Öznur Saban

02 Mart 2019, Cumartesi 04:53

Ünü: Futbol Oyuncu
Uyruk: Amerikan
Doğum Tarihi: 2 Haziran 1980
Yaşı: 39
Burcu: İkizler
Boyu: 1.80 M
Doğum Yeri: Rochester, New York, Amerika Entegre Devletleri
Eşi / Külüstür Eşi: Glennon Doyle Melton (2017), Sarah Huffman (2016)
Eğitimi: Florida Üniversitesi
Abby Wambach, emekliye ayrılmaya yaklaşan Amerikan futbol oyuncusudur.

İki sefer Olimpiyat altın madalya sahibi ve tek FIFA Kadınlar Dünya Kupası şampiyonu olan Wambach'ın kariyeri, sonsuz başarılar ve başarılar ile ilgi çeken fevkalade parlak tek performansla doludur. 2001'de ilk defa kazandığı günden bu yana, sahada sihirli tek şeklinde oynamaya devam eden, hedeflerden ardından gol atan ve ABD Milli Kadınlar takımı için zafer kazandıran Wambach hiç durmadı. İleriye doğru, ulusal grup için şimiye kadarki en yüksek gol atan futbolcu olma rekorunu elinde tutuyor. Ayrıca 184 gol ile hem bayan hatta erkek futbolcular için en yüksek beynelmilel amaçlar için dünya rekorunu elinde bulundurmaktadır. Ticari marka tipi dalış başlıkları ile gol atıyordu, gençliğinden nihai oyununa kadar sürdürdüğü tek stildir bu. Tüm hedefleri istisnai olsa da, en iyi ve en öneme kıymet olanı, 2011 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda 122. dakikada Brezilya'ya karşı çeyrek finalde attığı gol oldu. Performansı için o sene Bronz Çizme ve Gümüş Top mükafatı aldı. Wambach'ın gol atma kabiliyeti, fiziksel canlılığı, harika konumsal manası ve fevkalade iş ahlakı, onu futbol tarihinin bütün vakitlerinin en etkili ve en devasa futbolcularından biri durumuna getirdi.

Abby Wambach, 2 Haziran 1980 tarihinde Rochester, New York'ta Pete ve Judy Wambach'a ikilisinin çocukları olarak doğdu. O, yedi kardeşin en küçüğüdür. Wambach'ın futbol sevgisi, dört yaşında erken sayılabilecek tek dönemde başladı. İlginç tek şeklinde, sporu oynamaya hüküm veren ilk ablasıydı. Esinlenerek, o da spor oynamak için topu eline aldı.
1994'ten 1998'e kadar mahalli tek lisede eğitim gördü. Okuldayken, oyunu istisnai olarak gelişti. Lise kariyerinde 142 gol attı. Bu müddet zarfında Wambach, ardından beynelmilel tek futbolcu olarak imzası durumuna gelen tek beceri olan dalış başlıklarını kesif tek şeklinde uyguladı. Olağanüstü kayıtları onun en fazla tanınmış lise oyuncusu olmasına yardımcı oldu.

Rochester kulüp takımının kaptanı oldu. Ayrıca, bu arada Olimpik Kalkınma Programı (ODP) U-16 Ulusal Takımı ve Milli U-20 Futbolcu Havuzu üyesiydi. Hatta ABD'nin milli futbol takımıyla idman yaptı ve grupta oynadı. Ayrıca, Pekin, Çin'de rekabet etmek için ilk Amerikan gençlik futbol takımının tek parçası oldu.
En iyi üniversiteye mensup olarak etiketlenmiş, Wambach'ın ülkenin en iyi üniversiteleri doğrulusunda kesif olarak aranması yanlızca doğaldı. Çok düşündükten ardından, 1997-1998 seneleri arasında Gainesville'deki Florida Üniversitesine katılmak için tam tek atletizm bursunu kabul etti.

