#birincievreakciğerkanseri

Akciğer Kanseri

Sami Opsa

16 Eylül 2020, Çarşamba 23:13

Sigaranın esas faktörlerden biri bulunduğu akciğer kanseri, kansere bağlı ölümlerde ilk sıralarda yer alıyor. Meğer erken aşamada yakalandığında hastalığın rehabilitasyon talihi yükseliyor.

Akciğer kanseri yapısal olarak normal akciğer dokusundan olan hücrelerin gereksinim ve muayene dışı çoğalarak akciğer içerisinde tek kitle (tümör) oluşturmasıyla başlıyor. Burada meydana gelen kitle ilk olarak yer aldığı ortamda büyüyor, henüz ileri aşamalarda ise etraf dokulara ya da dolaşım yolu ile uzak organlara (karaciğer, kemik, beyin, vb) yayılarak zarara yol açıyor.

Akciğer kanseri epey süregelen tek kanserdir. Bütün kanserlerin yüzde 12-16’sının, kansere bağlı ölümlerin ise yüzde 17-28’inin unsurunu oluşturuyor. Üstelik hem bayan hatta erkeklerde kansere bağlı ölümlerde birinci sırada yer alıyor.

Belirtiler

Giderek Çoğalan Öksürük

Akciğer kanserinin ilk bulguları arasında bulunan öksürük, genellikle farklı nedenlere bağlı bulunduğu düşünülerek yeteri kadar önemsenmiyor. Meğer iki haftadan uzun süren, gittikçe çoğalan ve sebebi belirlenemeyen inatçı öksürük, akciğer kanserinin esas göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı balgamda kan görülmesi ya da balgam renginin koyu kahverengi olması da akciğer kanserinde ehemmiyetli açıklanan olarak biliniyor.


Göğüs Ağrısı
Yine pek çok nedenden kaynaklanabilen göğüs ağrısı da, aslında akciğer kanserinin temel belirtileri arasında yer alıyor. Göğüs ağrısı derin nefes alırken, öksürürken veya gülerken artıyorsa zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekiyor.

Nefes Darlığı
Nefes darlığı ve hırıltılı soluma gibi solunumsal belirtiler akciğer kanserinin tüm evrelerinde ortaya çıkabiliyor. Sinsi gelişen akciğer kanserinin önemli bir göstergesi olan nefes darlığı, gerektiği şekilde önemsenmiyor. Yaşlı ve kilolu kişiler nefes darlığını yaşlarına bağlarken, genç kişiler de işlerinin yoğunluğundan doktora gitmeyi ihmal ettiklerini belirtiyorlar. Ancak akciğer kanserinde erken tanının hayati öneme sahip olduğunun unutulmaması gerekiyor.

İştahsızlık ve Kilo Kaybı
Özellikle aktif sigara içen kişiler, iştahsızlığı olursa mutlaka bir doktora danışmalı. Nedeni belirlenemeyen kilo kaybı da akciğer kanserinin önemli belirtileri arasında yer aldığından, ihmal edilmemeli.

Ses Kısıklığı ve Yutma Güçlüğü
Akciğer kanserinin belirtilerden biri olan ses kısıklığı ve yutma güçlüğü de tıpkı diğer belirtiler gibi birçok nedenden kaynaklanabiliyor. Buna karşın soğuk algınlığı gibi bir durum olmaksızın gelişen ses kısıklığında da doktora görünmek gerekiyor Teşhis için kişinin yakınmaları, öyküsü ve muayene bulguları oldukça önem taşıyor.

Halsizlik
Akciğer kanserinde çabuk yorulma, sürekli yorgunluk hissi ve halsizlik de atlanmaması gereken, sık görülen belirtiler arasında. Türkiye’de çok yaygın olan demir eksikliği anemisinden mevsimsel şartlara, günlük hayatın yoğun koşuşturmacasından psikolojik sıkıntılara dek birçok nedenden kaynaklanabilen halsizlik günlük hayatı olumsuz etkilemeye başladıysa ve solunum şikayetleri de eşlik ediyorsa akciğer taraması yaptırılmasının ihmal edilmemesi gerekiyor.

Parmaklarda Çomaklaşma
El ve ayak parmaklarının uçlarındaki yumuşak dokunun şişip yuvarlaklaşmasıyla oluşan çomaklaşmanın yavaş ve ağrısız gelişmesi, akciğer kanseri dışı nedenlerden kaynaklandığını gösteriyor. Ancak hızlı ve ağrılı gerçekleşmesi, akciğer kanseri belirtileri arasında yer alıyor.

Vücut Ağrısı
Ülkemizde özellikle sırt ve omuz ağrısı şikayetlerine sıkça rastlanırken, masa başı çalışanlar bunu çoğunlukla duruş bozukluğu ve uzun saatler bilgisayar başında çalışmanın yol açtığı bir sorun olarak değerlendirebiliyor. Oysa akciğer kanserinin yayılması durumunda sırt ağrısı, omuz ağrısı, kürek kemiği ağrısı, kol, bacak ağrısı ya da beyne sıçramışsa şiddetli baş ağrısı önemli belirtiler olarak kendini gösteriyor. Boyunda ve köprücük kemiğinin üzerindeki bezelerde büyüme ise, özellikle akciğer kanserine işaret ediyor.


#akciğerkanseri4evre
#akciğerkanseri3evre
#Kadınlardaakciğerkanseribelirtileri
#Küçükhücreliakciğerkanseri
#akciğerkanseri2evre
#Küçükhücreliakciğerkanseriakıllıilaç
#Gözkapağıdüşmesiakciğerkanseri
#Birincievreakciğerkanseri

Toplam 1 yorum bulundu.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.