Sami Opsa

16 Eylül 2020, Çarşamba 23:19

Akciğer nodülleri, akciğer grafisinde ya da bilgisayarlı tomografi (BT) taramasında görülebilen yuvarlak, beyaz noktalar (küçük dokular) olarak görülen, 3 cm’den ufak kitleleridir.

Akciğer nodülleri çoğunlukla iyi huylu oldukları için herhangi bir rehabilitasyon gerektirmezler. Şayet nodül uzun sürelerle uygulanan radyolojik araştırmalarda aynısı büyüklükte görülüyorsa, habis olma olsılığı defa düşüktür. Fakat yeniden de hekim doğrulusunda uygulanan takip ve taramalarla nodüllerin ebatı ya da biçimi belirli sürelerle izlenmeli ve takip edilmelidir.

Akciğer nodüllerinin bazılarında büyüme ve biçim bozukluğuna bağlı olarak habis (kanser) olup olmadıklarını saptamak için testler istenebilir. Genel olarak, 3 mm’den ufak nodüller iyi huylu olma eğilimindeyken, 20 mm ve henüz devasa nodüllerin kötü huylu olma şansına karşı henüz ilerlemiş yollarla araştırma edilmesi makul görülebilir.

Belirtiler

Akciğer nodüllerinin defa devasa tek bölümü herhangi bir sendrom vermez. Göğüs ilçesinde farklı nedenlerle uygulanan görüntülemelerde tesadüfi olarak saptanırlar.

Tanı Yöntemleri

Kötü huylu akciğer nodülleri, akciğerin kendisi kanseri veyahut bedenin farklı yerinde tespit edilen tek kanserin akciğerlere metastaz (yayılan) yapılması neticesi ortaya gelirler.
İyi huylu akciğer nodülleri ise alttaki sebeplerden kaynaklı da ortaya gelebilir;
Tüberküloz ve zaatüre gibi bakteriyel enfeksiyonlar
Akciğerin mantar enfeksiyonları
Akciğer kistleri ve abseler
Hamartoma (hücre bozulması)
Romatoid artrit (iltihaplı mafsal romatizması), sarkoidoz gibi romatolojik hastalıklar
Akciğer röntgeninde akciğer nodülü belirleme edildiğinde, doktorunuz ayrıntılı tıbbi öykünüzü sorgulayacak ve fizik kontrol yapacaktır. Sonrasında, nodülün büyüklüğü, konumu ve görünümüne göre alttaki kimi testler istenebilir:

Bilgisayarlı Tomografi (BT)

Akciğerlerde ufak ebatlı nodül manzarası belirlenirse, BT taraması kullanarak çoğunlukla iki senelik bir müddet için periyodik dönemlerde muayene edilebilir. Bu proses içerisinde nodülün büyüklüğü veyahut karakteristik özellikleri değişmezse, büyük ihtimalle iyi huyludur ve genel olarak farklı tek tedaviye gereksinim duymaz.
Pozitron Emisyon Tomografisi (PET) Taraması
PET taraması, hastanın muayenehane belirtileri, nodülün büyüklüğü ve başka karakteristik özellikleri göz önünde bulundurulduğunda kötü huylu olması olsılığı olan nodüllerin değerlendirilmesinde kullanılabilir. PET taraması ayrı olarak bedenin geri kalan bölümünde da kanser gibi, yüksek aktiviteye sahip dokuların olup olmadığını belirleyebilir.


#Akciğerde6mmnodül
#Akciğernodülükaybolurmü
#AkciğerdenodülKadınlarKulübü
#AkciğerdenodülBitkiselTedavisi
#Akciğerdelezyonçeşitleri
#Nodülerlezyonnedirtehlikelimidir
#Akciğerdenodüldoktorsitesi
#Akciğerdenodülneyokederyiyecek
Akciğer Nodülleri

Konuya benzer konular mevcut :
"Akciğer Nodülleri" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.