıltıya ya da nefes darlığına neden olabilir.

Bulantı, kusma, ishal, baş dönmesi veya bayılma da anaflaktik reaksiyon belirtileri arasındadır. Anafilaktik reaksiyon solunumu veya kalp atışını durdurabilir.

#AnafilaksiAcilci
#AnafilaksikendiliğindengeçerMI
#Adrenalinanafilaksipediatrikdozu
#Bebeklerdeanafilaksi
#Enjeksiyonsonrasıanafilaksi
#BifazikanafilaksiNedir
#Egzersizebağlıanafilaksi

Toplam 1 yorum bulundu.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.