Birinci katagorisinde, Wambach takımını Florida Gators'ı 15 sefer şampiyon olan North Carolina Tar Heels'in ilk NCAA milli şampiyonluğuna taşıdı. Ekibiyle beraber, Florida Gators çoğu şampiyonluğu ve mükafatı tek araya getirdi. Ayrıca, okul kariyer kayıtlarını amaçlar, asistler, puanlar, oyun kazanan amaçlar ve şapka hileleri için belirlemede yardımcı oldu. On sene süresince, 96 gol ile önde gelen golcüydü.

Abby Wambach'ın fevkalade beceri ve gelişimleri, 2001 seneninde ulusal grup idman kampında yer edinmiştir.
İlk mücadelesi, Almanya'da Nike ABD Kupası'nda Chicago'ya karşı meydana gelmiştir. Takımı 4-1 mücadelesi kazandı. Daha ardından, San Jose'de Finlandiya'ya karşı oynanan tek mücadelede Wambach, takımının mücadelesi 3-0 kazanmasına yardım eden ilk beynelmilel golünü attı.
Bu arada, kulüp kariyeri 2002 seneninde, Bayan Özgürlüğü Futbol Federasyonu'nun ikinci sezonu için Washington Freedom doğrulusunda seçildiğinde başladı. On gol ve asist ile öncü forvet oldu ve Sene WUSA Çaylağı seçildi.
2003 sezonunda Wambach, Washington Freedom'a Kurucular Kupası 3'ü yerleştirme ile ilgili takviye etti. Atlanta Beat'a karşı uygulanan nihai mücadelede, kurucuları Kupa tarihinin ikinci en süratli golünü değil, bu arada oyunun galibiyet golünü 2-1 ile bitirmeyi muvaffak oldu.
2003 senesi, FIFA Kadınlar Dünya Kupası takımı için ABD kadrosuna seçildiği sırada Wambach'ın beynelmilel kariyerinin başlangıcını işaret etti. FIFA 2003'te Wambach'ın performansı evvelki rekoruyla aynıydı. ABD takımı içerisinde turnuvada üç gol attı.
FIFA 2004 Yaz Olimpiyatları için ulusal takımla çalışmaya başladı. Wambach tüm mücadelelerde oldukça önemli tek rol oynadı.

Wambach 2004 Yaz Olimpiyatları'nda dört amacı, Olimpiyat etkinliklerinde tek tek ABD oyuncusu olarak yeni tek rekor kırdı. Milli grup için 30 mücadelede 31 beynelmilel gol ve 13 asist rekoruyla senesi tamamladı. Yılın FIFA Kadınlar Dünya Oyuncusu için dördünü tamamladı.
2007 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda, Abby Wambach Kuzey Kore, İsveç, Nijerya ve İngiltere'ye karşı her mücadelede tek gol attı. Yarı finalde Brezilya'ya kaybettiler ve Norveç'e karşı alınan galibiyetin sonrasında üçüncü sırada turnuvayı bitirdiler. Şampiyonada Wambach altı mücadelede altı gol attı. ABD'nin milli futbol takımı tarihinin 100 beynelmilel mücadele kazanan yirminci oyuncusu oldu.

Çin Pekin'de tertip eden 2008 Yaz Olimpiyatları'nda, kırık sol bacak sakatlanması hasebiyle grubun tek parçası olamadı. Takımın önde gelen golcüsü yoktu.
Ancak, turnuvada altın madalya kazanan takımı moralini düzeltti. Wambach'ın 100. golü, 19 Temmuz 2009 tarihinde Kanada'nın Rochester şehrinde oynanan arkadaşlık mücadeleninde geldi. Dünya tarihinde beşinci ABD'li futbolcu ve dokuzuncu bayan futbolcu oldu. Dahası, daha düşük oyunda 100 gol atarak, henüz evvel feat'e bulunduran başka dört Amerikalı oyuncudan henüz fazlasına ulaştı.

