Bayram Ali Düğü

24 Kasım 2018, Cumartesi 05:13

Anoreksiya nedir? Anoreksiyanın tedavisi var mı?

Anoreksiya nervoza, anormal derecede düşük vücut ağırlığı belirtisi yani halk arasındaki tabiri ile zayıflama ile görülen ve hayatı tehdit eden ciddi bir yeme bozukluğudur.

Anoreksiya nevroza bozukluğu olan kişiler, ince kalmak konusunda aşırı takıntılıdır ve hepsi normal kilolarının çok altındadır. Bunun sebebi psikolojik olarak kilolu görünmekten çekinmeleridir. Anoreksiyalı kişiler için daima çok ince olmak önemlidir. Anoreksiya nevroza genellikle 12-20 yaş arasında genç kızlarda sık görülür.
Anoreksiyalı kişilerin yüzde 90'ı kadındır. Toplumlarda genel görülme oranı ise yüzde 1-2 ’dir. Aslında bu oran Obezite'ye göre oldukça düşük bir orandır. Çünkü toplumdaki Obezite oranı ortalama olarak %35 civarlarında seyretmektedir. 2018 yılında ve hala açlıktan ölen insanların bulunduğu bir dünya da bu da çok ama çok fazla bir orandır.

Anoreksiyanın belirtileri

~ Fazla kilo kaybı
~ İleri derece kansızlık
~ Düzensiz kalp atışları
~ Yorgunluk
~ Uyku problemi (İnsomnia)
~ Erkeklerde testis oranında düşüş
~ Kadınlarda adet düzensizliği
~ Baş dönmesi
~ Bayılma
~ Tırnaklarda renk değişikliği
~ Saçlarda incelme ve dökülme
~ Kabızlık
~ Kuru ya da sarımsı cilt
~ Kemik erimesi
~ Kol ya da bacakların ödem toplaması
~ Böbrek sorunları

Anoreksiyanın tedavisi

İlerlemiş aneroksiya vakalarında hasta mutlaka hastaneye yatırılmalı ve gözlem altında tutulmalıdır. Tedavi sürecinde hastanın beslenmesi kontrol altında tutulmalı ve psikoloik destek sağlanmalıdır. Tedaviden olumlu bir sonuç almak için belirli bir süre gerekmektedir. Bu süreç sonrasında ise hasta düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Tedavi sürecinde hastaya sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığı kazandırılmalı.
Bunlardan biri psikolojik destek ile birlikte hastalığa neden olan sorunların ortadan kaldırılmasıdır. Hastalığın en büyük sebeplerinden birisi olan iyi psikoloji bu hastalığında en etkili tedavi yöntemidir.
Anoreksiya

"Anoreksiya" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.