#ekgnasılçekilirerkek

Gövde yüzeyinin farklı bölgelerine yapıştırılan elektrodlar vasıtasıyla kalpteki elektriksel aktivitenin(kalp ritmi, kalp frekansı) grafik olarak kaydedilmesine elektrokardiyogram (EKG), bu prosedürü yapmak için sarfedilen alete ise elektrokardiyograf adı verilir. Bu elektrodlardan elde ettikleri mesaj, kablolar vasıtasıyla EKG aletine bağlanır. EKG aleti bu mesajları kağıda döker. Kağıt üstünde görünen tek dizi grafik, hastanın EKG'si olarak adlandırılır.

EKG Neden Çekilir?
EKG; kalp hastalıklarının, ritim ve mesaj bozukluklarının tanımlanması ve kimi ilaçların etkilerin değerlendirilmesi emeliyle çekilir.
Kalp duvarlarındaki kalınlaşmayı belirlemek ve takılı kalp pilinin fonksiyonlarını belirleme emeli ile çekilir. Ayrıca EKG ile; direk kalp kasılmaları görülebileceğinden, kalbin fonksiyonunun değerlendirilmesinde aydınlatıcı malumat elde etmek mümküdür.
EKG tüketiminde ki en süregelen sebepler bunlardır.

EKG Nasıl Çekilir?
Hastanın göğsünü, açması, kollarını sıyırması gereklidir.
Standart tek EKG'de; sağ sol el ve ayak bileklerine birer adet, göğüse altı adet olmak suretiyle toplam on gelenek elektrodlar bağlanır. İletinin güçlendirilmesi için elektrodların altına kalifiye EKG jeli sürülür. Elektrodlar ilk kullanıldığında vücuta soğuk tek his oluşturabilir.
İşlem ardından geçici hafif kızarıklık görülebilir.
Tamamen ağrısız olan ve herhangi bir rizikosu bulunmayan bu prosedür, güvenilirdir ve ortlama 8-10 dk arası sürmektedir. EKG çekiminde hastaların yaşadığı en devasa problem; EKG'de parazitlenme sebebi ile çekim olayının defaatle tekrarlanarak işlemin uzamasına neden olmasıdır. Bunu önlemek için hastanın yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile ferah tek pozisyonda uzanması sağlanarak, iskelet kaslarının oluşturacağı elektriksel etkinlik azaltılmalıdır.


#ekgneişeyarar
#ekgyorumlama
#ekgnasılçekilirerkek
#sağekgnasılçekilir
#ekgdalgaları
#ekgpdf
#ekonasılçekilir
#ekgcihazı
1 kişi beğendi.

Toplam 1 yorum bulundu.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.