Şirin Gündüz

06 Aralık 2018, Perşembe 14:18

HIV/AIDS konusunda toplumun bilinçlendirilmesi, hastalıktan korunma ve tedavi yöntemleri konusunda doğru bilgilendirmenin sağlanması gibi amaçlarla, 1 Aralık Dünya AIDS Günü olarak kabul ediliyor ve her yıl bu tarihte Sağlık Bakanlığı, bu alanda çalışan vakıflar ve dernekler çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Memorial Bahçelievler Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Asiye Yir, “1 Aralık Dünya AIDS Korunma ve Farkındalık Günü” öncesinde HIV virüsü ve yol açtığı AIDS hastalığı hakkında bilgi verdi.

Dünyada ilk olarak 1980’li yıllarda tanımlanan ve Türkiye’de de vakaların gözlendiği bu hastalık hakkında toplumlar doğru bilgilendirilmediğinde hastalık daha fazla yayılabiliyor ve teşhis edilen hastalar toplum içinde ayrımcılığa maruz kalabiliyor. Dünya genelinde bu zamana kadar milyonlarca insanın hayatını kaybettiği bu hastalığın bulaşması, doğru korunma yöntemleri uygulandığında engellenebiliyor veya hastalığın erken teşhis edilmesiyle hastanın tedavi süreci daha verimli kılınabiliyor.

EN sık Afrika ülkelerinde görülen HIV, günümüze kadar yaklaşık 40 milyon kişinin ölümüne yol açmıştır. 2016 yılı itibariyle dünya genelinde 36.7 milyon kişi HIV ile enfekte, 1.8 milyon ise yeni vaka bulunmaktadır. Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü 1985 yılından 31 Aralık 2017 tarihine kadar 16 bin 201’i HIV ile enfekte, bin 651’i AIDS olmak üzere toplam 17 bin 884 vaka bulunmaktadır.

Özellikle cinsel yolla bulaşan virüslere maruz kalmış kişiler, hem HIV alma hem de bulaştırma yönünden yüksek riske sahiptir. Diğer bir bulaşma şekli ise enfekte anneden yenidoğana plasenta yoluyla doğum sırasında veya emzirerek sütle bulaşmadır. Kan, organ ve doku nakli yoluyla da bulaşabilmektedir.

Bu dönemde şikayetler, HIV enfeksiyonuna özgü olmayıp oldukça değişkendir. Ateş, lenf bezlerinin şişmesi, farenjit, deri döküntüleri, kas veya eklem ağrısı, ishal, baş ağrısı, bulantı ve kusma, karaciğer ve dalak büyümesi görülebilmektedir.

Vakaların büyük kısmında 6-12 hafta içerisinde virüse karşı antikorlar gelişir ve bu dönemden itibaren kan testlerinde görünür hale gelmektedir. Tedavi almayan hastalarda hastalık bağışıklık sistemini baskılayarak kanser ve fırsatçı enfeksiyonlara neden olmaktadır.

NOT : Bu süreçte erken teşhis ve tedavi çok önemli.

"Dünya Aıds Günü" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.