Makaleci Çirkin Kız

02 Mart 2019, Cumartesi 11:41

Çift kulak enfeksiyonu, her iki kulağın da bakteri ya da virüs doğrulusunda enfekte bulunduğu vakittir. Çift kulak enfeksiyonları her vakit tek kulak enfeksiyonlarından henüz ciddi değildir, fakat semptomları çoğunlukla henüz şiddetlidir. Erken tanı ve rehabilitasyon daha süratli iyileşmeye neden olabilir ve karmaşıklık tehlikesini azaltabilir.

*Semptomlar nelerdir?
Çift kulak enfeksiyonu semptomları arasında kulakta ağrı, halsizlik, baş ağrısı ve işitme meseleleri olabilir. Çift kulak enfeksiyonu semptomları tek tek kulak enfeksiyonu ile benzerdir, fakat her iki kulak enfekte olduğunda henüz kuvvetli olabilir.
Semptomlar şunları içerebilir:
*kulak ağrısı
*uyumakta zorluk
*kulaklarda drenaj
*yorgunluk
*baş ağrısı
*ateş (2 ya da daha çok gün sürer.)
*işitme meseleleri

**Bebeklerde semptomlar sebep belirlenir?
Bebeklerde ve ufak çocuklarda işaretler şunları içerir:
*her vaktinden daha çok ağlamak
*özellikle yatma esnasında çoğalan kızgınlık
*beslenmeye alaka kayıbı
*kalıcı ateş veyahut hastalık esnasında geri dönen ateş
*Kulak ağrısı için kolay yöntemler
Ham sarımsak dahil olmak suretiyle, kulak ağrısı için sarfedilen ev ilaçları sık sık semptomlardan kurtulma sağlayabilir. Semptomlar 24 saatten çok devam ederse, şahıs hekime görünmelidir. Bir ya da her iki kulaktan gelen irin veya kanlı akıntısı olan şahıslar henüz acil rehabilitasyon gerektirir. Bir anne-baba ya da bakıcı, 6 aylıktan ufak tek bebekte kulak enfeksiyonu bulguları fark ettiğinde, çocuğu olası olan en kısa vakitte tek hekime götürmelidir. Semptomlar kuvvetli ya da 24 saatten çok sürüyorsa, bilhassa de ateş daimi artıyorsa çocuklar hekime görünmelidir.

*Sebepleri?
Orta kulaktaki bakteriler ya da virüsler kulak enfeksiyonlarına sebep gerçekleşir. Üst solunum yolu enfeksiyonu olan ya da yaşamış tek şahıs de tek kulak enfeksiyonu geliştirebilir. Kulak enfeksiyonları bulaşıcı değildir. Bununla beraber, tek kulak enfeksiyonuna eşlik edebilecek solunum yolu enfeksiyonları bulunmaktadır. Burun arkasındaki doku pedleri olan genişlemiş adenoidler, bilhassa çocuklarda da tek çift kulak enfeksiyonuna katkıda bulunabilir. Sadece tek kulağı etkileyen tek mikrop da bazı durumlarda çift kulak iltihabına dönüşebilir.

*Komplikasyonlar
Tekrarlayan enfeksiyonlar işitme problemlerine neden olabilir. İşitme güçlükleri, büyük ihtimalle tek çift kulak enfeksiyonunun en süregelen kısa zamanlı komplikasyonudur. Enfeksiyon temizlendiğinde bireyin işitmesi çoğunlukla normale dönecektir. Kalıcı ya da yineleyen enfeksiyonlar şunlara yol açabilir:
*İşitme sorunları : Kulak içindeki yapılara kalıcı hasar, değişikliğe uğrayan derecelerde de işitme kaybına neden olabilir.
*Rüptüre kulak zarı : Kuvvetli kulak enfeksiyonlarından ardından yırtık kulak zarı oluşabilir. Genellikle birkaç hafta içerisinde iyileşir.
*Konuşma ve gelişmede gecikmeler : Uzamış işitme kayıbı yaşam sürdüren bebekler ve ufak çocuklar konuşma ve gelişmelerinde gecikmeler yaşayabilirler.
*Enfeksiyonun yayılması : Bütün enfeksiyonlarda bulunduğu gibi, çift kulak enfeksiyonunun bedenin başka bölgelerine yayılması rizikosu bulunmaktadır.
Kulak enfeksiyonlarını takip eden uzun süreli komplikasyonlar nadirdir.

