#bizonneslitükendimi

Amerikan bizonu Kuzey Amerika'daki en devasa kara hayvanıdır. Erkekler, ayağından omuza altı metre durabilir ve 1 ila 2 ton ağırlığında olabilirler. Dişiler tahminen beş metre boyunda ve 800 kilogram ile 1 ton arasındadır.Amerikan Bizonlarının uzun tüylü kahverengi kürkleri, çenesinin altında yele ve sakalları, nihayetinde da saç tutamı olan uzun kuyrukları bulunmaktadır. Kısa kara boynuzları ve omuzlarında kambur ile devasa tek baş yapısına sahiptirler.

Amerikan bizonu, tek vakitler Kanada'nın, Amerika Entegre Devletleri'nin ve Meksika'nın kimi bölümlerinde yer almıştır. Vahşi tabiat popülasyonları bundan sonra ulusal parklar ve hayvanat bahçeleri ile hudutludur. Bizonlar son zamanlarda himaye altında tutulmaktadır. Özel yerlerde yaşamaktadırlar. Bu yerler, Wyoming'deki Yellowstone Milli Parkı, Montana Flathead Vadisi'ndeki Milli Parkı, güneybatı Oklahoma'daki Wichita Dağları Milli Yaban Yaşamı Barınağı, kuzey Nebraska'daki Fort Niobrara Milli Yaban Yaşamı barınağı, kuzeybatı Kuzey Dakota'daki Sullys Hill Milli Yaban Yaşamı barınağı, Orta Walnut Creek Milli Yaban Yaşamı Barınağı, Kuzeybatı Toprakları, Kanada'da Ahşap Buffalo Milli Parkı'dır. Amerikan bizonları kalifiye olarak hudutları belli ovalarda, çayırlarda ve ırmak vadilerinde de yaşamaktadırlar.

*Beslenme
Amerikan bizonları tam tek greyderdir. Beslenmeleri genellikle çimenler ve toprak tortularından oluşmaktadır. Ağırlıklı olarak çilek de yerler. Kış aylarında, bizonlar nebat örtüsünden karı hareket ettirmek için kafasını ve toynaklarını kullanırlar. Greyder lakabı da bu hareketlerinden gelmektedir.

*Üreme
Dişi bizon iki ila üç yaşındayken çiftleşmeye hazır duruma gelir. Erkekler tahminen altı yaşına kadar çiftleşmeye hazır değillerdir. Çiftleşme sezonu temmuz ayında başlar ve eylül ayından ardından devam edebilir. Çiftleşme sezonu başladığında, erkek bizon dişi gruplarına geçer ve tek dişi seçer. Sonra dişileri kızıştırarak çiftleşmeye hazırlar. Erkekler, sürünün gerisinde kalarak kalarak tek dişiyi seçerek dişiye eğilim göstermeye başlarlar. Eğilim birkaç dakika ya da birkaç gün de sürebilir. Bir dişi tek adamla ilgilenmezse, dişi bölgeden uzaklaşır. Erkekler alaka gösterdikleri dişiye defa yaklaşmaya gayret gösteren başka erkek bizonları tehdit eder ve bazı durumlarda saldırırlar. Erkekler arasındaki kavgalar kanlı olabilmektedir.
Dişi tahminen dokuz ay ardından tek buzağı doğurur. Doğum inşa etmek için izole edilmiş tek alan seçerler. Yenidoğan bizon kırmızımsı kahverengi renktedir. Anne ve yavruları, birkaç gün süresince sürüden ayrı kalırlar. Yaklaşık iki ay ardından yavru Bizonlar, baldır, omuz ve boynuzlarını geliştirmeye başlayacaklardır. Buzağı çoğunlukla yedi maaş bulunduğu saate kadar anneye bağımlı yaşarlar.

*Davranış
Amerikan bizonları, günün sıcak saatlerini dinlenerek, topladıkları çimenleri çiğneyerek veyahut toprakta kirlenerek geçirmektedirler. Sabahın erken saatlerinde ve öğleden sonraları en aktif oldukları vakit dilimidir. Amerikan Bizonları, muhtelif kümeler durumunda yaşamaktadır. Dişiler ve genç erkekler 20 kişilik kümeler durumunda yaşayabilirler. Erkekler ayrı olarak 20 erkeğe kadar kümeler durumunda yaşayabilir. Daha ufak kümeler durumunda ya da ferdi olarak yaşayabilirler. Olgun erkek ve dişiler çoğunlukla üreme mevsimi dışında birbirinden ayrı yaşarlar. Her bizon grubunun baskın tek erkek ya da dişi karakteri bulunmaktadır.


#avrupabizonu
#afrikabizonu
#bizonetçilmiotçulmu
#dünyadakibizonsayısı
#bizonneslitükendimi
#bizonotçulmu
#bizonyavrusu

Toplam 1 yorum bulundu.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.