Bayram Ali Düğü

05 Mart 2019, Salı 07:24

Işın rehabilitasyonu, X ışınları ve radyoaktif maddelerin ışınlarının, dokulardaki iyonlaştırıcı etkilerinden rehabilitasyon esnasında yararlanma biçimidir. Radyasyon ışınları, bedendeki muhtelif dokulara değişik şekillerde tesir edebilir. Zaten ışın tedavisinin ana prensibi de budur. Işın, tabi olarak ışın yayan maddeler, yapay olarak radyoaktif duruma kazançlan maddeler, x-ışını yayan tüpler gibi üç tür kaynaktan temin edilebilir.

Işın Rehabilitasyonu Hangi Hallerde Gereklidir?
Işın rehabilitasyonu tıp literatüründe en fazla deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
Öte yandan kimi farklı sistemlerde oluşabilecek iltihabi hallerde da ışın tedavisine başvurulmaktadır. Tüm bunların yanında ışın rehabilitasyonu dendiğinde ilk akla gelen hastalık kanser tedavisidir. Her ne kadar kanser tedavisinde ilaç ve hormonlar kullanılıyor olsa da, hala cerrahi ve ışın rehabilitasyonu en kuvvetli kanserle muhabere yöntemleridir. Işınların kanserli dokuya sebep tesir ettiği daha bilinmemektedir. Kanser hücrelerinin içerisinde tespit edilen moleküllerin iyonlaşması neticeninde kimi fiziko-kimyasal farklılıklar ortaya gelmekte ve bu da ölü hücrenin ölümüne ya da üreyememesine sebep olmaktadır. Ayrıca normal dokular da aynı anda etkilendikleri durumda, süratle büyüyen ve artan kanser hücresi kadar etkilenmemektedir.
Kanser hücreleri etrafındaki sıhhatli hücrelerde oluşan ilerlemeler, kanserin etrafa yayılmasını endirekt yoldan durdurmaktadır.

Işın Tedavisinin Yan Tesirleri Nelerdir?
Işın rehabilitasyonu gören hastalarda muhtelif açıklanan ortaya gelmesi doğaldır.
Çünkü bu rehabilitasyon epey ağır ve hastayı her istikametten etkileyecek güce sahiptir.
İlk yan tesiri deride medyana gelen kızarıklıklardır. Bu kızarıklıklar on gün ile iki hafta kadar zirveye ulaşır ardından ise biraz biraz düzelir. Bir başka yan tesiri ise; toplum arasında da sık sık malum saç dökülmeleriyle kendisini eleverir ve saç çekilince defa basit çıkar.
Işın rehabilitasyonu gören bayanlarda sık görülen şikâyetlerden biri yumurtalıkların ışından etkilenmesi neticeninde görülen tanenin kesilmesidir. Dalak, timus, lenf bezleri gibi lenfatik organlar ışın rehabilitasyonu neticeninde dumura uğramaktadır. Eğer geniş tek alan ışınlanırsa, ışınım hastalığına kadar neden olabilir. Bu manada ışının dozuna eksper hekimin iyi hüküm vermesi kuraldır. Radyasyon hastalığı tıpkı deniz tutulması gibi halsizlik, bulantı ve kusma ortaya getirir. Işın rehabilitasyonu neticeninde bazı durumlarda saç dökülmeleri kalıcı olabilir.
Uzun zamanlı ışına etki altında kalan şahıslarda deride koyu ya da açık lekelenmeler, incelme, sertleşme ve damarlaşma meydana çıkmaktadır.

Kanser Hastalığında Işın Tedavisi
Kanser tedavisinde iki tür ışın rehabilitasyonu bulunmaktadır. Bunlardan ilki rehabilitasyon edici ve rahatsızlıkları gidericidir. Tedavi edici ışınlanmanın muhtelif tehlikeleri bulunmaktadır.
Rahatlatıcı olanı, süregelen tümörlerin sıkıntılarından hastayı kurtarmak için yapılır.
Bir başka rehabilitasyon tekniği de radyum ya da radon diye malum muayenehane rehabilitasyon yöntemidir. Son olarak radyoaktif kobalt temin edilebilir ve o da radyum gibi yapılır. Radyum tedavisinde radyum uzaktan kullanmak mümkün buna teleradyum rehabilitasyonu de olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca çekirdek ya da iğneler şeklinde dokular sokulabildiği gibi radyum plakları gövde yüzeyine de yerleştirilebilmektedir. Radyum rehabilitasyonu yıllarca rahim boğazı, rahim dil, dudak, ağız, mesane kanserlerini tedavide başarı ile kullanılmaktadır.

Işın Tedavisinin Avantajları
Işın rehabilitasyonu cerrahi ile aynısı neticesi vermesine karşın, bedenden parça çıkarılmadı için epey avantajlıdır. Örneğin, birinci derecedeki rahim, boyun kanseri ve gırtlak kanserinde cerrahiye göre seçenek edilmektedir. Birinci ve ikinci devre prostat kanserinde de seçenek edilmekte olup, kısırlık yapma tehlikesi azdır. Birinci ve ikinci devre Hodgkin kanserinde % 80 olayda 5-10 sene rehabilitasyon edici tesir gösterebilmektedir.


#ışıntedavisinekadarsürer
#ışıntedavisiilekemoterapiarasındakifark
#akciğerkanserindeışıntedavisinekadarsürer
#prostatkanserindeışıntedavisininyanetkileri
#prostatkanserindeışıntedavisinekadarsürer
#radyoterapialanlarınyorumları
#radyoterapigörenlerinyorumları
#beyintümöründeışıntedavisininyanetkileri
Işın Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır ?

"Işın Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır ?" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.