#gözdearpacıknasılgeçervideo

Arpacık

Sena Alık

17 Eylül 2020, Perşembe 15:59

Arpacık, göz kapaklarının uç noktalarında bulunan yağ bezlerinin bakteriyel enfeksiyonudur. Gözde arpacık çıkması sık karşılaşılan ve çoğu zaman zararsız bir durumdur. Arpacık gözün mikroplanması nedeniyle olur, kızarıklık, hafif acı, ağrı ve rahatsızlık verir.

Gözde arpacık ortalama 1 hafta içinde geçer. Ancak bu sürede hijyene dikkat etmek ve hekiminizin tavsiye edebileceği damla ve pomatları kullanmak önemlidir.

Eğer arpacıkla birlikte görüşünüzde değişiklik meydana geldiyse veya yakın zamanda yüzünüzde veya gözünüzde bir travma yaşadıysanız, hemen doktorunuza başvurun veya en yakın acil servise gidin.

Nedenleri

Göz kapaklarında birçok yağ bezi vardır. Bu bezlerin kanal ağızları kirpik diplerine açılır. Bu kanal ağızlarından birinin mikroplarca tıkanıp, göz kapağında ufak tek mikrop meydana gelmesine “arpacık” ismi verilir.

Arpacık, ağrılı tek durumdur. Kapak şiş, kırmızı ve normalden sıcaktır.

Gözde arpacık oluşmasının çoğu sebebi vardır. Muhtelif nedenlerle bulaşan bakteri veyahut başka organizmalar gözde iltihabın başlamasına sebep olabilirler.
Arpacık bilhassa beden direncinin düştüğü yorgunluk ve uykusuzluk gibi dönemlerde meydana çıkan tek enfeksiyondur.

Tedavi Yöntemleri

Göz kapaklarınızın ucunda yukarıda tanım edildiği şeklinde tek halle karşılaşırsanız göz hekimine başvurun. Göz hekimi gerçekleştireceği fizik kontrol ile arpacık teşhisini koyacaktır. Makul görmesi durumunda antibiyotik muhtevalı kimi pomad ve/veya damlalar tavsiye edebilir.

Arpacık, gözler temiz tutulduğu başka bir deyişle hijyen kaidelerine ilgi edildiği takdirde 1 hafta içerisinde geçer. Bu müddet içerisinde hekiminizin önerdiği mikrop giderici damlalar ve pomatları kullanabilirsiniz.

Ancak arpacık minimum iki, üç hafta müddettir varsa, gözde sertleşen tek irin bulunuyorsa ve tedavilere karşın iyileşme sağlanamıyorsa cerrahi rehabilitasyon yoluna gidilebilir; göz kapağı içerisinde ufak tek kesiyle mikrop tamamiyle boşaltılıp temizlenir. Kist oluşmuşsa yeniden edilmeyecek şeklinde yok edilir.

Arpacık ameliyatının emeli arpacıkta birikmiş irin maddesini boşaltmak ve buradaki tıkanmış yağ bezlerini açarak kisti rehabilitasyon etmektir.

Kapak ili lokal anestezi ile uyuşturulduktan ardından kapak içerisinde toplanan yağ, çevresindeki duvarlar eşliğinde temizlenir. Tahminen 5-10 dakikalık tek operasyondur.

Ameliyat ertesi göz birkaç saat kapalı bırakılır. Ameliyat kapak içerisinden yapıldığı için herhangi bir şeklinde dikiş atılmasına lüzum yoktur, iz bırakmadan basit tek şeklinde halledilebilmektedir.

#Gözdearpacıkduası
#Gözdearpacıkçıkmasınazarmı
#TOBRASEDgözdamlasıarpacık
#Gözdearpacıkameliyatı
#Gözdearpacıkbelirtileri
#Gözdearpacıkçıkmasızenginlik
#gözdearpacıknasılgeçervideo
#Arpacıkbulasıcımi

Toplam 1 yorum bulundu.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.