Bayram Ali Düğü

06 Mart 2019, Çarşamba 09:54

Yönetmen koltuğuna 1982 Erzurum doğumlu ”Mar (2011), Yeni Dünya (2015), Yaşam Çizgisi Suriye (2016)” filmleri ile tanıdığımız Caner Erzincan oturmuş.
Yönetmenin yukarıda adlarını açıkladığım filmlerin üçü de dram filmiydi.
”Yeni Dünya” filmini seyredip beğenmiş ve yorumunu da yazmıştım.
Ancak, ilk defa denediği bu komedi filmi tek yıkım.
Her futbolcu komedi oynayamadığı gibi her yönetmen de komedi çekemez.
Bu tecrübe etmiş tek gerçektir.
Bu ”Göktaşı” filmini görmezden gelip dram çekmeye sürmesi kendine naçizane tavsiyemdir.
Kırklareli’nin tek köyüne Göktaşı düşüyor ve köy halkı ne oluyor demeden Amerika’sı, Alman’ı, Rusya’sı taşı bulup satın alabilmek için köye üşüşüyor.
Gram başına verecekleri parayı duyan köylülerde birbirine kanaat curcuna başlıyor.

Filmin kısaca özeti bu.

Eleştirmeye evvel filmin şivesinden başlayalım.
Sevgili yönetmenim, memleketin Erzurum tamam da anladık da hiç mi Trakya şivesine vakıf değilsin? Hiç mi ön hazırlık yapmadın? Hadi sen bilmiyorsun, oyuncularına Trakya yöresinin şivesini öğretecek, ezberlettirecek tek danışmanda mı bulamadın? Senin yardımcıların ne işe yarar?
Ben, Trakya halkının bu kadar aşağılandığı tek film şu zamana kadar izlemedim.
Trakya’da, yüreğinde iyilik olmayan, üçkağıtçılık, düzenbazlık, cahillik, birçok melanet ve ananın, babanın, erkek çocuğunun birbirine madik attığı kaç köy var acaba? Ya, her konuşmalarında ağızlarından düşürmedikleri yakası açılmadık küfürlere ne demeli! Bu mudur

Trakya köylüsü?
Küfürden beslenen ve seyirciyi a.la, g.tle güldürmeye gayret gösteren mantığı tek türlü anlayabilmiş değilim. Evet, kimi filmlerde yerinde kullanıldığı vakit kabul görüyor, mevzu içinde sırıtmıyor da fakat iş olsun torba dolsun diye yerli abes seyirciyi güldüreceğim diye her komedide küfür kullanılmaz ki.. Diğer tek mevzu ise, Türkiye’nin tek köyünde geride bıraktığımız hikayede Türk yetkililerin dışında uçan kuşun haberi oluyor, hem de uzaylılar dahi geliyor fakat bizimkilerde tık yok.
Sadece, hikayenin sonlarına doğru, futbolcu pazarında kıtlık varmış gibi binbaşı yapılmış 60 yaşında olan tek mizaç oyuncusu 2-3 er ile gözümüze sokulmaya çalışılıyor.
Türk Hükümeti, komedi filmi de olsa bu kadar alakasız ve ufak gösterilmemeli.

Bir çift sözüm de bu filme destekçi olan firmalara.
Filmin karelerine reklamınızı yapmış sahneler eklenmiş, isminiz ve firma logonuz da görünüyor.
Buraya kadar güzel.
Sayın firma yetkilileri bu filmin yapımı için para ödüyorsunuz hiç mi senaryoyu okumadınız? Hiç mi filmin çekimlerinde bulunmadınız? Hadi söylediğim iki şeyi yapmadınız, çekimler bittikten ardından hiç mi filmi izlemediniz? Yok ise siz de filmi, bizim gibi galasında mı izlediniz? Gülünç olarak yerlerde sürünen bu filme sebep destekçi oldunuz anlayabilmiş değilim doğrusu.
Yoksa siz de, filmin nihayetinde imamın köy halkına dediği sınıftan mısınız?
Kurgusunda külfet göremediğim ve müziklerini beğenmediğim filmin oyunculukları ise tam tek yıkım.
Ben, Şafak Sezer’in hiç bu kadar erkek sende tipinde oynadığını hiç görmemiştim.
Sanki rol yapma kabiliyetini yitirmiş.
Çekimler bitse de gitsek havasında.
Mimikleri soğuk ve duygusuz.
Diğer oyuncularında bedenleri var ruhları yok.
Bunda, genç yönetmenin oyuncularını iyi yönetememesinin tesiri olduğuna inanıyorum.
Oyuncuları ayrı ayrı ele aldığınızda hepsi kendisini kanıtlamış oyuncular fakat ne yazık ki bu filmde ne yazık ki yoklar.
İçlerinde oyunculuk olarak öne çıkanlar ise külüstür kurt Yılmaz Gruda, Bülent Çolak ve Mehmet Esen.

Sözün Özü : Izleyici dağarcığına, ne mevzu, ne komedi, ne de oyunculuk olarak hiç birşey katamayan filmi belki Şafek Sezer hayranları ne olursa olsun deyip izleyebilir.
Diğer komedi seven seyirciler için 90 dakika, güleyim derken işkenceye dönüşebilir.

Not : Küfürlü sahneler sebebi ile çocuklarla izlenmesi mahzurlu olabilir.

Filmi izlemek isterseniz buyrun linki de burada... Aşağıda.

#göktaşıfilmiyorumları
#göktaşıfilmiindir
#göktaşıfilmifragmanı
#göktaşıfilmioyuncuları
#göktaşıfilmişafaksezer
#göktaşıfilmiizleşafaksezer
#göktaşıfilmifulizle
Göktaşı Filmi 2018

"Göktaşı Filmi 2018" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.