#kalıcıaknetedavisi

Akne

alper obyas

16 Eylül 2020, Çarşamba 23:33

Akne (Sivilce Nedir?)

Akne, kıl köklerinin ve yağ bezlerinin (deri altındaki yağ üreten bezlerin) tıkanmasıyla sonuçlanan ve sivilcelere neden olan yaygın bir cilt durumudur .

Eğer vücut çok miktarda sebum üretiyorsa (cildimizi nemli tutan yağ), ölü deri hücreleri gözeneklerin içine sıkışabilir ve beyaz ya da siyah noktalara neden olabilir. Ciltte yaşayan bakteriler de gözenek içinde sıkışıp kalır, iltihaplı sivilcelerin çıkmasına neden olur. Genellikle yüz, alın, göğüs, üst sırt ve omuzlarda görülür. Akne her yaştan insanı etkilemekle birlikte, gençler arasında en yaygın olanıdır.

Sivilce, ergenlik dönemindeki gençlerin yüzde 85’inde görülmekle birlikte 30’lu 40’lı ve daha ileri yaşlarda da görülebilen bir deri hastalığıdır. Tipik bir sivilce, kırmızı renkte ucu sarı iltihaplı veya iltihapsız küçük kabarcıklar, açık komedon denen siyah noktalar ve kapalı komedon denen beyaz küçük kabartılar ve bazen daha iri kist benzeri yapılar şeklindedir.

Akne hormonlar, ilaçlar ve karbonhidrat açısından zengin gıdalar tarafından tetiklenebilir veya ağırlaşabilir.


Nedenleri

Akne Sivilce Nedenleri

Cilt gözenekleri tıkandığında, gözenek içerisinde tespit edilen bakteriler için makul tek üreme ortamı oluşturur; bu bakteriyel çoğalma zaman içinde iltihaba neden olur. Akne oluşumunun birkaç nedeni olabilir.

Akne oluşumuna etki eden bazı ilaçlar:

-Bir tür hormonun aşırı etkinliği (androjenler)
-Cİildin çok yağ üretmesi
-Yağ ve ölü deri hücreleri doğrulusunda tıkanmış gözenekler
-Sivilce sıkma, tahriş
-Kirlilik (bakteri oluşumuna bölge hazırlar)
-Sigara tüketimi akne oluşumunu tetikler
-Nemden veyahut güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan tahriş
-Hormon Seviyesindeki Değişiklikler
-Ergenlik dönemi
-Adet döngüsü
-Hamilelik
-Doğum muayene hapları

Stres

Özellikle ergenlikte değişikliğe uğrayan hormonlar kişilerin cildinde de değişimlere neden olabiliyor. Bu hormonsal tesir ile deride imal edilen yağ miktarı artıyor. Yağ bezlerinde faaliyetin yükselmesi da bu bezlerin aut açılan kısımlarında hücrelerin birikmesine ve tıkanmasına neden olarak akne oluşumunun ilk evresini başlatıyor.

Daha ardından bakterilerin üremesi ile iltihabi vaziyet meydana çıkıyor. Bu tablo kişide kara ve beyaz noktalara, üzeri iltihaplı şişliklere, kırmızı lekelere hem de fındık büyüklüğünde kistik yapıların oluşumuna yol açıyor. Sivilce döküntüleri surat, sırt, omuz ve göğüs gibi yağlı bölgelerde görülüyor.

Kozmetik malzemeler ve kesif kozmetik tüketimi buluğ ertesi ilerleyen aknelerin en ehemmiyetli nedenlerinden. Kimi kozmetik ürünler kullanılmaya başlanmasından aylar ardından da ciltte akne oluşumuna neden olabiliyor. Kozmetik ürün seçiminde akne yapıcı potansiyellerin iyi incelenmesi ehemmiyet taşıyor.

Aşırı gerilim tek başına akne oluşumuna neden olabiliyor. Bunun yanında şahıs bilhassa kesif gerilim altındayken de bazı durumlarda farkında olmadan derisinde buluş küçük tek akneyi ya da pürüzü tırnakları ile kazıyıp tek yara durumuna getirebiliyor. Bu da akne tedavisine yanıt alınmayan, iz ve leke bırakan tek tabloyu meydana çıkartıyor. Bu tür tek halle karşılaşıldığında akne tedavisinin yanında psikolojik takviye alınması da rehabilitasyonun başarısı için ehemmiyet taşıyor.

Akne (Sivilce Belirtileri)

Sivilce bulguları ve semptomları durumunuzun şiddetine bağlı olarak değişir:
-Uçları beyaz sivilceler
-Siyah noktalar
-Küçük kırmızı, titiz yumrular (papüller)
-Cildin yüzeyinin altında devasa, katı, ağrılı olabilen topaklar (nodüller)
-Cildin yüzeyinin altında ağrılı olabilen, iltihap dolu topaklar (kistik lezyonlar)
-Sıklıkla, akne irini genel kızarıklık ve hassasiyete neden olur. Akne geliştikçe, ek semptomlar koyu lekeler ve yara izleri içerebilir. Erken rehabilitasyon, akne kistlere ve nodüllere ilerlemeden evvel, kuvvetli koyu lekelerin ve yara izlerinin gelişmesini engelleyebilir.


#Bitkiselaknetedavisi
#Nodülerakne
#Kistikakne
#İltihaplıakne
#Yüzdekiaknetedavisi
#Kalıcıaknetedavisi
#Püstülaknenedir
#Aknenasılgeçer

Toplam 1 yorum bulundu.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.