Bu arada, 2008'de kadınlar için yeni tek profesyonel lig kuruldu: Kadınlar Profesyonel Futbol Ligi(WPS). Yeni ligde Wambach, Washington Özgürlüğüne atandı. 2009 seneninde sekiz golle en iyi WPS Oyuncusu oldu ve 2010 WPS All-Star Takımı seçildi. Olağanüstü performansı, 2010 WPS All-Star Oyununun iki kaptanından biri olmasına yardımcı oldu.
2011 seneninde Wambach, FIFA Kadınlar Dünya Kupası için ABD ulusal takımına seçildi. Brezilya'ya karşı çeyrek finalde, FIFA yarışmasında elde ettiği son olarak gol için yeni tek rekor kırdı.

Japonya'ya karşı finalde, ilk yarıda tek gol attı ve böylelikle 13 golle FIFA Kadınlar Dünya Kupası tarihinde ABD'li olarak bütün zamanların en skorer öncüsü oldu. Ancak, ABD mücadelesi Japonya'ya kaybetti. Yarışmada Bronz madalya, Gümüş Top ve Gümüş Madalya aldı.
2012 seneninde yeni tek bayan futbol ligi ilan edildiğinde, Wambach ulusal takımdan seçilen birkaç futbolcu arasındaydı. NWSL Futbolcu Tahsisi'nin tek parçası olarak, New York'taki National Women's Soccer League kulübü, New York'taki Rochester'a devredildi. İlk açılış maçını 14 Nisan 2013'te Sky Blue FC'ye karşı yaptı.

Wambach, FC Kansas City'nin galibiyetindeki iki golün sonrasında haftasonu NWSL Haftanın oyuncusu seçildi. Ligde, tek gol atıp, Sky Blue FC üstünden Flash'ın galibiyetine takviye olmak için iki sefer mükafatı kazanan ilk futbolcu oldu. 2012'de Yaz Olimpiyatları'nda, Wambach final dışında her mücadelede beş gol attı. Ayrıca turnuvada 140. uluslararası hedefini de elde etti.
Wambach 2015'te dördüncü ve nihai FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda Kanada'da oynadı. ABD, Dünya Kupası'nı kaldırarak turnuvayı rahatlıkla kazandı. Aynı sene ekim ayında emekli olacağını izah etti. Oynadığı nihai oyun 16 Aralık'ta New Orleans'taydı.

Abby Wambach'ın kariyeri hep fevkalade parlaktı. Uluslararası kariyerinde 255 beynelmilel mücadelede 184 gol attı ve şu zamana kadar tuttuğu tek rekor olan bayan ve erkekler için bütün zamanların önde gelen beynelmilel golcüsü oldu.
ABD Futbol Federasyonunun Sene Futbol Oyuncu Ödülü'nü altı sefer aldı (2003, 2004, 2007, 2010, 2011 ve 2013) 2011 seneninde Wifbach, FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda saygın Bronz Çizme ve Gümüş Top aldı. Aynı sene, Brezilya'ya karşı 122. dakikada denklem golüyle En İyi Oyun için ESPY Ödülü'nü kazandı.
2004 ve 2012 Yaz Olimpiyatları'nda Atina ve Londra'da altın aldı. 2012 seneninde FIFA Dünya Oyuncusu Mükafatına layık görülmüş ve on sene ardından kazanan ilk Amerikalı meydana gelmiştir.

ABD'nin 2015 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'ndaki zaferi, Wambach ve ekibinin New York City'de tek Ticker Tape Parade ile onurlandırılacak ilk bayan spor takımı olmalarına yardımcı oldu. Ekip ayrı olarak Beyaz Saray'da Başkan Barack Obama doğrulusunda da onurlandırıldı.
2015 seneninde gezegenin en tesirli insanlarının yer aldığı Time 100 listesine seçildi. Abby Wambach Ekim 2013'te Hawaii'de uzun vakittir sevgilisi olan Sarah Huffman ile izdivaç etti. Üç sene ardından, Eylül 2016'da çift boşanmalarını izah etti. Kasım 2016'da Wambach, yazar Glennon Doyle Melton ile temas içerisinde olduğunu açıkladı. Mayıs 2017'de evlilik yeminlerini aldılar.
Abby Wambach Kimdir? Başarıları Nelerdir?
1 kişi beğendi.

"Abby Wambach Kimdir? Başarıları Nelerdir?" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.