#derialerji

Alerji

Çapkın Orkun

16 Eylül 2020, Çarşamba 23:44

Alerji Nedir?

Polen, arı zehri veya evcil hayvan kepeği gibi yabancı bir maddeye veya çoğu insanda reaksiyona neden olmayan bir yiyeceğe bağışıklık sistemi tarafından verilen aşırı tepkilere alerji adı verilmektedir.

Normal şartlar altında bağışıklık sistemi vücudu zararlı nesnelere karşı savunma işlevini yerine getirmek için bu nesnelere karşı antikor adı verilen maddeleri üretir. Alerjisi olan bireylerde ise, bağışıklık sistemi belirli bir alerjeni zararlı olmasa bile zararlı olarak tanımlayan antikorlar üretmeye başlar. Bu nedenle birey alerjenle temas ettiğinde, bağışıklık sistemi tarafından gösterilen reaksiyon bireyin cildini, sinüslerini, hava yollarını veya sindirim sistemini kızartıp şişirebilir.

Alerjilerin şiddeti her bireyde farklı görülür ve küçük bir tahriş olmadan anafilaksiye kadar uzanan bir yelpaze üzerinde değişiklik gösterebilir. Alerjiler potansiyel olarak bireyin hayatını tehdit eden bir acil durumdur. Her ne kadar çoğu alerji türü bütünüyle tedavi edilemese de, alerji belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilecek tedavi yöntemleri mevcuttur.


Alerji Neden Olur?

Alerji ferdin bağışıklık düzeneğinin normalde zarar vermeyen tek maddeyi hata sonucu tehlikeli tek istilacı olarak algılaması ile başlar. Bağışıklık sistemi mevzubahis alerjen madde için hazırda bekleyen antikorları üretir. Fert alerjene yeniden maruz kaldığında, bu antikorlar alerji semptomlarına kapı aralayan histamin gibi bağışıklık sistemine has tek dizi kimyevi salabilir.
Alerjinin süregelen tetikleyicileri arasında polenler, hayvan kepekleri, toz akarları ve havadaki küf gibi alerjenler, bilhassa yer fıstığı, ağaç fıstığı, buğday, soya, balık, kabuklu deniz ürünleri, yumurta ve süt gibi kimi yiyecekler, arı, eşek arısı ya da yaban arısı gibi haşere sokmaları sayılabilir. Fakat her ferdin her maddeye gösterdiği alerjik reaksiyonun düzeyi farklıdır.
Ailesinde saman nezlesi, kurdeşen ya da egzama gibi gibi alerjik hastalıklar olanlar, çocuklar ya da astım gibi alerjik durumları olanlarda alerji gelişmesi olsılığı yükselmektedir.

Alerji İle Meydana Çıkabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Bireyde tek tek alerji olması dahi, alerjiye bağlı anafilaksi, astım ya da solunum yolu hastalıkları gibi muhtelif tıbbi sorunların meydana çıkması tehlikesini artırır. Kuvvetli alerjisi olan bireylerde alerjiye bağlı ciddi tek tepkin olan anaflaksi rizikosu artar.

Gıdalar, ilaçlar ve haşere sokmaları anafilaksinin en süregelen tetikleyicileri arasındadır. Alerjisi olan bireylerde solunum yollarını ve soluk almayı etkileyen tek bağışıklık sistemi tepkiyi olan astım gelişmesi olsılığı henüz olasıdır. Çoğu olayda astım, ortamdaki tek alerjene maruz kalmakla tetiklenir ve buna alerjiye bağlı astım veyahut alerjik astım denilir. Saman nezlesi veyahut astımı olan fertlerin sinüzit, kulak ya da akciğer enfeksiyonlarına yakalanması rizikosu henüz yüksektir.

Alerji Sebep Önlenir?

Alerjik reaksiyonları önlemek için kullanılacak yöntemler ferdin mevcut olduğunu alerji çeşidine göre değişiklik gösterse de genellikle ortak olarak alınabilecek birkaç formül mevcuttur.
Bilinen tetikleyicilerden kaçınmak: Ferdin alerji bulguları rehabilitasyon altında olsa dahi, tetikleyicilerden kaçınmaya çalışması önemlidir. Mesela, polene alerjisi olan fertler, polen miktarının yüksek bulunduğu bahar zamanlarında pencereler ve kapıları kapalı tutarak iç mekanlarda kalmayı seçenek etmelidir. Toz akarlarına alerjisi olan fertler sıklıkla evde temizlik yapmalı, yatakları yıkamalı ve elektrikli süpürge ile toz almalıdır.

Günlük tutmak: Fert alerjik semptomlarına neyin kapı araladığını ya da neyin ağırlaştırdığını belirlemeye çalışırken, etkinliklerini, ne yediğini, semptomların ne vakit meydana çıktığını ve neyin hafifletmeye yardımcı olduğunu görebilmek için tek günlük tutması işe yarayacaktır. Bu, hekimin ve ferdin tetikleyicileri belirlemesine yardımcı olabilir.

Tıbbi uyarı bileziği takmak. Ciddi tek alerjik tepkiyi olan fertler, üstünde bununla alakalı bulguların yazılı bulunduğu tıbbi tek uyarı bileziği ya da kolye takmalıdır. Böylece kişiyi tesirsiz duruma getirecek ve çevreyle etkileşim kurmasını önleyecek tek alerjik tepkin olduğunda, çevresindeki insanları ciddi tek alerjisi olduğuna değin bilgilendirmesi olası olacaktır.#Derialerji
#Cilttealerjibelirtileri
#Besinalerjibelirtileri
#Yüzdealerjibelirtileri
#Vücuttaalerjikızarıklık
#DerialerjiçeşitleriveBelirtileri
#Besinalerjisi
#Boğazalerjisi

Toplam 1 yorum bulundu.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.