#hamileliktepsikolojibozulurmu

Gebelik devresi eşliğinde hamile kadınların bedenen ve ruhen hayat sürdürdükleri değişik farklılıkların yanı sıra derhal hepsinde "Cildimde neler oluyor?" dedirtecek oluşumlar görülebilir. #Gebelik müddetince cildinizde karşılaşacağınız değişiklikler ilk başlarda sizin moralinizi bozmaya yetse de zaman içinde bebeği dünyaya getireceğiniz coşkusu ve mutluluğu bu olumsuzlukları görmezden gelmenizi sağlayacaktır. Gebelikte sık karşılaşılan cilt meseleleri arasında en fazla çatlaklar görülmektedir. Gebe fazlası kadında görülen çatlaklar göğüs, karın ve kalça yerlerinde oluşabilmekle beraber cildin aşırı gerilmesi sonucunda meydana çıkmaktadırlar.

Hamilelikte ciltte oluşan çatlaklar kaşıntı yapabilmekle beraber kırmızı olarak kendisini gösteren bu çatlaklar doğumun sonrasında gümüş renge dönüşerek kalabilmektedirler.
Cilt kuruması şikayeti gebe kadınların ortak meselesi olarak yaşanırken bilhassa gebeliğin 5. ve 6. aylarında kaşıntı şeklinde rahatsızlık verebilir. Cilt kurumalarına karşı nemlendirici kremler uygulanması önerilebileceği gibi kaşıntıları gidermesi için doktorunuzun tavsiye edeceği kremleri kullanmanız yararını gösterecektir. Gebelikte varisler en çok rast gelinen cilt meseleleri arasında öne çıkarken bilhassa fazla zaman ayakta kalmak mecburiyetinde kalan bayanlarda görülmektedir.

Genetik olarak aileden de geçebilen varisler bacaklarda görülmekle birlikte aşırı kilo alımı sonucunda de oluşabilmektedir. Hamilelik döneminde varise karşı uzun yürüyüşler yapmanız ve fazla zaman ayakta kalınmaması tavsite edilir. Hamile kadınların karın bölgesin kara tek çizgi durumunda görülen linea nigra da cildinizdeki farklılıklar arasında görülebilir. Doğumun sonrasında çoğunlukla kaybolan linea nigra hamileliğin kaçıncı haftasında olduğunuzu da anlamanızda yardımcı olma özelliğindedir.

Hamilelikte ödem oluşumu da sık sık rastlanan cilt meseleleri arasında yer almakla birlikte el, ayak, surat yerlerinde görülmektedir. Sabah saatlerinde kesif olarak görülen ödemler gün içerisinde etkisini azaltarak yok olurlar. Hamilelikte ödem oluşumunu azaltmak için tuz kullanımını disipline faktörüz önerilirken derli toplu egzersizlerinde kesinlikle yararı olacaktır.


#gebelikhesaplama
#hamilelikteağlamaküzülmek
#hamileliktestreskadınlarkulübü
#gebeliktetehlikelidurumlarbroşür
#hamilelikteüzülmekağlamakbebeğinasıletkiler
#hamileliktepsikolojibozulurmu
#hamileliktecinsellik
#gebelikteayayruhhali

Toplam 1 yorum bulundu.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.