Ali Emre

16 Eylül 2020, Çarşamba 22:43

Adet devresi ağrısı menstrual döngünün normal tek parçasıdır. Fazlası bayan gelenek döneminde böyle sancıları deneyim edebilir. Çoğunlukla karın içerisinde ağrılı adale krampları şeklinde hissedilir. Kimi dönemlerde kesif yaşanabileceği gibi dönemsel olarak şiddetli tek ağrıya neden olmayabilir. Bazı durumlarda periyodunuz olmasa dahi pelvik ağrı yaşayabilirsiniz.

Adet Sancısı Sebepleri Nelerdir?
Adet ağrıları rahim duvarındaki kasların sıkışmasıyla oluşur. Adet döneminde rahimdeki kanamanın atılması için rahim derli toplu tek şeklinde kasılır. Rahim kasılmaları esnasında rahme giden kan ve oksijen azalır böylelikle ağrı hissedilebilir.
Rahim bu adalemeler esnasında prostoglandin ismi verilen kimyasallar meydana çıkarır bunun neticeninde ağrı şiddetinde artmalar olabilir. Kimi kadınların gelenek döneminde yaşadıkların sancıların şiddeti prostoglandin birikimi olabilir bu henüz şiddetli kasılmalara bundan dolayı şiddetli ağrılara yol açabilir.

Şiddetli Adet Sancısı Normal midir?
Şiddetli gelenek sancısının değişik sebepler de olabilir. Periyodik yaşanan ağrıların altında yatan tıbbi haller da olabiliyor. Bu vaziyet tıp dilinde ikincil dismenore olarak isimlendiriliyor. Altında değişik nedenleri tespit edilen gelenek ağrıları en fazla 30-45 yaş arası kadınları etkilemektedir. Bu ağrılara endometriozis, miyom, pelvik inflamatuar hastalığı sebep olabilir.
Miyom: Rahimde uzayabilen ve kadınların gelenek dönemlerini ağır ve ağrılı duruma getirebilen kanserli olmayan tümörler.
Pelvik İnflamatuar Hastalığı: Fallop tüpleri ve yumurtalıklar (overler) gibi üst üreme uzuvlarının enfeksiyonları için sarfedilen geniş tek tanımlamadır.

Adet Sancısı ve Endometriozis İlişkisi
Endometriozis: Adet döneminde yaşanan daimi ağrılar endometriozise işaret edebilir. Rahmin içini tek astar gibi kaplayan ve her ay gelenek kanaması şeklinde parçalanıp dökülerek güncellenen dokuya ise "endometrium" denilir.
Endometriozis ise rahim içerisinde olması lüzumlenen dokunun, bedenin hatalı yerlerinde oluşmasıdır. Hatalı yer yumurtalıkların üstü, içi, karın boşluğu içerisinde herhangi bir yer olurken, seyrek bağırsak ya da idrar kesesi, nadiren şeklinde de karın boşluğu dışında vajina, akciğer, beyin ve solunum yolları olabilir.#Şiddetliadetsancısınasılgeçer
#Şiddetliadetsancısınedenolur
#AdetsancısınıENhızlınegeçirir
#Adetsancısıiçinağrıkesiciilaç
#Adetsancısıvaramaadetolamıyorum
#ReglAĞRISINAiyiGELENpozisyonlar
#adetin4günüağrı
#Adetsancısıgibikarınağrısınedenolur
Adet Sancısı

Konuya benzer konular mevcut :
"Adet Sancısı" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.