#laktozintoleransıannediyeti

Laktoz; süt ve süt ürünleri olan dondurma, yumuşak peynirler gibi gıdalarda tespit edilen şeker çeşidine verilen isimdir. Laktoz tekilce inek ya da keçi sütü değil anne sütünde de bulunmaktadır. Laktoz intoleransı ise bu gıdaların içinde tespit edilen şekeri sindiremeyen şahıslarda oluşan rahatsızlığa denir.

Laktoz intoleransı olan şahıslar yeteri kadar laktaz enzimi salgılayamazlar. Laktaz, bağırsaklarımız doğrulusunda laktozu sindirmek için sentezlenen tabii enzime denir. Laktaz enziminin az salgılanması ya da yeteri miktarda olmaması neticesi sindirim sisteminde bozukluklar ortaya gelir. Bu da laktoz intoleransı olan şahıslarda gaz, şişkinlik, mide krampları ve ishale sebebiyet verir.

Birçok anne-baba laktoz intoleransı ve süt alerjisi terimlerini karıştırabilir. Bu iki vaziyet benzer açıklanan göstermesine rağmen tamamiyle farklıdır. Süt alerjisi bağışıklık sistemini ilgilendirirken, laktoz intoleransı tek sindirim sorunudur. Çocuğunuzda süt alerjisi mi yok ise laktoz intoleransı mı olduğunu öğrenmek için ile ilgili eksper tek doktora danışınız.

Belirtiler

Laktoz intoleransının ortak bulguları şunlardır;
-Karın ağrısı ve kramplar
-Şişkinlik
-Gaz
-İshal
-Mide bulantısı
-İştahsızlık

Bu açıklanan çoğunlukla laktoz sahibi olan besinler yedikten ya da içtikten ardından 30 dakika ila 2 saat içerisinde görülmeye başlar. Çocuklarda laktoz sindiriminde mesele olup olmadığının muayenesi için, en az 2 hafta süresince çocuğun beslenmesinde bulunan bütün süt ve süt ürünleri çıkarılarak bulguların olup olmadığının gözlemlenmesi önerilir.

Birçok süt ürünü olmayan hazır besinler da laktoz (ör: peynir altı suyu) içerdiğinden, çocukların beslenmesinde bu düzenlemeyi inşa etmek fazlası vakit zordur. Bu gibi haller için, besinlerin etiketinde bulunan maddelerin muhtevası okunmalı ve buna göre tedbir alınmalıdır. Şayet bu yolla değerlendirmenize güvenemiyor fakat çocuğunuzun laktoz intoleransı olduğunu düşünüyorsanız, çocuk hekimi ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Tanı Yöntemleri

Laktoz intoleransı için en süregelen deneme, laktoz soluk testi başka tek isimiyle “hidrojen soluk testi” dir. Bu testle şahsa belirli miktarda laktoz verilmesinden ardından, nefesteki hidrojen seviyeleri ölçümlenir. Laktoz sindirimi normal olan şahıslarda hidrojen, bireyin nefesinde düşük seviyelerde bulunur. Fakat, bağırsaklarda laktoz sindirim süreci sorunlu olan şahıslarda ise tam tersine nefeste hidrojen seviyeleri yükselir.

Rehabilitasyon Yöntemleri

Test neticenine bağlı olarak, hekiminiz sizi tek çocuk gastroenteroloji eksperine sevk edebilir. Gastroenteroloji eksperi, endoskopi ile alınan ince bağırsak örneğinden laktaz ve başka enzimleri ölçebilir. Bu prosedürle dokudan misaller alınarak, bağırsak içinin görüntülenmesi sağlanır.

Laktoz intoleransı olan çocuklar için diyet uygulamalarında çoğu tercih bulunuyor. Başlangıç olarak market alışverişleri ve diyet uygulamalarında aileler zorlanabilir. Fakat laktoz intoleransı tespit edilen çocuklu ailelerin yaşamı, çocuk hekimi ve diyetisyen dayanağı ile kolaylaşır. Aileler günlük hayatlarına rahatlıkla devam edebilir.

#Laktozintoleransıbebekkakası
#Bebeklerdelaktozintoleransınezamangeçer
#Bebeklerdelaktozintoleransıpdf
#BebeklerdelaktozintoleransıKadınlarKulübü
#Laktozintoleransıolanbebeklerdeekgıda
#LaktozintoleransıanneDiyeti
#Laktozintoleransıbelirtileri

Toplam 1 yorum bulundu.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.