#vertigohastalığıtehlikelimıdır

Baş Dönmesi (vertigo)

Kadir İpek

20 Eylül 2020, Pazar 11:59

Baş dönmesi başka tek isimiyle vertigo, balans kayıbı ve sersemlik hissi olarak tanımlanır. Bu vaziyet bilhassa hareket eder iken veyahut eğilip, kalkarken süratli hareket etmeye bağlı hallerde sık sık meydana çıkabilir. Hareket etme, eğilme, yürüme hem de dinlenirken dahi şahıs sallanma, sersemleme ya da baş dönmesi (vertigo) yaşayabilir. Baş dönmesi (vertigo) balans hissinizi değiştirir ve buton riskinizi artırabilir.

Birkaç saniyeden birkaç zamana kadar süren akut ya da keskin ataklarda meydana gelebilecek baş dönmeleri süratli hareket etme, çok hzılı tek şeklinde dönme, yürüme ya da vasıta veyahut deniz tutması hasebiyle meydana çıkabileceği gibi, hareketten bağımsız olarak, kendiliğinden de oluşabilir.

Sık gözlemlenen semptomların başında bulunan baş dönmesi (vertigo), kendisi başına tek hastalık değildir ama tek hastalığın habercisi olabilir. Bazı durumlarda kuvvetli hapşırmaların dahi tetiklediği baş dönmesinin (vertigo) altında ciddi hastalıklar yatıyor olabilir.

Nedenleri

Her ne kadar baygınlık hissi, göz kararması gibi semptomlar için de toplum arasında baş dönmesi (vertigo) ismi kullanılsa da, muayenehane manada baş dönmesi (vertigo) şahıs dururken yer aldığı ortamın ögelerinin şahsa dönüyormuş gibi gelmesi olarak tanımlanır. Mesela realite manada başı dönen tek şahıs, içinde yer aldığı odadaki eşyaları ve duvarları dönüyormuş gibi algılar.

Bu anlamdaki baş dönmeleri (vertigo, nedenler yönünden iki takımda incelenir:)
Santral baş dönmeleri: Merkezi sinir sistemindeki sorunlardan kaynaklanır. Bilhassa beyin, beyin sapı ve beyincik dolayı baş dönmeleri bu takımda incelenir. Bu organlarda meydana çıkabilecek kanama, inme, migren, tümör, multiple skleroz (MS) gibi kimi hastalıkların tek sendromu olarak baş dönmesi (vertigo) görülebilir.

Periferik baş dönmeleri: İç kulak ve balans sinirinden dolayı baş dönmeleri bu takımda ele alınır. Santral baş dönmelerine mukayese et daha fazla karşılaşılan periferik baş dönmeleri arasında labirent ve yarım daire kanallarından kaynaklanan baş dönmeleri, balans sinirinin düzensizliklerinden kaynaklanan baş dönmeleri, dengeyi gerçekleştiren, utrikül ve sakkül ismi verilen taşların doğru yerleşimde bulunamamasından kaynaklanan baş dönmeleri, Meniere hastalığı gibi haller sayılabilir.

#Nörolojikvertigonedir
#Vertigohastalığıtehlikelimıdır
#Psikojenikvertigobelirtileri
#Vertigotedavisi
#Vertigonasılgeçer
#Periferikvertigo
#Vertigonedenolur
#Vertigoneiyigelir

Toplam 1 yorum bulundu.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.