Bayram Ali Düğü

26 Şubat 2019, Salı 07:43

Titan Arum namıdiğer ceset çiçeği adını yaydığı leş kokusundan almıştır. Dünyanın en kötü kokusuna sahip olmasının yanında devasa büyüklüğü ile ilgi odağı olan bir çiçek türüdür. İlk olarak 1878 yılında İtalyan botanikçi Odoardo Beccari, Sumatrayı araştırırken Titan Arum bitkisini keşfetmiştir. Tohumları toplayıp öğrenim gördüğü Kew’deki kraliyet botanik bahçelerine yollamıştır. Bu türün ilk çiçeği Kew kraliyet bahçesinde 1889 yılının ekim ayında açmıştır.

Ceset Çiçeği Nereden Geliyor?
Endonezya’nın Sumatra yağmur ormanlarına özgü bir çiçektir. Vahşi ortamda yetişen çiçek, yağmur ormanlarının tarım arazisine dönüştürülmesiyle hızlı yok olmaya başlamıştır. Titan’lar uluslararası doğa koruma birliği (IUCN) tarafından koruma altına alınmıştır.

Yaşam Döngüsü
Tohum çimlenerek bitki soğanını oluşturur, hızla küçük bir yaprak çıkartır. 12-18 ay sonra ilk çıkan yaprak dökülerek bitki 3-6 ay arası sürecek bir uyku dönemine girer. Uyku sonrasında çıkan yeni yaprak, önceki yapraktan daha büyük olacaktır. Bu arada yer altındaki bitki soğanın gelişimi devam etmektedir. 40 yıl ömrü boyunca pek çok kez uyku ve yaprak döngüsünden geçer. Bitki çiçek açması için en az 7-10 yaş arasında olması gerekmektedir. Ağırlığı çiçek açmadan önce, 15 kg civarında olur. Nadir olarak bu bitkinin çiçek açma sıklığı 4-10 yaş arasındadır. Çiçek ömrü 24-48 saat aralığındadır ve akşamları açar. Çiçek açtığında bitki soğanının ağırlığı 70 – 90 kg civarına ulaşır.

Ceset Çiçeği Nasıl Görünür?
Yaprak sapı koyu yeşil renkte olup beyaz beneklidir. Çiçeğin ortasında yer alan sert kısım, sarı renkli içi boş ve 2 metre uzunluğundadır. Bu kısmın çevresindeki çiçeğin rengi, açık yeşil ve beyaz beneklidir. Çiçeğin iç kısmı koyu kırmızı renktedir. Çiçekten sonra çıkan tek yaprak 4 metreyi genişliğini geçebilir.

Leş kokusunun Sebebi Nedir?
Çiçeğin yaydığı sülfür kokusu, et kokusuna benzer. Bu da böcek ve sinekler için cazip bir kokudur. Çiçek açtığı ilk akşam, dişi çiçeklerin ve böceklerin yumurtalarını bırakması için açık olduğu dönemdir. Çünkü bu dönemde çiçek kokusu en üst safhadadır ve böcekler için davetkar bir dönemdir. Çiçeğin ortadaki sert ve uzun kısmı çiçek kokusunu uzak mesafelere yaymak için ısınır. O an ulaştığı ısı değeri, insan vücudu ile aynı sıcaktadır.

Ceset Çiçeğini Bu Kadar Özel Kılan Nedir?
• Titan Arum, yani ceset çiçeği dünyanın en büyük dalsız çiçeklenmesine örnektir.
• Dünyanın en büyük çiçeğidir en fazla 10 metre uzunluğundadır.
• Çiçeklerin sadece güzel kokmayacağının ispatı olan bu çiçek, leş kokusu ile farklılık yaratır.
• Bitki dünyanın en büyük yaprak boyutuna sahiptir.

Nadir olarak çiçek açan ceset çiçeği, leş kokusuna rağmen çiçek açtığı dönemlerde ziyaretçi akınına uğruyor.

#cesetçiçeğikokusu
#amorphophallustitanum
#rafflesiaçiçeği
#dünyanınenbüyükçiçeği
#leşçiçeği
#yarasaçiçeği
#nadirbulunançiçekler
#hayaletorkide
Ceset Çiçeği (titan Arum) Nedir?

"Ceset Çiçeği (titan Arum) Nedir?" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.