Bahadır Et

17 Eylül 2020, Perşembe 15:29

Anal kanal kaslarının fonksiyonlarının ve basınçlarının sayısal değerleri ve belirtileri için, duyu ve basınç ölçümleriyle irdelenmesi ehemmiyet taşıyor.

Anorektal manometrede, anal kanalın basıncı makatın içerisine yerleştirilen ve ucunda da küçük balon olan ince tek kataterle bilgisayar sayesinde ölçülüyor.

Başka tek söylemle, bağırsağın iyi çalışması, bireyin ferah tuvalete çıkması ve dışkısını kolaylıkla tutabilmesi için makat kaslarında ve / ya da sinirlerinde herhangi bir arıza ya da hasar olmaması gerekiyor.

Anorektal manometre testi ile anal kanalda tespit edilen kasların ve sinirlerin çalışıp çalışmadığını, işlevlerinin doğru yapılıp yapılmadığını ve gücünün kafi olup olmadığını ölçülüyor.

Nasıl Uygulanır?

Anal kanala 0.5 mm sürelerle basınç ileticileri sahibi olan kalifiye kateterler (su perfüzyonlu düzenek veyahut balonlu basınç ileticileri) yerleştiriliyor.

Bu sayede anal kanal basınçları, muhtelif şart ve manevralarla (sıkma, ıkınma, öksürme gibi) bilgisayar vasıtasıyla inceleniyor ve kaydediliyor.

Kateterlerin en ucuna ek edilen ve hava ile şişirilebilen tek balon yardımı ile rektumun genişlemeye karşı olan duyarlılık cevapları inceleniyor. Bu sistemle incelenen bilgiler, pelvik zemin hastalıklarının işlevsel yönünü ve ayırıcı tanısını sağlıyor.


#Anorektalmanometriyaptıranlar
#Anorektalmanometrisonuçları
#Anorektalmanometrinedir
#Anorektalmanometriyapanhastanelerİstanbul
#AnorektalManometriyapanhastaneler
#AnorektalaçıNedir
#Anorektalmanometriİzmir
#Puborektalkas
Anorektal Manometre

"Anorektal Manometre" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.