Bayram Ali Düğü

19 Mart 2019, Salı 07:16

Gebelikte yaşanan sorunlardan bir tanesi mide yanmasıdır. Mide yanması, göğüs kemiğinin altından genize kadar bölgede hissedilir. Bu bölgede yakıcı bir rahatsızlık hissedilir. Birçok bayan da bu sorun gebelikte ortaya çıkar. Gebelik sona erdiğinde de bu sorun ortadan kalkar. Gebelikte mide yanmasının sebebi hormonlardır. Ayrıca rahim büyüdükçe mide baskılanır. Mide asidi yukarı kaçar.
Mide yanmasının önüne geçmek için neler yapılır:
1- Beslenmeye dikkat edilmelidir. Hamile bayanlar hangi yiyeceğin ya da içeceğin mide yanmasına yol açtığını tespit etmeli ona göre o yiyecek ya da içecek kesilmelidir. Bu da deneme- yanılma yoluyla bulunabilir.
2- Kahve, çikolata ve asitli içecekler tüketilmemelidir. Çay da çok tüketilmemelidir. Zaten bu içecekler hamile bayanlar için yararlı değildir. En az miktarda hatta hiç tüketmemek gerekir. Bu içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları çok daha yararlıdır.
3- Kızartmalar, yağlı yiyecekler yenmemelidir. Kızartma gibi yağlı yiyecekler hamile bayanın kilo almasına da sebep olur. Fazla yağlı yiyecek kimse için yararlı değildir.
4- Az az sık sık yemek yenmelidir. Tıka basa yemek yemek mideyi rahatsız eder. Midedeki yanma hissinin daha çok artmasını sağlar. Porsiyonlar küçültülmelidir.
5- Yemek esnasında fazla sıvı tüketilmemelidir.
6- Sıvı ihtiyacı yemek aralarında karşılanmalıdır. Çünkü hamile bayanların su içmesi gereklidir.
7-En etkili çözümlerden biri ise sakız çiğnemektir. Sakız çiğnemek mide yanmasını çok rahatlatır.
8- Soda içilebilir.
9- Süt, yoğurt tüketimi yemek borusundaki yanma hissini azaltmada etkilidir. Süt ılık tercih edilmelidir.
10- Yatmadan önce yemek yenmemelidir.
11- Sebzeler iyi pişmiş olarak tüketilmelidir.
12- Elma, armut gibi meyveler de iyi gelir.
13- Badem yemek de rahatlatır.
14- Fazla kilo alınmamalıdır.
15- Sigara içilmemelidir.
16- Dar kıyafetler giyilmemelidir.
17- Sıkıntı ve stresten uzak durulmalıdır. Sıkıntı ve stres durumunda direk mide etkilenir. Ve mide de rahatsızlık başlar. Sağlıklı bir gebelik için huzurlu olmak gerekir. Tüm sıkıntılardan bebek de etkilenir.
18- Uyurken yastık yüksek olmalıdır.
19- Oturur pozisyonda uyunabilir.
20- Hareket edilmeli, egzersiz yapılmalıdır.
21- Yürüyüş yapmak da yararlıdır.

Anne adayı kendisi ve bebeği için kendine, sağlığına , beslenmesine çok dikkat etmelidir. Sağlığı ile ilgili tüm problemleri doktoruna söylemeli ve doktor kontrolü altında tedavi uygulanmalıdır. Mide yanması gebelikte çok sık rastlanan bir rahatsızlık olduğu için tedavi amaçlı ilaçlar doktorlar tarafından verilmektedir. Ama çoğu zaman sadece ilaç çözüm olmamaktadır.


#gebeliktemideyanmasınezamanbaşlar
#gebeliktemideyanmasıbebeğinsaçı
#hamileliktemideyanmasınekadarsürer
#hamileliktemideyanmasınabitkiselçözüm
#hamileliktemideyanmasınezamanbaşlaruzmantv
#hamileliktemideekşimesiveyanmasıkadınlarkulübü
#hamileliktemideyanmasınaneiyigelirkadınlarkulübü
#31haftagebeliktemideyanması
Gebelikte Mide Yanması Neden Olur ?

"Gebelikte Mide Yanması Neden Olur ?" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.