Öznur Saban

02 Mart 2019, Cumartesi 05:44

“Anne ve baba olmaya hazır mısınız?” suali, ebeveynler için çoğu pozitif ve negatif faktörü birlikte taşır.
Öncelikle anne ve baba olmak istediğinize hüküm vermekle başlayan süreçte bütün pozitif istikametleriyle negatif yönlerini de düşünerek bu karara hazırlıklı olmak lazım olur.
Anne ve baba olmak sevinç gibi duygular yaşatsa da yanında belirsizlik, kaygı, merak ve endişe gibi bazı duydular da getirecektir.
Anne, baba adayları için değişik ruhsal ve fiziksel sebepler meydana çıkacaktır.
Baba olmaya hazır olmayan bireylerde değişik düşünceler belirecek anne adayında ise ruhsal ve fiziksel çoğu değişimden etkilenecektir.
Uzmanlar, baba adaylarının daha fazla ömürlerine girecek yeni fertlerin yükümlülükleri ile ilgili endişelendiklerini, baba olma yeterliliğini sorguladıkları belirtiyorlar.
Anne adayları için henüz zorlu geçecek proses mutluğun yanı sıra değişik çoğu farklılığa neden olacaktır.
Bu dönemde bayanlar hormonsal, ruhsal ve fiziksel çoğu değişikliğe hazırlanmak zorunluluğuyla hareket etmeliler ikazında tespit edilen eksperler, bu uzun sürecin bayanlar üstünde mutsuzluğa, zayıflık hissine kapılmalarına, muvaffakiyet endişe yaşamamalarına neden olduğunun altını çiziyorlar.
Anne adayları bedensel ve ruhsal özellikleriyle çocuk sahibi olmaya içgüdüleri nedeniyle henüz hazırdırlar.
Doğal olarak anne adayları için gebelik ve doğum ertesi yalnızca fiziksel ve ruhsal istikametten zorlanabiliyorlar.
Çocuk ile ilgili içgüdüsel zorlanmalar çok az görülüyor.
Anne adayları hamilelikte fiziksel olarak kendisini güzel hissetmemek, kilo sorunları, ağrılar ve günlük hayatta zorlanma gibi meseleler yaşarlar.
Doğum ardından ise çocukları dünyaya geldiği zaman çocuklarına kafi olamama korkusu gibi çoğu sıkıntıya neden gerçekleşir.
Doğum müddetinde atlatılamayan ruhsal meseleler ilerleyerek anne adaylarının bu dönemde çöküntü ve daimi hüzünlü, alıngan ve mutsuz tek duygusal hastalığa itebilir.
Bebek için duyulan endişeler anne ve babayı etkilemektedir.
Genellikle yeni evli ve bebek sahibi olmak isteyen çiftler arasında yaşanacak sebepler arasında bundan sonra yaşam şartlarının bebekle değişeceklerini düşünmeleri, eşler arsında ilişkinin negatif istikamette değişeceği endişesi ve bebekleri için duyulan bütün endişeler meydana çıkabilir.
Bu endişeler kesinlikle fertlerin ilişkilerine yansıyacak negatif şeklinde etkileneceklerdir.
Bu meseleleri aşmak için fertlerin birbirlerine karşı anlayışlı olmaları epey ehemmiyetlidir.
Çiftler birbirlerine gösterecekleri anlayışlı ve savunmacı tavırlarıyla hareket ederek bu meselelerin üstesinden basitçe gelebilir.
Annenin yaşadığı yetersizlik duygusu önemsenmesi lüzumlenen tek haldir.
Birçok anne adayı bu meselesi yaşayabilir, bilhassa ilk bebek içeren annelerde gözlenen bu duygu, bebek için kafi miyim bakabiliyor ve ilgilenebiliyorum kaygısı daimi anne adaylarının düşünüp endişelendiren tek haldir.
Eşlerin bu hususta anne adaylarını teşvik etmesi epey ehemmiyetlidir.
