#sigortakapsamı

Her ne kadar güvenlik önlemleri alsanız, evinize kilit vursanız da evlerde meydana gelen hırsızlık olaylarını engellemek her zaman mümkün olmuyor ve büyük bir emek ve zaman harcayarak satın aldığınız eşyalarınız zarar görebiliyor.

Fakat hırsızlık sonucu çalınan eşyaları, hırsızın bina ve eşyalara verdiği ve verebileceği zararları yani bütçenizi güvence altına almak mümkün. Uygun fiyatlarla alacağınız konut sigortası poliçesi ile; evinizi ve eşyalarınızı güvence altına almak en akıllıca çözüm olacaktır.

Konut sigortası; kırma, delme, yıkma, devirme gibi zararları teminat altına alır. Bunlar dışında; zor ve şiddet kullanarak evlerdeki eşyalarda, iş yeri, ambar, depolardaki mallarda, eşyalarda ve demirbaşlarda hırsızlık ve hırsızlığa teşebbüs sonucunda oluşan maddi kayıpları ve giderleri karşılar.

Sigorta sahibine ve sigorta sahibiyle beraber sürekli oturanlara ve çalışanlara ait sigortalanabilir kıymetler de konut sigortası kapsamındadır.

Hırsızlık eylemi sırasında o yerde bulunulması veya o yerinde açılması sırasında konutta oluşabilecek zararlar da konut sigortasının güvenceleri arasında yer alır. Bu konunun önemli olduğunu unutmayın. Böyle bir durumla karşılaşırsanız sigorta hükümlerini eksiksiz okuyun. Eksiksiz okuyun ki mağduriyete yol açacak bir durumla karşı karşıya kalmayın.

Konut sigortası ile güvence altına alınmış; kıymetli evrak, tahvil, hisse senedi, mücevher ve değerli maddeler, kıymetli eşyalar, sanat ve antika değeri olan sanatsal değerlerin poliçede yer verilmesi ve kilit altında saklanması şartı ile konut sigortasında güvence altına alınabilmektedir.
Tabiki bunları sigortalama esnasında belirtmeniz gerekmektedir.

Konut sigortasının bütün bu avantajlarından yararlanabilmeniz ve binanızın hasar görmesi durumunda problem yaşamamanız için; konut poliçesi kapsamındaki binanıza hırsız girmesi halinde yapılması gerekenleri bilmeniz yararınıza olacaktır.

Evinize Hırsız Girdiğinde Yapmanız Gerekenler
Hırsızlığın gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine durumu bildirmeli, yani hasar ihbarı yapmalısınız.
Hırsızlığın meydana geldiğini farkeder farketmez hırsızlığı yetkili makamlara bildirmeli ve tutanak tutturmalısınız.
Zarar gören çalınan kıymetli evraklarınız olması halinde, elden ele geçmesini önlemek için konuyla ilgili yerlere başvuruda bulunmalısınız.
Hırsızlık delil ve izlerinin kaybedilmemesi hırsızlık tespiti için önemlidir. Bu yüzden, eksper tespit yapana kadar delilleri kaybetmemeye özen göstermelisiniz.
Konut Sigortalı Eve Hırsız Girmesi Durumunda Gereken Belgeler
Hırsızlık durumunda aşağıdaki belgeleri, eksper vasıtasıyla sigorta şirketinize ulaştırmanız da hasarın tazmini için gereklidir.

- Konut sigortası poliçesi,
- Karakol tarafından tutulan ifade ve görgü tespit tutanağı,
- Hırsızlığın nasıl gerçekleştiğini anlatan ayrıntılı beyan,
- Çalınan mallara ait talep yazısı ve faturaları,
- Çalınan eşyalarınız olayın gerçekleşme tarihinden itibaren 30 gün içerisinde bulunmaz ise, karakol tarafından hazırlanan ‘’çalınan malların bulunup bulunmadığını’’ belirten belge sigorta şirketine teslim edilmelidir.


Son Not : Umarız ki başınıza böyle birşey asla gelmesin. Kimse böyle bir durumla karşılaşmak istemez. Çünkü gerçekten de üzücü bir olay. Ama evinizde değerli eşyalarınız ve önemli belgeler saklıyorsanız. Konut Sigortası yaptırmaktan asla ama asla kaçınmayın.

#konutsigortası #hırsızlıksigortası #evderemsigortası #evsigortaçeşitleri #sigortakapsamı #hırsızlıksigortasınedir #konutyangınsigortası #konuthırsızlıksigortasıkaçpara

Toplam 1 yorum bulundu.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.