Bayram Ali Düğü

16 Mart 2019, Cumartesi 09:03

Diş ağrıları diş çürükleri, irinli diş etleri, diş eti sorunları, diş apseleri gibi birçok sorundan kaynaklanabilmektedir. Genellikle kötü diş hijyeni ve diş bakımı eksikliği diş meselelerinin arkasındaki nedendir. Ağrı çoğunlukla dişin pulpa boşluğu (sinir uçlarını ve ufak kan damarlarını sahibi olan bölge) etkilendiği zaman hissedilir.

Eğer şu zamana kadar herhangi bir diş ağrısı yaşamadıysanız kendinizi bahtlı hissetmelisiniz.
Ancak eskiden bunu ne vakit yaşayabileceğinizi bilemezsiniz. Bu nedenle ani tek diş ağrısı ile karşınıza çıkan vakit diş ağrınızı azaltacak süratli ve tesirli kimi ev ilaçları bilmeniz yararlı olacaktır. Bu halde diş doktorunu ziyaret faktörüz kaçınılmaz olsa da, diş doktoruna gidene kadar zaman içinde faaliyeti ispatlanmış bu ev reçeteleri size anlık tek deşarj olma sağlayacaktır.

Diş Ağrısı İçin Tesirli Ev Reçeteleri:
-Etkilenen noktaya içki tatbik etmek bu bölgeyi uyuşturarak, diş ağrısını rahatlatabilir.

-Tadı kötü olmasına ve yakıcı tek tat bırakmasına karşın kekik yağı tabii antibiyotik özelliklerine sahiptir ve ağrıyı azaltabilir.

-Diş ipi bütün dünyadaki diş doktorları doğrulusunda tekliflen tek faaliyettir fakat bunu uygulayanların adedi tek elin parmaklarını geçmez. Diş ipi dişler arasında kalan gıda parçacıklarının çıkarılmasını sağlar. Diş etleri ve dişler arasında ne kadar defa parçacık kalırsa bu vaziyet basıncı ve mikrop ilerleme tehlikesini çoğaltır ve ağrıya neden gerçekleşir.
Ancak diş etlerinizin tahriş olmaması için diş ipi kullanırken nazik olmalısınız.

-Buğday çimi yapraklarını çiğnemek veyahut ağzınızı buğday çimi suyu ile çalkalamak diş ağrısını azaltmada mükemmeller yaratabilir.

-Ilık nane çayı ağız çalkalama suyu olarak kullanılabilirken, büyülenen bölgedeki diş etlerine yapılan ufak tek oran nane özütü diş ağrınızı rahatlatabilir. Nane çayı kullanımının de bu emel için yararlı bulunduğu söylenmektedir. Bu bitkinin kurutulmuş yaprakları dahi deşarj olma elde etmek için, minimum 20 dakika müddetle ağrıyan dişin üstüne yerleştirilebilir.

-Soğan dilimleri çiğneyebilir veyahut büyülenen mevki üstüne soğan dilimleri koyarak diş ağrınızı azaltabilirsiniz.

-Karanfil muhtelif tıbbi özelliklere sahip tek baharattır.
Eğer karanfil yağınız varsa, büyülenen diş ve diş etleri üstünde birkaç damla uygulayın icabında karanfil yağını sulandırabilirsiniz.
Karanfil tabiatta analjezik özelliktedir bu nedenden dolayı ağrı ve sancıyı azaltır.
Eğer karanfil yağı bulamazsanız büyülenen noktaya tüm tek karanfil koyabilir veyahut bu alanda tek karanfil çiğneyebilirsiniz. Unutmamalısınız ki karanfil yağı yanlızca dikkatli kullanıldığında faydalıdır şayet hata sonucu çok miktarda yutulursa solunum meseleleri veyahut karaciğer hasarına yol açabilir.

-Ilık tuzlu su ile gargara inşa etmek da diş ağrısını rahatlatabilir.

-Eğer diş ağrısı eşliğinde tek apsenin de varlığından şüpheleniyorsanız bu noktaya yulaf yerleştirin. İrinin aut atılması için faydalı bulunduğu söylenmektedir. Bununla beraber ağrı da azalacaktır.

-Günde iki sefer yapılan tek tutam tuz ile karıştırılan karabiber tozu diş ağrısını deşarj olmak için kuvvetli tek karışım getirmektedir.

-Yatıştırıcı tesir için büyülenen dişin çevresine kalın salatalık dilimleri yerleştirin.
Salatalık dilimlerini uygulamadan evvel bölgedeki sinirleri uyuşturması için dondurabilirsiniz.
Ancak dişleriniz oldukça ağrılı ise salatalık dilimlerini normal oda ısısında kullanın.

-Etkilenen dişin üstüne vanilya özütü tatbik etmek da ağrıyı rahatlatabilir.
Bir parça pamuk alın üstüne realite vanilya özütü koyun.
İltihaplı noktaya uygulayın bu bölgeyi uyuşturarak ağrınızı azalttığını hissedeceksiniz.

-Asafoetida (şeytantersi) adlı nebat diş ağrısını azaltan mucizevi tek bitkidir.
Bundan yarım kaşık alın ve tek macun inşa etmek için bir miktar limon suyu ile sallayın.
Bu macunu makul sıcaklığa gelene kadar tek oran ısıtın ve tek pamuk yardımı ile büyülenen noktaya sürün.

-Sarımsak ve kaya tuzu ile tek macun hazırlayarak büyülenen noktaya uygulayabilirsiniz.
Sarımsak alerjisi olan şahıslarda soluk alamama, baş dönmesi ve aşırı terleme görülebilir bu sebepten dikkatli uygulanması lazım olur.

Yukarıda söz edilen ev reçetelerini tecrübe edinebilirsiniz fakat açıklanan kötüleşiyorsa veyahut geçmiyor ise kesinlikle tek diş doktoruna görünmelisiniz.
Uyguladığınız ev reçeteleri ile ağrınız düzelse dahi yeniden de tek diş doktoru ile fikir alışverişi yapıp bu bulgulara neden olan altta yatan nedeni tespit faktörüz gerekmektedir.

Diş Ağrısını Önlemek:
Diş ağrısının meydana çıkmasına karşı tesirli tek şeklinde kullanılabilen birkaç engelleyici önlem yer almaktadır. Her yemekten ardından ve yatmadan evvel ağzınızı ılık tuzlu su ile çalkalayın.
Bunun yanısıra diş ipi kullanın. Her sabah nazikçe diş etlerinize masaj yapın ve tabi ki en ehemmiyetlisi derli toplu olarak dişlerinizi fırçalamak ve derli toplu olarak diş doktoru kontrollerine gitmektir.
Diş Ağrısı İçin Ev Reçeteleri

"Diş Ağrısı İçin Ev Reçeteleri" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.