#makattasiğiltedavisi

Bir tür virüs grubunun anal (makat) ve perianal (makat çevresi) bölgeye bulaşmasıyla ortaya çıkıyor. Zamanla çoğalan virüsler, pembe renkli ve karnabahara benzeyen yapıda kümelenmiş bir siğil topluluğu oluşturuyor.

Anal siğillere tıpkı genital siğilde olduğu gibi İnsan Papilloma Virüsü (HPV) neden oluyor. Makatta karnabahara benzer görünümde şişlikler oluşuyor. Bunun yanı sıra kaşıntı, kanama, sümüksü (mukuslu) akıntı, makatta ıslaklık hissi gibi belirtiler görülüyor.

Tanı Yöntemleri

Hastaların hemen tamamında perianal bölge, pubis, vulva, vajina, penis ve skrotumda, ele gelen değişik büyüklükte kitlelerle ortaya çıkıyor. Bu hastaların yüzde 80-90’ında anal kanalda da lezyonlar gelişebileceğinden, tanı için rutin olarak anoskopi incelemesi yapılıyor.

Tedavi Yöntemleri

Anal siğilde uygulanan birçok tedavi yöntemi var. Anal siğil tedavisinde ilaç, cerrahi (ultrasonik dissektör), lazer gibi yöntemler kullanılıyor. Ayrıca lokal tedaviyle birlikte, uygun bağışıklık tedavilerinin (immunoterapi) bütünsel olarak belirlenip uygulanması öneriliyor.

Çeşitli ilaçlar, koterizasyon, kriyoterapi, cerrahi eksizyon, infrared, lazer gibi çeşitli tedavi yöntemleri de kullanılıyor.

#MakattasiğilFotoğrafları
#Makatbölgesindesiğilnedenolur
#MakattasiğilNasılanlaşılır
#Makattasiğiltedavisi
#Makatsiğiliyorumları
#Makattasiğilnedenolur
#MakattasiğiliçinhangidoktoraGidilmeli
#Makattasiğilbelirtileri

Toplam 1 yorum bulundu.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.