Freud Fetih

09 Mart 2019, Cumartesi 19:36

Esas ismi Balthasar Klossowski de Rola olan Balthus, 1908 seneninde Paris'te dünyaya geldi.
Babası ünlü bir sanat tarihçisiydi.
Annesi ise ressamdı.
Klasik bir eğitim aldı.
Ailesinin dayanağı ve özendirmesiyle ufak yaşta resme alaka duydu.
Küçük bir çocuk olarak çizimleri Rilke'nin tanıtımını içeren Mitsou (1921) isimli kitapta yayınlandı.

Yapıtlarında zaten aktüel bir arzuyu yansıtan belleği delegasyon etti.
Hem çocukken kendisi tecrübeleri hem de Heathcliff karakteriyle olan teması, kariyerinin çıktısını hem efsanevi hem de simültane olarak röntgenci bir tabiat ile gözler önüne serdi.

1930'ların ilk haftalarında Fas ordusunda görev etti.
Askerlik görevinden sonra, Paris stüdyosunda resimlerini geliştirerek kendisini adamaya başladı.
Modernizmin merkezi olan Paris, Kübizm dahil, günümüzün modern sanatını şekillendiren kimi sanatsal ifadelere ev sahipliği yapıyordu.
Ancak Balthus, daha evvelki classic tesirlerini savundu ve temsili bir modda çalışmaya devam etti.

1934 seneninde Paris'te ilk şahsi sergisini açtı.
Picasso, Giacometti, Man Ray ve Breton gibi Parisli kültürel elitlerin birçoğuyla dost oldu.
Albert Camus ve Antonin Artaud'un sahnelediği oyunlara yönelik setler tasarladı ve birden fazla oyuncu doğrultusunda hürmet gördü.
Kendi psikolojik vaziyetini çalışmalardan, yorumlarından uzaklaştırarak, hem kendisi özneleri hem de onları izleyenler de dahil olmak suretiyle başkalarının bilinçsizliğini yansıtarak kullanmayı tercih etti.

Tematik olarak, ufak çocukların ve bilhassa genç kızların tasvirlerinin modern sanat ortamında hiçbir şeklinde ecnebi olmadığını düşünüyordu.
Paris'teki meşhur Louvre Müzesi'ndeki yapıtları hayattayken görmeyi muvaffak olan sanatçılardan biri oldu.
Balthus'un tiyatroda bir set dizaynırı olarak çalışması, hayatı ve yaratıcı kariyeri bağlamında hayati bir dikkate sahip oldu.
Çünkü genç bir yaştan sonra karakterlerin ve anlatıların yaratılmasının, kendileri de içerisinde yer aldıkları tableaux için fiziksel sahneyi yaratarak öğrenmesini sağladı.

Uzun bir zamandan sonra tanıştığı ve resimleri için sıklıkla modellik yapmış Antoinette de Watteville'le 1937'de yaşamını birleştirdi.
Bir müddet sonrada İsviçre'ye taşındı.
Etkili sanatsal sosyal çevreleri göz önünde bulundurulduğunda, çalışmalarının dünya genelinde sonsuz sergide bulundu.
New York'ta Pierre Matisse Galerisi doğrulusunda delegasyon edildi ve 1956'da New York Çağdaş Sanat Müzesi'nde ilk devasa solo sergisine iştirak etti.

1964'te Roma'ya taşındı.
Federico Fellini gibi kültürel efsanelerle dostluk kurarak Villa Medici'de Roma'daki Fransız Akademisi'nin yönetmenliğini yaptı.
1977'de yeniden İsviçre'ye taşındı ve ikinci eşi - Japon sanatçısı Setsuko Ideta ile izdivaç etti.

Balthus'un eksantrik hayatı gerçekte eserinin özü olmuştur.
Çalışmaları, çoğu bireyin erotik ve çizgisel pornografik olarak gördüğü hususları kendisinde barındıdığı durumda, Balthus bu iddiaları resmi olarak ele alsa da, izleyicinin gördüğü gibi resimden çıkarılmasına müsade verdi.

1968'de Londra'daki Tate Galerisi'nde yapıtlarının retrospektif bir çalışması yapıldı.
Modern çağın endişelerini oldukça kısıtlı, fakat yeniden de sıklıkla yüklü bir şeklinde yansıtan, cinselliği, sosyal transgresyon ve anomi belirtilerini yansıtan yapıtlar yaptı.
Figüratif görüntü üreticiliği ile yaptığı yatırım, çoğu sanatsal hareketin soyutlamaya dönüştüğünü gören bir yüzyılda temsili resmin eleştirel bir efor olarak kıymetini güçlendirdi.

2001 seneninde Rossiniere İsviçre'de yaşamını yitirdi.

Balthus'u hayranlık uyandıran bir dahi olarak öven Fransa Devlet Başkanı Jacques Chirac, sanatçının ölümünden devasa elem duyduğunu izah etti.


#balthuskimdir
#balthuspaintings
Balthus Hayatı Ve Eserleri

"Balthus Hayatı Ve Eserleri" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.