Güney Altun

20 Eylül 2020, Pazar 14:06

Biofeedback, bağırsağın yeniden eğitimini kapsayan davranışsal bir tedavi yöntemidir.

Biofeedback, gaz-gaita tutamama, kabızlık, dışkılama güçlüğü ve de parodoks puborektal (makat kaslarının ve rektumun uygunsuz kasılması) gibi bağırsak fonksiyon bozukluğu olan hastalarda, cerrahi dışı tedavi seçeneklerinden biri olarak kullanılıyor.

Biofeedback yanlış öğrenilmiş olan ıkınma hareketlerinin doğrusunun öğretilmesi, makat kaslarını güçlendirici egzersizlerin detaylıca anlatılması gibi, bağırsağın yeniden eğitimini kapsayan davranışsal bir tedavi yöntemi olarak biliniyor.
Tek başına yeterli bir tedavi yöntemi olabileceği gibi cerrahi tedavi ile birlikte de uygulanabiliyor. Doğru ıkınma teknikleri özel tekniklerle hastaya gösterilip açıklanıyor.

Bu tekniklerle beraber, sağlıklı bağırsak fonksiyonları için olması gereken diyet ve yaşam tarzı ve makat ve pelvik taban kasları egzersizleri, gastroenteroloji uzmanı veya uzman kontinens hemşiresi tarafından anlatılarak yapılan sözel tarzda biofeedback tedavileri ve bilgisayar programlarıyla yapılan görsel/ işitsel biofeedback tedavileri de uygulanabiliyor.

Bu yöntem ile bağırsak fonksiyon bozukluğu olan hastalıklarda yüzde 70-75 oranında düzelme sağlanabiliyor.

Nasıl Uygulanır?

Makat içine anorektal manometre işlemi yapılan balon katateri yerleştiriliyor.

Hasta özel programların yüklendiği bilgisayarı görebilecek şekilde yalancı tuvalet şeklindeki sandalyeye oturtuluyor. Programın tekniği ve mantığı anlatılarak, hastadan makat kaslarının kasılıp gevşetmesi isteniyor.

Her tedavi seansı yaklaşık 30-45 dakika sürüyor ve ideal tedavi seans sayısı, hastadan hastaya farklılık göstermek kaydıyla ortalama 4-6 seansta bu egzersizler eşliğinde makat kasları ve dışkılama işlemi güçlendirilmeye çalışılıyor.
Biofeedback Tedavisi (bağırsağın Yeniden Eğitimi)

"Biofeedback Tedavisi (bağırsağın Yeniden Eğitimi)" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.