#vajinavemakatkaşıntısınasılgeçer

Anal Pruritus (anal Kaşıntı)

Yiğit blur

17 Eylül 2020, Perşembe 00:11

Anal pruritus (kaşıntı) makat bölgesinde genellikle kronik olarak görülen bir sorun. Bu sorun, bazen kıl kurdu gibi parazitler ya da “psoriasis” gibi bazı deri hastalıklarına bağlı olarak, bazen de hemoroidal hastalık, anal fissür, crohn hastalığı, anal bölge kanserleri gibi sorunlara ek olarak gelişebiliyor.
Makatta kaşıntı ile birlikte sık olarak makat etrafında kızarıklık, sulanma, ağrı, yanma ve makat derisinde kalınlaşma, sertleşme gibi belirtiler gösterebiliyor.

Tanı Yöntemleri

Muayenenin yanı sıra tanı amaçlı çeşitli tetkikler istenebiliyor. Altta yatan olası nedenlere ve deri dokusunda yarattığı bozulmalara göre hastalığın şiddeti saptanıyor. Anoskopi, rektoskopi, sigmoidoskopi, kolonoskopi, dışkı analizi, deri biyopsisi ya da alerji testi gibi çeşitli tanı yöntemlerine ihtiyaç duyulabiliyor.

Tedavi Yöntemleri

Tedavide öncelikle, parazit gibi altta yatabilecek unsurlar aranıyor. Altta bu tür bir unsur saptanamadığından diğer testlerin sonuçlarına göre çok yönlü bir tedavi stratejisi uygulamak gerekiyor.

Bunların arasında; özel diyet, banyo, pomat uygulaması, gerekirse mantar tedavisi, gibi uygulamalar bulunuyor. Tedavide steroid içeren / kortizonlu kremler çok kısa süreli kullanılabiliyor. Ayrıca çinko-oksitli pomatlardan da yararlanılabiliyor.


#Makattakaşıntıveyanma
#Geçmeyenmakatkaşıntısı
#Makatkaşıntısıiçinkrem
#Makatkaşıntısızeytinyağı
#Vajinavemakatkaşıntısınasılgeçer
#Makattakaşıntıveakıntı
#Makattakızarıklık
#Makattakaşıntıvekanama

Toplam 1 yorum bulundu.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.