Freud Fetih

10 Mart 2019, Pazar 03:06

Dünya genelinde eleştirmenlerden ve halktan beğeni toplayan ilk bayan ressamlardan bir tanesi olan Georgia O'Keeffe, 1887'de Sun Prairie, Wisconsin'de yedi çocuktan ikincisi olarak doğdu.

Sanat eğitimi alabilmek için erken yaşta annesinden teşvik aldı ve mahalli bir oyuncu olan Sara Mann'den suluboya dersleri aldı.
New York Sanat Enstitüsü ve Chicago Sanat Enstitüsü'nde eğitim gördü.

1907 seneninde Sanatçı-öğretmen William Merritt Chase ile çalışarak Sanat Öğrencileri Birliği'nde derslere iştirak etti.

Fotoğrafçı Alfred Stieglitz'e ilişkin olan ve Avrupa avant-garde sanatının sergilendiği galeriye 291 eserle iştirak etti.
İlk sefer, Auguste Rodin ve Henri Matisse gibi tanınmış Avrupalı sanatçılarla tanıştı.

1908'de Chicago'da ticari bir gaye ile oyuncu olarak misyon aldı.
Öğretmen olarak West Texas A-M Üniversitesi'nde sanat departmanının başına geçmeye hüküm verdi.

1912'de Virginia Üniversitesi yaz okulunda bir resim dersine katıldıktan sonra sanatına yine başladı.
Onun öğretmeni, Alon Bement, oyuncu Arthur Wesley Dow doğrulusunda büyük oranda büyülenen yenilikçi bir öğretim tarzıyla tanıklık etti.
1915'te Güney Carolina'daki Columbia Kolejinde öğretmenlik yapar iken O'Keeffe, Dow'un sanat vasıtasıyla kendisini keşfetme kuramını denemeye başladı.
Eğreltiler, bulutlar ve dalgalar gibi tabii formlar aldı ve onları şekiller ve çizgilerin çarpıcı, soyutlanmış kombinasyonlarına kolaylaştıran ufak bir dizi kömür çizimi yaparak başladı.
Bu diziyi tamamladıktan sonra, birkaçını 1916'da Alfred Stieglitz'in ilgisini çeken eski bir sınıf dostu olan Anita Pollitzer'e gönderdi.

1924 seneninde O'Keeffe, Strand'ın fotoğrafçılığından ve kameranın büyüteç lens gibi davranma yeteneğinden ayrı olarak Charles Sheeler'ın Precisionism'den derinden etkilendi.
Aynı sene Alfred Stieglitz ile yaşamını birleştirerek dünya evine girdi.

1930'lar ve 1940'larda kullanım oranı artmaya devam etti ve 1943'te Chicago Sanat Enstitüsü'nde, 1946'da ise Çağdaş Sanat Müzesi'nde iki retrospektifle onurlandırıldı.

1949'da, Stieglitz'in ölümünden üç sene sonra, O'Keeffe kalıcı olarak New Mexico'ya taşındı.
1950'lerde Santa Fe yakınlarındaki iki haneden bir tanesi olan Abiquiu'daki veranda duvarının ve kapısının mimari formlarını sahibi olan bir dizi yapıt üretti.
O'Keeffe, çalışmalarına esin kaynağı olması için kesif bir şeklinde yolculuk etti.
1970'lerde suluboya, kara kalem ve kil çalışmaları ile sanat geliştirmeye devam etti.
Judy Chicago ve Miriam Shapiro gibi Feminist sanat akımının sanatçıları üstünde kuvvetli bir tesir oluşturdu.

1972 seneninde, görme kayıbına uğradı.
O nedenle bundan sonra ihtiyar boya resim yapamaz oldu fakat 1984 senesine dek kalem ve füzen ile çalışmalarına devam edebildi.1976 seneninde, bir sanat kitabı yazdı ve kendi ile ilgili bir film yapılmasına da müsade verdi.

1977'de Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Gerald R. Ford Amerikan vatandaşlarına verilen en yüksek haysiyet mükafatı olan Başkanlık Istiklal Madalyası'nı O'Keeffe'ye sundu.
1985 seneninde da Milli Sanat Madalyası ile ödüllendirildi.

1986 tarihinde 98 yaşındayken Santa Fe'deki evinde vefat etti, cenazesi arzusuna makul olarak Pedernal Dağı üstünde yakıldı ve külleri rüzgarda dağıtıldı.

Algılarına meydan okuyan ve kariyeri süresince daimi ilerleyen yenilikçi izlenimci görüntüler yaratan Amerikalı bir ressamdı.
Yapıtlarındaki kesinlik ve sertlik bir manada Charles Sheeler ve Charles Demuth'un Presizyonist resimlerini andırmakla beraber, biyomorfik biçimlere soyut bir güzellik katmadaki başarısıyla bütünüyle özgündü.
Nesneleri derinliği olmayan bir mekân içerisine yerleştirerek erotik, psikolojik ve sembolik manalar yüklüyordu.
Çalışmaları, büyütülmüş çiçekler, gökdelenler, kayalar, hayvan kafatasları ve New Mexico çöl manzaraları ile ünlüdür.

Kariyeri süresince 2000'den çok esere imza attı.
Santa Fe'deki Georgia O'Keeffe Müzesi, bir bayan sanatçıya adanan Amerika Birleşik Devletlerindeki ilk müze ve inceleme merkezi olmuştur.

En önemli eserleri:
Siyah Mesa Manzarası, Peder'in Geyik Kafatası, Brooklyn Köprüsü, İneğin Kafatası, Oryantal Haşhaş, Kırmızı Canna, Siyah İris, Yaşam Çiçeği, Mavi ve Yeşil Müzik, Jimson Weed, Yaz Günleri, Gölden, Beyaz İris, Nehirden, Radyatör Binası, Bulutların Üstünde Gökyüzü, Kara Haç, Lawrence Ağacı, Soyutlama, İris'in Işığı, Çiçekli Kırmızı Tepeler, Maggie'den Bir Ayçiçeği, İki Pembe Kabuk, Kırmızı ve Turuncu Çizgi, George Gölü'nde Sonbahar, Deniz Yosunu ve Pembe Kabuk.


#georgiao'keeffekimdir
#georgiao'keeffesözleri
#georgiao'keeffeflowers
#georgiao'keeffetabloları
#georgiao'keeffekitap
#georgiao'keeffefilm
#georgiaokeeffeorientalpoppies
#georgiao'keeffeizle
Georgia O'keeffe Hayatı Ve Eserleri

"Georgia O'keeffe Hayatı Ve Eserleri" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.