Gamsız Bacı

03 Mart 2019, Pazar 04:20

Gebelikte bebeğin gelişebilmesi için beslenme fazlaca önemli sayılmaktadır. Doğru, bilinçli bir beslenme programı inşa etmek lazım olur. Doktorlar ve aile doktorları bu hususta gebelere ihtiyaç duyulan uyarıları yaparlar. Bu uyarıları kulak ardı etmemek lazım olur. Gebeler kendileri fazlaca yediklerinde bebeğin de kilo aldığını düşünmemelidir. Önemli olan fazlaca yemek değildir. Amaç sıhhatli ve ölçülü beslenmek olması gereklidir. Anne adayının aldığı kilolar ile bebeğin sıhhatli beslenmesi aynısı tarafta değildir.
Bu manada hangi yiyeceğin ve içeceğin ne kadar tüketileceğini bilmek lazım olur. Gebelerin tüketirken ilgi etmesi lüzumlenen gıdalardan bir tanesi de ciğerdir.
Ciğer fazlaca sıhhatli bir yiyecektir fakat gebeler için sakıncaları da bulunmaktadır. Ciğer A vitamini yönünden epey varlıklıdır bu arada demir, protein ve folik asit içermektedir.
Bu kadar yararlı olan bir gıdanın gebeler için ne zararı olabileceği meseleye cevap olarak içindeki A vitamini oranının çok olması denilebilir.
A vitaminin çoğunluğu doğum kusurlarına neden olabilir.

Kanser hücrelerini geliştirebilir.
Özellikle dana ciğerinde A vitamini seviyesi henüz da yüksektir. Ciğerdeki A vitamini retinol biçimdedir başka bir deyişle hayvansal A vitaminidir. Hayvansal A vitamini suda çözünmez yağda çözünür. Bu yüzden çoğu vücuttan idrarla atılamayacağı için karaciğerde depolanır. A vitamini kimi sebze ve meyvelerde de bulunmaktadır. Eğer A vitamini içerlemek isteniyorsa ciğer adına havuç, balkabağı, lahana, kayısı, brokoli tüketilebilir. Bitkilerdeki A vitamini daha düşük bulunduğu ve suda çözünebildiği için bilhassa hamilelik döneminde ciğer adına bu sebze ve meyveler seçilmelidir.
Ciğerdeki yüksek miktardaki retinol kolesterolü olanlar için de epey zararlıdır. Bir porsiyon dana ciğerde günlük alınması lüzumlenen A vitaminin 3 katı A vitamini bulunmaktadır. Bu yüzden herhangi ve kulaktan dolma bilgilerle beslenmek bebeği negatif etkiler. Gebelikte doğru beslenme her şeyden az az yemektir. Riskli yiyeceklerden uzak durmaktır. #Gebelik döneminde anne adayı sık sık acıkır ve bazı zamanlar kimi şeyleri yemek için kalifiye bir gayret içerisine girer. Aynı yiyecekten fazlaca yemenin illaki zararı olacaktır. Bebeğin sıhhatli olması için bu 40 haftalık hamilelik süreci doğru değerlendirilebilir. Eğer gebenin canı fazlaca ciğer çekiyorsa hekime danışmak faydalı olacaktır. Ciğerle alakalı olarak hamilelik sürecinde yendiği vakit bebekte lekeler oluşacağı kanaati bulunmaktadır.

Ama ön plandaki zararı A vitaminin fazlalığıdır. Çoğu hayvansal ciğer de bulunmaktadır.
Tavuk ciğeri, dana ciğeri, sığır ciğeri, kuzu ciğeri. Hepsinin içerisinde A vitamini bulunmaktadır fakat hepsinde dozajı değişiktir. Ama ciğerin içindeki A vitamini az da olsa dikkatli olmak lazım olur. Çağın getirmiş bulunduğu malumat birikimden ve istihparata basit ulaşmanın avantajlarından yararlanılarak gebeler ne yemeleri ne yememeleri ile ilgili inceleme yapmalı ve bilinçli hareket etmelidir. Yoksa beslenmeden dolayı olarak bebek de ciddi meseleler meydana çıkabilir. Bebeğin bütün yaşamını etkilememek için doğru beslenmek kuraldır.


#hamilelikteciğeryiyenler
#hamileykenciğeryiyenvarmı
#gebeliktetavukciğerifaydaları
#gebelikteciğerinfaydaları
#hamilelikteedirneciğeri
#hamileliktedanayüreğiyenirmi
#hamilelikteretinol
#hamilelerçiğköfteyermi
Gebelikte Neden Ciğer Yenilmez?
1 kişi beğendi.

"Gebelikte Neden Ciğer Yenilmez?" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.