Ali Kırk

16 Eylül 2020, Çarşamba 22:37

Bayan üreme sistemi, temelde yumurtalıklar doğrulusunda salgılanan bazı hormonlarca düzenlenmektedir. Ortalama 28 gün içerisinde tek, bu hormonların tesiriyle, rahmin iç yüzeyini meydana getiren endometrium tabakası, mümkün tek gebeliğe hazırlık için kalınlaşır ve kan damarları istikametinden zenginleşir. Tek hamilelik olmaması durumunda, tek ileri aya yine hazırlanabilmek yerine, o devresinin nihayetinde dökülür.
Endometrium, kan damarları yönünden varlıklı tek doku olması hasebiyle yenilenmek için dökülürken tek oran kanamaya neden olur. İşte bu kanamaya gelenek ya da regl (tıbbi olarak menstruasyon) ismi verilir.
Adet döngüsü kanamanın 1. gününden başlayıp başka regl kanamasının başlangıcına kadar olan müddet olarak hesaplanır. Normalde her bayan, uzunluğu 21 ila 35 gün arasında değişikliğe uğrayan tek gelenek döngüsü yaşar. Şayet bu sistemin dışında ara kanamalar ve aşırı kanama oluyorsa bu vaziyet gelenek düzensizliği olarak kabul edilir.

Nedenleri
Adet düzensizliği değişik sebeplere bağlı olarak gelişebilir. Ara kanamaların esas nedeni yumurtlama sırasında hormonlardaki düşüş olabilir. Bu butona bağlı şeklinde de rahim içindeki endometrium dokusu hormon desteğini kaybeder ve leke tarzındaki kanamalara neden olabilir. Şayet hastalar bu zaman kanamalardan rahatsızlık duymaya başladıysa en hızlıca tek hekime görünmesi önerilir.
Adet düzensizliği hormonsal sebeplerden kaynaklanıyorsa, bireyin gelenek kanamaları kuvvetli ve ağrılı geçiyorsa bu halle alakalı tıbbi takviye alması gerekir.
Adet düzensizliğine ve gayri muntazam kanamalara neden olabilecek kimi haller alttaki gibidir:
Adenomyozis (endometirial dokunun kalınlaşması)
Yumurtlama eksikliği ya da yumurtlamaya bağlı sorunlar
Miyom, polip ya da kistler
Kullanılan hormonsal ilaçlar
Östrojen hormonu dolayı ya da başka hormonsal bozukluklar
Enfeksiyonel durumlar
Rahim ve overlerin habis kitleleri.

Belirtiler
Regl kanamalarının normalde 2-7 gün arasında sürdüğü kabul edilir. Bunun yanında, tek reglin başlangıcından, ileri reglin başlangıcına kadar olan zamanın ise 21 ila 35 gün arasında olması beklenir.
Bunların dışındaki sürelerde olan gelenek döngülerine gelenek düzensizliği ismi verilmekle birlikte, yeni gelenek görülmeye başlanan gençlik zamanlarında ve menopoza yaklaşılan dönemlerde meydana gelen hormonsal düzenlenmeler sırasında da gelenek düzensizlikleri normal olarak görülebilir.
Tüm bu haller muayene edildikten ardından normal kabul edilmeyen haller rehabilitasyon edilerek düzenlenebilir.

Adet Düzensizliğinin Esas Bulguları
Bir gelenek döngüsünün (bir reglin başlangıcından, ileri reglin başlangıcına kadar geride bıraktığımız süre) 21 günden kısa, 35 günden az olması
Reglin 2 günden az ya da en çok 7 günden çok sürmesi
Şiddetli kanama
Ağrı, kramp, ya da kusma
Sürekli yorgunluk
Baş dönmesi
Kansızlık
Sık gelenek görme ya da uzun bir müddet hiç görmeme şeklinde kimi açıklanan verebilir.

Tanı Yöntemleri
Adet düzensizliği şikayeti ile doktorunuza başvurduğunuzda, doktorunuz ilk olarak tıbbi öykünüzü sorgulayacak, sonrasında jinekolojik kontrol yapacaktır.
Jinekolojik kontrol sırasında rahim, yumurtalıklar ve etraf yapıların görüntüsünü elde etmek emeliyle ultrasonografik araştırmalar gerçekleştirilebilir.
Muayene ardından, tanıyı netleştirmek emeliyle östrojen, FSH, LH, AMH gibi kimi kan tetkikleri istenilebilir. Bunun yanında MR gibi görüntüleme teknikleri kullanılabilir.
Adet düzensizliğinin tek kitle ya da rahim iç dokusundaki kalınlaşmadan kaynaklandığı düşünülüyorsa incelenmek emeliyle misaller alınabilir.

Tedavi Yöntemleri
Adet düzensizliği, kendisi başına tek hastalık değildir, çoğunlukla başka hastalıkların ehemmiyetli tek bulgusu olarak meydana çıkar. Bu nedenden dolayı, gelenek düzensizliklerinin tedavisinde, bu vaziyete meydan veren tıbbi vaziyetin giderilmesi ya da düzenlenmesi esastır.
Adet düzensizliğinin hormonsal tek balanssızlık hasebiyle meydana çıktığı belirlenirse şahsa hormon tertip edici ilaçlar verilerek gelenek düzensizliğinin rehabilitasyonu yapılır.
Eğer altta yatan polip gibi organik tek hastalık varsa histereskopi olarak bilinen aletle rahim içi incelenir ve ihtiyaç duyulan görülen hallerde patolojik mevki alınarak temizlenir.
Diğer kanama sebepleri arasında miyomlar bulunur. Miyomlar rahim içerisinde tespit edilen iyi huylu urlardır ve bu huylar çoğunlukla tek sendrom vermezler. Ama kimi hastalarda rahmin iç dokusuna doğru baskı yaparak kanamaya sebep olur.
Şiddetli kanamaya neden olan miyomlar ise hastanın yaşına ve çocuk sahibi olup olmamasına göre, yanlızca miyomların alınması ya da seyrek olarak rahmin tümünün alınması şeklinde rehabilitasyon edilir.

Aşırı kanaması olan ergenlerde ise kanama pıhtılaşma bozuklukları dahil bu kanamaya neden olabilecek bütün haller araştırılır. Ardından bu kanama muayene altına içerler ve gelenek tertip edici tedaviler verilerek hastanın adetlerinin derli toplu duruma gelmesi sağlanır. Buluğ döneminde defa erken veyahut geç yaşlarda gelenek görülmesi incelenmeli ve vaziyete göre rehabilitasyon edilmelidir.
#13yaşındaadetdüzensizliği
#Ramazandaadetdüzensizliği
#Adetdüzensizliğiiçinneyapılmalı
#Sıkadetgörme
#Spiraladetdüzensizliği
#Adetdüzensizliğisonuçları
#15gündeadetgörmenedenleri
#10günerkenadetolmak
Adet Düzensizliği

Konuya benzer konular mevcut :
"Adet Düzensizliği" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.