Makaleci Çirkin Kız

02 Mart 2019, Cumartesi 10:53

Büyüleyici Omurgasızlar. Ahtapotlar büyüleyici omurgasızlardır. En azından kimi çeşitler normalde omurgalılarla ilişkilendirdiğimiz zekaya sahiptir. Ahtapotlar omurgalılardan değişik tek beden yapısına sahiptir, fakat nesneleri defa tesirli tek şeklinde algılayabilir ve manipüle edebilirler. Araştırmacılar bu çarpıcı ve ekstrem hayvanlar ile ilgili yeni gerçekleri keşfetmeye sürüyor. Kaliforniya sahillerinde üç özellikte enteresan ahtapot çeşitleri yaşamaktadır. Biri resmi tek isimden mahrum fakat bazı durumlarda sevimli görünümünden kaynaklı sevimli olarak tanımlanıyor.
Dumbo ahtapot, Dumbo the Elephant olarak malum Disney çizgi film karakterini gözlemleyenleri anımsadıyor. Bilim adamları geçen zamanlarda Kaliforniya'daki iki-noktalı ahtapotun genomunu sıraladılar ve kimi defa ekstrem özellikler içerdiğini keşfettiler.
Bir Ahtapotun Özellikleri
Çoğu ahtapotun ortak özellikleri bulunmaktadır. Hayvanların bütün iyi bilinmediğinden ve yeni çeşitler hala keşfedilmediğinden, alttaki "kuralları" ihlal eden kimileri olabilir.
-Bütün ahtapotlar okyanusta yaşar.
-Sekiz kol ile yumuşak tek bedene (daha devasa ya da henüz az) sahipler.
-Bir ahtapotun kolları ağzını sarar. Ağız avını öldürmek ve parçalamak için sarfedilen sert, papağan aynısı tek gaga içermektedir. Gaganın içerisinde, raspa dişleriyle kaplı dil aynısı tek radula yer alır.
-Bütün ahtapotların zehirli tek ısırığı bulunmaktadır, bu kimi vakalarda efkâr veren neticeler üretir. Ancak, yanlızca mavi gözlü ahtapot kişiler için tehlikelidir. Isırması ölümcüldür ve zehri süratle öldür.
-Bir ahtapotun kafasını örten saç aynısı gövde, manto olarak tanımlanır. Hayati organlar manto altında yer alır.
-Birçok ahtapot, tehdit edildiğinde mürekkebini tek mürekkep kesesinden serbest bırakır. Mürekkep, cildimizi ve saçımızı renklendiren aynısı pigment olan konsantre melanin içermektedir. Bir mürekkep bulutunun serbest bırakılması, avcıların kaçmasına destur sunarak yırtıcıları karıştırır.
Bazı Başka Özellikler
-Çoğu ahtapot, gözlerimiz gibi tek iris, mercek ve tek retinaya sahip iyi ilerlemiş tek göze sahiptir. Ahtapot gözlerinin, insanlardan bağımsız olarak evrilmiş olduğuna inanılmaktadır.
-Ahtapotlar solungaçları vasıtası ile soluk alırlar. Su, gövdenin tabanındaki tek açıklıktan bedene girer, solungaçların üstünden akar ve ardından bedeni sifon tecrübe et tek borudan bırakır. Sifon, hayvanın bedeninin kenarında görülebilir. Solungaçlar sudan oksijen çıkarır ve karbondioksit bırakır.
-Bir ahtapotun üç kalbi bulunmaktadır.
-Ahtapotun kanaat mavidir. Kandaki pigmente hemosiyanin adı verilir ve bakır içermektedir. Bizim kanımızdaki pigmente hemoglobin adı verilir. Kırmızı renktedir ve demir içermektedir.
-Ahtapotlar yerde sürünerek ya da yüzerek hareket eder. Bazıları tek tür jet tahrikiyle yüzer. Mantolarındaki açıklıktan suyu emerler ve sonrasında sifonları aracılığı ile güçlü tek şeklinde çıkarırlar.
-Bir ahtapotun nöronlarının ya da sinir hücrelerinin minimum üçte ikisi kollarına girer. Kollar sahiplerinden ayrıldığında dahi işlerini yapılabilir (sınırlı bir müddet için).
-En azından kimi ahtapot çeşitleri sorunları ve bulmacaları çözebilir, yeni şeyler öğrenebilir ve araçları kullanabilir.
Üreme
-Çiftleşme esnasında, erkek dişi bedenine hectocotylus ismi verilen kalifiye tek kol ile tek paket sperm yerleştirir. Bazen kolu spermiyle böler ve henüz sonraya kadar gizlemek için dişiye verir.
-Döllenme dişinin bedeninde olur.
-Yumurtalar döküldükten ardından, dişiler yumurtadan çıkana kadar onları önemser. Daha ardından gençleri kaderlerine bırakır.
-Ne yazık ki ahtapotlar defa uzun yaşamaz. Daha devasa olanların kimileri beş sene kadar yaşayabilir, fakat bu maksimum hayat gibi gözükür ve fazlası vakit bunu dahi elde edemezler. Bazı ahtapotlar ise yanlızca altı ay yaşar. Dişiler yumurta yumurtadan çıktıktan derhal ardından can verir. Erkekler de üremeden derhal ardından ölürler.
Sevimli Ahtapot: Adorabilis
Bu hayvanın 1990 seneninden ardından bilinmesine karşın daha resmi tek ilmi veyahut ortak tek ismi yoktur. Opisthoteuthis adorabilis ismi önerilmiştir. Ahtapot ufak ve narindir. Sevimli olarak katagorileşmektedir. Soluk ve koyu turuncu renklidir. Jelatinimsi ve kırılgan tek bedeni bulunmaktadır. Büyük gözleri bulunmaktadır, bu da tabii hayat alanının karalık sularında görmeyi basitleştiren tek özelliktir. Kolları kısa ve perdelidir. Mantosunun her iki doğrultusunda yüksekte tespit edilen ufak tek yüzgeci bulunmaktadır. Ahtapot, şebekesi tek paraşüt gibi kolları arasında yayar ve yüzerek ilerler. "Paraşüt", Opisthoteuthidae ailesinin tek özelliğidir. Ailenin azaları şemsiye ahtapotlar olarak tanımlanır.
Dumbo Ahtapot: Grimpoteuthis
Dumbo ahtapotlar Grimpoteuthis cinsine aittir. Sevimli akrabaları gibi, dumbo ahtapotlar derince suda yaşam sürdüren ve devasa gözleri olan ufak hayvanlardır. Bununla beraber, çoğunlukla sevimli ahtapot gibi titiz tek manzarası yoktur.Tek dumbo ahtapot, mantosunun içerisinde U şeklinde tek kabuğa sahiptir. Bu, bedeninin tamamiyle yumuşak bulunmadığı ve ince ahtapotlardan değişik olarak ufak alanlarda sıkışamayacağı mananına gelir. Kabuk çoğunlukla mantoya pürüzsüz ve hafif soğanlı tek manzara verir.

