Sarışın Bomba

25 Kasım 2018, Pazar 15:52

Evet arkadaşlar size tabiatın büyük yıkımı olarak da adlandırabileceğimiz Deprem'den bahsetmek istiyorum.

Dünyanın oluşumundan beri, sismik yönden aktif bulunan bölgelerde depremlerin ardışıklı olarak oluştuğu ve sonucundan da milyonlarca insanın ve barınakların yok olduğu bilinmektedir.

Bilindiği gibi yurdumuz dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte yurdumuzda birçok yıkıcı depremler olduğu gibi, gelecekte de sık sık oluşacak depremlerle büyük can ve mal kaybına uğrayacağımız bir gerçektir. Hani bunu söylerken müneccim olmaya felan gerek yok. Netice de Fay hattı üzerinde yer alan bir ülkemiz var. İstesek de istemesek de kaderimizde varsa yapılacak çok birşey yok. Tabi orasını da Allah'tan başka kimse bilmez veya bilemez.

Deprem Bölgeleri Haritası'na göre, yurdumuzun %92'sinin deprem bölgeleri içerisinde olduğu, nüfusumuzun %95'inin deprem tehlikesi altında yaşadığı ve ayrıca büyük sanayi merkezlerinin %98'i ve barajlarımızın %93'ünün deprem bölgesinde bulunduğu bilinmektedir.

Son 58 yıl içerisinde depremlerden, 58.202 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 122.096 kişi yaralanmış ve yaklaşık olarak 411.465 bina yıkılmış veya ağır hasar görmüştür. Sonuç olarak denilebilir ki, depremlerden her yıl ortalama 1.003 vatandaşımız ölmekte ve 7.094 bina yıkılmaktadır.

Yine bana göre Azrail'in bir oyunu bu :)

Japon'ya yine ülkemiz gibi büyük bir deprem hattı üzerinde ve sürekli depremler yaşamakta. Ama adamlardaki teknoloji bizden bir kaç yüz tık daha ileride olduğu için büyük gökdelenlerin temellerine deprem ile ilgili bir mekanizma yaparak hasarları en aza indirmiş durumdadırlar.

Son Depremlerin Kontrol Adresi Aşağıda
Kandilli Rasathanesi Deprem Merkezi
http://www.koeri.boun.edu.tr/scripts/lst8.asp
Deprem Son Dakika

"Deprem Son Dakika" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.