Çok iyi bakıyorsun, iyi besliyorsun tipinde teşvikler epey tesirli olacak anne kendisini kafi hissederek bebeğe daha fazla alaka duyacaktır.
Anneye daimi talimat veren tek baba ananeyi endişelendirecek ve beceremiyorsun iletisi verecektir, bu da gelenek adayını kötü istikamette etkileyecektir.
Erkek anne adayının eskisi gibi olmasını bekleyemeyeceği gibi kimi sorumluluklarının olduğunun farkına varması gerektiğini hissetmeli, anne adayına vakit ve problemleri ile ilgilenmelidir.
Bebek kaygısı yaşam sürdüren anne ve babalara önerilerde tespit edilen eksperler kaygıda bu öneriler vasıtası ile kurtulabileceğinizin altını çiziyorlar.
Çiftler arası etkileşim gebelik ve doğum ertesi epey ehemmiyet kazanmakla birlikte iyi tek etkileşim içerisinde olan çiftler bu dönemlerde yaşayacakları meseleleri birlikte çözerek ferah ve meselesiz geçirebilirler.
Anne adaylarının şuurlu olması bu yolda epey önemli olmakla birlikte anne adayları bebek sahibi olmadan inceleme yapıp kendini nelerin beklediğine pozitif ve negatif farklılıklara hazırlamalıdır, kulaktan dolma malumat şuursuzluk doğurur araştırın ve malumat toplamaya çalışın.
Özellikle de annenin yaşayacağı lohusalık zamanları epey zor geride bıraktığımız ruhsal meselelerle değişecektir şuurlu olmak çifttin ikisi içerisinde geçerli olacaktır.
Çiftler arası sorumluluklarını bilmek de bu süreçte ilgi edilmesi lüzumlenen konular arasındadır.
Çiftler çoğunlukla ilk bebeklerden ardından eşlere karşı değişik tek davranış belirir tüm şeyleri anne dayına yükleyen tek baba figürü yanlıştır.
Bebek ikinizin ortak hükmü neticesi dünyaya gelmiştir sorumluluklar paylaşılmalı ananeni bebek için yaptığı bütün gereksinimleri babanın da gidermesi anneye takviye olması gerektiğini vurgulamak istiyorum.
Anneler bebek dünyaya gözlerini açtıkları gündem ardından vakitlerinin fazlasını bebeklere ayırmak zorunluluğunu hissederler bu yüzden bireyselliğe vakit ayırmak olukça ehemmiyetlidir.
Kendinize vakit ayırarak ruhsal istikametten rahatlamaya çalışmanız tavsiye edilmektedir.
Çiftlerin birbirine vakit ayırması bu dönemlerde ne yazık ki suiistimal edilmekle birlikte temas ile ilgili kopmalar gözlemlenebilir.
Zaman anne ve baba olduğunuz için birbirinizi sevmemenizi veyahut beraber baş kafaya geçireceğiniz dönemleri geride bırakacak değil dönemin tümü sizin birbirinize vakit ayırmayı suiistimal etmeyin
Annelik ve babalık hissinin farkında olmak da bu süreçte iki doğrultusunda içerisine sindirmesi lüzumlenen konuların başında geliyor.
Anne ruhsal ve fiziksel değişimlerden ardından bebek sahibi oluyor ve bebeği daha fazla benimsiyor.
Zamanın fazlası ona bakmakla geçtiği için farkında olma ile ilgili henüz tecrübeli olan anne gibi baba davranışları tek erkekten bekleyemezsiniz baba daha fazla sevme istikametinde babalık gösterecektir.


#bebekyapmayakararveremiyorum
#bebekyapmayahazırmıyımtesti
#hamilekalmayakararverdiğinizdeyapılacaklarlistesi
#bebeksahibiolmakiçin30neden
Anne - Baba Olma Kararı Nasıl Belirlenmeli?
1 kişi beğendi.

"Anne - Baba Olma Kararı Nasıl Belirlenmeli?" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.