#yabancıkorkusuveayrılıkkaygısı

Bebeklerde Ayrılık Korkusu

Kadir İpek

20 Eylül 2020, Pazar 12:07

Çocuklar sevimli bir yabancı bile yanlarına yaklaştığına kolayca ağlayabilir ya da birçok şeyden kolaylıkla korkabilirler. Anneden ayrılma, yüksek bir ses, suya girme gibi durumlar bile korkarak ağlama nedeni olabilir.

Bu Vaziyetin Sebepleri Ne Olabilir?

İlk çocukluk dönemlerinde çocuk anneyi, sesini, kokusunu tanır ve validesi yanındayken kendisini güvende hisseder. En küçük tek ayrılık, uzaklaşma dahi çocuğun huzursuz olması için yeterlidir. Baba dahi anne-çocuk arasındaki temasa ardından dahil olur. İlk dönemlerde babalar annenin yokluğunu telafi edemezler.

Her çocuk dönem dönem korkular yaşar. Ehemmiyetli birinin ayrılmasına gösterilen reaksiyon genellikle 6 aydan ardından görülür. Bebek yanısıra olmayan, görmediği bireyin ortadan kaybolduğuna inanır.

Anne bebek arasındaki ilişkinin yoğunluğuna bağlı olarak, ayrılık hatıranda gösterilen reaksiyon de çok olur. 2.yaşın sonlarına doğru reaksiyonun yoğunluğu azalmaya başlar. Normal bölünme kaygısı 18 maaş iken en kesif durumuna ulaşır. 3 yaş seviyesinde çocuğun ayrılmayı bilişsel olarak algılama kapasitesi ilerlemiş ve bunun geçici bulunduğu fikri yerleşmiştir.


Anne-çocuk temasının değişik bulunduğu durumlarda bölünme kaygısı henüz erken ve kesif olarak meydana çıkabilir. Yabancılarla temasın az bulunduğu, annenin bebeğin bakımını tek başına üstlendiği ve endişeli bulunduğu durumlarda bebek de annenin yokluğunu, ayrılığı tolere etmekte daha çok zorlanır.

Çocuk kendisini yalnız, güvensiz hissettiğinde huzursuzlanır ve birçok ikazcı, rahatsız edici, (kalabalık, hengâme vs.) ürkütücü olarak algılanabilir.

Ayrılma kaygısı, çocuğun bağlandığı şahıstan (genellikle anne) ayrıldığında yaşından beklenenden çok tek şeklinde reaksiyon gösterdiğinde patolojik (normal dışı) sayılmaktadır.

Bu Hallerde Anne-Babalar Sebep Davranmalı?

Ayrılık esnasında çocuğun bilgilendirilmesi önemlidir. Çocuk reaksiyon verse de anne gideceğini ve döneceğini çocuğa söylemelidir. Evvel kısa müddetlerle çocuk annenin gidip dönmesine alışmalıdır.

Bu denemelerde çocuğun kendisi evinde alışık bulunduğu tek yetişkinle kalıyor olması önemlidir. Ayrılığa çocuktan evvel anne hazır olmalıdır. Şayet anne çocuğu kolaylıkla bırakabilirse çocuk da bu ayrılığı henüz ferah karşılayabilir.

Bu Yaş Devresine Ilişkin Bu Mesele Ne Kadar Devam Ederse Mesele Olabilir?
Eğer çocuk 2.yaşın sonlarında hala anneden ayrılamama nedeniyle kesif korkular yaşıyorsa, aşırı kaygılıysa profesyonel tek yardımın ihtiyaç duyulan bulunduğu düşünülmelidir.


#Bebeklerdeterkedilmekorkusu
#Çocuğunayrılıkkaygısı
#Bebeklerdeyabancıkorkusu
#Ayrılıkkaygısıbozukluğu
#Yabancıkorkusuveayrılıkkaygısı
#AYRILMAkaygısıbozukluğuvakaörneği
#Annedenayrılmakaygısı

Toplam 1 yorum bulundu.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.