Güney Altun

20 Eylül 2020, Pazar 13:59

Beyin pili tedavisinde hastaya ilk olarak beyin MR'ı çekilir. Hastanın bulgularına göre belirlenmiş olan beyin pilinin koyulacağı hedef MR üzerinde belirlenir. Ameliyat sabahı lokal anestezi ile hastanın kafasına çerçeve yerleştirilip Beyin tomografisi çekilir.
Beyin tomografisi ile MR görüntüsü birleştirilerek hedefin koordinatları düzenlenir. Ardından hasta ameliyathaneye alınır ve 2 aşamalı olan bu operasyonun ilk aşaması başlar.

Hasta uyutulmadan, lokal anestezi altında, belirlenen koordinatlara göre uzun çubuklar (elektrod) hedefe yönlendirilir.

Bu aşamada hasta ile konuşularak ilerlenir. Beyindeki hücrelerin sesleri mikroelektrod kayıt ile takip edilerek hedefin doğruluğu teyit edilir. Hastanın bulgularında düzelme görüldüğü alana kalıcı olarak 2 tane elektronik çubuk(elektrot) yerleştirilir.

Ardından hastanın kafasındaki çerçeve çıkarılır. Hasta tamamen uyutulur ve ameliyatın 2. aşamasına geçilir. Yerleştirilmiş olan elektronik çubuklar cilt altından köprücük kemiğinin altına yerleştirilen pil ile uzatma kablosu yardımı ile birleştirilir.

Beyin Pili Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Beyin cerrahisinin uyguladığı birçok ameliyata göre daha az riski mevcuttur. Beyin kanaması, enfeksiyon, damar tıkanıklığı, kol ve bacaklarda güçsüzlük, görmede bozulma, depresyon vb. şeklinde %1-2 oranında gözlenebilir.

Beyin Pilinin Parkinson Hastalığına Nasıl Faydası Olur?

İlaç alımına bağlı görülen, istemsiz kasılmalar(diskinezi) gibi yan etkilerde düzelme görülür. İlaç alımları arasında vücutta ilacın azalmasına bağlı gelişen şiddetli dalgalanmalar azalır. Cerrahi hedefe göre değişmekle birlikte ilaç dozlarında azalma olur.

Beyin Pili Başka Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

-Ailevi titreme bozukluğu (esansiyel tremor),
-Vücudun belli bölgelerinin kasılma hastalığı (distoni),
-Tik rahatsızlığı (Tourette sendromu),
-Takıntı(Obsesif kompulsif bozukluk),
-Depresyon,
-Kronik Ağrı,
-Epilepsi alanında kullanılmaktadır.

Bunların yanında obezite, alzheimer, ilaç bağımlılığı, baş ağrısı gibi hastalıkların tedavisinde beyin pili ile ilgili yapılan çalışmalar dünya çapında devam etmektedir.

Beyin Pili Hastaları Nasıl Takip Edilir?

Ameliyatın ardından nöroloji hekimleri tarafından takip edilerek beyne yerleştirilen elektrotların uzaktan kumanda benzeri bir aletle ayarlaması yapılır.

Beyin Pili Şarj Edilebilir Mi?

Kullanılan ilk beyin pillerinin ömrü ortalama 5 yıl civarında olup gelişen teknoloji ile 25 yıl şarj edilebilir piller geliştirilmiştir. Beyin pilinin güç kaynağı köprücük kemiğinin altındaki alanda bulunur ve pil değişimi esnasında yalnızca bu bölge açılarak kısa sürede yeni batarya ile değiştirilir.

#ParkinsonbeyinpiliameliyatıSGKkarşılıyormu
#Distonibeyinpiliameliyatı
#Alzaymırbeyinpili
#Ankarabeyinpiliameliyatıyapandoktorlar
#Bursabeyinpili
#Beyinpiliameliyatıolanlarforum
#Beyinpiliyaşsınırı
Beyin Pili

"Beyin Pili" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.