Bayram Ali Düğü

05 Aralık 2018, Çarşamba 11:22

ADSL nedir?
ADSL teknolojisi, şu anda dünya çapında da oldukça yaygın kullanıma sahip olan, bakır kablolar üzerinden veri aktarımın için özel olarak geliştirilmiş bir veri aktarım teknolojisidir. Temel olarak telefon hatlarının çalışabildiği bakır kablo çifti üzerinden veri aktarma esasına dayanan ADSL, klasik modemlere göre kat kat fazla veri aktarabiliyor. Tabi kat kat hızlı diye tabir ettiğimiz hız 56 K Fax Modem ile Dial-Up bağlantıya göre.

Ülkemizde kullanılan DSL teknolojisi, Asimetrik DSL anlamına gelen ADSL, ADSL2, ADSL2+ ve VDSL'dir.

ADSL2 nedir?
ADSL2 aslında standart, ADSL ailesi performansını ve sunulan özellikleri daha üst seviyelere çıkarmak üzere geliştirilmiştir. Bu yenilikle birlikte veri aktarım hızının artacağı gibi santrale olan uzaklık da eskisi gibi sınırlı değildir. Mesafeler ADSL2'de 200m, ADSL2+'da 1500m artarak, ADSL'den daha uzun mesafelere ulaşmaktadır. Ayrıca daha güvenilir ve kararlı bağlantı ve daha düşük enerji sarfiyatı sağlamaktadır.

VDSL nedir?
VDSL (Very High Speed Digital Subscriber Line) çok yüksek hızlar vadeden gelişen bir teknolojidir. VDSL ADSL e çok benzeyen bu DSL teknolojisi, Telefon ve ISDN servislerinin yanında geliş yönünde 55.2 Mbps, gidiş yönünde 19.2 kbps-2.3 Mbps arası hızlarda çoğul ortam trafiği geçirebilmektedir. VDSL, ADSL’de olduğu gibi frekans bölmeli çoğullama uygulamakta, transmisyon hızları aynı ise simetrik olarak da çalışabilmektedir. VDSL’in ADSL den en belirgin farkı iletim mesafesinin azlığındadır. 13 Mbps hız için 1.5 km, 55.2 Mbps için 300 m lik mesafelerden daha öteye erişememektedir.

Şimdi gelelim asıl mevzuya. Bunları neden anlattım. Çalıştığım iş yerinin alt yapısı ADSL2 destekliydi. Bizde de ADSL2 Destekli modem vardı. Bir anda internet gitti. Sebepsiz yere. Orayı oyna. Burayı ona. Şuradan mı. Buradan mı derken arızayı bulamadık. Bir türlü. Müşteri hizmetlerini aradık. Onlarda hat değerlerini modemi gördüklerini söylediler. Herşey normal dediler. Tekrar kontrol ettik ve bir sonuca varamadık. Netice de kul yapısı arıza yapmış olabilir diye modeli değiştirdik. Tabiki o saate kadar bizim alt yapının değiştiğinden haberimiz yoktu. Yeni getirdiğimiz modem de ADSL2 olmasına rağmen yine çalışmadı. Artık kafayı yeme derecesine geldiğimiz anda. 444 0 375 Numaralı telefondan bir çağrı geldi. TTNET ADSL Müşteri hizmetleri olunca heralde bir sorun var dedik. Açtım telefonu.
Telefondaki ablamız bize bulunduğumuz bölgede artık VDSL bağlantısı olduğunu ve aynı paket fiyatına daha hızlı bir hizmet sunduklarını açıkladı. Sevindik. Ama gel gelelim internetimiz yok diye ekledim.
Kendisi de küçücük bir aydınlatma yaparak. Modemimizin VDSL desteği olup olmadığını sordu. Hemen cevap vererek. Evet ADSL2 desteği var dedim. Kendisi de bize ADSL2 ve VDSL'in aynı teknoloji olmadığını anlattı. VDSL Destekli bir modeme ihtiyacımız olduğunu söyledi.

O yüzden sakın sizde benim gibi aldanmayın. Hepsi ayrı teknolojiler. Ayrı modemler fakrlı sistemler.

ADSL Modem : Sadece ADSL Çalıştırır.
ADSL2 Modem : ADSL ve ADSL2 Çalıştırır.
ADSL2+ Modem : ADSL, ADSL2 ve ADSL2+ Çalıştırır
VDSL Modem : Kendinden önceki tüm DSL türlerini destekler.

Ama diğerleri üst birimleri desteklemiyor. Yani ADSL2 modem VDSL'i desteklemiyor. Bilginiz olsun.

#adsl #adsl2 #adsl2+ #vdsl #adslvsadsl2 #adsl2vsadsl2+ #adsl2vsvdsl #adsl2+vsvdsl #adslnedir #adsl2nedir #vdslnedir #adslvevdsl
Adsl Adsl2 Vds Farkları Nelerdir

Kainat Güzeli

06 Aralık 2018, Perşembe 12:42

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bu bilgiler için. bir süredir bende de aynı problem oldu ve yazınızı okuyarak gittim ve modemi değiştirdim. bunun sayesinden artık daha hızlı bir internete sahip oldum. keşke türk telekom bu konuda insanları bilgilendirse. boşa zaaman harcamamış olurdur.

"Adsl Adsl2 Vds Farkları Nelerdir" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.