Makaleci Çirkin Kız

02 Mart 2019, Cumartesi 10:23

Seneler geçtikçe herhangi bir bayan, 20'li ve 30'lu yaşlarındaki sıhhat ve enerjilerinin 40'lı ve 50'li yaşlarda aynısı kalmadığını görmektedir. Kadınlar 50 yaşlarına geldiklerinde (menopoz için ortalama başlangıç yaşı) hormonsal, kardiyovasküler ve adale farklılıklari gibi meseleleri telafi etmek mecburiyetinde kalmaktadır. Yaşlanan bayanlarda metabolizma hızının butonuna bağlı olarak kilo alımı, adale kütlesindeki azalmalar, aşırı yağ birikimi sık görülür.
Hormonal değişmeler tek dizi belirtiye sebep gerçekleşir ve kalp hastalığı ve felç için toplam riziko artmaktadır. Bazı gıda maddelerinin emilimi mide asidi kayıbı hasebiyle azalmaktadır. Açıkçası tek bayanın 50 yaşında olan diyeti evvelki yıllardakinden değişik olması gereklidir. 50 yaş ve üstü kadınların diyetlerinde farklılık yapmasının emeli kiloyu korumak, kalp sıhhatine makul besinleri tüketmek ve hepsinden ehemmiyetlisi kuvvetli kalmaktır.

Bu yaşları görkemli tek şeklinde yaşam sürdürmek isteyen kadınlar alttaki 5 ipucunu öneme almalıdır.
1.Günlük Diyete B12 Vitamini Ilave etmek B12 vitamini (kobalami) sinir ve kan hücrelerinin sıhhatli olmasını destekler ve DNA sentezi için de gerekmektedir. B12 vitamini ilk olarak balık ve ette yer alır. Yaşlandıkça mide asidi azalır, B12 vitamini gibi kimi gıdaların emilmesi zorlaşır. Daha ihtiyar yetişkinler B12 vitamini eksikliği itibariyle henüz devasa riziko altındadır, fakat vitaminler diyete hap gibi tek formda ilave edebilir. Böylece vitamin eksikliği ve semptomları önlenebilir.
2.Tuzu Azaltmak Damarlar yaşça büyüdükçe daha düşük esnek duruma geldiğinden hipertansiyon (yüksek tansiyon) ilerleme olsılığı bulunmaktadır. Yüksek tansiyon felç, kalp krizi, kalp yetmezliği, böbrek hastalığı ve erken ölüm tehlikesini artırır. Diyetlerdeki tuzun tahminen yüzde 72'si işlenmiş besinlerden gelmektedir. İşlenmiş besin kullanımı (cips, donmuş yemekleri, konserve, çorba vb.) ehemmiyetli ölçüde azaltmalı ve gün içerisinde tahminen 1 çay kaşığı olan 5 gram ya da daha düşük sodyum alınması hedeflenmelidir. Değişiklik yapmaya evde yemek yapar iken tuz adına leziz otlar eklemekle başlanabilir. Pek defa nebat bu arada anti-kanserojen kaliteyi taşır.
Örneğin kekik ve biberiye antioksidanlar itibariyle yüksektir. Posalı gıdaların kullanıma da ehemmiyetlidir, zira lifler veyahut posalar henüz fazla zaman tok kalınmasını sağlar. Bu da gün süresince daha düşük yemek mananına gelmekte ve kilonun savunması kolaylaşmaktadır.
3.Multivitaminlerde Demir Olup Olmadığını Muayene Etmek Bir bayan ortalama olarak 50-52 yaşlarında menopoza girer. Menopozdan ardından demir gereksinimi gün içerisinde tahminen 8 mg demire düşer. Vücut demirsiz yaşayamazken çoğu da tehlikeli olabilir.
Vücudun demir atmak için tabii tek yolu bulunmadığı için çok olduğunda demir toksisitesi oluşabilir. Demir çoğunluğu (hemokromatoz) karaciğer, kalp, pankreas ve adale hasarına, hem de bireyin ölümüne yol açabilir. Menopoz ertesi kadınlar yanlızca tek hekim doğrulusunda reçete edildiğinde demir takviyesi almalıdır. Bir bayan multivitamin takviyesi alıyorsa ve bünyesinde demir varsa değiştirmelidir.
4.Yeterince Kalsiyum ve D Vitamini Alabilmek Hormonal değişimler ve gastrit gibi mide rahatsızlıkları hasebiyle kalsiyum ve D vitamini emilimi azalmaktadır. Ayrıca ispat eder menopoz ertesi kadınların östrojen eksikliği hasebiyle osteoporoz riskinde artış olduğunu göstermiştir. Bu etkenler hasebiyle 50 yaş üstü kadınlar osteoporoz ve kemik kırığı itibariyle riziko altındadır. 30 yaşından evvel kafi kalsiyum tüketmek idealdir fakat beslenmedeki varlıklı kalsiyum kaynaklarını çoğaltmak için hiçbir zaman geç değildir. Sardalye, ıspanak, brokoli, lahana ve az ihtiyar ya da yağsız süt ve yoğurt leziz kalsiyum kaynaklarıdır. Belli sürelerle kandaki D vitamini düzeyi ölçülmeli ve gerektiğinde ek takviye sağlamalıdır.
5.Akdeniz Tarzı Beslenin Yaşlanmayla beraber kan damarlarının elastikiyeti azalır.
Bu, menopozdaki kadınları kalp hastalığı yönünden rizikoya atar. Akdeniz tarzı beslenme rizikosu azaltmaya yardım eder. Araştırmacılar dünya üzerindeki yaşı 100’ün üstünde olan insanların çok sayıda bulunduğu popülasyonlara baktığında bu fertlerin yaşamlarında ortak tek nokta olduğunu fark etmiştir. En süregelen ortak noktaları Akdeniz diyeti yapmalarıdır. Yine çoğu inceleme bol miktarda meyve, sebze, kepekli tahıllar, ılımlı şarap kullanımı ve zeytinyağı sahibi olan ananesel Akdeniz diyetinin ilkelerine bağlı tek beslenmenin henüz uzun sağkalım ile temaslı olduğunu bulmuştur.
Bu tür diyet devasa süreğen hastalıklara karşı da savunucu güçtedir. Ayrıca Akdeniz diyeti kanser ve kalp hastalığı risklerinin düşük olması ile orantılıdır. Emeklilik döneminde Akdeniz seyahatine çıkmak devasa tek gerilim giderici olabilir fakat Akdeniz diyetine geçmek henüz iyi tek düşünce olabilir.


#formdakalmaknedir
#formdakalmakiçinkahvaltı
#formdakalmakicinnasilbeslenmeli
50 Yaşını Geçmiş Kadınların Formda Kalması İçin 5 İpucu

"50 Yaşını Geçmiş Kadınların Formda Kalması İçin 5 İpucu" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.