*Nasıl tespit edilir?
Doktor çoğunlukla tek bireyin tıbbi geçmişini denetleyerek ve semptomlarını sorarak çift kulak enfeksiyonunu tespit eder. #Doktor, her iki kulağı otoskop olarak isimlendirilen tek aygıt kullanarak inceleyecektir. Işık ve büyütücü mercek kullanılarak mevki muayene edilir. Doktorlar tipik olarak, enfeksiyonu gösteren kulak zarının arkasında kızarıklık, şişme ve sıvı bulguları ararlar. Doktor, kulak zarının basınca reaksiyon olarak ne kadar hareket ettiğini deneme etmek için pnömatik tek otoskop olarak isimlendirilen farklı tek aygıt da kullanabilir. Kulak zarının bu basınca reaksiyon vermemesi durumunda, kulağın arkasında sıvı birikmesi önlenir.

*Tedavi
Tek kulak enfeksiyonu kendisi kendisini temizler. Ancak çift bulaşmaların alttaki gibi rehabilitasyon gerektirme mümkünlülüğü henüz yüksektir:
*Antibiyotikler
*Kulak tüpleri
Tüpler orta kulağı havalandırmaya yardım eder ve sıvı birikmesini engel olur. Bazı tüpler, kendiliğinden düşmeden evvel 12 aya kadar kulakta kalacak şeklinde tasarlanmıştır. Diğer tüp çeşitleri henüz fazla zaman yerinde kalır ve cerrahi olarak çıkarılmalıdır.
*Evde uygulanan ilaçlar
Ev ilaçları, altta yatan enfeksiyonu rehabilitasyon etmekten ziyade ağrıyı azaltmayı amaçlamaktadır.
Ev bakımları şunları içerir:
*Sıcak kompresler : Kompres inşa etmek için bezi ılık suda ıslatın. Fazla sıvıyı sıkın ve bezi büyülenen kulak ya da kulakların üstüne yerleştirin.
*Ağrı kesici ilaçlar : Kimi ağrı kesiciler kulak ağrısını azaltabilir. Bebeklere ve çocuklara ilaç verirseniz, her vakit yaşa makul dozları kullanın. Ririn belirtisi olarak bilinen ciddi tek halle irtibatlı bulunduğu için çocuklara aspirin verilmemelidir.

*Nasıl önlenebilir?
Özellikle ufak çocuklarda kulak enfeksiyonlarını tamamiyle önlemek zahmetlidir. Enfeksiyonların sıklığını ya da şiddetini azaltma stepleri alttaki kolay ipuçlarını ve bağımlılıkları içerir:
*Soğuk algınlığı ve gribin önlenmesine yardımcı olmak için kollarınızı sıklıkla yıkamak
*hasta olan insanlardan uzak durmak
*sigara dumanına maruz kalmamak
*grip aşısı olmak
Süt bebekleri, anne sütü içerek, kulak enfeksiyonlarından ek savunma sağlar. Çift kulak enfeksiyonu, tedaviden birkaç gün ardından iyileşmeye başlamalıdır. Kişi antibiyotik tedavisini tamamlayana kadar tam anlamıyla iyileşme olmaz, 10 güne kadar sürebilir.


#içkulakiltihabı
#yetişkinlerdeortakulakiltihabı
#ortakulakiltihabınasıliyileşir
#ortakulakiltihabıiyileşmebelirtileri
#dışkulakiltihabıgörüntüsü
#kulakenfeksiyonubelirtileri
#ortakulakiltihabıameliyatı
#ortakulakiltihabıantibiyotiksizgeçermi
Çift Kulak Enfeksiyonunun Belirtileri, Sebepleri Ve Tedavisi

"Çift Kulak Enfeksiyonunun Belirtileri, Sebepleri Ve Tedavisi" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.