Dumbo Ahtapot'un Hayatı
Dumbo ahtapotlar başka ahtapotlar gibi yırtıcılardır. Solucanlar, kabuklular, kabuklu deniz hayvanları ve copepodlar ile beslebirler. Gagaları bulunmaktadır fakat radulaları bazılarında olabilir bazılarında olmayabilir. Genellikle avlarını yutarlar. Dumbo ahtapotlar okyanusun dibinde gezinerek ve yüzerek hareket ederler. Yüzgeçlerini kaparlar ve bazı durumlarda yüzdüklerinde şemsiyelerini katlarlar. Hareketleri çoğunlukla aheste ve zariftir. Ancak, sifonlarını ve gerektiğinde kanatsız ahtapotların seçenek ettiği jet tahrik formülünü kullanabilirler.Bayan dumbo ahtapot tek erkekten sperm alır. Döllenme içseldir. Dişinin değişik gelişim mertebelerinde yumurta kendisinde barındıdığı ve sene herhangi bir saatinde yumurta bırakabileceğine değin kimi ispat eder bulunmaktadır.
Californiya İki Nokta Ahtapot
California iki-noktalı ahtapot ( Ahtapot bimakuloides ) finest alt seviyeye aittir. Kaliforniya dahil olmak suretiyle çoğu yerde yer alır. Yetişkinler renginde değişkendir. Genellikle benekli sarı, kahverengi ya da gri tek görünüme sahiptirler. Alt kümesinin başka azaları gibi, California iki nokta ahtapot avlanmadığı vakit tek den içerisinde gizlenir. Bir yırtıcıdır ve yengeçler, ıstakozlar, yumuşakçalar ve ufak balıklar gibi kabuklular tüketir. Ahtapot da bimac ahtapot olarak tanımlanır ve bazı durumlarda tek evcil hayvan olarak tutulur. California İki Nokta Ahtapotunun Genomu Bilim adamları şaşkınlıkla Kaliforniya'nın iki nokta ahtapotunun olağanüstü genomunun dikkat çekici doğasını vurgulamak için "bir uzaylı gibi" tek şeyden yaklaştığını söylediler. Bazı yayınların savına karşın ahtapotlar uzaylı değildir, fakat genomunun kimi beklenmedik özellikleri bulunmaktadır.
-California'nın iki noktalı ahtapotunun genomu nerdeyse tek insan kadar büyüktür. Ek olarak, proteinleri kodlayan 33.000 gen içermektedir. İnsan genomu, 25.000'den az protein kodlayan gen içermektedir.
-Ahtapot genomu, kişiler kadar iki kat daha çok olan, 168 protocadherin gen içermektedir. Bu genler sinir düzeneğinin gelişmesinde ve nöronların etkileşiminde defa ehemmiyetlidir.
-Çinko parmak transkripsiyon faktörlerinin enteresan ismine sahip tek gen ailesi, ahtapot genomunda büyük oranda genişlemiştir. Aile, ahtapotlarda tahminen 1.800 gen içermektedir. Bu genlerin ahtapot gelişmesinde ehemmiyetli bulunduğu tahmin edilmektedir.
-Araştırmacılar, refleks ismi verilen proteinleri kodlayan altı gen bulmuşlardır.


#ahtapotlarneyer
#ahtapotinsanyermi
#ahtapottürleri
#mavihalkalıahtapot
#ahtapotinsanınasılöldürür
#ahtapotnasılöldürülür
#ahtapotkaçkollu
#ahtapotyavrusu
Ahtapotlar Hakkındaki Bilinmesi Gerekenler

"Ahtapotlar Hakkındaki Bilinmesi Gerekenler" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.